wtorek, 25 czerwiec 2013 00:00

Kasa fiskalna w 2013 roku a opodatkowanie na zasadzie marży

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Sprzedaż towarów podlegających opodatkowaniu na zasadzie marży należy ewidencjonować na kasie fiskalnej w kwocie odpowiadającej całości należności, a dla wykazania wartości podatku prowadzić odrębną ewidencję. Należy też zwrócić szczególną uwagę na oznaczenie stawki podatkowej zaprogramowane w pamięci urządzenia i prawidłowość zapisów w książce kasy.

Podatnicy będący użytkownikami kas fiskalnych bądź drukarek fiskalnych nieraz zajmują się sprzedażą towarów opodatkowanych na zasadzie marży. Dotyczy to towarów nabywanych bez prawa do odliczenia podatku VAT, o których mowa w art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Można tu wymienić między innymi towary używane, dzieła sztuki czy przedmioty kolekcjonerskie. Ze względu na specyficzny sposób obliczania podatku dla towarów opodatkowanych na zasadzie marży, kwestia metody ich ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej może wzbudzać pewne wątpliwości.

Odrębna ewidencja dla marży

Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż w przypadku sprzedaży towaru opodatkowanego marżą, na kasie fiskalnej ewidencjonujemy całą kwotę należności, czyli kwotę nabycia powiększoną o kwotę marży. Na paragonie fiskalnym będzie to stanowiło jedną pozycję. Jednocześnie w sytuacji tej nie wskazujemy kwoty należnego podatku na raporcie dobowym. Należy to zrobić w odrębnej ewidencji. Wynika to z faktu, iż dostępne na rynku kasy i drukarki fiskalne nie mają technicznej możliwości odrębnego zidentyfikowania sprzedaży towarów opodatkowanych tylko od marży.

Wolna litera

Towarom opodatkowanym na zasadzie marży należy przyporządkować wolną literę „B” - „G”. Litery te, zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U., poz. 363) służą do oznaczania poszczególnych stawek podatku. Litera „A” zawsze wskazuje na stawkę podstawową 23%, natomiast pozostałym literom „B” - „G” przyporządkowuje się pozostałe stawki podatku inne niż 23%. Jeśli przykładowo do ewidencjonowania sprzedaży na naszej kasie fiskalnej stosujemy litery od „A” do „D”, to na oznaczenie towarów opodatkowanych marżą możemy wykorzystać literę „E”, „F” lub „G”. Wybranej literze przyporządkowujemy wartość 0% - pamiętając przy tym, że nie jest  to stricte stawka podatku, lecz tak zwane zero techniczne. Literę odpowiadającą wartości 0% w tym przypadku stosujemy do sprzedaży opodatkowanej na zasadzie marży.

Zapis w książce kasy

Zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia z 14 marca 2013 roku, serwisant kasy fiskalnej dokonuje w książce kasy odpowiednich zapisów wskazujących na przyporządkowanie liter „B” - „G” do poszczególnych stawek podatku. Dotyczy to także opodatkowania na zasadzie marży i wskazania wartości 0% dla dowolnej litery. Serwisant dokonuje wpisu zgodnie z § 25 ust. 3 rozporządzenia, czyli czytelnie oraz z podpisem i stemplem. Może to zrobić w dowolnym miejscu, ze względu na brak w książkach kas wyodrębnionych rubryk na opisanie przyporządkowania stawek podatku. Należy przy tym podkreślić, że zgodnie z § 14 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia z 14 marca 2013 roku to na podatniku spoczywa obowiązek dbałości o prawidłowość pracy kasy, w tym w szczególności przyporządkowania towarom odpowiednich stawek podatku.

Więcej informacji na temat ewidencjonowania sprzedaży i obowiązków serwisów fiskalnych znajdą Państwo w naszym poradniku Kasy fiskalne 2013/2014 w rozdziale „Ewidencje” oraz w zakładce Serwis kas fiskalnych w rozdziale Obowiązki serwisu fiskalnego.

Czytany 15702 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 15 maj 2014 12:50