poniedziałek, 16 wrzesień 2013 13:14

Podatek od ślubów i pogrzebów już wkrótce

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Zdaniem dyrektora izby skarbowej w Łodzi usługi świadczone przez Kościół czy związki wyznaniowe na rzecz pojedynczych wiernych, takie jak pochówek czy ślub, nie spełniają warunków do zachowania zwolnienia z VAT. Fiskus twierdzi, że czynności te powinny być opodatkowane jak wszystkie inne.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 31 lit. a ustawy o VAT usługi i dostawy towarów wykonywane przez kościoły i związki wyznaniowe mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, jeśli wykonywane są w zakresie interesu zbiorowego swoich członków i na rzecz tych członków w zamian za składki. Ponadto usługa powinna być wykonana w miejscu przeznaczonym do praktyk religijnych. Ślub, pogrzeby i chrzciny nie spełniają pierwszego z podstawowych wymogów - nie służą ogółowi wiernych, lecz konkretnej grupie osób - najczęściej rodzinie i znajomym osoby lub osób, wobec których wykonywana jest dana usługa. Zdaniem fiskusa usługi te nie mogą korzystać ze zwolnienia z podatku. Resort finansów podkreśla jednak, że w przypadku tego typu usług świadczonych przez Kościoły i związki wyznaniowe różne przypadki mogą zostać różnie ocenione w interpretacjach indywidualnych.

Czytany 17560 razy Ostatnio zmieniany piątek, 04 październik 2013 06:44

Artykuły powiązane

 • Od 1 lipca 2020 r. nowa matryca stawek VAT Od 1 lipca 2020 r. nowa matryca stawek VAT

  Zmieniają się zasady klasyfikacji towarów i usług. Zamiast PKWiU z 2008 r. stosować będziemy PKWiU 2015 i nomenklaturę scaloną (CN). Ma być prościej, łatwiej i przejrzyściej. Nowa matryca stawek VAT od 1 lipca 2020 r. wymaga jednak odpowiednich przygotowań.

 • Mikrorachunek podatkowy – czym jest i jak go wygenerować? Mikrorachunek podatkowy – czym jest i jak go wygenerować?

  Zmiana wprowadzona przez resort finansów ma ułatwić podatnikom regulowanie zobowiązań podatkowych z tytułu PIT, CIT i VAT. Sprawdź, jak wygenerować mikrorachunek podatkowy i jak uniknąć pułapek zastawionych przez oszustów. Dowiedz się też, jakie korzyści przyniesie wprowadzenie indywidualnego mikrorachunku dla każdego podatnika.

 • Oprogramowanie InsERT – gotowe na zmiany podatkowe 2019 Oprogramowanie InsERT – gotowe na zmiany podatkowe 2019

  Zmiany w rozliczaniu pojazdów osobowych w podatku dochodowym, nowy sposób obliczania składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców osiągających niskie przychody, nowe wzory deklaracji – wszystkie te i wiele innych zmian weszły w życie z początkiem 2019 r. Rachmistrz nexo, Rachmistrz GT, Rewizor nexo i Rewizor GT, a także inne programy InsERT są na nie gotowe już od dawna. Sprawdź, co się zmieniło w oprogramowaniu twojej firmy!

 • Informacje o firmach; Jak sprawdzić kontrahenta Informacje o firmach; Jak sprawdzić kontrahenta

  Uzyskanie danych o podmiocie gospodarczym nie wymaga wynajmowania agencji detektywistycznej – wystarczy skorzystać z jednej z kilku bezpłatnych, publicznych wyszukiwarek dostępnych online. Znajdziemy w nich informacje o jednoosobowych firmach, spółkach cywilnych i spółkach handlowych. Sprawdź, jak z nich korzystać i na co zwrócić uwagę, aby uzyskać oczekiwane wyniki.

 • Jak uzyskać elektroniczne zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach Jak uzyskać elektroniczne zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach

  Przedsiębiorca chcący uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach lub zaświadczenie stwierdzające wysokość zobowiązania podatkowego nie musi już odwiedzać urzędu skarbowego i oczekiwać na wydanie dokumentu. Uruchomiona została nowa usługa, dzięki której wniosek można składać przez Internet, a zaświadczenie otrzymać w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym.