środa, 24 czerwiec 2020 10:00

Od 1 lipca 2020 r. nowa matryca stawek VAT

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Zmieniają się zasady klasyfikacji towarów i usług. Zamiast PKWiU z 2008 r. stosować będziemy PKWiU 2015 i nomenklaturę scaloną (CN). Ma być prościej, łatwiej i przejrzyściej. Nowa matryca stawek VAT od 1 lipca 2020 r. wymaga jednak odpowiednich przygotowań.

Ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r. poz. 1751) miała wprowadzić nową matrycę stawek VAT od 1 kwietnia 2020 r. Ze względu na wybuch epidemii rząd zdecydował się jednak odroczyć termin zmian o 3 miesiące. Zostaną więc one wprowadzone od 1 lipca 2020 r.

Nowa matryca stawek VAT nie jest oczekiwanym już od kilku lat obniżeniem stawki podstawowej i pozostałych stawek. To raczej uproszczenie obowiązujących zasad dotyczących klasyfikowania poszczególnych towarów i usług. Zmiana ma wyeliminować sytuacje, w których towary bardzo podobne do siebie podlegają innemu opodatkowaniu.

 

Nowa matryca stawek VAT

Promowana pod hasłem „prostota – przejrzystość – przyjazność stosowania” nowa matryca stawek VAT nie będzie już opierać się na Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) z 2008 r. Zamiast tego rozbudowanego systemu od 1 lipca 2020 r. korzystać będziemy z PKWiU 2015 dla usług, a dla towarów - z nomenklatury scalonej (CN). Opracowana przez Światową Organizację Celną nomenklatura scalona porządkuje towary na potrzeby handlu międzynarodowego.

 

Zmiany stawek VAT od 1 lipca 2020 r. to w większości przypadków ich obniżenie. Jednakże dla niektórych towarów musimy przygotować się na wyższe niż obecnie stawki.

 

Stawki VAT obniżone:

 • wyroby ciastkarskie z 8% lub 23% na 5%
 • owoce tropikalne i cytrusowe z 8% na 5%
 • pieczywo o wydłużonej przydatności do spożycia z 8% na 5%
 • zupy, buliony, żywność homogenizowaną z 8% do 5%
 • musztardę, niektóre przyprawy przetworzone (np. pieprz, gałka muszkatołowa, tymianek) – z 23% do 8%
 • produkty dla niemowląt i dzieci z 8% do 5%
 • artykuły higieniczne z 8% do 5%

 

Stawki VAT podwyższone:

 • drewno opałowe z 8% do 23%
 • lód do celów spożywczych z 8% do 23%
 • skorupiaki, mięczaki, bezkręgowce (np. małże, ośmiornice, homary, ślimaki, ostrygi) z 5%, z 8% na 23%

 

Zmiany zostaną wprowadzone w załącznikach nr 3 i 10 do ustawy o VAT, gdzie określono towary i usługi opodatkowane według preferencyjnych stawek 5% i 8%. Nowelizacja oszczędzi przedsiębiorcom problemów obecnych np. przy określaniu stawek VAT dla wyrobów ciastkarskich i pieczywa. Obecnie towary te objęte są trzema różnymi stawkami: 23%, 8% i 5%.

 

Przygotuj się na zmiany

Nowa matryca stawek VAT ma ułatwić życie sprzedawcom i usługodawcom. Jednak zanim to nastąpi, przedsiębiorcy muszą przygotować się do zmian. Wymaga to m.in. przeprogramowania kas fiskalnych oraz zaktualizowania danych księgowych i magazynowych. Do 1 lipca 2020 r. pozostało już niewiele czasu. Warto zaplanować sobie odpowiednie czynności w firmie, które pozwolą dostosować się do nowych przepisów.

 

Zobacz też: Rozporządzenie w sprawie przedłużenia stosowania tradycyjnych kas opublikowane!

Czytany 4126 razy

Artykuły powiązane

 • Zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r. Zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r.

  Już 1 kwietnia 2024 r. wejdą w życie przepisy dotyczące zmiany stawek VAT dla dwóch branż: spożywczej i Beauty. W pierwszym przypadku skończy się możliwość korzystania z preferencyjnej „zerowej” stawki. W drugim natomiast przedsiębiorcy będą mogli obniżyć ceny swoich usług. Sprawdź, jak przebiegnie zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r.

 • Błędna stawka VAT na paragonie – co robić? Błędna stawka VAT na paragonie – co robić?

  Pomyłka w użytkowaniu kasy fiskalnej może zdarzyć się każdemu – szczególnie przy dużym natężeniu ruchu. O ile jednak w przypadku takich oczywistych błędów wiemy co robić - mówią nam o tym przepisy rozporządzenia w sprawie kas, o tyle przy zaprogramowaniu niewłaściwej stawki VAT sprawa nie jest już tak oczywista. Jak dokonać korekty, gdy pojawi się błędna stawka VAT na paragonie?

 • Nowa matryca stawek VAT dopiero od 1 lipca 2020 r. Nowa matryca stawek VAT dopiero od 1 lipca 2020 r.

  Pandemia koronawirusa COVID-19 skłania rząd do przesuwania wielu terminów podatkowych. Tak stało się też z nową matrycą stawek VAT. Sprawdź, jak będzie wyglądała nowa klasyfikacja, jakie towary zyskaną niższą stawkę i jak cel przyświecał ustawodawcy przy wprowadzaniu nowych przepisów.

 • Mikrorachunek podatkowy – czym jest i jak go wygenerować? Mikrorachunek podatkowy – czym jest i jak go wygenerować?

  Zmiana wprowadzona przez resort finansów ma ułatwić podatnikom regulowanie zobowiązań podatkowych z tytułu PIT, CIT i VAT. Sprawdź, jak wygenerować mikrorachunek podatkowy i jak uniknąć pułapek zastawionych przez oszustów. Dowiedz się też, jakie korzyści przyniesie wprowadzenie indywidualnego mikrorachunku dla każdego podatnika.

 • Limity na 2020 rok: PIT, CIT, VAT, księgi rachunkowe Limity na 2020 rok: PIT, CIT, VAT, księgi rachunkowe

  Kto w 2020 r. zachowa status małego podatnika VAT, PIT i CIT? Kto będzie mógł korzystać z uproszczonej księgowości, a kto opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych? Ile wyniesie limit jednorazowych odpisów amortyzacyjnych? Znamy już limity na 2020 r. Sprawdź, które uległy podwyższeniu!