Ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r. poz. 1751) miała wprowadzić nową matrycę stawek VAT od 1 kwietnia 2020 r. Ze względu na wybuch epidemii rząd zdecydował się jednak odroczyć termin zmian o 3 miesiące. Zostaną więc one wprowadzone od 1 lipca 2020 r.
Nowa matryca stawek VAT nie jest oczekiwanym już od kilku lat obniżeniem stawki podstawowej i pozostałych stawek. To raczej uproszczenie obowiązujących zasad dotyczących klasyfikowania poszczególnych towarów i usług. Zmiana ma wyeliminować sytuacje, w których towary bardzo podobne do siebie podlegają innemu opodatkowaniu.
Nowa matryca stawek VAT
Promowana pod hasłem „prostota – przejrzystość – przyjazność stosowania” nowa matryca stawek VAT nie będzie już opierać się na Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) z 2008 r. Zamiast tego rozbudowanego systemu od 1 lipca 2020 r. korzystać będziemy z PKWiU 2015 dla usług, a dla towarów - z nomenklatury scalonej (CN). Opracowana przez Światową Organizację Celną nomenklatura scalona porządkuje towary na potrzeby handlu międzynarodowego.
Zmiany stawek VAT od 1 lipca 2020 r. to w większości przypadków ich obniżenie. Jednakże dla niektórych towarów musimy przygotować się na wyższe niż obecnie stawki.
Stawki VAT obniżone:
- wyroby ciastkarskie z 8% lub 23% na 5%
- owoce tropikalne i cytrusowe z 8% na 5%
- pieczywo o wydłużonej przydatności do spożycia z 8% na 5%
- zupy, buliony, żywność homogenizowaną z 8% do 5%
- musztardę, niektóre przyprawy przetworzone (np. pieprz, gałka muszkatołowa, tymianek) – z 23% do 8%
- produkty dla niemowląt i dzieci z 8% do 5%
- artykuły higieniczne z 8% do 5%
Stawki VAT podwyższone:
- drewno opałowe z 8% do 23%
- lód do celów spożywczych z 8% do 23%
- skorupiaki, mięczaki, bezkręgowce (np. małże, ośmiornice, homary, ślimaki, ostrygi) z 5%, z 8% na 23%
Zmiany zostaną wprowadzone w załącznikach nr 3 i 10 do ustawy o VAT, gdzie określono towary i usługi opodatkowane według preferencyjnych stawek 5% i 8%. Nowelizacja oszczędzi przedsiębiorcom problemów obecnych np. przy określaniu stawek VAT dla wyrobów ciastkarskich i pieczywa. Obecnie towary te objęte są trzema różnymi stawkami: 23%, 8% i 5%.
Przygotuj się na zmiany
Nowa matryca stawek VAT ma ułatwić życie sprzedawcom i usługodawcom. Jednak zanim to nastąpi, przedsiębiorcy muszą przygotować się do zmian. Wymaga to m.in. przeprogramowania kas fiskalnych oraz zaktualizowania danych księgowych i magazynowych. Do 1 lipca 2020 r. pozostało już niewiele czasu. Warto zaplanować sobie odpowiednie czynności w firmie, które pozwolą dostosować się do nowych przepisów.
Zobacz też: Rozporządzenie w sprawie przedłużenia stosowania tradycyjnych kas opublikowane!