Jednostki, po zakończeniu roku, w którym prowadziły księgi rachunkowe, mają obowiązek sporządzić sprawozdanie finansowe za ten rok. Dotyczy to osób prawnych, jednostek nieposiadających osobowości prawnej, a także osób fizycznych zobowiązanych do prowadzenia ksiąg handlowych lub prowadzących je dobrowolnie. Sprawozdanie za 2013 r. należało sporządzić w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego. W przypadku jednostek, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, dzień bilansowy przypadał 31 grudnia 2013 r., natomiast termin sporządzenia sprawozdania finansowego za 2013 rok - 31 marca 2014 r.
Sprawdź, z czego składa się sprawozdanie finansowe
W następnej kolejności jednostki prowadzące księgi rachunkowe poddają swoje sprawozdanie finansowe zatwierdzeniu przez odpowiedni organ zatwierdzający. Obowiązku tego należy bezwzględnie dopełnić również dlatego, że tylko po zatwierdzeniu sprawozdania jednostka może dokonać podziału wyniku finansowego netto. Zgodnie z art. 53 ust. 1 ustawy o rachunkowości, roczne sprawozdanie finansowe podlega zatwierdzeniu nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia bilansowego. Oznacza to, iż w przypadku jednostek, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, zatwierdzenie to powinno nastąpić do 30 czerwca następnego roku.
Ważne!
Sprawozdanie finansowe za rok 2013 sporządzane przez jednostki prowadzące księgi rachunkowe, u których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, powinno zostać zatwierdzone przez organ zatwierdzający najpóźniej 30 czerwca 2014 r.
Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego jednostka ma 15 dni na ostateczne zamknięcie ksiąg rachunkowych za poprzedni rok. Po tym zamknięciu nie ma już możliwości wprowadzania zmian w księgach. Końcowym terminem u jednostek, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, jest więc 15 lipca.
Ważne!
Jednostki, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, dokonują ostatecznego zamknięcia ksiąg rachunkowych 2013 roku najpóźniej 15 lipca 2014 r.
Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego jednostka ma obowiązek przekazać sprawozdanie do odpowiednich urzędów oraz w przypadku niektórych form działalności także do publikacji w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym” lub w „Monitorze Spółdzielczym”.
O tym, gdzie i kiedy złożyć zatwierdzone sprawozdanie dowiesz się tu: KLIKNIJ
Jak już wspomnieliśmy, zatwierdzenie sprawozdania finansowego umożliwia jednostkom dokonanie podziału zysku lub pokrycia straty. Zgodnie z art. 53 ust. 3 i 4 ustawy o rachunkowości podział przeprowadzony bez zatwierdzenia sprawozdania jest nieważny z mocy prawa.
Jednostki podlegające wpisowi do KRS muszą pamiętać, że brak zatwierdzenia sprawozdania finansowego nie zwalnia ich z obowiązku przekazania tego sprawozdania do rejestru sądowego. Zgodnie bowiem z ustawą o rachunkowości, sprawozdanie należy przekazać w ciągu 15 dni od dnia, w którym powinno zostać zatwierdzone.
Czytamy o tym w art. 53 ust. 1 tego aktu prawnego:
2. Jeżeli sprawozdanie finansowe nie zostało zatwierdzone w terminie określonym w art. 53 ust. 1, to należy je złożyć w rejestrze sądowym w ciągu 15 dni po tym terminie, a także 15 dni po jego zatwierdzeniu wraz z dokumentami, o których mowa w ust. 1.
Oznacza to, iż w niektórych przypadkach jednostka będzie zobowiązana przekazać swoje sprawozdanie finansowe dwa razy: w ciągu 15 dni od upływu terminu zatwierdzenia i w ciągu 15 dni od dnia, w którym zostało ono faktycznie zatwierdzone.
Do złożenia dokumentów w KRS niezbędne jest wypełnienie odpowiednich formularzy. W tym przypadku właświwe będą:
KRS-Z30 Wniosek o zmianę wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym - sprawozdania finansowe i inne dokumenty
oraz załącznik
KRS-ZN Sprawozdania finansowe i inne dokumenty - załącznik do wniosku o wpis/zmianę danych w rejestrze.
Jeśli jednak nie złożyłeś sprawozdania finansowego zrób to jak najszybciej!