czwartek, 26 marzec 2020 21:53

CIT-8 i sprawozdania finansowe za 2019 r. odroczone

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Wprowadzona przez rząd tarcza antykryzysowa wydłuży terminy składania zeznań CIT-8 przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych, w tym organizacje pozarządowe, a także zapłaty podatku z nich wynikających. Więcej mamy też czasu na sporządzenie i złożenie sprawozdań finansowych. Sprawdź, jakie zmiany przygotował rząd w związku z panującą epidemią.

Pandemia koronawirusa sparaliżowała świat. Pozamykane fabryki, ograniczony transport, zawieszony handel, a dla wielu sprzedawców i usługodawców praktycznie zerowa możliwość uzyskiwania przychodów – wszystko to skłania rząd do wprowadzenia działań umożliwiających przedsiębiorcom „przetrwanie” epidemii.

 

Wprowadzona przez Ministerstwo Finansów „Tarcza antykryzysowa” obejmuje m.in. możliwość zawieszenia składek ZUS, uzyskanie dopłat do pensji oraz zmiany w deklaracjach podatkowych. Ochrona firm i miejsc pracy ma kosztować Skarb Państwa aż 70 mld zł. Przyjęte 26.03.2020 przez Radę Ministrów nowe rozwiązania w formie pakietu ustaw czekają na zatwierdzenie przez Sejm.

Nowe ustawy mają zostać uchwalone jeszcze w tym tygodniu. Zmienione regulacje mają obowiązywać od 1 kwietnia 2020 r.

 

Złożenie zeznania CIT- 8 dla podatników CIT odroczone do 31 maja 2020 

 cit8

 

 

Zmiany objęły też podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Wydłużone zostały terminy złożenia przez podmioty zeznania CIT-8 i zapłaty podatku za 2019 r. Według ogólnych zasad zeznanie CIT-8 powinno zostać złożone do końca trzeciego miesiąca roku podatkowego następującego po roku, za który jest składane. Dla podmiotów, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, termin ten upłynąłby 31 marca 2020 r.

 

Natomiast według założeń tarczy antykryzysowej:

Zeznanie CIT-8 za 2019 r. należy złożyć do końca maja 2020 r. W terminie tym należy też uiścić należny podatek.

 

 

Zeznanie CIT- 8 dla organizacji pozarządowych do 31 lipca 2020 r.

 

cit 8 organizacje

 

Przykładem zastosowania nowych mechanizmów jest m.in. przesunięcie terminu złożenia zeznania CIT-8 i zapłaty podatku za 2019 r. przez organizacje pozarządowe, tj. podatników osiągających wyłącznie dochody wolne od podatku, a także podatników działających w sferze pożytku publicznego, jeżeli ich przychody z tej działalności stanowią co najmniej 80% wszystkich przychodów – termin złożenia zeznania CIT-8 za ub.r. wydłużono do 31 lipca br.

 

 

Sprawozdania finansowe za rok 2019

Zapowiedziano też, iż w drodze rozporządzenia odroczone zostaną obowiązki sektora publicznego i prywatnego oraz organizacji pozarządowych. Dotyczy to m.in. terminów sporządzania i składania sprawozdań finansowych, a co za tym idzie badania ich przez firmy audytorskie, zatwierdzania oraz udostępniania do wiadomości publicznej.

 

sprawozdanie

 

Wg informacji Ministerstwa Finansów:

W drodze rozporządzenia zostaną odroczone obowiązki jednostek sektora prywatnego, publicznego, org. pozarządowych zw. m. in. ze sporządzaniem sprawozdań finansowych, ich badaniem przez firmy audytorskie, zatwierdzaniem oraz udost. do wiadomości publicznej.

 

Niestety, resort finansów nie podał nowego terminu na sporządzenie sprawozdania finansowego za 2019 r.

Nadal nie wiemy również, do kiedy zostanie wydłużony termin na badanie, zatwierdzenie oraz złożenie sprawozdań.

Ministerstwo Finansów zwlekało z decyzją o przedłużeniu terminów sprawozdawczości do ostatniej chwili. W świetle aktualnych przepisów na sporządzenie sprawozdania finansowego za 2019 rok zostało tylko kilka dni. Ostateczny termin upływa 31 marca 2020 r.

 

Aktualizacja

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się w dniu 29.03.2020 projekt rozporządzenia wydłużający termin na sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego za 2019 rok dla firm o trzy miesiące.

 

Zobacz projekt rozporządzenia!

 

Rozporządzenie ma wejść w życie 31 marca 2020 r.

 

 

SMS-y o Tarczy Antykryzysowej – uważaj na oszustów!

Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi SMS-ami informującymi o rzekomym przeterminowanym zadłużeniu w urzędzie skarbowym w związku z wprowadzeniem Tarczy Antykryzysowej od 1 kwietnia 2020 r.

Wiadomości zawierają odnośnik, w którym znajduje się informacja o zadłużeniu i ostrzeżenie o zmniejszeniu wynagrodzenia o 60 proc. w przypadku braku reakcji na wezwanie. Resort podkreśla, iż wiadomości te nie są wysyłane przez Krajową Administrację Skarbową. Najprawdopodobniej stanowią próbę wyłudzenia pieniędzy lub danych osobowych bądź próbę zainfekowania urządzenia szkodliwym oprogramowaniem.

Należy je traktować jako niebezpieczne i usuwać. W żadnym wypadku nie klikać w link i nie podawać żadnych danych.

 

Zobacz też: Kasy online – o czym powinieneś wiedzieć! Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Czytany 6450 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 30 marzec 2020 11:17

Artykuły powiązane

 • Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporządzić w 2019 r.? Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporządzić w 2019 r.?

  Na stronie resortu finansów pojawiły się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przedsiębiorców zobowiązanych do przesyłania sprawozdania finansowego. Obecnie można tego dokonać tylko drogą elektroniczną w formie plików JPK. Sprawdź, jakie wyjaśnienia znalazły się na stronie Ministerstwa.

 • Jak sporządzić sprawozdanie finansowe JPK za 2018 r. w 2019 r. Jak sporządzić sprawozdanie finansowe JPK za 2018 r. w 2019 r.

  W związku z wejściem w życie przepisów, które wprowadziły obowiązek przekazywania sprawozdania finansowego wyłącznie drogą elektroniczną w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego, Ministerstwo Finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej opublikowało odpowiedzi na najczęściej zadawane przez przedsiębiorców pytania.

 • Sprawozdania finansowe w formie plików JPK od 1 października 2018 r. Sprawozdania finansowe w formie plików JPK od 1 października 2018 r.

  Wkrótce podmioty zobowiązane do składania sprawozdań finansowych będą wysyłać dokumenty w formie plików JPK. Sprawdź, dla których sprawozdań finansowych resort finansów opublikował struktury logiczne Jednolitego Pliku Kontrolnego w Biuletynie Informacji Publicznej, a które należy wysyłać w postaci elektronicznej nieustrukturyzowanej.

 • Sprawozdanie finansowe za 2017 r. – jak, gdzie i do kiedy złożyć w 2018 r. Sprawozdanie finansowe za 2017 r. – jak, gdzie i do kiedy złożyć w 2018 r.

  Jak co roku, podmioty prowadzące księgi rachunkowe muszą sporządzić i przekazać do urzędów skarbowych i KRS sprawozdania finansowe za 2017 r. Sprawdź, w jakich terminach należy dopełnić tego obowiązku i czy w 2018 r. sprawozdanie wciąż można przekazać do KRS w formie papierowej. Dowiedz się też, jakie duże zmiany szykuje rząd już od 1 października 2018 r.

 • Kiedy złożyć sprawozdanie finansowe za 2016 r. w urzędzie skarbowym i KRS w 2017 r. Kiedy złożyć sprawozdanie finansowe za 2016 r. w urzędzie skarbowym i KRS w 2017 r.

  Jednostki zobowiązane do przekazania sprawozdania finansowego do Krajowego Rejestru Sądowego muszą dopełnić tego obowiązku w ciągu 15 od zatwierdzenia tego dokumentu. Sprawdź, do kiedy w praktyce należy to zrobić, w jakiej formie złożyć sprawozdanie finansowe, kiedy minął termin przekazania dokumentów do urzędu skarbowego i jakie kary grożą za niezłożenie sprawozdania za 2016 r.