Płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe w pewnych przypadkach mają obowiązek przekazać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe na druku ZUS IWA. Zasady dotyczące składania tej informacji zostały określone w art. 31 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2009 r. nr 167, poz. 1322 z późn. zm.).
Wzór formularza ZUS IWA znaleźć można w załączniku nr 4 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (Dz. U. z 2013 r. poz. 878).
Obowiązek składania do ZUS informacji ZUS IWA za rok 2014 dotyczy płatników, którzy spełniają łącznie trzy warunki:
1. Byli zgłoszeni w ZUS jako płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe nieprzerwanie w okresie od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2014 r. oraz przynajmniej 1 dzień w styczniu 2015 r.;
2. W 2014 roku zgłaszali do tego ubezpieczenia średnio 10 ubezpieczonych miesięcznie;
3. Na dzień 31 grudnia 2014 r. byli wpisani do rejestru REGON
Warunku pierwszego nie spełniają płatnicy, którzy przynajmniej przez jeden miesiąc w roku 2014 nie byli płatnikami składek na ubezpieczenie wypadkowe, czyli przez ten miesiąc ani jedna osoba nie była zgłoszona do tego ubezpieczenia. Także płatnicy, którzy przez cały rok 2014 r. opłacali składki na ubezpieczenie wypadkowe, jednak nie robią tego w roku 2015, nie mają obowiązku składania informacji ZUS IWA.
Warunek drugi zostanie spełniony, jeśli suma łącznej liczby ubezpieczonych w poszczególnych miesiącach, podzielona przez 12 miesięcy, będzie wyższa lub równa 10. Należy przy tym uwzględnić wszystkie osoby, które podlegały ubezpieczeniu wypadkowemu przynajmniej 1 dzień w danym miesiącu. Zasada ta została określona w art. 28 ust. 3 ustawy wypadkowej.
Na potrzeby wyliczenia liczby ubezpieczonych uwzględnia się także osoby, które w danym miesiącu pobierały zasiłek chorobowy, wynagrodzenie chorobowe, zasiłek opiekuńczy lub świadczenie rehabilitacyjne - nawet jeśli korzystały z tych świadczeń przez cały miesiąc.
W wyliczeniu tym nie uwzględnia się osób, które w danym miesiącu:
- Nie podlegały ubezpieczeniu wypadkowemu, nawet jeśli podlegały ubezpieczeniom społecznym
- Przez cały miesiąc przebywały na urlopie bezpłatnym lub wychowawczym, pobierały zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego, bądź zostały powołane do zasadniczej służby wojskowej
- Miały za dany miesiąc rozliczane składki bądź wykazywane świadczenia po ustaniu tytułu do ubezpieczeń społecznych
Należy również pamiętać, iż daną osobę zawsze uwzględnia się jako jednego ubezpieczonego.
W razie potrzeby liczbę ubezpieczonych zaokrągla się do jedności: W dół, jeśli końcówka jest mniejsza niż 0,5 lub w górę, jeśli końcówka jest większa lub równa 0,5.
Do kiedy złożyć ZUS IWA za 2014 r.?
Informację ZUS IWA należy przekazać do ZUS w terminie do dnia 31 stycznia roku następującego po danym roku podatkowym. Jako że 31 stycznia 2015 roku przypada w sobotę, termin ten przesuwa się na pierwszy dzień roboczy po tym dniu.
Ważne!
Płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe zobowiązani do złożenia informacji ZUS IWA za rok 2014 mają na to czas do poniedziałku 2 lutego 2015 roku.
Informację ZUS IWA składa się w takiej samej formie jak inne dokumenty ubezpieczeniowe. Jeżeli płatnik składa dokumenty do ZUS drogą elektroniczną, również w ten sposób musi złożyć informację ZUS IWA.
Kliknij i pobierz aktualny druk informacji ZUS IWA
Na podstawie danych przekazanych przez płatnika na formularzu ZUS IWA Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, która będzie obowiązywała płatnika w nowym roku składkowym. Dotyczy to jednak wyłącznie płatników, którzy przekazali informację ZUS IWA za trzy następujące po sobie lata. W pozostałych przypadkach płatnik ma obowiązek samodzielnie ustalić wysokość stopy procentowej na tę składkę. Nowy rok składkowy rozpoczyna się 1 kwietnia 2015 r.
Terminowe przekazanie informacji ZUS IWA jest bardzo ważne. Zgodnie z art. 34 ust. 1ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, gdyby płatnik nie dopełnił tego obowiązku lub podał w informacji nieprawdziwe dane, co spowodowałoby zaniżenie stopy procentowej składki, ZUS w drodze decyzji ustaliłby stopę procentową składki w wysokości 150% stopy ustalonej na podstawie prawidłowych danych - na cały rok podatkowy.
Jeśli podanie nieprawdziwych danych zawyżyłoby stopę składki, ZUS ustaliłby stopę procentową składki na podstawie prawidłowych danych - zgodnie z art. 34 ust. 2 ustawy.
W takim przypadku płatnik ma obowiązek złożyć informację ZUS IWA lub dokonać jej korekty, a w razie konieczności opłacić zaległe składki wraz z odsetkami za zwłokę.