wtorek, 28 styczeń 2014 11:28

Informację ZUS IWA złóż do 31 stycznia 2014

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Opłacałeś składki na ubezpieczenie wypadkowe w 2013 roku? Sprawdź, czy nie dotyczy cię obowiązek złożenia informacji ZUS IWA. Na dopełnienie tej formalności pozostało już niewiele czasu - płatnicy muszą to zrobić do 31 stycznia 2014 r. Na podstawie przekazanych danych ZUS wyliczy wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na nowy rok składkowy.

 

 

Obowiązek sporządzania i składania informacji ZUS IWA na początku 2014 r. dotyczy płatników składek, którzy w roku 2013 spełnili łącznie poniższe warunki:

  • Byli zgłoszeni w ZUS jako płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe nieprzerwanie od 1 stycznia do 31 grudnia 2013 r. oraz przynajmniej 1 dzień w roku 2014.
  • W 2013 r. zgłaszali do tego ubezpieczenia średnio na miesiąc minimum 10 ubezpieczonych
  • Na dzień 31 grudnia 2013 r. byli wpisani do rejestru REGON

Informacji ZUS IWA nie składają natomiast ci płatnicy, którzy przynajmniej przez jeden miesiąc w 2013 r. nie byli płatnikami składek na ubezpieczenie wypadkowe. Jeśli w którymkolwiek miesiącu do ubezpieczenia wypadkowego nie była zgłoszona ani jedna osoba, płatnik nie składa informacji ZUS IWA. Tak samo w przypadku, gdy płatnik nie jest płatnikiem składek na to ubezpieczenie w styczniu 2014 r. - nie składa on informacji ZUS IWA, nawet jeśli był płatnikiem tych składek nieprzerwanie przez cały 2013 r.

W wyliczeniu liczby ubezpieczonych w poszczególnych miesiącach uwzględnia się wszystkie osoby, które przynajmniej jeden dzień w danym miesiącu podlegały ubezpieczeniu wypadkowemu. Zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.) liczbę ubezpieczonych w danym roku wylicza się w następujący sposób: Sumę ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu ze wszystkich miesięcy danego roku dzieli się przez liczbę miesięcy danego roku. Liczba miesięcy zawsze będzie równa 12, ponieważ gdyby była mniejsza - czyli gdyby płatnik nie opłacał składek na ubezpieczenie społeczne przynajmniej przez jeden miesiąc  - nie miałby obowiązku składania informacji ZUS IWA niezależnie od liczby ubezpieczonych.

Termin przekazania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych informacji ZUS IWA za dany rok upływa z końcem stycznia następnego roku.

 

Ważne!

Płatnicy zobowiązani do złożenia informacji ZUS IWA za 2013 rok, mają na to czas tylko do 31 stycznia 2014 r.

 

Na podstawie przekazanych danych ZUS ustala wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązującej danego płatnika w nowym roku składkowym, który dla tego typu składek rozpoczyna się 1 kwietnia 2014 r. ZUS dokonuje takiego ustalenia tylko w przypadku płatników, którzy przekazali informację ZUS IWA za trzy ostatnie następujące po sobie lata. Jeśli chodzi o pozostałych płatników, mają oni obowiązek samodzielnie ustalić wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Wzór formularza ZUS IWA znajduje się w załączniku nr 4 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków. Płatnik składa informację ZUS IWA w takiej samej formie jak inne dokumenty ubezpieczeniowe - jeśli robi to drogą elektroniczną, również ZUS IWA przekazuje elektronicznie.

 

Aktualny wzór formularzy ZUS znajdziesz TUTAJ

Czytany 6316 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 kwiecień 2014 12:22

Artykuły powiązane

  • Nowa wersja programu Płatnik 10.02.002 od 26.01.2019 r. Nowa wersja programu Płatnik 10.02.002 od 26.01.2019 r.

    Zmieniono wzory druków formularzy przekazywanych do ZUS. Wprowadzono zupełnie nowe kody ubezpieczeń, a w przypadku innych zmodyfikowano m.in. opisy. Sprawdź, jakie zmiany w kodach ZUS i wzorach druków wprowadzono w 2019 r. Dowiedz się też, kto musi pobrać nową wersję programu Płatnik 10.02.002. 

  • Mały ZUS: Jaki kod ubezpieczenia w Płatniku w 2019 r. Mały ZUS: Jaki kod ubezpieczenia w Płatniku w 2019 r.

    Przedsiębiorcy, którzy w 2019 r. chcą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne na nowych, korzystnych zasadach, muszą przekazać odpowiednie zgłoszenie do ZUS – mają na to bardzo niewiele czasu! Sprawdź, kto może korzystać z „małego ZUS-u”, jak obliczyć podstawę wymiaru składek i jakich formalności dopełnić. Zobacz też listę kodów ubezpieczenia ZUS. 

  • Niższe składki ZUS prowadzących działalność od 2019 r. uzależnione od przychodu Niższe składki ZUS prowadzących działalność od 2019 r. uzależnione od przychodu

    Już wkrótce przedsiębiorcy osiągający niewielkie przychody z działalności będą mogli opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Ich wymiar uzależniony będzie od wysokości rocznego przychodu. Sprawdź, komu nowe prawo będzie przysługiwało w 2019 r., jak obliczyć składkę na nowych zasadach i jakich formalności dopełnić.

  • E-zwolnienia; Każdy pracodawca musi założyć profil na PUE ZUS w 2018 r. E-zwolnienia; Każdy pracodawca musi założyć profil na PUE ZUS w 2018 r.

    Szybciej, wygodniej i bez zbędnych formalności – tak ma wyglądać obieg zwolnień lekarskich już od grudnia 2018 r. Wprowadzenie obowiązku wystawiania e-zwolnień odczują zarówno lekarze, jak i pacjenci oraz płatnicy składek. Sprawdź, do kiedy należy założyć profil na PUE ZUS i z czym wiąże się to w praktyce.

  • ZUS PUE: Od kiedy elektroniczne zwolnienia lekarskie w 2018 r. ZUS PUE: Od kiedy elektroniczne zwolnienia lekarskie w 2018 r.

    Wkrótce skończy się era papierowych zwolnień lekarskich. Wszyscy lekarze i wszyscy płatnicy składek będą musieli posiadać profile na PUE ZUS i korzystać z elektronicznych zwolnień lekarskich. Sprawdź, od kiedy e-zwolnienia staną się obowiązkowe dla wszystkich i co to oznacza w praktyce. Dowiedz się też, jakie korzyści z nowego systemu przesyłania zwolnień odniosą lekarze, pacjenci, a także płatnicy składek.