poniedziałek, 06 listopad 2017 17:01

JPK w InsERT nexo

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Od 1 lipca 2016 r. zaczął obowiązywać przepis art. 193a w ustawie Ordynacja podatkowa, który nakłada na przedsiębiorców obowiązek udostępniania organom podatkowym informacji w spójnej formie, co oznacza, że organy te mają prawo żądania Jednolitego Pliku Kontrolnego od podatników prowadzących księgi rachunkowe w formie elektronicznej. Obowiązek generowania Jednolitego Pliku Kontrolnego dotyczy od 1 lipca 2016 r. dużych przedsiębiorców, a od dnia 1 stycznia 2017 r. małe i średnie firmy.

 

Jednolity Plik Kontrolny w InsERT nexo

 

Do sprawnej obsÅ‚ugi Jednolitych Plików kontrolnych wydzielony zostaÅ‚ w programie oddzielny moduÅ‚ e-Kontrola. ModuÅ‚ ten ewidencjonuje wygenerowane paczki plików dla kontroli podatkowej oraz dostarcza podstawowych informacji na temat danych przekazywanych do e-kontroli. DostÄ™pne w module kolumny prezentujÄ… najważniejsze informacje na temat plików zawartych w poszczególnych paczkach. Obok okresu, z jakiego wygenerowano pliki, znajdujÄ… siÄ™ tu kolumny statusowe mówiÄ…ce o tym, czy w paczce sÄ… pliki z danymi z poszczególnych ewidencji. Znajduje siÄ™ tu również kod urzÄ™du oraz status wysyÅ‚ki paczki do e-kontroli.

 

To, z jakiego programu generowane sÄ… poszczególne pliki, zależy od typu danych. PrzykÅ‚adowo pliki z danymi z ewidencji VAT, ksiÄ…g handlowych czy wyciÄ…gów bankowych mogÄ… być generowane z Rewizora nexo. Natomiast dane odnoÅ›nie faktur, obrotu magazynowego czy wyciÄ…gów bankowych potrafi eksportować Subiekt nexo. Rachmistrz nexo może gene­rować pliki z danymi dotyczÄ…cymi ewidencji VAT, wyciÄ…gów bankowych czy podatkowej ksiÄ™gi przychodów i rozchodów.

Pliki z poszczególnych ewidencji mogÄ… być umieszczone w jednej paczce, co uÅ‚atwia zarzÄ…dzanie i wysyÅ‚kÄ™. W przypad­ku, gdy programy linii nexo pracujÄ… na wspólnej bazie danych, paczka wygenerowana w dowolnym z nich jest widoczna także w pozostaÅ‚ych. Pozwala to w Å‚atwy sposób dodawać kolejne pliki z danymi do jednej paczki z poziomu każdego z programów.

W przypadku, gdy dane handlowe i ksiÄ™gowe znajdujÄ… siÄ™ w różnych bazach danych, możliwe jest skorzystanie z opcji importowania plików do istniejÄ…cej paczki w programie. Opcja ta może być wykorzystywana w sytuacji, gdy kontrolowana firma pracujÄ…ca na Subiekcie nexo obsÅ‚ugiwana jest przez biuro rachunkowe. Wtedy pliki z danymi handlowo-magazyno­wymi mogÄ… zostać przesÅ‚ane do biura rachunkowego, a nastÄ™pnie zaimportowane do paczki utworzonej w Rachmistrzu lub Rewizorze nexo. Tak przygotowanÄ… paczkÄ™ można nastÄ™pnie przekazać do e-kontroli lub po prostu zapisać na dysku w postaci plików XML.

Czytany 2546 razy Ostatnio zmieniany sobota, 11 listopad 2017 16:48

Artykuły powiązane

  • Faktura dla osoby fizycznej bez paragonu. Jak naprawić bÅ‚Ä…d? Jak ująć takÄ… fakturÄ™ w JPK_V7? Faktura dla osoby fizycznej bez paragonu. Jak naprawić bÅ‚Ä…d? Jak ująć takÄ… fakturÄ™ w JPK_V7?

    Niewystawienie paragonu dla osoby fizycznej wiąże się z sankcjami. Nie pomoże fakt, że pracownik daną transakcję udokumentował fakturą. Określona procedura postepowania pozwoli naprawić błąd. Sprawdź, co zrobić, gdy została wystawiona faktura dla osoby fizycznej bez paragonu i jak uniknąć konsekwencji finansowych.

  • Za bÅ‚Ä…d w pliku JPK_VAT zapÅ‚acisz 500 zÅ‚ Za bÅ‚Ä…d w pliku JPK_VAT zapÅ‚acisz 500 zÅ‚

    Zdyscyplinowanie podatników – taki cel postawiło sobie Ministerstwo Finansów w związku z pomyłkami w przesyłanych Jednolitych Plikach Kontrolnych z ewidencjami VAT. Każdy błąd w ewidencji będzie narażał przedsiębiorcę na karę finansową w wysokości 500 zł. Sprawdź, kiedy wejdą w życie nowe przepisy.

  • Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporzÄ…dzić w 2019 r.? Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporzÄ…dzić w 2019 r.?

    Na stronie resortu finansów pojawiły się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przedsiębiorców zobowiązanych do przesyłania sprawozdania finansowego. Obecnie można tego dokonać tylko drogą elektroniczną w formie plików JPK. Sprawdź, jakie wyjaśnienia znalazły się na stronie Ministerstwa.

  • Jak sporzÄ…dzić sprawozdanie finansowe JPK za 2018 r. w 2019 r. Jak sporzÄ…dzić sprawozdanie finansowe JPK za 2018 r. w 2019 r.

    W związku z wejściem w życie przepisów, które wprowadziły obowiązek przekazywania sprawozdania finansowego wyłącznie drogą elektroniczną w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego, Ministerstwo Finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej opublikowało odpowiedzi na najczęściej zadawane przez przedsiębiorców pytania.

  • VAT w 2019 r. – Poradnik VAT w 2019 r. – Poradnik

    Nowe zasady rozliczania VAT od usług elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na złe długi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu zmian w VAT wprowadzonych w 2019 r. Sprawdź, jakie to zmiany i kogo w praktyce dotyczą.