czwartek, 07 marzec 2019 21:50

Za błąd w pliku JPK_VAT zapłacisz 500 zł

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Zdyscyplinowanie podatników – taki cel postawiło sobie Ministerstwo Finansów w związku z pomyłkami w przesyłanych Jednolitych Plikach Kontrolnych z ewidencjami VAT. Każdy błąd w ewidencji będzie narażał przedsiębiorcę na karę finansową w wysokości 500 zł. Sprawdź, kiedy wejdą w życie nowe przepisy.

Trwają prace rządu nad zastąpieniem dotychczasowych plików JPK_VAT oraz deklaracji VAT-7 i VAT-7K jednym dokumentem – zmodyfikowanym plikiem JPK_VAT. Planowane regulacje mają zostać wprowadzone ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa. Aktualnie ustawa ta jest na etapie projektu.

 

Wprowadzenie nowej struktury pliku JPK_VAT to nie jedyna ważna zmiana przygotowana przez Ministerstwo Finansów. Resort chce też wprowadzić karę pieniężną za przesłanie błędnie wypełnionego pliku JPK_VAT.

 

Kara za błąd w pliku JPK_VAT

W ustawie o VAT ma znaleźć się nowy art. 109 ust. 3f. Zgodnie z tym przepisem, naczelnik urzędu skarbowego na drodze decyzji nałoży karę pieniężną w wysokości 500 zł na podatnika, który prześle ewidencję zawierającą błędy lub dane niezgodne ze stanem faktycznym. Oznacza to, że karom będzie podlegało nie tylko umyślne podanie nieprawdziwych danych (w celu np. zawyżenia kwoty podatku naliczonego), ale też błędy nieumyślne, np. pomylenie rubryk.

Co istotne, kara 500 zł zostanie nałożona za każdą stwierdzoną nieprawidłowość. Jeśli więc podatnik pomyli się kilka razy, może zostać ukarany wielokrotnością tej kwoty. Na szczęście kara nie zostanie nałożona od razu – naczelnik urzędu skarbowego będzie musiał wezwać podatnika do złożenia korekty ewidencji w ciągu 14 dni od daty doręczenia wezwania. Zostaną w nim wskazane błędy wymagające korekty. Dopiero gdy podatnik nie skoryguje pliku JPK_VAT w podanym terminie, będzie musiał liczyć się z karą pieniężną.

 

Dyscyplina przede wszystkim

Na stronie internetowej resortu finansów zamieszczono wywiad, w którym wyjaśniono motywy wprowadzenia – jak by nie patrzeć dość dotkliwej – kary finansowej za błędy w plikach JPK_VAT. Czytamy w nim między innymi:

(…) Mam tu na myśli np. podatników, którzy w rubryce dotyczącej NIP wpisują datę sprzedaży bądź odwrotnie. Z jednej strony plik jest wypełniony, więc można go przesłać przez bramkę resortu finansów, ale z drugiej strony jaką ma on w praktyce wartość? A mimo tego, że kierujemy wezwania do poprawienia podobnych błędów, brak jest sankcji, która mobilizowałaby do tego podatników. Dlatego ta kara 500 zł jest tak ważna. (…)

 

Ministerstwo Finansów argumentuje, iż konieczność zdyscyplinowania podatników w rzetelnym sporządzaniu ewidencji VAT wynika z faktu, iż pliki te podlegają automatycznej analizie i kontroli. Celem tych czynności jest przede wszystkim sprawne wykrywanie poważnych nadużyć podatkowych i przeciwdziałanie im. Wszelkie błędy w plikach JPK_VAT, nawet drobne, mogą skłonić organy Krajowej Administracji Skarbowej do podejmowania bezzasadnych czynności kontrolnych. Dla uczciwych podatników jest to stres, a dla pracowników administracji czas, który mogliby przeznaczyć na przeciwdziałanie prawdziwym oszustwom.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2019 r. Bardzo ważne będzie raportowanie ewidencji VAT zgodnie z nową strukturą Jednolitego Pliku Kontrolnego. Zostanie ona udostępniona w  Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych na platformie ePUAP wraz z instrukcją wypełniania.

 

Czytaj też: Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie będzie paragonu przed płatnością

Czytany 3460 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 07 marzec 2019 21:56

Artykuły powiązane

 • Faktura dla osoby fizycznej bez paragonu. Jak naprawić błąd? Jak ująć taką fakturę w JPK_V7? Faktura dla osoby fizycznej bez paragonu. Jak naprawić błąd? Jak ująć taką fakturę w JPK_V7?

  Niewystawienie paragonu dla osoby fizycznej wiąże się z sankcjami. Nie pomoże fakt, że pracownik daną transakcję udokumentował fakturą. Określona procedura postepowania pozwoli naprawić błąd. Sprawdź, co zrobić, gdy została wystawiona faktura dla osoby fizycznej bez paragonu i jak uniknąć konsekwencji finansowych.

 • Zwrot towaru bez paragonu. Jak rozliczyć VAT? Zwrot towaru bez paragonu. Jak rozliczyć VAT?

  Zwrot towaru bez paragonu to sytuacja, która wzbudza wątpliwości interpretacyjne. Przepisy wskazują bowiem na konieczność dołączenia do ewidencji „dokumentu potwierdzającego dokonanie sprzedaży”. Czy zatem można przyjąć zwrot, jeśli klient zgubił lub wyrzucił paragon? Jak w takim przypadku rozliczyć VAT? Sprawdzamy, co na to prawo podatkowe.

 • Klient nie wziął paragonu. Co zrobić? Czy można go wyrzucić? Klient nie wziął paragonu. Co zrobić? Czy można go wyrzucić?

  Wydawanie paragonów z kasy fiskalnej to obowiązek kasjera. Kwestia ta w ostatnich latach stała się szczególnie drażliwa dla organów podatkowych. Mandaty dostawano nawet za położenie dokumentu na ladzie, a nie podanie do ręki. Jak obecnie ustawodawca traktuje tę sprawę? Sprawdź, co zrobić, gdy klient nie wziął paragonu!

 • Błędna stawka VAT na paragonie – co robić? Błędna stawka VAT na paragonie – co robić?

  Pomyłka w użytkowaniu kasy fiskalnej może zdarzyć się każdemu – szczególnie przy dużym natężeniu ruchu. O ile jednak w przypadku takich oczywistych błędów wiemy co robić - mówią nam o tym przepisy rozporządzenia w sprawie kas, o tyle przy zaprogramowaniu niewłaściwej stawki VAT sprawa nie jest już tak oczywista. Jak dokonać korekty, gdy pojawi się błędna stawka VAT na paragonie?

 • Jak skorygować błędne dane na paragonie? Jak skorygować błędne dane na paragonie?

  Pomyłki w ewidencjonowaniu sprzedaży mogą zdarzyć się każdemu użytkownikowi kasy fiskalnej. O ile jednak w trakcie wystawianie paragonu dane można skorygować na kasie, o tyle po dokonaniu wydruku – już nie. Urządzenia fiskalne nie dają takiej technicznej możliwości. Oczywiście nie pozbawia to sprzedawcy prawa do skorygowania sprzedaży. W tym celu musi prowadzić dwie dodatkowe ewidencje.