środa, 21 wrzesień 2016 16:33

Przedsiębiorco jesteś gotowy na JPK Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(15 głosów)

WchodzÄ… w życie rewolucyjne zmiany dotyczÄ…ce tworzenia i wysyÅ‚ania danych podatkowych w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Od 1 stycznia 2017 r. obowiÄ…zkiem raportowania swoich szczegółowych danych podatkowych obowiÄ…zane bÄ™dÄ… również maÅ‚e i Å›rednie przedsiÄ™biorstwa, wynika to z poniższych przepisów: Art. 193a w ustawie Ordynacja podatkowa nakÅ‚ada na przedsiÄ™biorców obowiÄ…zek udostÄ™pniania organom podatkowym ksiÄ…g podatkowych oraz dowodów ksiÄ™gowych w postaci elektronicznej zgodnej z formatem Jednolitego Pliku Kontrolnego. oraz  Art. 82 ustÄ™p 1b w ustawie Ordynacja podatkowa nakÅ‚ada na przedsiÄ™biorców obowiÄ…zek przesyÅ‚ania informacji o ewidencji VAT, zgodnej z formatem JPK do 25. dnia miesiÄ…ca nastÄ™pujÄ…cego po każdym kolejnym miesiÄ…cu.

Wdrożenie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) jest poważnym wyzwaniem, z którym wiÄ™kszość przedsiÄ™biorców bÄ™dzie musiaÅ‚a siÄ™ zmierzyć w 2017 r. lub 2018 r. w zależnoÅ›ci od wielkoÅ›ci podmiotu. Aby należycie wykonać nowe obowiÄ…zki, konieczne jest zapoznanie siÄ™ z nowymi przepisami, praktycznymi wyjaÅ›nieniami na ich temat oraz zasadami i wymogami stosowania JPK i JPK VAT.  

 

 

Czym jest Jednolity Plik Kontrolny (JPK)?

 

Jednolity Plik Kontrolny (z angielskiego Standard Audit File-Tax – SAF-T), jest zbiorem (bazÄ…) danych, tworzonym z systemów informatycznych przedsiÄ™biorcy, zawierajÄ…cym informacje o operacjach gospodarczych za dany okres, majÄ…cym ukÅ‚ad i format umożliwiajÄ…cy jego Å‚atwe przetwarzanie. Inaczej mówiÄ…c, jest to standard, wedÅ‚ug którego przekazuje siÄ™ dane do organów podatkowych. Dane te bÄ™dÄ… musiaÅ‚y być przekazywane wedÅ‚ug przygotowanego przez Ministerstwo Finansów szablonu (zgodnego ze stosowanÄ… w komunikacji elektronicznej formÄ… XML).  

Przedsiębiorcy, którzy stosują oprogramowanie komputerowe do ewidencji finansowo-księgowej mają obowiązek przekazywania do organów podatkowych danych z ksiąg podatkowych i dowodów księgowych w postaci tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Dane te będą przekazywane na żądanie organów podatkowych.

 

Firmy przekazujÄ… dane fiskusowi dwojako:  -  obowiÄ…zkowo i co miesiÄ…c – informacje o ewidencji VAT za dany okres,  -  na żądanie – rodzaje ksiÄ…g i okres wskazuje fiskus.

 

 

Dla kogo i od kiedy Jednolity Plik Kontrolny?

 

Przede wszystkim powinieneś ustalić, kiedy obejmie Cię obowiązek przesyłania danych (na żądanie lub automatycznie w przypadku ewidencji VAT). Kalendarz wygląda następująco:

 

Duże firmy (powyżej 250 pracowników i 50 mln euro obrotu).

obowiązkowo przesyłają na żądanie organów dane w formie JPK.

obowiązkowo i bez wezwania przesyłają raporty z ewidencji VAT zgodnie ze strukturą JPK.

 

Mali i średni przedsiębiorcy (poniżej 250 pracowników, dotyczy to także firm zagranicznych)

obowiązkowo i bez wezwania, co miesiąc przesyłają raporty dotyczące ewidencji VAT (według ustalonej struktury).

Do 30 czerwca 2018 r. dobrowolnie przesyłają na żądanie organów podatkowych dane w formie JPK.

Od 1 lipca 2018 roku obowiązkowo przesyłają na żądanie organów podatkowych dane w formie JPK.

 

Mikroprzedsiębiorcy (poniżej 10 pracowników i 2 mln euro obrotu)

Od 1 stycznia 2018 r. obowiązkowo i bez wezwania, co miesiąc przesyłają raporty dotyczące ewidencji VAT (według ustalonej struktury).

Do 30 czerwca 2018 r. dobrowolnie przesyłają dane w formie JPK.

Od 1 lipca 2018 roku obowiązkowo przesyłają na żądanie organów podatkowych dane w formie JPK.

 

Uwaga! Jeśli chcesz dokładnie upewnić się, do jakiej grupy przedsiebiorstw należy Twoja firma (dużych, małych i średnich, mikroprzedsiębiorstw) dokładne definicje znajdziesz.

 

Co zawiera Jednolity Plik Kontrolny?

 

Dane, które są przekazywane do organów podatkowych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego, dotyczą określonych rodzajów ksiąg podatkowych i dowodów księgowych. Ministerstwo Finansów przygotowało formaty przekazywania informacji i zestaw wymaganych danych (są to tzw. struktury) w takich obszarach jak:Dane, które są przekazywane do organów podatkowych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego, dotyczą określonych rodzajów ksiąg podatkowych i dowodów księgowych. Ministerstwo Finansów przygotowało formaty przekazywania informacji i zestaw wymaganych danych (są to tzw. struktury) w takich obszarach jak:

ksiÄ™gi rachunkowe  JPK_KR 

wyciÄ…g bankowy  JPK_WB

magazyn (przyjÄ™cia z zewnÄ…trz, wydania na zewnÄ…trz, rozchód wewnÄ™trzny i przesuniÄ™cia miÄ™dzymagazynowe)  JPK_MAG

ewidencje zakupu i sprzedaży VAT  JPK_VAT

faktury (zestawienie faktur)  JPK_FA

podatkowa ksiÄ™ga przychodów i rozchodów  JPK_PKPIR

ewidencja przychodów  JPK_EWP

 

Standardy danych i formatu JPK obejmÄ… także dane dotyczÄ…ce paragonów i raportów z kas rejestrujÄ…cych, ewidencji dla podatku akcyzowego i kantorów wymiany walut.  Dla przykÅ‚adu, w przypadku obrotu magazynowego, w Jednolitym Pliku Kontrolnym powinny znaleźć siÄ™ takie dane, jak np.: cena towaru, jednostka miary, wartość towaru, odbiorcy towaru, czy numery faktur. Program ksiÄ™gowo-finansowy powinien zapewniać obsÅ‚ugÄ™ dokÅ‚adnie tych danych, jakich wymagać bÄ™dÄ… organy podatkowe w JPK.

 

Czym jest e-kontrola VAT?

 

Z wprowadzeniem standardów Jednolitego Pliku Kontrolnego związany jest też inny, nowy obowiązek.

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi podatkowe w formie elektronicznej, co miesiąc muszą przesyłać do organów podatkowych raporty dotyczące ewidencji VAT według określonej formy (takiej, jak dla JPK, więcej dowiesz się poniżej). Ewidencje te zawierają m.in.: dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Co ważne, raporty te (za okresy miesięczne) przesyła się do 25. dnia każdego następnego miesiąca po miesiącu, którego JPK_VAT dotyczy bez wezwania (w odróżnieniu od wysyłania JPK, które odbywa się na żądanie organów podatkowych).

ObowiÄ…zek ten wszedÅ‚ w życie 1 stycznia 2017 r. dla maÅ‚ych i Å›rednich firm, a dla mikroprzedsiÄ™biorstw wejdzie od 1 stycznia 2018 roku. 

Raportowanie ewidencji VAT jest czynnością niezależną od przekazywania JPK, odbywających się na żądanie organów podatkowych.

Ważne! Od 1 stycznia 2018 r. obowiązek przekazywania JPK_VAT bez wezwania organu podatkowego będzie dotyczyć wszystkich podatników VAT!

 


JPK i e-Sprawozdawczość VAT w InsERT GT

JPK i e-Sprawozdawczość VAT w InsERT nexo

 

Już od 1 lipca 2016 r. fiskus będzie kontrolował część przedsiębiorców za pomocą Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Zmieniają się też zasady obowiązkowego, comiesięcznego przesyłania informacji o ewidencji VAT. Nasze programy są kompleksowo przystosowane do nowych przepisów.

WchodzÄ… w życie rewolucyjne zmiany dotyczÄ…ce tworzenia i wysyÅ‚ania danych podatkowych w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Od 1 lipca stopniowo bÄ™dÄ… obejmowaÅ‚y różne grupy przedsiÄ™biorców. Z naszymi programami nie bÄ™dzie to problemem. Kompleksowo przygotowaliÅ›my siÄ™ do nowych przepisów. Z wersjÄ… 11 systemu InsERT nexo i wersjÄ… 1.44 systemu InsERT GT firmy mogÄ… tworzyć i wysyÅ‚ać informacje w formacie JPK – zgodnie ze wszystkimi wymogami.

Czytany 4173 razy Ostatnio zmieniany piÄ…tek, 10 listopad 2017 16:38

Artykuły powiązane

  • Za bÅ‚Ä…d w pliku JPK_VAT zapÅ‚acisz 500 zÅ‚ Za bÅ‚Ä…d w pliku JPK_VAT zapÅ‚acisz 500 zÅ‚

    Zdyscyplinowanie podatników – taki cel postawiło sobie Ministerstwo Finansów w związku z pomyłkami w przesyłanych Jednolitych Plikach Kontrolnych z ewidencjami VAT. Każdy błąd w ewidencji będzie narażał przedsiębiorcę na karę finansową w wysokości 500 zł. Sprawdź, kiedy wejdą w życie nowe przepisy.

  • Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporzÄ…dzić w 2019 r.? Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporzÄ…dzić w 2019 r.?

    Na stronie resortu finansów pojawiły się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przedsiębiorców zobowiązanych do przesyłania sprawozdania finansowego. Obecnie można tego dokonać tylko drogą elektroniczną w formie plików JPK. Sprawdź, jakie wyjaśnienia znalazły się na stronie Ministerstwa.

  • Jak sporzÄ…dzić sprawozdanie finansowe JPK za 2018 r. w 2019 r. Jak sporzÄ…dzić sprawozdanie finansowe JPK za 2018 r. w 2019 r.

    W związku z wejściem w życie przepisów, które wprowadziły obowiązek przekazywania sprawozdania finansowego wyłącznie drogą elektroniczną w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego, Ministerstwo Finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej opublikowało odpowiedzi na najczęściej zadawane przez przedsiębiorców pytania.

  • Sprawozdania finansowe w formie plików JPK od 1 października 2018 r. Sprawozdania finansowe w formie plików JPK od 1 października 2018 r.

    Wkrótce podmioty zobowiązane do składania sprawozdań finansowych będą wysyłać dokumenty w formie plików JPK. Sprawdź, dla których sprawozdań finansowych resort finansów opublikował struktury logiczne Jednolitego Pliku Kontrolnego w Biuletynie Informacji Publicznej, a które należy wysyłać w postaci elektronicznej nieustrukturyzowanej.

  • Jak wprowadzić dane do JPK_VAT; WyjaÅ›nienia Ministerstwa Finansów Jak wprowadzić dane do JPK_VAT; WyjaÅ›nienia Ministerstwa Finansów

    Resort finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej zamieścił kolejne wyjaśnienia dotyczące prawidłowego tworzenia plików JPK_VAT. Informacje te skierowane są m.in. do podatników biorących udział w transakcjach objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia. Podano także wskazówki, z których skorzystać mogą wszyscy przedsiębiorcy – mają one związek z prawidłowym wprowadzeniem do JPK_VAT danych z faktur.

Media