wtorek, 07 sierpień 2018 11:55

Jak wprowadzić dane do JPK_VAT; Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Resort finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej zamieścił kolejne wyjaśnienia dotyczące prawidłowego tworzenia plików JPK_VAT. Informacje te skierowane są m.in. do podatników biorących udział w transakcjach objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia. Podano także wskazówki, z których skorzystać mogą wszyscy przedsiębiorcy – mają one związek z prawidłowym wprowadzeniem do JPK_VAT danych z faktur.

Obowiązek comiesięcznego wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego zawierającego dane z ewidencji zakupu i sprzedaży VAT dotyczy obecnie wszystkich czynnych podatników VAT – w tym mikroprzedsiębiorców. Prawidłowe sporządzenie plików JPK_VAT jest bardzo istotne – stanowią one ważny dokument umożliwiający organom kontrolnym analizę poprawności prowadzonych ewidencji.

Od początku funkcjonowania JPK wśród przedsiębiorców pojawiało się wiele pytań i wątpliwości. Ministerstwo Finansów co jakiś czas publikowało wyjaśnienia najczęściej wypływających kwestii. W lipcu 2018 r. na stronie internetowej resortu umieszczono kolejny komunikat dotyczący błędów przy wprowadzaniu danych do JPK_VAT i sposobów ich uniknięcia.

 

Wprowadzanie danych do JPK_VAT – odwrotne obciążenie

Pierwsza informacja zawarta w komunikacie dotyczy wykazywania w plikach JPK_VAT dostawy towarów i świadczenia usług, dla których podatnikiem jest nabywca. W takim wypadku w części sprzedażowej, zarówno deklaracji VAT jak i pliku JPK_VAT, należy wypełnić pola „K_34 – kwota netto” oraz „K_35 – VAT”.

 

Ponadto wyjaśniono, iż w obydwu częściach (zakupowej i sprzedażowej) należy wpisać dane kontrahenta, który w przypadku transakcji objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia jest rzeczywistą stroną transakcji i wystawcą konkretnej faktury. W polach obowiązkowych należy wskazać następujące dane: NIP, nazwę i adres kontrahenta, a także numer wystawionego przez niego dokumentu.

 

Wprowadzanie danych z faktur do JPK_VAT

Resort finansów zwrócił też szczególną uwagę na poprawność danych wpisywanych w polach odnoszących się do numeru i daty wystawienia faktury oraz numeru NIP kontrahenta. Podkreślono, iż w polach „DowodSprzedazy” i „DowodZakup” konieczne jest wprowadzenie całego numeru dowodu sprzedaży. Ten sam numer konkretnej faktury powinien bowiem został wykazany zarówno u dostawcy, jak i u nabywcy.

 

Zwrócono też uwagę na pola „DataWystawienia” i „DataZakupu”. W pierwszym dostawca wskazuje datę wystawienia dowodu sprzedaży, w drugim natomiast nabywca wskazuje datę wystawienia dowodu zakupu. Dla konkretnej faktury dane w tych polach powinny być zgodne w pliku JPK_VAT nabywcy i JPK_VAT dostawcy.

 

Podczas sporządzania pliku JPK_VAT należy także pamiętać o wpisaniu dokładnego numeru w polach „NrKontrahenta” i „NrDostawcy”. Należy w nich podać numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej. Jeśli podanie tego numeru ustawowo nie jest wymagane, należy wpisać „brak”.

 

JPK łatwiejsze z programem dla firm

Generowanie plików JPK_VAT jest prostsze i szybsze u podatników, którzy korzystają z wysokiej jakości oprogramowania dla firm. Jedne z najpopularniejszych w Polsce – programy InsERT – zostały dostosowane do wymogu przesyłania JPK_VAT w taki sposób, aby generowanie plików było łatwe i intuicyjne. Dzięki wykonywaniu bieżących aktualizacji podatnik ma też pewność, że użytkowany przez niego program jest zawsze zgodny z aktualnymi wymogami przepisów prawa podatkowego.

 

Programy dla firm Warszawa – zobacz naszą ofertę

 

Więcej o plikach JPK czytaj w Poradniku

Czytany 3803 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 07 sierpień 2018 12:15

Artykuły powiązane

 • Za błąd w pliku JPK_VAT zapłacisz 500 zł Za błąd w pliku JPK_VAT zapłacisz 500 zł

  Zdyscyplinowanie podatników – taki cel postawiło sobie Ministerstwo Finansów w związku z pomyłkami w przesyłanych Jednolitych Plikach Kontrolnych z ewidencjami VAT. Każdy błąd w ewidencji będzie narażał przedsiębiorcę na karę finansową w wysokości 500 zł. Sprawdź, kiedy wejdą w życie nowe przepisy.

 • Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporządzić w 2019 r.? Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporządzić w 2019 r.?

  Na stronie resortu finansów pojawiły się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przedsiębiorców zobowiązanych do przesyłania sprawozdania finansowego. Obecnie można tego dokonać tylko drogą elektroniczną w formie plików JPK. Sprawdź, jakie wyjaśnienia znalazły się na stronie Ministerstwa.

 • Jak sporządzić sprawozdanie finansowe JPK za 2018 r. w 2019 r. Jak sporządzić sprawozdanie finansowe JPK za 2018 r. w 2019 r.

  W związku z wejściem w życie przepisów, które wprowadziły obowiązek przekazywania sprawozdania finansowego wyłącznie drogą elektroniczną w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego, Ministerstwo Finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej opublikowało odpowiedzi na najczęściej zadawane przez przedsiębiorców pytania.

 • VAT w 2019 r. – Poradnik VAT w 2019 r. – Poradnik

  Nowe zasady rozliczania VAT od usług elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na złe długi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu zmian w VAT wprowadzonych w 2019 r. Sprawdź, jakie to zmiany i kogo w praktyce dotyczą.

 • Sprawozdania finansowe w formie plików JPK od 1 października 2018 r. Sprawozdania finansowe w formie plików JPK od 1 października 2018 r.

  Wkrótce podmioty zobowiązane do składania sprawozdań finansowych będą wysyłać dokumenty w formie plików JPK. Sprawdź, dla których sprawozdań finansowych resort finansów opublikował struktury logiczne Jednolitego Pliku Kontrolnego w Biuletynie Informacji Publicznej, a które należy wysyłać w postaci elektronicznej nieustrukturyzowanej.