Wyjaśniono w niej między innymi, jak zgodnie z aktualnymi przepisami powinna wyglądać ewidencja prowadzona przez czynnych podatników VAT. Powołano się również na art. 109 ust. 3 ustawy o VAT w brzmieniu od 1 stycznia 2017 r. – przepis ten wskazuje, iż ewidencja VAT musi zawierać dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej.
W broszurze informacyjnej szczegółowo opisano części składowe struktury JPK_VAT(2). Wymieniono również zmiany wprowadzone w stosunku do poprzedniej struktury.
W strukturze JPK_VAT(2) usunięto mechanizmy Constraint klucz_LpSprzedaz i Constraint klucz_LpZakup, które wymuszają numerację rozpoczynającą się od liczby 1, bez luk i powtórzeń. Wprowadzono typ lokalny TAdresJPK – w efekcie w węźle Podmiot1 zastąpiono elementarny typ danych „Adres polski” adresem uniwersalnym. Natomiast typ lokalny CelZlozeniaJPK zastąpiono elementarnym typem danych CelZlozenia – w efekcie dodano do celu złożenia wariant 2 – złożenie korekty.
Zmiany w węźle SprzedazWiersz:
- dodano elementy NrKontrahenta i K_39;
- zmieniono nazwy elementów:
NrDokumentu na DowodSprzedazy;
NazwaNabywcy na NazwaKontrahenta;
AdresNabywcy na AdresKontrahenta (ze zmianą pola z opcjonalnego na wymagane);
- zmieniono kolejność elementów na następujący:
NrKontrahenta, NazwaNabywcy, AdresNabywcy, DowodSprzedazy, DataWystawienia, DataSprzedazy.
Zmiany w węźle ZakupWiersz:
- dodano element wymagany DataZakupu.
- zmieniono nazwy następujących elementów:
NrIdWystawcy na NrDostawcy;
NazwaWystawcy na NazwaDostawy;
AdresWystawcy na AdresDostawcy;
NrFaktury na DowodZakupu;
DataWplywuFaktury na DataWplywu.
- zmieniono kolejność elementów na następujący:
NrDostawcy, NazwaDostawcy, AdresDostawcy, DowodZakupu, DataZakupu, DataWplywu.
W broszurze informacyjnej zamieszczono też odpowiedzi na kilka istotnych pytań podatników. Uściślono w nich, iż kwoty w pliku JPK_VAT mają być raportowane w złotych i groszach – bez zaokrągleń. Wskazano również na konieczność złożenia korekty JPK_VAT w każdej sytuacji związanej ze zmianą kwot raportowanych w pliku oraz w przypadku błędnego podania stron transakcji (np. numeru kontrahenta). Ponadto wyjaśniono, iż w JPK_VAT nie trzeba ujmować faktur wystawionych do paragonów.
Na pytanie o zapisy zbiorcze MF odpowiedziało, iż mogą one dotyczyć w szczególności raportów z kas rejestrujących, sprzedaży nie dokumentowanej fakturami oraz korekt rocznych, kwartalnych i miesięcznych z zachowaniem możliwości ich identyfikacji.
Resort finansów podkreślił również, iż zgodnie z art. 82 §1b Ordynacji podatkowej ewidencja VAT w formie plików JPK musi być przekazywana do organu podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej – przez aplikację kliencką lub zgodnie ze specyfikacją interfejsów usług JPK. Plików tych nie można dostarczać na tradycyjnym nośniku, np. płycie CD lub pendrive.
Zapowiedziano także, iż w związku z automatyzacją weryfikacji przekazywanych danych, począwszy od 1 stycznia 2017 r. informacja o prowadzonej ewidencji JPK_VAT powinna być przesłana w jednym pliku.
Zobacz pełną treść broszury informacyjnej dot. struktury JPK_VAT(2)