czwartek, 10 listopad 2016 19:57

Nowy plik JPK_VAT(2) – broszura informacyjna MF

Oceń ten artykuł
(8 głosów)

W związku z wprowadzeniem nowej struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego dla ewidencji zakupu i sprzedaży VAT Ministerstwo Finansów opublikowało broszurę informacyjną dla podatników zobowiązanych do przesyłania rejestrów VAT organom podatkowym.

Wyjaśniono w niej między innymi, jak zgodnie z aktualnymi przepisami powinna wyglądać ewidencja prowadzona przez czynnych podatników VAT. Powołano się również na art. 109 ust. 3 ustawy o VAT w brzmieniu od 1 stycznia 2017 r. – przepis ten wskazuje, iż ewidencja VAT musi zawierać dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej.

 

W broszurze informacyjnej szczegółowo opisano części składowe struktury JPK_VAT(2). Wymieniono również zmiany wprowadzone w stosunku do poprzedniej struktury.

 

W strukturze JPK_VAT(2) usunięto mechanizmy Constraint klucz_LpSprzedaz i Constraint klucz_LpZakup, które wymuszają numerację rozpoczynającą się od liczby 1, bez luk i powtórzeń. Wprowadzono typ lokalny TAdresJPK – w efekcie w węźle Podmiot1 zastąpiono elementarny typ danych „Adres polski” adresem uniwersalnym. Natomiast typ lokalny CelZlozeniaJPK zastąpiono elementarnym typem danych CelZlozenia – w efekcie dodano do celu złożenia wariant 2 – złożenie korekty.

Zmiany w węźle SprzedazWiersz:

 • dodano elementy NrKontrahenta i K_39;
 • zmieniono nazwy elementów:

NrDokumentu na DowodSprzedazy;

NazwaNabywcy na NazwaKontrahenta;

AdresNabywcy na AdresKontrahenta (ze zmianą pola z opcjonalnego na wymagane);

 • zmieniono kolejność elementów na następujący:

NrKontrahenta, NazwaNabywcy, AdresNabywcy, DowodSprzedazy, DataWystawienia, DataSprzedazy.

 

Zmiany w węźle ZakupWiersz:

 • dodano element wymagany DataZakupu.
 • zmieniono nazwy następujących elementów:

NrIdWystawcy na NrDostawcy;

NazwaWystawcy na NazwaDostawy;

AdresWystawcy na AdresDostawcy;

NrFaktury na DowodZakupu;

DataWplywuFaktury na DataWplywu.

 

 • zmieniono kolejność elementów na następujący:

NrDostawcy, NazwaDostawcy, AdresDostawcy, DowodZakupu, DataZakupu, DataWplywu.

 

W broszurze informacyjnej zamieszczono też odpowiedzi na kilka istotnych pytań podatników. Uściślono w nich, iż kwoty w pliku JPK_VAT mają być raportowane w złotych i groszach – bez zaokrągleń. Wskazano również na konieczność złożenia korekty JPK_VAT w każdej sytuacji związanej ze zmianą kwot raportowanych w pliku oraz w przypadku błędnego podania stron transakcji (np. numeru kontrahenta). Ponadto wyjaśniono, iż w JPK_VAT nie trzeba ujmować faktur wystawionych do paragonów.

 

 

Na pytanie o zapisy zbiorcze MF odpowiedziało, iż mogą one dotyczyć w szczególności raportów z kas rejestrujących, sprzedaży nie dokumentowanej fakturami oraz korekt rocznych, kwartalnych i miesięcznych z zachowaniem możliwości ich identyfikacji.

 

Resort finansów podkreślił również, iż zgodnie z art. 82 §1b Ordynacji podatkowej ewidencja VAT w formie plików JPK musi być przekazywana do organu podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej – przez aplikację kliencką lub zgodnie ze specyfikacją interfejsów usług JPK. Plików tych nie można dostarczać na tradycyjnym nośniku, np. płycie CD lub pendrive.

 

Zapowiedziano także, iż w związku z automatyzacją weryfikacji przekazywanych danych, począwszy od 1 stycznia 2017 r. informacja o prowadzonej ewidencji JPK_VAT powinna być przesłana w jednym pliku.

 

 

Zobacz pełną treść broszury informacyjnej dot. struktury JPK_VAT(2)

 

Czytany 9767 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 17 listopad 2016 21:31

Artykuły powiązane

 • Faktura dla osoby fizycznej bez paragonu. Jak naprawić błąd? Jak ująć taką fakturę w JPK_V7? Faktura dla osoby fizycznej bez paragonu. Jak naprawić błąd? Jak ująć taką fakturę w JPK_V7?

  Niewystawienie paragonu dla osoby fizycznej wiąże się z sankcjami. Nie pomoże fakt, że pracownik daną transakcję udokumentował fakturą. Określona procedura postepowania pozwoli naprawić błąd. Sprawdź, co zrobić, gdy została wystawiona faktura dla osoby fizycznej bez paragonu i jak uniknąć konsekwencji finansowych.

 • Za błąd w pliku JPK_VAT zapłacisz 500 zł Za błąd w pliku JPK_VAT zapłacisz 500 zł

  Zdyscyplinowanie podatników – taki cel postawiło sobie Ministerstwo Finansów w związku z pomyłkami w przesyłanych Jednolitych Plikach Kontrolnych z ewidencjami VAT. Każdy błąd w ewidencji będzie narażał przedsiębiorcę na karę finansową w wysokości 500 zł. Sprawdź, kiedy wejdą w życie nowe przepisy.

 • Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporządzić w 2019 r.? Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporządzić w 2019 r.?

  Na stronie resortu finansów pojawiły się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przedsiębiorców zobowiązanych do przesyłania sprawozdania finansowego. Obecnie można tego dokonać tylko drogą elektroniczną w formie plików JPK. Sprawdź, jakie wyjaśnienia znalazły się na stronie Ministerstwa.

 • Jak sporządzić sprawozdanie finansowe JPK za 2018 r. w 2019 r. Jak sporządzić sprawozdanie finansowe JPK za 2018 r. w 2019 r.

  W związku z wejściem w życie przepisów, które wprowadziły obowiązek przekazywania sprawozdania finansowego wyłącznie drogą elektroniczną w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego, Ministerstwo Finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej opublikowało odpowiedzi na najczęściej zadawane przez przedsiębiorców pytania.

 • VAT w 2019 r. – Poradnik VAT w 2019 r. – Poradnik

  Nowe zasady rozliczania VAT od usług elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na złe długi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu zmian w VAT wprowadzonych w 2019 r. Sprawdź, jakie to zmiany i kogo w praktyce dotyczą.