czwartek, 10 listopad 2016 19:57

Nowy plik JPK_VAT(2) – broszura informacyjna MF

Oceń ten artykuł
(9 głosów)

W związku z wprowadzeniem nowej struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego dla ewidencji zakupu i sprzedaży VAT Ministerstwo Finansów opublikowało broszurę informacyjną dla podatników zobowiązanych do przesyłania rejestrów VAT organom podatkowym.

Wyjaśniono w niej między innymi, jak zgodnie z aktualnymi przepisami powinna wyglądać ewidencja prowadzona przez czynnych podatników VAT. Powołano się również na art. 109 ust. 3 ustawy o VAT w brzmieniu od 1 stycznia 2017 r. – przepis ten wskazuje, iż ewidencja VAT musi zawierać dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej.

 

W broszurze informacyjnej szczegółowo opisano części składowe struktury JPK_VAT(2). Wymieniono również zmiany wprowadzone w stosunku do poprzedniej struktury.

 

W strukturze JPK_VAT(2) usunięto mechanizmy Constraint klucz_LpSprzedaz i Constraint klucz_LpZakup, które wymuszają numerację rozpoczynającą się od liczby 1, bez luk i powtórzeń. Wprowadzono typ lokalny TAdresJPK – w efekcie w węźle Podmiot1 zastąpiono elementarny typ danych „Adres polski” adresem uniwersalnym. Natomiast typ lokalny CelZlozeniaJPK zastąpiono elementarnym typem danych CelZlozenia – w efekcie dodano do celu złożenia wariant 2 – złożenie korekty.

Zmiany w węźle SprzedazWiersz:

  • dodano elementy NrKontrahenta i K_39;
  • zmieniono nazwy elementów:

NrDokumentu na DowodSprzedazy;

NazwaNabywcy na NazwaKontrahenta;

AdresNabywcy na AdresKontrahenta (ze zmianą pola z opcjonalnego na wymagane);

  • zmieniono kolejność elementów na następujący:

NrKontrahenta, NazwaNabywcy, AdresNabywcy, DowodSprzedazy, DataWystawienia, DataSprzedazy.

 

Zmiany w węźle ZakupWiersz:

  • dodano element wymagany DataZakupu.
  • zmieniono nazwy następujących elementów:

NrIdWystawcy na NrDostawcy;

NazwaWystawcy na NazwaDostawy;

AdresWystawcy na AdresDostawcy;

NrFaktury na DowodZakupu;

DataWplywuFaktury na DataWplywu.

 

  • zmieniono kolejność elementów na następujący:

NrDostawcy, NazwaDostawcy, AdresDostawcy, DowodZakupu, DataZakupu, DataWplywu.

 

W broszurze informacyjnej zamieszczono też odpowiedzi na kilka istotnych pytań podatników. Uściślono w nich, iż kwoty w pliku JPK_VAT mają być raportowane w złotych i groszach – bez zaokrągleń. Wskazano również na konieczność złożenia korekty JPK_VAT w każdej sytuacji związanej ze zmianą kwot raportowanych w pliku oraz w przypadku błędnego podania stron transakcji (np. numeru kontrahenta). Ponadto wyjaśniono, iż w JPK_VAT nie trzeba ujmować faktur wystawionych do paragonów.

 

 

Na pytanie o zapisy zbiorcze MF odpowiedziało, iż mogą one dotyczyć w szczególności raportów z kas rejestrujących, sprzedaży nie dokumentowanej fakturami oraz korekt rocznych, kwartalnych i miesięcznych z zachowaniem możliwości ich identyfikacji.

 

Resort finansów podkreślił również, iż zgodnie z art. 82 §1b Ordynacji podatkowej ewidencja VAT w formie plików JPK musi być przekazywana do organu podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej – przez aplikację kliencką lub zgodnie ze specyfikacją interfejsów usług JPK. Plików tych nie można dostarczać na tradycyjnym nośniku, np. płycie CD lub pendrive.

 

Zapowiedziano także, iż w związku z automatyzacją weryfikacji przekazywanych danych, począwszy od 1 stycznia 2017 r. informacja o prowadzonej ewidencji JPK_VAT powinna być przesłana w jednym pliku.

 

 

Zobacz pełną treść broszury informacyjnej dot. struktury JPK_VAT(2)

 

Czytany 10164 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 17 listopad 2016 21:31

Artykuły powiązane

  • Nowe wymogi dotyczące raportowania danych w JPK CIT Nowe wymogi dotyczące raportowania danych w JPK CIT

    Przepisy dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego dla podatku dochodowego od osób prawnych (JPK CIT) wprowadzają nowe, szczegółowe wymogi dotyczące raportowania danych. Zmiany obejmują podatników prowadzących księgi rachunkowe. Sprawdź, czego się spodziewać od 1 stycznia 2025 r. i jak wprowadzić nowe wymagania w życie.

  • Faktura dla osoby fizycznej bez paragonu. Jak naprawić błąd? Jak ująć taką fakturę w JPK_V7? Faktura dla osoby fizycznej bez paragonu. Jak naprawić błąd? Jak ująć taką fakturę w JPK_V7?

    Niewystawienie paragonu dla osoby fizycznej wiąże się z sankcjami. Nie pomoże fakt, że pracownik daną transakcję udokumentował fakturą. Określona procedura postepowania pozwoli naprawić błąd. Sprawdź, co zrobić, gdy została wystawiona faktura dla osoby fizycznej bez paragonu i jak uniknąć konsekwencji finansowych.

  • Za błąd w pliku JPK_VAT zapłacisz 500 zł Za błąd w pliku JPK_VAT zapłacisz 500 zł

    Zdyscyplinowanie podatników – taki cel postawiło sobie Ministerstwo Finansów w związku z pomyłkami w przesyłanych Jednolitych Plikach Kontrolnych z ewidencjami VAT. Każdy błąd w ewidencji będzie narażał przedsiębiorcę na karę finansową w wysokości 500 zł. Sprawdź, kiedy wejdą w życie nowe przepisy.

  • Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporządzić w 2019 r.? Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporządzić w 2019 r.?

    Na stronie resortu finansów pojawiły się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przedsiębiorców zobowiązanych do przesyłania sprawozdania finansowego. Obecnie można tego dokonać tylko drogą elektroniczną w formie plików JPK. Sprawdź, jakie wyjaśnienia znalazły się na stronie Ministerstwa.

  • Jak sporządzić sprawozdanie finansowe JPK za 2018 r. w 2019 r. Jak sporządzić sprawozdanie finansowe JPK za 2018 r. w 2019 r.

    W związku z wejściem w życie przepisów, które wprowadziły obowiązek przekazywania sprawozdania finansowego wyłącznie drogą elektroniczną w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego, Ministerstwo Finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej opublikowało odpowiedzi na najczęściej zadawane przez przedsiębiorców pytania.