poniedziałek, 25 wrzesień 2017 21:03

Wystawianie faktur w 2018 r. – kiedy wejdzie Centralny Rejestr Faktur?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Pilotażowa wersja systemu miała zostać uruchomiona w połowie 2017 r. – tymczasem wciąż trwają prace koncepcyjne nad Centralnym Rejestrem Faktur. Rząd nie zrezygnował jednak z tego projektu. Sprawdź, jak będzie wyglądało fakturowanie po wdrożeniu CRF i dlaczego w 2018 r. wszyscy podatnicy VAT będą musieli wystawiać faktury elektronicznie za pomocą programów komputerowych. 

O wprowadzeniu Centralnego Rejestru Faktur, czyli teleinformatycznego repozytorium danych, do którego w czasie rzeczywistym trafiać będą wszystkie wystawiane faktury, mówi się już od wielu miesięcy. Ten zaawansowany system informatyczny ma być kolejnym krokiem rządu w kierunku wyeliminowania nadużyć podatkowych i zwiększenia wpływów do budżetu państwa.

Korzyść mają odnieść wszyscy uczciwi przedsiębiorcy – nie tylko ze względu na polepszenie warunków dla uczciwej konkurencji, ale też w związku z upowszechnieniem dzięki CRF elektronicznych faktur. Nie będą to jednak zwykłe skany ani pliki tekstowe, lecz zaawansowane dokumenty umożliwiające m.in. automatyczny odczyt danych. Rozwiązanie to znacznie usprawni procesy wewnętrzne w firmach – programy sprzedażowe i księgowe będą mogły wykonywać czynności, które obecnie zajmują pracownikom wiele czasu.

 

Centralny Rejestr Faktur – kiedy?

Według początkowych założeń resortu finansów już w połowie 2017 r. miała zostać wdrożona pilotażowa wersja rejestru. Tymczasem Ministerstwo Finansów dopiero jest na etapie planowania, jak Centralny Rejestr Faktur miałby wyglądać.

Po zakończeniu prac koncepcyjnych projekt zostanie przekazany spółce Aplikacje Krytyczne, która zacznie pracować nad ostatecznym kształtem systemu. Od rozpoczęcia działań aż do ostatecznego uruchomienia CRF minie co najmniej 1 - 1,5 roku. Oznacza to, iż najwcześniej system ruszy dopiero pod koniec 2018 r.

 

Centralny Rejestr Faktur pozwoli w czasie rzeczywistym kontrolować proces wystawiania tych dokumentów. Tym samym skończy się praktyka wystawiania faktur „wstecz”. Łatwiej też będzie wychwycić i wyeliminować sytuacje takie jak np. wystawienie pustych faktur – chociażby poprzez wstrzymanie zwrotu podatku tam, gdzie ryzyko oszustwa jest podwyższone.

 

Co wprowadzenie rejestru faktur oznacza dla podatników

Uruchomienie Centralnego Rejestru Faktur niewątpliwie przyniesie korzyść uczciwym przedsiębiorcom. Jednak zanim odczują oni pozytywne skutki zmian, będą musieli dostosować swoje działalności do nowych wymogów. Najprostsze będzie to dla tych podatników, którzy w swojej pracy wykorzystują nowoczesne programy komputerowe do prowadzenia sprzedaży. W wypadku bowiem tych użytkowników to producenci oprogramowania zadbają o dostosowanie swoich systemów do wymogu przekazywania danych do CRF. Od podatnika będzie to wymagało jedynie dokonania aktualizacji programu oraz ewentualnego szkolenia w zakresie nowych procedur.

 

Trudniej będzie tym przedsiębiorcom, którzy wystawiają faktury za pomocą innych narzędzi informatycznych, np. arkuszy kalkulacyjnych czy edytorów tekstów. Najprawdopodobniej będą oni musieli albo całkowicie zmienić stosowane w firmie praktyki, albo zaopatrzyć się w odpowiednie oprogramowanie sprzedażowe.

 

Centralny Rejestr Faktur oraz wymogi prawne, które zaczną obowiązywać od 2018 r., położą kres praktyce wciąż stosowanej w wielu firmach – wystawianiu dokumentów sprzedażowych odręcznie na drukach z bloczków faktur.

 

Faktury w 2018 r. – tylko w wersji elektronicznej

O ile nie wiemy jeszcze dokładnie, jak będą wyglądały przepisy dotyczące przekazywania danych do CRF, o tyle znamy regulacje dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego, które zaczną obowiązywać już w 2018 r. A z tych jasno wynika, iż rok 2017 jest ostatnim rokiem, w którym praktyka wystawiania faktur ręcznie ma rację bytu.

 

Od 1 stycznia 2018 r. w przepisach ustawy – Ordynacja podatkowa, w art. 109 ustawy o VAT zostanie dodany ustęp 8a, który wskazuje na obowiązek prowadzenia ewidencji VAT wyłącznie w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Ponadto, od 1 lipca 2018 r. wszystkich podatników obejmie obowiązek przekazywania na żądanie organu podatkowego plików JPK, w tym pliku JPK_FA zawierającego szczegółowe dane z faktur sprzedaży.

 

Wymóg przekazywania plików JPK dotyczy podatników prowadzących księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych. Zgodnie z art. 3 pkt 4 Ordynacji podatkowej księgi podatkowe to także ewidencje VAT. Skoro więc będzie istniał wymóg prowadzenia ich w formie elektronicznej przez podatników VAT, to wszyscy oni będą też musieli na żądanie organów przekazywać pliki JPK z ksiąg, w tym również z wystawianych faktur sprzedaży.

 

Stworzenie pliku JPK_FA z danych zawartych na fakturach papierowych byłoby bardzo trudne, o ile nie niemożliwe. Należy więc z całą pewnością stwierdzić, iż w 2018 r. wszyscy podatnicy VAT będą musieli wystawiać faktury w formie elektronicznej – niezależnie od tego, czy Centralny Rejestr Faktur zostanie uruchomiony do końca 2018 r., czy nie.

 

Doświadczenia europejskie

Rejestr faktur to nie nowość w Unii Europejskiej. Centralne bazy do przechowywania faktur, kontrola w czasie rzeczywistym oraz e-fakturowanie zostały z powodzeniem wprowadzone m.in. w Portugalii, Czechach i na Słowacji. Wkrótce z systemu takiego zaczną korzystać także podatnicy z Hiszpanii.

 

Komisja Europejska w „Zielonej Księdze VAT” zarekomendowała stworzenie rejestru faktur już w 2010 roku. Zgodnie z dyrektywą 2014/55/UE w sprawie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych, Polska ma obowiązek zbudować platformę do przyjmowania faktur elektronicznych w zamówieniach publicznych do 27 listopada 2018 r. Natomiast do 1 listopada 2020 r. państwo będzie musiało wprowadzić obowiązek składania elektronicznych faktur przez przedsiębiorców wykonujących zamówienia publiczne.

 

Więcej w Poradniku: Centralny Rejestr Faktur. Jak wystawić fakturę w 2018 r. 

Czytany 332 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 25 wrzesień 2017 21:20

Artykuły powiązane

 • Centralny Rejestr Faktur. Jak wystawić fakturę w 2018 r. Centralny Rejestr Faktur. Jak wystawić fakturę w 2018 r.

  Wraz z nałożeniem obowiązku przekazywania plików JPK na pozostałe podmioty prowadzące księgi przy użyciu programów komputerowych, skończy się na dobre era wystawiania faktur ręcznie. Wszystko za sprawą nowelizacji przepisów dot. VAT, o których wiadomo już od jakiegoś czasu. Sprawdź, jak będziemy wystawiać faktury w 2018 r.

 • Czy JPK wyciąg bankowy wejdzie od 1 września 2017 r.? Czy JPK wyciąg bankowy wejdzie od 1 września 2017 r.?

  Nowy obowiązek codziennego przesyłania wyciągów bankowych w formie plików JPK_WB ma objąć wszystkich podatników z wyjątkiem najmniejszych podmiotów i jednostek sektora finansów publicznych. Sprawdź, kto będzie odpowiedzialny za przesyłanie plików JPK_WB i jaka jest szansa, iż zmienione przepisy wejdą w życie już 1 września 2017 r.

 • Nowe komunikaty Ministerstwa Finansów w sprawie plików JPK Nowe komunikaty Ministerstwa Finansów w sprawie plików JPK

  Wyeliminowanie błędów, nowe funkcjonalności, rozbudowany system weryfikacji oraz nowe typy komunikatów – te i inne zmiany zostały wprowadzone po aktualizacji aplikacji JPK 2.0. Sprawdź, czego się spodziewać po nowej wersji. Dowiedz się też, jak system traktuje kilka plików JPK_VAT wysłanych za ten sam okres i jak postępować, by nie otrzymać informacji zwrotnej o nieprawidłowościach.

 • JPK z wyciągami bankowymi codziennie od 1 września 2017 r. JPK z wyciągami bankowymi codziennie od 1 września 2017 r.

  Po ewidencji zakupu i sprzedaży VAT przyszedł czas na wyciągi bankowe – rząd planuje wprowadzenie obowiązku codziennego przesyłania plików JPK_WB. Obecnie przekazuje się je wyłącznie na wezwanie organu podatkowego. Sprawdź, na kim będzie spoczywał obowiązek przesyłania plików JPK_WB, kogo ominą planowane zmiany i kiedy nowe przepisy wejdą w życie.

 • Ministerstwo Finansów sprawdza Jednolity Plik Kontrolny JPK_VAT Ministerstwo Finansów sprawdza Jednolity Plik Kontrolny JPK_VAT

  Na oficjalnej stronie internetowej resortu finansów pojawiła się pierwsza informacja o wykryciu przypadków poważnych nieprawidłowości w przesłanych plikach JPK_VAT. Dotyczą one m.in. rozbieżności z deklaracją VAT i rozbieżności w kwotach transakcji podanych przez kontrahentów. Ministerstwo ma przesłać podatnikom e-maile z pismem dotyczącym tych rozbieżności.

Bądź na bieżąco

kasy fiskalne 2017

towary uslugi2017

vat2017zmiany