wtorek, 03 wrzesień 2019 20:19

Kto od 1.09.2019 nie może korzystać ze zwolnienia z VAT

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Internetowa lub telefoniczna sprzedaż kosmetyków, komputerów, urządzeń elektrycznych; hurtowa i detaliczna dostawa części do samochodów i motocykli, usługi ściągania długów – te i inne czynności od 1 września 2019 r. muszą być obowiązkowo opodatkowane VAT. Sprawdź, czy wraz z wejściem w życie nowych przepisów straciłeś prawo do zwolnienia z tego podatku.

Zwolnienie podmiotowe z podatku VAT to przywilej przysługujący przedsiębiorcom, u których wartość sprzedaży w poprzednim roku nie przekroczyła kwoty 200.000 zł. Zwolnienie z VAT to mniej formalności i obowiązków, dlatego wielu drobnych przedsiębiorców się na nie decyduje. Od 1 września 2019 r. grono podatników, którym przysługuje prawo do zwolnienia z VAT, znacznie się uszczupliło. Wszystko przez zmiany, które zostały wprowadzone w art. 113 ustawy o VAT.

Rozszerzono katalog czynności, których wykonywanie pozbawia podatnika prawa do korzystania ze zwolnienia z VAT – niezależnie od wartości sprzedaży. Nowe regulacje obowiązują już od 1 września 2019 r., a ustawodawca nie przewidział w tym zakresie żadnych przepisów przejściowych.

 

Utrata prawa do zwolnienia z VAT w 2019 r.

W art. 113 ustawy o VAT znalazły się nowe zapisy: między innymi ust. 13 pkt 1 lit. f i g oraz pkt 2 lit. d. Pierwsza grupa podatników, którzy od 1 września 2019 r. nie mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, to dostawcy towarów prowadzący sprzedaż za pośrednictwem Internetu lub telefonu. Zgodnie z art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. f, ze zwolnienia z VAT nie korzystają dostawcy:

f) następujących towarów, w związku z zawarciem umowy w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie:

- preparatów kosmetycznych i toaletowych (PKWiU 20.42.1),

- komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (PKWiU 26),

- urządzeń elektrycznych i nieelektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego (PKWiU 27),

- maszyn i urządzeń, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 28),

 

Natomiast w myśl art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. g ustawy, zwolnienie z VAT od 1 września 2019 r. nie dotyczy dostawców:

g) hurtowych i detalicznych części do:

- pojazdów samochodowych (PKWiU 45.3),

- motocykli (PKWiU 45.4);

 

Nie ma przy tym znaczenia, czy sprzedaż odbywa się za pośrednictwem Internetu lub telefonu, czy jest bezpośrednia – np. w stacjonarnym sklepie.

 

Z kolei w art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. d znowelizowanej ustawy o VAT czytamy, iż zwolnienie z VAT nie dotyczy podatników:

2) świadczących usługi:

(...)

d) ściągania długów, w tym factoringu;

 

Wystawianie faktur po utracie prawa do zwolnienia z VAT w 2019 r.

Od 1 września 2019 r. podatnik, który wykona jakąkolwiek z wymienionych wyżej czynności, staje się czynnym podatnikiem VAT. Nie przewidziano w tym względzie żadnych przepisów przejściowych. Zmiana objęła wszystkie powyższe branże. Ustawa nowelizacyjna reguluje natomiast sposób postępowania w przypadku otrzymania zaliczki przez 1 września 2019 r. Zgodnie z nowymi przepisami, ta część zapłaty może podlegać zwolnieniu z VAT. Natomiast pozostała – otrzymana już po nowelizacji ustawy, musi zostać opodatkowana właściwą stawką VAT.

 

Więcej o zmianach w VAT od 1 września 2019 r. czytaj w Poradniku

Czytany 10967 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 03 wrzesień 2019 20:31

Artykuły powiązane

 • Sprzedaż części samochodowych od 1 września i 1 listopada 2019 r. Sprzedaż części samochodowych od 1 września i 1 listopada 2019 r.

  Utrata zwolnienia z VAT i obowiązkowy split payment – takie zmiany przygotował ustawodawca podatnikom zajmującym się sprzedażą części samochodowych i motocyklowych. Sprawdź, jak w praktyce stosować nowe przepisy i kogo dokładnie objęły wprowadzone modyfikacje.

 • Biała lista podatników VAT od 1 września 2019 r. Biała lista podatników VAT od 1 września 2019 r.

  Łączy w sobie dwa rejestry i inne dodatkowe dane – to biała lista podatników VAT, wykaz udostępniony na stronie resortu finansów, na bieżąco aktualizowany. Nowe narzędzie ma ułatwić życie przedsiębiorcom, jednak docelowo na też przeciwdziałać nadużyciom. Przy każdym przelewie nabywca będzie musiał sprawdzać prawidłowość numeru rachunku rozliczeniowego podanego przez swojego kontrahenta.

 • Kto nie może korzystać ze zwolnienia z VAT od 1 września 2019 r. Kto nie może korzystać ze zwolnienia z VAT od 1 września 2019 r.

  Dla wielu drobnych przedsiębiorców zwolnienie z VAT to wiele korzyści – niższe koszty księgowe, mniej formalności, atrakcyjniejsza cena usług. Jednak nie każdy może z tej preferencji korzystać – nawet jeśli wartość jego sprzedaży nie przekroczyła ustawowego limitu. Od 1 września 2019 r. lista czynności pozbawiająca podatników prawa do zwolnienia z VAT stała się jeszcze dłuższa. Sprawdź, czy wciąż możesz z niego korzystać.

 • Nowe stawki VAT jeszcze w 2019 r. Nowe stawki VAT jeszcze w 2019 r.

  Niższe stawki VAT na pieczywo i ciastka, prasę, książki oraz niektóre warzywa i owoce. Wyższe – na napoje, owoce morza, lód i czasopisma specjalistyczne. Rząd wprowadza zmiany w obecnie stosowanych stawkach VAT – ma być łatwej i przejrzyściej. Sprawdź, jakie jeszcze nowości rząd zaplanował dla polskich przedsiębiorców – część z nich wejdzie w życie już w pierwszej połowie 2019 r.

 • Obowiązek korekty podatku VAT w 90 dni od terminu płatności w 2019 r. Obowiązek korekty podatku VAT w 90 dni od terminu płatności w 2019 r.

  Zmiany wprowadzone w ustawie o VAT mają ułatwić życie przedsiębiorcom. Od nowego roku z ulgi na złe długi można skorzystać już po 90 dniach od upływu terminu płatności wynikającego z faktury lub z umowy. Skrócony termin dotyczy nie tylko wierzyciela, ale też dłużnika. Poznaj nowe zasady korygowania podatku VAT przy braku zapłaty w 2019 r.