środa, 20 marzec 2019 10:12

Nowe stawki VAT jeszcze w 2019 r.

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Niższe stawki VAT na pieczywo i ciastka, prasę, książki oraz niektóre warzywa i owoce. Wyższe – na napoje, owoce morza, lód i czasopisma specjalistyczne. Rząd wprowadza zmiany w obecnie stosowanych stawkach VAT – ma być łatwej i przejrzyściej. Sprawdź, jakie jeszcze nowości rząd zaplanował dla polskich przedsiębiorców – część z nich wejdzie w życie już w pierwszej połowie 2019 r.

Wkrótce zostaną wprowadzone zmiany w stawkach VAT. Nie będzie to jednak oczekiwane obniżenie ogólnie obowiązujących stawek na te, które zostały podwyższone w 2011 roku. Na takie zmiany polscy przedsiębiorcy muszą jeszcze poczekać, choć rząd zapewniał wielokrotnie, iż podwyższenie to zostanie zredukowane, gdy tylko uda się osiągnąć stabilną sytuację gospodarczą w kraju.

Planowana zmiana dotyczy obniżenia i podwyższenia stawek VAT na niektóre towary. Nowe przepisy mają zostać wprowadzone mocą ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Ordynacja podatkowa. Projekt tego aktu prawnego został już przyjęty przez Radę Ministrów.

 

Zmiana stawek VAT w 2019 r.

Jako podaje Centrum Informacyjne Rządu (CIR) zmiana tym razem nie ma na celu zwiększenia wpływów z VAT do budżetu państwa. Celem jest uproszczenie systemu stawek podatku VAT – w praktyce ma ono ułatwić polskim przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej. Łatwiejsze ma być przyporządkowanie określonych towarów i usług do stawek VAT.

Jak informuje CIR, radykalne uproszczenie stawek VAT ma opierać się na trzech filarach: prostota – przejrzystość – przyjazność stosowania. Nowe przepisy mają wejść w życie już 1 czerwca 2019 r.

 

Obniżka stawek VAT w 2019 r.

Zgodnie z projektem ustawy nowelizacyjnej, niższe stawki VAT obejmą następujące towary:

 • Owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy jadalne, skórki owoców cytrusowych lub melonów – do stawki VAT 5%, czyli zostaną objęte stawką jak wszystkie owoce (obecnie są opodatkowane stawką 8%);
 • Pieczywo każdego rodzaju oraz ciastka – zostaną objęte stawką VAT 5% (obecnie pieczywo i wyroby ciastkarskie są objęte trzema stawkami: 5%, 8% i 23% w zależności od terminu przydatności do spożycia lub daty minimalnej trwałości);
 • Zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna – zostaną objęte stawką VAT 5% (obecnie jest 8%).
 • Musztarda, słodka papryka (przyprawa) oraz niektóre przyprawy przetworzone (np. pieprz, tymianek) – zostaną objęte stawką VAT 8%, tak jak pozostałe przyprawy (obecnie 23%).
 • Książki wszelkiego rodzaju: drukowane, na dyskach i taśmach oraz innych nośnikach, jak również w formie elektronicznej (e-booki) – zostaną objęte stawką VAT 5% (obecnie e-booki i niektóre książki opodatkowane są 23% stawką VAT).
 • Gazety, dzienniki i czasopisma drukowane oraz umieszczone na dyskach, taśmach i innych nośnikach oraz w formie elektronicznej (e-prasa) – zostaną objęte stawką VAT 8% (oznacza to zejście ze stawki 23% w przypadku niektórych gazet oraz e-prasy).
 • Żywność dla niemowląt i małych dzieci, a także smoczki, pieluszki oraz foteliki samochodowe – zostaną objęte stawką VAT 5% (obecnie 8%), podobnie jak artykuły higieniczne (podpaski, tampony higieniczne, pieluchy).


 

Podwyżka stawek VAT w 2019 r.

Stawka VAT dla niektórych towarów wzrośnie. Lista ta jest jednak krótsza niż w przypadku towarów, których stawka VAT zostanie obniżona. W nowym stanie prawnym wyższe stawki VAT obejmą:
 

 • Niektóre przyprawy nieprzetworzone (np. kmin, szafran, kurkuma) – zostaną objęte stawką VAT 8% (obecnie 5%);
 • Napoje owocowe i warzywne - zostaną objęte stawką VAT 23% (obecnie 5%). Soki oraz nektary owocowe i warzywne pozostaną na obecnym poziomie 5% VAT;
 • Homary i ośmiornice, inne skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce wodne (m.in kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże, ślimaki) oraz przetwory z nich, a także kawior i dania sprzedawane w placówkach gastronomicznych, których składnikiem są ww. produkty - zostaną objęte stawką VAT 23% (obecnie 5%);
 • Lód używany do celów spożywczych i innych celów chłodniczych – zostanie objęty stawką VAT 23% (obecnie 8%);
 • VAT na czasopisma specjalistyczne wzrośnie do 8% (obecnie 5%). Podwyżka nie obejmie drukowanych czasopism regionalnych i lokalnych, jak również tych umieszczonych na dyskach i płytach oraz podobnych nośnikach, dla których utrzymano stawkę 5%.

 

Wiążąca informacja stawkowa i nowa nomenklatura

Projekt nowej ustawy przewiduje też wprowadzenie tzw. wiążącej informacji stawkowej (WIS) – będzie to wydawana przez dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej decyzja na potrzeby opodatkowania VAT. Dzięki niej polscy przedsiębiorcy mają mieć większą pewność co do prawidłowości stosowania stawek VAT.

Rząd planuje też odejście od obecnej klasyfikacji wyrobów i usług (PKWiU 2008) na rzecz Nomenklatury Scalonej (CN) w przypadku towarów oraz Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) w odniesieniu do usług.

 

Projekt ustawy nowelizacyjnej trafił do Sejmu. Jeśli zostanie zatwierdzony przez parlament i podpisany przez prezydenta, nowe stawki VAT zaczną obowiązywać od 1 czerwca 2019 r. Dotyczyć to będzie jednak tylko wybranych towarów (e-prasy i e-booków). Od tej daty podatnicy będą też mogli uzyskiwać WIS. Dla pozostałych towarów nowe stawki VAT zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku.

 

Zobacz też: Za błąd w pliku JPK_VAT zapłacisz 500 zł

Czytany 10234 razy Ostatnio zmieniany środa, 20 marzec 2019 10:16

Artykuły powiązane

 • Błędna stawka VAT na paragonie – co robić? Błędna stawka VAT na paragonie – co robić?

  Pomyłka w użytkowaniu kasy fiskalnej może zdarzyć się każdemu – szczególnie przy dużym natężeniu ruchu. O ile jednak w przypadku takich oczywistych błędów wiemy co robić - mówią nam o tym przepisy rozporządzenia w sprawie kas, o tyle przy zaprogramowaniu niewłaściwej stawki VAT sprawa nie jest już tak oczywista. Jak dokonać korekty, gdy pojawi się błędna stawka VAT na paragonie?

 • Od 1 lipca 2020 r. nowa matryca stawek VAT Od 1 lipca 2020 r. nowa matryca stawek VAT

  Zmieniają się zasady klasyfikacji towarów i usług. Zamiast PKWiU z 2008 r. stosować będziemy PKWiU 2015 i nomenklaturę scaloną (CN). Ma być prościej, łatwiej i przejrzyściej. Nowa matryca stawek VAT od 1 lipca 2020 r. wymaga jednak odpowiednich przygotowań.

 • Nowa matryca stawek VAT dopiero od 1 lipca 2020 r. Nowa matryca stawek VAT dopiero od 1 lipca 2020 r.

  Pandemia koronawirusa COVID-19 skłania rząd do przesuwania wielu terminów podatkowych. Tak stało się też z nową matrycą stawek VAT. Sprawdź, jak będzie wyglądała nowa klasyfikacja, jakie towary zyskaną niższą stawkę i jak cel przyświecał ustawodawcy przy wprowadzaniu nowych przepisów.

 • Biała lista podatników VAT od 1 września 2019 r. Biała lista podatników VAT od 1 września 2019 r.

  Łączy w sobie dwa rejestry i inne dodatkowe dane – to biała lista podatników VAT, wykaz udostępniony na stronie resortu finansów, na bieżąco aktualizowany. Nowe narzędzie ma ułatwić życie przedsiębiorcom, jednak docelowo na też przeciwdziałać nadużyciom. Przy każdym przelewie nabywca będzie musiał sprawdzać prawidłowość numeru rachunku rozliczeniowego podanego przez swojego kontrahenta.

 • Kto od 1.09.2019 nie może korzystać ze zwolnienia z VAT Kto od 1.09.2019 nie może korzystać ze zwolnienia z VAT

  Internetowa lub telefoniczna sprzedaż kosmetyków, komputerów, urządzeń elektrycznych; hurtowa i detaliczna dostawa części do samochodów i motocykli, usługi ściągania długów – te i inne czynności od 1 września 2019 r. muszą być obowiązkowo opodatkowane VAT. Sprawdź, czy wraz z wejściem w życie nowych przepisów straciłeś prawo do zwolnienia z tego podatku.