czwartek, 06 luty 2020 08:23

Weryfikacja rachunków z białej listy podatników VAT – z InsERT nexo unikniesz kar!

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Przelew na rachunek kontrahenta spoza białej listy podatników VAT wiąże się z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Unikną ich posiadacze Abonamentu na aktualizacje programów InsERT nexo. Sprawdź, jak prosto i szybko przebiega weryfikacja kontrahentów z systemami Subiekt nexo, Rachmistrz nexo oraz Rewizor nexo.

Biała lista podatników VAT to szczegółowy wykaz prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Zawiera informacje o podmiotach zarejestrowanych jako podatnicy VAT, podmiotach niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT. Funkcjonuje już od września 2019 r., jednak od 1 stycznia 2020 r. weszły w życie regulacje dotyczące kar za dokonanie przelewu na rachunek kontrahenta spoza białej listy.

 

Kary za przelew na rachunek spoza białej listy

Podatnik, który zapłaci swojemu parterowi biznesowemu, będącemu czynnym podatnikiem VAT, należność na rachunek, który nie figuruje na białej liście podatników VAT, naraża się na dotkliwe konsekwencje finansowe. Przede wszystkim nie będzie mógł zaliczyć takiego wydatku do kosztów podatkowych. Ponadto będzie podlegał odpowiedzialności solidarnej z kontrahentem, jeśli ten nie zapłaci od tej transakcji należnego podatku VAT.

Kary za przelew na rachunek spoza białej listy podatników VAT obowiązują przy transakcjach na kwotę powyżej 15.000 zł. Nie ma przy tym znaczenia liczba przelewów, lecz łączna kwota transakcji.

Co to oznacza w praktyce? Konieczność każdorazowego sprawdzania kontrahentów. Przedsiębiorca musi weryfikować, czy numer rachunku podany na fakturze, w umowie czy w posiadanej przez niego bazie zgadza się z numerem rachunku widniejącym na białej liście podatników VAT. Jeśli o tym zapomni lub zweryfikuje dane pobieżnie, naraża się na konsekwencje skarbowe.

 

Weryfikacja rachunków z InsERT nexo

Nawet samodzielne, każdorazowe weryfikowanie rachunków kontrahentów wiąże się z ryzykiem. Zajmuje też mnóstwo czasu przedsiębiorcy lub jego pracownika. Producent programów linii InsERT nexo wyszedł naprzeciw tej potrzebie. W wersji 28 systemu wprowadzono opcję weryfikacji rachunków bankowych klientów – ich zgodności z danymi widniejącymi na białej liście. System InsERT nexo umożliwia zarówno ręczną weryfikację, jak i automatyczne sprawdzanie statusu podatnika VAT oraz jego rachunku bankowego.

Posiadacze Abonamentu na aktualizacje do programów Subiekt nexo, Rachmistrz nexo lub Rewizor nexo łatwo zweryfikują kontrahenta w wykazie podatników VAT. Co za tym idzie kompleksowo zrealizują obowiązki związane z białą listą.

 

Programy InsERT nexo pozwalają na:

 • Łatwą i szybką weryfikację kontrahenta za pomocą numerów NIP lub REGON;
 • Sprawdzenie jego rachunku w Wykazie podatników VAT
 • Porównanie rachunku podstawowego widniejącego w kartotece klienta z rachunkiem z białej listy.
 • Wyświetlenie wszystkich rachunków przypisanych do danego klienta w Wykazie podatników VAT
 • Szybkie dopisanie rachunku z białej listy do kartoteki klienta, a także usunięcie z bazy rachunków, które na niej nie figurują.

 

Opcje pozwalające na weryfikację klienta dostępne są w:

 • Module Klienci – kartoteki
 • Module Bank – wypłaty i dyspozycje
 • Module Zakup – faktury zakupu

 

Automatyczną weryfikację skonfigurować można dla operacji bankowych, dyspozycji i faktur. Ponadto programy InsERT nexo pozwalają w dowolnym momencie sprawdzić historię weryfikacji klientów w specjalnym logu.

Z InsERT nexo cały proces trwa krótko i jest wyjątkowo łatwy. Jeśli numery rachunków w kartotece klienta pokrywają się z numerami zamieszczonymi na białej liście, program wyświetli informację o całkowitej zgodności danych.

 

Już teraz skontaktuj się z nami i kup Abonament na aktualizacje. Unikniesz kar i usprawnisz procesy weryfikacyjne w swojej firmie.

 

Programy InsERT nexo Warszawa

Czytany 630 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 06 luty 2020 08:27

Artykuły powiązane

 • Biała lista podatników VAT od 1 września 2019 r. Biała lista podatników VAT od 1 września 2019 r.

  Łączy w sobie dwa rejestry i inne dodatkowe dane – to biała lista podatników VAT, wykaz udostępniony na stronie resortu finansów, na bieżąco aktualizowany. Nowe narzędzie ma ułatwić życie przedsiębiorcom, jednak docelowo na też przeciwdziałać nadużyciom. Przy każdym przelewie nabywca będzie musiał sprawdzać prawidłowość numeru rachunku rozliczeniowego podanego przez swojego kontrahenta.