piątek, 07 luty 2020 10:34

Kasy fiskalne na smartfony – pojawiające się w sieci oferty to oszustwo!

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Ministerstwo Finansów ostrzega podatników: kasy wirtualne na smartfony to oszustwo, być może też próba wyłudzenia danych. Sprawdź, kiedy kasy w formie oprogramowania będę dostępne w Polsce i jakie obecnie wymagania muszą spełniać urządzenia fiskalne rejestrujące sprzedaż.

W sieci pojawiły się oferty sprzedaży kas wirtualnych – dostępnych w formie oprogramowania do zainstalowania na smartfonie. Skuszeni wygodą takiego rozwiązania, przedsiębiorcy nie tylko wydają pieniądze na bezużyteczną aplikację, ale też narażają się na próbę wyłudzenia danych. Kasy wirtualne na smartfony to oszustwo. Przed zakupem takiego oprogramowania przestrzega Ministerstwo Finansów.

Informacje o kasach w formie aplikacji pojawiły się już jakiś czas temu, w związku z trwającymi pracami legislacyjnymi, mającymi wprowadzić takie rozwiązanie. Tak zwane kasy wirtualne będzie można zainstalować na różnych urządzeniach, także mobilnych, czyli m.in. na smartfonach. Obecnie jednak nie ma na rynku żadnego takiego legalnego rozwiązania.

 

Uwaga na kasy na smartfony

W oficjalnym komunikacie resortu finansów możemy przeczytać m.in.:

Przypominamy, że nadal trwają prace legislacyjne dot. kas rejestrujących mających postać oprogramowania (tzw. kas wirtualnych), do zainstalowania na różnych urządzeniach, w tym np. na smartfonach. Obecnie żadne oprogramowanie nie może samoistnie pełnić roli kasy rejestrującej, nie istnieje póki co legalna kasa na smartfony.

 

Podkreślono, iż w obecnym stanie prawnym podatnicy mogą używać wyłącznie kas fiskalnych mających postać sprzętową, posiadających ważną homologację Głównego Urzędu Miar. Tylko takie urządzenia legalnie ewidencjonują sprzedaż. Korzystanie z kas wirtualnych na smartfony oferowanych obecnie przez „sprzedawców” nie oznacza, iż podatnik wywiązał się z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie. W praktyce oznacza to, iż naraża się na konsekwencje finansowe. W takim wypadku bowiem prowadzi sprzedaż z pominięciem kasy, a to czyn najczęściej uznawany za przestępstwo skarbowe, karane grzywną od 900 zł do nawet 3,5 mln zł. Incydentalne przypadki niewydrukowania paragonu karane są grzywnami od 150 zł do 30 tys. zł.

 

Legalne kasy fiskalne

Kasy wirtualne na smartfony to innowacyjne rozwiązanie, na które prawdopodobnie przyjdzie nam jeszcze poczekać. Kupując urządzenie fiskalne, warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim uprawionym do sprzedaży kas jest wyłącznie serwisant posiadający ważną legitymację. Kasa musi być zgłoszona w urzędzie i zyskać numer ewidencyjny. W przypadku kas online numer ten nadawany jest automatycznie przy fiskalizacji. W przypadku kas z elektroniczną kopią paragonu wymagane jest złożenie w urzędzie skarbowym pisemnego zgłoszenia i naniesienie numeru ewidencyjnego na obudowę urządzenia.

 

Kasy fiskalne Warszawa – zobacz naszą ofertę

Czytany 56 razy Ostatnio zmieniany piątek, 07 luty 2020 10:37

Artykuły powiązane

 • Jaki system kasowy online dla gastronomii? Jaki system kasowy online dla gastronomii?

  Intuicyjny, funkcjonalny, prosty, zarazem zaawansowany – jaki powinien być system kasowy online dla gastronomii? Na rynku dostępne są rozwiązania dostosowane do potrzeb lokali o różnej wielkości i różnym zapotrzebowaniu. Sprawdź, czym wyróżniają się kasoterminal iPOS oraz systemy kasowe online Dotykacka i Storyous.

 • Dotykačka – niezawodny i łatwy w użyciu fiskalny system kasowy ONLINE Dotykačka – niezawodny i łatwy w użyciu fiskalny system kasowy ONLINE

  Innowacyjne rozwiązanie dedykowane gastronomii, hotelom, placówkom handlowym i firmom usługowym – system kasowy Dotykačka zyskał już tysiące zadowolonych użytkowników. Sprawdź, dlaczego warto wybrać to kompletne rozwiązanie dla biznesu i poznaj plany abonamentowe.

 • Kasy z elektroniczną kopią paragonu – czy trzeba je wymienić na kasy online? Kasy z elektroniczną kopią paragonu – czy trzeba je wymienić na kasy online?

  Ustawa o VAT określa terminy, po których kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu nie będą już dostępne w sprzedaży. Czy oznacza to obowiązkową wymianę „starych” sprzętów na kasy online’owe? Sprawdź, kto musi wprowadzić kasę fiskalna online w określonym terminie, a kto może poczekać z tym aż do wyeksploatowania obecnej kasy z elektroniczną kopią paragonu.

 • Działalność gastronomiczna a stosowanie kas fiskalnych online Działalność gastronomiczna a stosowanie kas fiskalnych online

  Czy cukiernia serwująca lody musi mieć kasę fiskalną online od 1 lipca 2020 r.? A co z piekarnią, która oferuje swoim klientom burgery? Nowe przepisy wprowadzają obowiązek stosowania kas fiskalnych online w stacjonarnych placówkach gastronomicznych. Organy podatkowe w interpretacjach indywidualnych wyjaśniają, jak konkretnie należy rozumieć te wytyczne.

 • Kasy fiskalne 2020: Zmiany w przepisach Kasy fiskalne 2020: Zmiany w przepisach

  Kasy fiskalne online, obowiązkowy numer NIP nabywcy na paragonie, kasy mające postać oprogramowania – sprawdź, które z tych nowości już obowiązują, a na które musimy jeszcze poczekać. Dowiedz się też, jakie kary grożą za nieprzestrzeganie przepisów wprowadzonych od 1 stycznia 2020 r.