piątek, 07 luty 2020 10:34

Kasy fiskalne na smartfony – pojawiające się w sieci oferty to oszustwo!

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Ministerstwo Finansów ostrzega podatników: kasy wirtualne na smartfony to oszustwo, być może też próba wyłudzenia danych. Sprawdź, kiedy kasy w formie oprogramowania będę dostępne w Polsce i jakie obecnie wymagania muszą spełniać urządzenia fiskalne rejestrujące sprzedaż.

W sieci pojawiły się oferty sprzedaży kas wirtualnych – dostępnych w formie oprogramowania do zainstalowania na smartfonie. Skuszeni wygodą takiego rozwiązania, przedsiębiorcy nie tylko wydają pieniądze na bezużyteczną aplikację, ale też narażają się na próbę wyłudzenia danych. Kasy wirtualne na smartfony to oszustwo. Przed zakupem takiego oprogramowania przestrzega Ministerstwo Finansów.

Informacje o kasach w formie aplikacji pojawiły się już jakiś czas temu, w związku z trwającymi pracami legislacyjnymi, mającymi wprowadzić takie rozwiązanie. Tak zwane kasy wirtualne będzie można zainstalować na różnych urządzeniach, także mobilnych, czyli m.in. na smartfonach. Obecnie jednak nie ma na rynku żadnego takiego legalnego rozwiązania.

 

Uwaga na kasy na smartfony

W oficjalnym komunikacie resortu finansów możemy przeczytać m.in.:

Przypominamy, że nadal trwają prace legislacyjne dot. kas rejestrujących mających postać oprogramowania (tzw. kas wirtualnych), do zainstalowania na różnych urządzeniach, w tym np. na smartfonach. Obecnie żadne oprogramowanie nie może samoistnie pełnić roli kasy rejestrującej, nie istnieje póki co legalna kasa na smartfony.

 

Podkreślono, iż w obecnym stanie prawnym podatnicy mogą używać wyłącznie kas fiskalnych mających postać sprzętową, posiadających ważną homologację Głównego Urzędu Miar. Tylko takie urządzenia legalnie ewidencjonują sprzedaż. Korzystanie z kas wirtualnych na smartfony oferowanych obecnie przez „sprzedawców” nie oznacza, iż podatnik wywiązał się z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie. W praktyce oznacza to, iż naraża się na konsekwencje finansowe. W takim wypadku bowiem prowadzi sprzedaż z pominięciem kasy, a to czyn najczęściej uznawany za przestępstwo skarbowe, karane grzywną od 900 zł do nawet 3,5 mln zł. Incydentalne przypadki niewydrukowania paragonu karane są grzywnami od 150 zł do 30 tys. zł.

 

Legalne kasy fiskalne

Kasy wirtualne na smartfony to innowacyjne rozwiązanie, na które prawdopodobnie przyjdzie nam jeszcze poczekać. Kupując urządzenie fiskalne, warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim uprawionym do sprzedaży kas jest wyłącznie serwisant posiadający ważną legitymację. Kasa musi być zgłoszona w urzędzie i zyskać numer ewidencyjny. W przypadku kas online numer ten nadawany jest automatycznie przy fiskalizacji. W przypadku kas z elektroniczną kopią paragonu wymagane jest złożenie w urzędzie skarbowym pisemnego zgłoszenia i naniesienie numeru ewidencyjnego na obudowę urządzenia.

 

Kasy fiskalne Warszawa – zobacz naszą ofertę

Czytany 333 razy Ostatnio zmieniany piątek, 07 luty 2020 10:37

Artykuły powiązane

 • Kasa online i terminal płatniczy w gastronomii Kasa online i terminal płatniczy w gastronomii

  W czasach, gdy płatności bezgotówkowe stały się standardem, terminal płatniczy to urządzenie niezbędne w lokalu gastronomicznym. A gdyby tak połączyć kasę fiskalną, drukarkę fiskalną i terminal w jednym urządzeniu? Poznaj POSPAY Online – innowacyjne rozwiązanie idealnie trafiające w potrzeby gastronomii!

 • Szukasz kasy online do gabinetu stomatologicznego? Szukasz kasy online do gabinetu stomatologicznego?

  Najmniejsza na rynku drukarka online’owa Posnet TEMO? Klasyka w branży medycznej – Novitus NANO Online? A może POSPAY – innowacyjne połączenie kasy, drukarki fiskalnej i terminala płatniczego? Poznaj kasy online do gabinetu stomatologicznego, które najlepiej sprawdzą się w tego typu działalności.

 • Szukasz kasy online dla branży budowlanej? Szukasz kasy online dla branży budowlanej?

  Już wkrótce wybrani przedsiębiorcy będą musieli wymienić dotychczasowe kasy na urządzenia online’owe. Zmiana dotyczy m.in. firm budowlanych. Jeżeli szukasz kasy online dla branży budowlanej, to świetnie trafiłeś! Oto cztery propozycje najlepszych kas, które sprawdzą się w przypadku usług budowlanych.

 • Czy dostanę ulgę na zakup kasy ONLINE? Czy dostanę ulgę na zakup kasy ONLINE?

  Ulga na zakup kasy online przysługuje aż trzem grupom podatników. Nie każdy jednak może skorzystać z prawa do ulgi na wymianę „starego” urządzenia na kasę online’ową. Sprawdź, czy jesteś w tej uprzywilejowanej grupie. Dowiedz się też, jak w praktyce uzyskać lub odliczyć przysługującą kwotę.

 • Szukasz kasy online dla sprzedaży węgla? Szukasz kasy online dla sprzedaży węgla?

  Prosta w obsłudze, a przy tym niezwykle funkcjonalna kasa ERGO? A może drukarka TEMO lub innowacyjny fiskalny terminal płatniczy POSPAY? Doradcy i serwisanci salonu sprzedaży kas online w Warszawie przygotowali ranking najlepszych urządzeń. Sprawdź kasy online dla sprzedaży węgla optymalne dla branży!