piątek, 07 luty 2020 10:34

Kasy fiskalne na smartfony – pojawiające się w sieci oferty to oszustwo!

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Ministerstwo Finansów ostrzega podatników: kasy wirtualne na smartfony to oszustwo, być może też próba wyłudzenia danych. Sprawdź, kiedy kasy w formie oprogramowania będę dostępne w Polsce i jakie obecnie wymagania muszą spełniać urządzenia fiskalne rejestrujące sprzedaż.

W sieci pojawiły się oferty sprzedaży kas wirtualnych – dostępnych w formie oprogramowania do zainstalowania na smartfonie. Skuszeni wygodą takiego rozwiązania, przedsiębiorcy nie tylko wydają pieniądze na bezużyteczną aplikację, ale też narażają się na próbę wyłudzenia danych. Kasy wirtualne na smartfony to oszustwo. Przed zakupem takiego oprogramowania przestrzega Ministerstwo Finansów.

Informacje o kasach w formie aplikacji pojawiły się już jakiś czas temu, w związku z trwającymi pracami legislacyjnymi, mającymi wprowadzić takie rozwiązanie. Tak zwane kasy wirtualne będzie można zainstalować na różnych urządzeniach, także mobilnych, czyli m.in. na smartfonach. Obecnie jednak nie ma na rynku żadnego takiego legalnego rozwiązania.

 

Uwaga na kasy na smartfony

W oficjalnym komunikacie resortu finansów możemy przeczytać m.in.:

Przypominamy, że nadal trwają prace legislacyjne dot. kas rejestrujących mających postać oprogramowania (tzw. kas wirtualnych), do zainstalowania na różnych urządzeniach, w tym np. na smartfonach. Obecnie żadne oprogramowanie nie może samoistnie pełnić roli kasy rejestrującej, nie istnieje póki co legalna kasa na smartfony.

 

Podkreślono, iż w obecnym stanie prawnym podatnicy mogą używać wyłącznie kas fiskalnych mających postać sprzętową, posiadających ważną homologację Głównego Urzędu Miar. Tylko takie urządzenia legalnie ewidencjonują sprzedaż. Korzystanie z kas wirtualnych na smartfony oferowanych obecnie przez „sprzedawców” nie oznacza, iż podatnik wywiązał się z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie. W praktyce oznacza to, iż naraża się na konsekwencje finansowe. W takim wypadku bowiem prowadzi sprzedaż z pominięciem kasy, a to czyn najczęściej uznawany za przestępstwo skarbowe, karane grzywną od 900 zł do nawet 3,5 mln zł. Incydentalne przypadki niewydrukowania paragonu karane są grzywnami od 150 zł do 30 tys. zł.

 

Legalne kasy fiskalne

Kasy wirtualne na smartfony to innowacyjne rozwiązanie, na które prawdopodobnie przyjdzie nam jeszcze poczekać. Kupując urządzenie fiskalne, warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim uprawionym do sprzedaży kas jest wyłącznie serwisant posiadający ważną legitymację. Kasa musi być zgłoszona w urzędzie i zyskać numer ewidencyjny. W przypadku kas online numer ten nadawany jest automatycznie przy fiskalizacji. W przypadku kas z elektroniczną kopią paragonu wymagane jest złożenie w urzędzie skarbowym pisemnego zgłoszenia i naniesienie numeru ewidencyjnego na obudowę urządzenia.

 

Kasy fiskalne Warszawa – zobacz naszą ofertę

Czytany 146 razy Ostatnio zmieniany piątek, 07 luty 2020 10:37

Artykuły powiązane

 • Kasy online – o czym powinieneś wiedzieć! Odpowiedzi na najczęstsze pytania Kasy online – o czym powinieneś wiedzieć! Odpowiedzi na najczęstsze pytania

  Ile kosztuje wprowadzenie kasy online w działalności? Co się zmieni z punktu użytkownika? Czy kasa rezerwowa też musi być kasą online? To niektóre z pytań, jakie zadają sobie polscy przedsiębiorcy. Odpowiadamy na najczęstsze z nich!

 • Kasy wirtualne – rozwiązanie tylko dla transportu! Kasy wirtualne – rozwiązanie tylko dla transportu!

  Działające w formie oprogramowania np. na tabletach lub smartfonach – takie mają być kasy wirtualne. Rząd planuje jednak znaczne ograniczenie możliwości ich stosowania. Według projektowanych przepisów, kasy wirtualne mają być zarezerwowane tylko dla branży transportowej.  

 • Zakup kasy fiskalnej online na raty – co z ulgą? Zakup kasy fiskalnej online na raty – co z ulgą?

  Wygodna forma ratalnej płatności nie pozbawia przedsiębiorcy prawa do ulgi na kasę fiskalną. Możesz z niej skorzystać! Sprawdź, z czym wiąże się zakup kasy fiskalnej online na raty. Poznaj trzy grupy podatników uprawnionych do ulgi i dowiedz się, w przypadku jakich urządzeń odliczenie nie przysługuje.

 • Kasy ONLINE – o czym powinieneś wiedzieć! Kasy ONLINE – o czym powinieneś wiedzieć!

  O tym, że trzeba wymienić kasy, wie już zdecydowana większość przedsiębiorców. Jednak czym tak naprawdę kasy online różnią się od tradycyjnych kas? Po co zostały wprowadzone? Jakie dane w rzeczywistości przesyłają do Centralnego Repozytorium Kas? Rozwiewamy wątpliwości!

 • POSPAY – fiskalny terminal płatniczy gotowy na sezon ONLINE! POSPAY – fiskalny terminal płatniczy gotowy na sezon ONLINE!

  Już jest! Ceniony za niezawodność i wielofunkcyjność, fiskalny terminal płatniczy POSPAY Online. Tak prosty w obsłudze jak wersja z elektroniczną kopią paragonu EJ, został udoskonalony i wzbogacony o nowe możliwości. Sprawdź atrakcyjną ofertę cenową od Posnet!