piÄ…tek, 20 marzec 2020 07:43

Kasy online – o czym powinieneś wiedzieć! Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Ile kosztuje wprowadzenie kasy online w działalności? Co się zmieni z punktu użytkownika? Czy kasa rezerwowa też musi być kasą online? To niektóre z pytań, jakie zadają sobie polscy przedsiębiorcy. Odpowiadamy na najczęstsze z nich!

 Kasy fiskalne online wciąż wzbudzajÄ… wiele pytaÅ„ przedsiÄ™biorców. Choć nowe przepisy zostaÅ‚y skonstruowane w sposób jasny, twórcy nowelizacji nie przewidzieli niektórych pytaÅ„, jakie mogÄ… nasunąć siÄ™ użytkownikom kas. ZebraliÅ›my w jednym miejscu te, na które odpowiedź najbardziej interesuje podatników. Nawet jeÅ›li nie wszystkie z nich ci siÄ™ nasunęły, poznaj ważne fakty zwiÄ…zane z wprowadzeniem kasy fiskalnej online w dziaÅ‚alnoÅ›ci!

 

Ile kosztuje wymiana kasy na online’ową?

To zasadnicze pytanie, które zwykle zadajemy sobie jako pierwsze – ile będzie mnie to kosztowało? Ceny samych kas i drukarek fiskalnych są bardzo różne. Wszystko zależy od funkcji i możliwości, jakie oferuje konkretne urządzenie. Wiadomo jednak, iż wielu przedsiębiorców może skorzystać z ulgi na kasę online. Takie odliczenie lub zwrot wynosi, podobnie jak w latach poprzednich, 90% ceny zakupu netto urządzenia – nie więcej niż 700 zł.

Cena: 1299 PLN (netto)
Cena: 1799 PLN (netto)
Cena: 1690 PLN (netto)

Z ulgi na kasę online mogą korzystać podatnicy rozpoczynający ewidencjonowanie (ze względu na nałożony na nich obowiązek lub dobrowolnie), a także przedstawiciele branż określonych w ustawie. Podatnicy, którzy ze względu na nałożony na nich obowiązek muszą wymienić dotychczasowe urządzenie na kasę online, mogą skorzystać z ulgi. Prawo to przysługuje im, nawet jeśli wcześniej już takiego odliczenia dokonali – przy zakupie kasy z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.

Ponadto czynnym podatnikom VAT przysługuje prawo do zmniejszenia podatku należnego o kwotę VAT wynikającej z faktury zakupu kasy.

Po stronie przedsiębiorcy leży natomiast pokrycie kosztów związanych z dostosowaniem infrastruktury internetowej firmy do potrzeby stosowania kasy online. Jednak biorąc pod uwagę obecne ceny łączy internetowych, obowiązek ten nie powinien w istotny sposób obciążyć budżetu firmy.

 

Co zmieni kasa online z punktu widzenia sprzedawcy?

Przedsiębiorca musi poprawnie skonfigurować połączenie kasy z Centralnym Repozytorium Kas (CRK). Przy czym może w tym zakresie skorzystać z pomocy serwisanta. I na tym kończą się różnice między stosowaniem kas online’owych a użytkowaniem urządzeń poprzedniej generacji z elektroniczną kopią paragonu. Kasę fiskalną online obsługuje się tak samo. Urządzenie w sposób automatyczny będzie przesyłało dane do systemu CRK. Proces ten nie wymaga od podatnika żadnych działań.

Wyjątkiem są przedsiębiorcy, którzy ze względu na warunki techniczne (np. brak możliwości stałego połączenia z Internetem) uzyskali zgodę urzędu skarbowego na przesyłanie danych do CRK w innych terminach. W takich wypadkach inicjowanie transmisji musi zostać wykonane samodzielnie. Czynność ta jest jednak bardzo prosta, wykonuje się ją szybko i bezpiecznie.

 

Czy kasa rezerwowa może nie być kasą online?

Jeśli przedsiębiorca został zobligowany przepisami do wprowadzenia w działalności kasy fiskalnej online, kasę rezerwową również musi mieć online’ową. W przypadku awarii kasy podstawowej nie ma ulgi od obowiązku przesyłania danych do CRK. Kasa rezerwowa musi umożliwiać taki transfer. Przy czym na wymianę kasy rezerwowej również przysługuje ulga do 700 zł!

 

Jak fiskalizuje siÄ™ kasÄ™ online?

Podobnie jak w przypadku kas poprzedniej generacji, kasy fiskalne online fiskalizowane są przy pomocy uprawnionego serwisanta. Podczas fiskalizacji do urzędu skarbowego podatnika zostają przesłane jego dane. W odpowiedzi CRK nada kasie numer ewidencyjny. Znika więc obowiązek składania w urzędzie zgłoszenia danych dotyczących kasy – dokumentu, który w przypadku kas z elektroniczną lub papierową kopią paragonu służył do uzyskania tego numeru.

Podczas fiskalizacji w pamięci kasy zostaje zapisany numer NIP podatnika. To moment, w którym uruchomiona zostaje pamięć fiskalna, a urządzenie wchodzi w tryb fiskalny. Od tej pory wszystkie dane przesyłane są automatycznie do systemu CRK.

 

Czy wprowadzenia kas online trzeba się obawiać?

Świadomość, iż administracja skarbowa będzie miała nieustanny dostęp do informacji dotyczących sprzedaży firmy, wzbudza niepokój w niejednym przedsiębiorcy. Ministerstwo Finansów niejednokrotnie podkreślało jednak, iż nie ma w tym zakresie powodu do obaw. Centralne Repozytorium Kas nie zostało wprowadzone w celu wykrywania drobnych błędów sprzedawców. System ten ma przede wszystkim przeciwdziałać poważnym nadużyciom.

Ponadto, jak podkreśla resort, kasy online mają zrównać szanse przedsiębiorców uczciwych i tych, którzy tylko okazjonalnie ewidencjonują sprzedaż na kasie. Z kasami online wszyscy muszą sumiennie przestrzegać swoich obowiązków. Jeśli tylko wydajesz paragony wszystkim nabywcom, dbasz o prawidłowe zaprogramowanie stawek VAT, emitowanie raportów dobowych i zgłaszanie kasy do okresowych przeglądów technicznych, kasy online raczej ułatwią, a nie utrudnią ci życie!

 

Więcej o kasach online czytaj w Poradniku

Czytany 2005 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 02 kwiecień 2020 11:15

Artykuły powiązane

  • Sprzedaż sezonowa – jakÄ… kasÄ™ fiskalnÄ… wybrać? Sprzedaż sezonowa – jakÄ… kasÄ™ fiskalnÄ… wybrać?

    Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim – sprzedaż sezonowa. Dla wielu przedsiębiorców ciepłe miesiące to okres największego (a czasem nawet jedynego w całym roku) zarobku. Otwierając sezonowy biznes pamiętaj, że obowiązują Cię przepisy dotyczące posiadania kasy fiskalnej. Sprawdź, jaka kasa fiskalna najlepiej sprawdzi się w sprzedaży sezonowej!

  • Kasy online od 2023 r. – obowiÄ…zkowe dla wszystkich? Kasy online od 2023 r. – obowiÄ…zkowe dla wszystkich?

    Wraz z końcem 2022 r. z półek serwisów fiskalnych znikną kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu. To dalszy ciąg reformy fiskalnej prowadzonej w Polsce od 2019 roku. Co w praktyce oznacza dla przedsiębiorców? Czy musimy obowiązkowo wymienić urządzenia na kasy online od 2023 r.?

  • Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymaÅ‚a i nowoczesna Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymaÅ‚a i nowoczesna

    Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX doÅ‚Ä…czyÅ‚a do urzÄ…dzeÅ„ rejestrujÄ…cych z rodziny Thermal. Co, wraz z pojawieniem w sprzedaży nowoczesnego sprzÄ™tu, zaproponowaÅ‚ klientom wiodÄ…cy producent kas i drukarek? W potrzeby których branż trafi Posnet? Poznaj główne zalety drukarki Thermal HX.    

  • Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zÅ‚. Czy przysÅ‚uguje? Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zÅ‚. Czy przysÅ‚uguje?

    Terminowe rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy online jest jednym z podstawowych warunków uzyskania ulgi do 700 zł za każde urządzenie. W praktyce jednak zdarzają się różne sytuacje – choroba, trudności z zakupem urządzenia, czy znane z ubiegłych lat zamknięcie branż ze względu na pandemię. Czy w takich okolicznościach zakup kasy online po terminie przekreśla prawo do ulgi 700 zł? W znalezieniu odpowiedzi pomocne będą interpretacje indywidualne.

  • Kasy online 2023 – czy bÄ™dÄ… obowiÄ…zkowe? Kasy online 2023 – czy bÄ™dÄ… obowiÄ…zkowe?

    Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła terminy, po których nie będzie już można kupić kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Czy oznacza to, że kasy online 2023 roku będą obowiązkowe? Sprawdź aktualne przepisy!