Rozporządzenie Ministra Finansów Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2024 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących
(Dz. U. z 2024 r. poz. 1902) weszło w życie 1 stycznia 2025 r. i będzie obowiązywało do 31 grudnia 2027 r. Ten trzyletni akt prawny wprowadził kilka istotnych zmian. To pierwsze od kilku lat tak istotne modyfikacje, które obejmą całkiem sporą grupę polskich przedsiębiorców.
Limit do zwolnienia podmiotowego z kas w 2025 r.
Zwolnieniem, z którego korzysta najszersze grono polskich podatników, jest zwolnienie podmiotowe z kas fiskalnych. Przysługuje ono przy obrotach nieprzekraczających 20.000 zł netto rocznie. Przy czym należy wziąć pod uwagę nie całość sprzedaży, ale wyłącznie sprzedaż dokonywaną na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Zasady korzystania z tego zwolnienia z kas fiskalnych w 2025 r. nie uległy zmianie. Podobnie jak w latach poprzednich, podatnicy rozpoczynający tego rodzaju sprzedaż w trakcie roku wartość limitu wyliczają w proporcji do okresu jej prowadzenia.
Zachowano też zwolnienie podmiotowo-przedmiotowe, przysługujące przy odpowiedniej propocji sprzedaży zwolnionej przedmiotowo z kas i pozostałej sprzedawży. W niezmienionym kształcie w 2025 r. funkcjonuje też zwolnienie dla jednostek samorządu terytorialnego, okreśłone w § 3 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia.
Zmiany w wyłączeniach ze zwolnień z kas fiskalnych 2025 r.
Niektóre czynności muszą być rejestrowane na kasie fiskalnej już od pierwszej sprzedaży. Podatnik, który planuje rozpoczęcie ich wykonywania, musi więc kupić urządzenie fiskalne jeszcze przed przyjęciem pierwszego klienta. Każda nowa zmiana przepisów nieco rozszerza ten katalog.
Rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas 2025-2027 jest jednak szczególne, ponieważ wprowadza aż 6 nowych wyłączeń. Zostały one wymienione w § 4 ust. 1 pkt 1 lit. s-w oraz pkt 2 lit. n i o:
- § 4. 1. Zwolnień, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:
1) dostawy:
(…)
s) wyrobów klasyfikowanych do CN 2404 i 8543 40 00, przeznaczonych do palenia lub do wdychania bez spalania, z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów,
t) wyrobów zawierających w swym składzie alkohol etylowy o objętościowej mocy powyżej 50% objętości, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, w tym rozpuszczalników, płynów odkażających, rozcieńczalników farb, płynów do odmrażania,
u) węgla, brykietów i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu, przeznaczonych do celów opałowych,
w) towarów przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie, banknotach lub innej formie (bezgotówkowej) i wydają towar;
(…)
2) świadczenia usług:
(…)
n) parkingu samochodów i innych pojazdów,
o) przy użyciu urządzeń, w tym wydających bilety, obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie, banknotach lub innej formie (bezgotówkowej).
W dalszej części rozporządzenia wymieniono szereg przypadków, w których powyższe wyłączenia nie obowiązują. Jeśli więc sprzedaż, którą wykonujesz lub planujesz wykonywać, znalazła się w katalogu z § 4, koniecznie przeczytaj też ust. 2 i 3 tego paragrafu.
Zmiany w zwolnieniach z kas fiskalnych 2025 – załącznik
Od 1 stycznia 2025 r. nie ma już zwolnienia przedmiotowego dla:
- Dostawy towarów przy użyciu urządzeń służących do automatycznej sprzedaży, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność i wydają towar (poz. 39 poprzedniego rozporządzenia).
- Świadczenia usług przy użyciu urządzeń, w tym wydających bilety, obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należność w: 1) bilonie lub banknotach, lub 2) innej formie (bezgotówkowej), jeżeli z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę lub czynność jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności zapłata dotyczyła (poz. 40 poprzedniego rozporządzenia)
Pojawiły się za to nowe zwolnienia przedmiotowe z kas fiskalnych, wymienione w poz. 38, 57 i 58 nowego rozprorządzenia:
Poz. 38: Usługi parkingu samochodów i innych pojazdów świadczone przez podatnika na rzecz jego pracowników
Poz. 57: Dostawa towarów i świadczenie usług przez podatnika, który korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 113a ustawy
Poz. 58: Sprzedaż biletów w publicznym transporcie zbiorowym przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należność w:
1) bilonie lub banknotach, lub
2) innej formie (bezgotówkowej), jeżeli z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę lub czynność jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności zapłata dotyczyła
Ponadto w poz. 8 nowego rozporządzenia wprowadzono wymóg dokumentowania fakturą usług związanych z opróżnianiem szamb i dołów gnilnych (PKWiU 37.00.12 ). Spełnienie tego warunku uprawnia podatnika do określonego w tym przepisie zwolnienia z kasy fiskalnej 2025-2027.
Zobacz też: Błędne zaprogramowanie kasy fiskalnej - co grozi?