poniedziałek, 28 październik 2024 22:46

Zwolnienia z kas fiskalnych w 2025 r. Jakie zmiany?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Zwolnienia z kas fiskalnych w 2025 r. wciąż bÄ™dÄ… obowiÄ…zywać - takÄ… oficjalnÄ… informacjÄ™ przekazaÅ‚ resort finansów. Znamy już projekt rozporzÄ…dzenia, które uwzglÄ™dnia m.in. utrzymanie limitu zwolnienia podmiotowego na poziomie 20 000 zÅ‚otych oraz niewielkie zmiany w katalogu czynnoÅ›ci zwolnionych z obowiÄ…zku prowadzenia ewidencji z użyciem kas rejestrujÄ…cych. 

Projekt rozporzÄ…dzenia okreÅ›lajÄ…cego zwolnienia z kas fiskalnych w 2025 r. pojawiÅ‚ siÄ™ w sierpniu 2024 roku. UwzglÄ™dniono nim zmiany i przepisy obowiÄ…zujÄ…ce w latach 2025-2026. Podobnie jak to byÅ‚o w poprzednich latach, ostatecznÄ… wersjÄ™ nowego aktu prawnego prawdopodobnie poznamy pod koniec roku. 

Obecne rozporządzenie Ministra Finansów z 24 listopada 2023 roku obowiązuje tylko do końca 2024 roku. Jakie zmiany uwzględniono w nowym projekcie?

 

Zwolnienia z kas fiskalnych w 2025 r. - dlaczego potrzebne jest nowe rozporzÄ…dzenie?

Ze zwolnień z kas fiskalnych korzystają tysiące polskich firm. Aby podatnicy dalej mogli utrzymać ten przywilej, ustawodawca musi opublikować nowe rozporządzenie w tej sprawie. Jeżeli nie nastąpiłoby to do końca tego roku, automatycznie obowiązkiem ewidencji na kasie rejestrującej zostałyby objęte wszystkie transakcje - już od pierwszej sprzedaży. Zgodnie bowiem z ogólną zasadą określoną w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, dostawa towarów i świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych podlega ewidencji na kasie. Brak rozporządzenia w sprawie zwolnień oznacza objęcie tym obowiązkiem wszystkich podatników prowadzących taką sprzedaż.

 

Limit zwolnieÅ„ powinien pozostać bez zmian 

Zgodnie z treścią projektu utrzymany ma zostać limit zwolnień, który obowiązuje dotychczas. W latach 2025 i 2026 w dalszym ciągu ma on wynosić 20 000 złotych. To roczny limit wartości sprzedaży, który zwalnia z posiadania i stosowania kasy fiskalnej. Obowiązek rejestrowania obrotu i kwot podatku na kasie pojawia się dopiero po przekroczeniu tej kwoty. Jednocześnie limit ten zostanie zachowany zarówno dla podmiotów rozpoczynających działalność w 2025 roku lub 2026 roku, jak i kontynuujących działalność prowadzoną we wcześniejszych latach. Przy czym podatnicy rozpoczynający sprzedaż w trakcie roku limit do zwolnienia z kasy fiskalnej liczą w proporcji do okresu prowadzenia tejże sprzedaży.

 

Zwolnienia z kas fiskalnych w 2025 r. - nowe czynności wyłączone ze zwolnień

Czynności wymienione § 4 rozporządzenia muszą być ewidencjonowane na kasie fiskalnej niezależnie od obrotu podatnika. Nie podlegają m.in. zwolnieniu podmiotowemu. Z projektu nowego rozporządzenia wynika, że Ministerstwo Finansów planuje rozszerzenie zakresu tych czynności. Dopisane mają zostać:

Dostawy:

a) wyrobów klasyfikowanych do CN 2404 i 8543 40 oraz wyrobów z konopi (rodzaj: Cannabis) klasyfikowanych do CN 1211, przeznaczonych do palenia lub do wdychania bez spalania,
b) wyrobów zawierających w swym składzie alkohol etylowy o objętościowej mocy powyżej 50% objętości, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, w tym rozpuszczalników, płynów odkażających, rozcieńczalników farb, płynów do odmrażania,
c) węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu, przeznaczonych do celów opałowych,
d)  towarów przy użyciu urzÄ…dzeÅ„ sÅ‚użących do automatycznej sprzedaży, które w systemie bezobsÅ‚ugowym przyjmujÄ… należność i wydajÄ… towar.

Świadczenie usług:

a) parkingu samochodów i innych pojazdów,
b) przy użyciu urządzeń, w tym wydających bilety, obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie lub banknotach, lub innej formie (bezgotówkowej) – innych niż usługi mycia, czyszczenia samochodów i podobnych usług (PKWiU 45.20.30.0), które są już objęte bezwzględnym obowiązkiem ewidencjonowania.

 

Zmiany w załączniku do rozporządzenia

W załączniku do rozporządzenia wymieniono czynności zwolnione z kasy fiskalnej przedmiotowo. Zasadniczo od 1 stycznia 2025 r. katalog ten nie ulegnie zasadniczym zmianom. Zlikwidowane mają jednak zostać zwolnienia dla:

1. dostawy towarów przy użyciu urządzeń służących do automatycznej sprzedaży, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność i wydają towar,

2. świadczenia usług przy użyciu urządzeń, w tym wydających bilety, obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należność w:

a) bilonie lub banknotach, lub

b) innej formie (bezgotówkowej), jeżeli z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę lub czynność jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności zapłata dotyczyła,

 

W obecnym stanie prawnym powyższe czynności znajdują się w poz. 39 i 40 załącznika do rozporządzenia.

W projekcie pojawiła się natomiast nowa pozycja zwolnienia przedmiotowego. To dostawa towarów i świadczenie usług dokonywane przez podatników bez siedziby w Polsce, którzy korzystają ze zwolnienia podmiotowego z VAT (tzw. unijne zwolnienie podmiotowe) na podstawie art. 113a ustawy. Wprowadzenie tego zwolnienia ma związek z dyrektywy Rady (UE) 2020/285, która ma zostać zaimplementowana do krajowego porządku prawnego do 31 grudnia 2024 r. i obowiązywać już od 1 stycznia 2025 r.

 

Kasy fiskalne online w Warszawie

Jako BUCHCOM od lat wspieramy przedsiębiorców w obszarze prowadzenia księgowości i optymalizacji podatkowej. Jesteśmy na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami prawa. Oferujemy też szeroki wybór kas fiskalnych online w Warszawie. Jeśli zastanawiasz się, czy obowiązek stosowania tego urządzenia już objął Twoją firmę lub obejmie od początku 2025 r., pomożemy Ci rozwiać wątpliwości.

Dbamy o Twoje bezpieczeÅ„stwo i spokój. Chcesz wiedzieć wiÄ™cej? Zapraszamy do kontaktu z naszym zespoÅ‚em. 

 

Zobacz także: Obowiązkowe e-fakturowanie już w 2026 r. - kogo obejmie? Kiedy wejdzie w życie?

Czytany 249 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 28 październik 2024 22:58