piątek, 04 październik 2024 10:22

Błędne zaprogramowanie kasy fiskalnej - co grozi?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Obowiązek używania kas fiskalnych do ewidencjonowania sprzedaży spoczywa na podatnikach, którzy sprzedają towary lub świadczą usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Wynika to bezpośrednio z ustawy o VAT. Należy zwrócić baczną uwagę m.in. na to, aby właściwie zaprogramować kasę fiskalną. Jakiekolwiek błędy w tym obszarze skutkują konsekwencjami po stronie podatnika. 

Podstawowy błąd dotyczący zaprogramowania kasy fiskalnej to źle ustalona stawka podatku VAT od sprzedaży. Takie sytuacje zdarzają się co jakiś czas i zazwyczaj są wynikiem niezamierzonego błędu. W tym artykule zwrócimy uwagę na to, z jakimi skutkami wiąże się błędne zaprogramowanie kasy fiskalnej. Co zrobić w takiej sytuacji?

 

Obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej – kogo dotyczy?

Przepisy polskiego prawa klarownie definiują to, jacy podatnicy muszą ewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej. Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek ten dotyczy podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Co ciekawe, dotyczy to również sprzedaży zwolnionej przedmiotowo z VAT oraz dokonywanej przez podatnika zwolnionego od podatku na podstawie obowiązujących przepisów. 

 

Prawidłowe zaprogramowanie kasy fiskalnej - dlaczego jest tak ważne?

Z doświadczenia wiemy, że w programowaniu kas rejestrujących zdarzają się błędy. Często są one niezamierzone. Specyfika kas fiskalnych polega na tym, że urządzenia te zapisują wprowadzane dane w pamięci fiskalnej. Nie można ich ani usunąć, ani zmodyfikować. Oznacza to, że każda wprowadzona sprzedaż zapisywana jest w pamięci kasy. Wszystko po to, aby uniemożliwić podatnikom unikanie odpowiedzialności podatkowej. Wszystko to sprawia, że przy programowaniu kasy fiskalnej należy zachować dodatkowe środki ostrożności, aby nie narażać się na późniejsze konsekwencje. 

Błędy skutkujące nieprawidłowym naliczeniem podatku mogą się wiązać z poważnymi konsekwencjami - szczególnie, gdy w wyniku ich popełnienia doszło do zaniżenia wartości sprzedaży, a co za tym idzie podatek VAT i podatek dochodowy zostały rozliczone w błędnej wysokości.

 

Przykładowe błędy w zaprogramowaniu kasy fiskalnej

Przy programowaniu kas rejestrujących zdarzają się różne błędy. Podstawowe z nich to:

  • uwzględnienie niewłaściwej stawki VAT przy danym typie produktu;
  • zastosowanie błędnej stawki podatku VAT u podatników prowadzących działalność zwolnioną z tego podatku. 

 

W takiej sytuacji niemożliwe jest skorygowanie źle wystawionych rachunków za pomocą kasy fiskalnej. Istnieją jednak sposoby na to, aby dokonać korekty w inny sposób. W przeciwnym razie niemożliwe byłoby prawidłowe rozliczenie podatku i przedsiębiorca ponosiłby straty lub pozorne zyski w wyniku popełnionego błędu. 

 

Jakie są skutki popełnienia takiego błędu?

Skutkiem popełnionego błędu jest konieczność tłumaczenia się w Urzędzie Skarbowym. Właśnie dlatego warto być ostrożnym i w porę wyłapywać wszelkie bardziej i mniej oczywiste pomyłki. Błędy powstałe w wyniku złego zaprogramowania kasy fiskalnej należy korygować. W tym celu stosuje się inne narzędzia księgowe. Polega to na prowadzeniu odrębnej ewidencji korekt. W niej uwzględnia się:

  • błędnie zaewidencjonowaną sprzedaż (z uwzględnieniem wartości brutto i wartości podatku należnego);
  • krótki opis przyczyny i okoliczności wystąpienia błędu (np.: błędne zaprogramowanie kasy rejestrującej) oraz dołączenie do ewidencji oryginału paragonu fiskalnego z zaistniałą pomyłką. 

 

Jeżeli podatnik nie ma oryginału paragonu fiskalnego, to dowodem sprzedaży wg błędnej stawki VAT mogą być m.in.: zestawienie dokumentów magazynowych czy też dane zapisane w pamięci kasy. Następnym krokiem jest ponowna ewidencja sprzedaży, jednak już z prawidłowo zaprogramowaną kasą, czyli z odpowiednią wartością podatku VAT. 

 

Profesjonalne usługi księgowe dla firm

Zachęcamy do tego, aby rzetelnie prowadzić ewidencję sprzedaży na kasie fiskalnej. Pamiętaj jednak o tym, że błąd to nie koniec świata. Istnieją możliwości na dokonanie korekty. Wszystko po to, aby zadbać o prawidłowe rozliczenia z Urzędem Skarbowym. 


BUCHCOM Kasy fiskalne Warszawa zapewnia profesjonalne wdrożenie urządzenia fiskalnego w firmie, łącznie ze wsparciem w zakresie prawidłowego zaprogramowania kasy. Oferujemy też usługi księgowe dla małych i średnich przedsiębiorstw. Pomożemy Ci w poradzeniu sobie z wieloma wyzwaniami, w tym ze skutkami błędnie zaprogramowanej kasy fiskalnej. Zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem. 

 

Zobacz też: Kasa fiskalna a działalność nierejestrowana 2024

Czytany 257 razy Ostatnio zmieniany piątek, 04 październik 2024 11:19

Artykuły powiązane

  • Integracja kasy online i terminala – obowiązkowy termin przesunięty! Integracja kasy online i terminala – obowiązkowy termin przesunięty!

    Zgodnie z zapisami Polskiego Ładu do dnia 1 lipca 2022 roku przedsiębiorcy mieli zintegrować dwa wykorzystywane w firmach urządzenia: kasę fiskalną online i terminal płatniczy. Kilka tygodni temu Ministerstwo Finansów podjęło jednak decyzję, że termin ten zostanie przesunięty.

  • Raporty z kasy fiskalnej – czy trzeba je sporządzać przy braku sprzedaży? Raporty z kasy fiskalnej – czy trzeba je sporządzać przy braku sprzedaży?

    Od marca do maja zamknięte były salony fryzjerskie, gabinety kosmetyczne, prywatne przychodnie i wiele innych punktów. Podatnicy nie mieli sprzedaży, nie wystawiali paragonów, a więc nie sporządzali też raportów dobowych i miesięcznych. Czy słusznie? Sprawdź, czy musisz wystawiać raporty z kasy fiskalnej przy braku sprzedaży.

  • Kasy fiskalne 2019: Oświadczenie dot. zasad prowadzenia ewidencji Kasy fiskalne 2019: Oświadczenie dot. zasad prowadzenia ewidencji

    Od 1 maja 2019 r. wszyscy operatorzy kas fiskalnych muszą podpisywać oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach prowadzenia ewidencji. Dotyczy to zarówno nowych pracowników, jak i tych, którzy z kasą pracują już od dłuższego czasu. Sprawdź, co znalazło się w tej informacji i do kiedy należy podpisać oświadczenie.

  • Kasa fiskalna Fawag Lite – nowość w naszej ofercie Kasa fiskalna Fawag Lite – nowość w naszej ofercie

    Ergonomiczna, solidna, niezawodna, niezwykle prosta w obsłudze, a przy tym funkcjonalna – dokładnie taka jest kasa fiskalna Fawag Lite, którą właśnie wprowadziliśmy do swojej oferty. Polecamy ją każdemu, kto poszukuje nowoczesnego rozwiązania fiskalnego w atrakcyjnej cenie. Sprawdzi się w małych sklepach i wszelkiego rodzaju punktach usługowych. Sprawdź, dlaczego warto ją wybrać!

  • Salon sprzedaży kas fiskalnych BUCHCOM w Pruszkowie! Salon sprzedaży kas fiskalnych BUCHCOM w Pruszkowie!

    Z myślą o przedsiębiorcach, którym bliżej do Pruszkowa niż na Ursynów, otworzyliśmy nowy sklep z kasami fiskalnymi i innymi urządzeniami sklepowymi. W nowo otwartym punkcie sprzedaży znajdziesz kasy i drukarki rejestrujące, wagi sklepowe, czytniki kodów kreskowych, ekrany dotykowe, terminale płatnicze i inne urządzenia, a także oprogramowanie dla firm. Oferujemy też wdrożenia, szkolenia oraz – oczywiście – najwyższej jakości usługi księgowe.