Jednolity Plik Kontrolny to jedno z wielu narzędzi cyfrowej kontroli, prowadzonej przez administrację skarbową. W ostatnich kilku latach nowe struktury obejmowały coraz szerszą grupę podmiotów. W 2025 r. podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych będą zobowiązani do raportowania szerszego zakresu danych w JPK CIT.
JPK CIT dla osób prawnych w 2025 r.
Od 1 stycznia 2025 r. podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych będą przesyłali księgi rachunkowe w dwóch schematach:
- JPK_KR_PD – Jednolity Plik Kontrolny Księgi Rachunkowe Podatek Dochodowy. Jest to rozszerzona wersja obecnego JPK_KR na żądanie, obejmująca szczegółowe dane o księgach rachunkowych i rozliczeniach podatkowych.
- JPK_ST_KR – Jednolity Plik Kontrolny Środki Trwałe. To nowa struktura do raportowania informacji o środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych i prawnych.
Jakie dane, których nie obejmowały poprzednie wersje plików JPK, obejmą nowe struktury? To m.in.:
- numery NIP kontrahentów,
- numery KSeF dla faktur,
- urzędowe znaczniki identyfikujące poszczególne zapisy księgowe,
- dane potwierdzające nabycie, wytworzenie lub wykreślenie z ewidencji środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,
- wysokość różnic pomiędzy wynikiem bilansowym a podatkowym.
Ustawodawca planuje wprowadzenie nowych obowiązków stopniowo, według ustalonego przez siebie harmonogramu.
Harmonogram JPK CIT w 2025 r.
Nowy obowiÄ…zek powstanie po:
- 31 grudnia 2024 r. dla podatkowych grup kapitałowych oraz podatników CIT, których wartość przychodu w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 50 mln euro (w przeliczeniu na PLN według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP w ostatnim dniu roboczym poprzedniego odpowiednio roku podatkowego albo roku obrotowego),
- 31 grudnia 2025 r. dla pozostałych podatników CIT zobowiązanych przesyłać ewidencję JPK_VAT;
- 31 grudnia 2026 r. dla pozostałych podatników CIT.
Przewidziano też wprowadzenie okresu przejściowego, który ma pomóc podatnikom dostosować się do nowych wymogów. W pierwszym okresie rozliczeniowym będą oni zwolnieni z raportowania niektórych danych. Obejmuje on rok podatkowy od 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2025 r.
Jak przygotować firmę na zmiany?
Nowe wymogi dotyczące raportowania danych w JPK CIT stanowią wyzwanie dla przedsiębiorców. Przede wszystkim dlatego, że wiele używanych obecnie systemów finansowo-księgowych nie dostarcza wszystkich danych wymaganych przez JPK CIT. Dla części firm oznacza to konieczność wdrożenia nowych rozwiązań – programów dostosowanych do aktualnych wymogów ustawodawcy.
Systemy finansowo-księgowe InsERT, takie jak m.in. Rewizor nexo przeznaczony do prowadzenia ksiąg rachunkowych, są na bieżąco aktualizowane. Producent oprogramowania dba o dostosowywanie oferowanych narzędzi do wymagań określonych przepisami oraz do zmieniających się potrzeb użytkowników.
Wybierając nowoczesne systemy księgowe, masz pewność, że Twoja firma spełnia wymagania ustawodawcy. Nie musisz przeprowadzać skomplikowanych reorganizacji w przedsiębiorstwie. Jeśli do tej pory korzystasz z programu, który tych wymagań nie spełnia, warto poczynić kroki w tym zakresie. Inwestycja we wdrożenie nowoczesnego systemu finansowo-księgowego z pewnością się opłaci i zapewni firmie działanie zgodne z przepisami.
Sprawdź programy finansowo-księgowe InsERT