wtorek, 06 listopad 2012 17:19

Kasy fiskalne zmienią się w 2013 roku

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Wymogi wobec warunków technicznych kasy fiskalnej zmienią się w 2013 roku

Nowy projekt rozporządzenia wprowadza zmiany między innymi w zakresie wydruków paragonów i ilości dokumentów dołączanych do kasy fiskalnej. Od 1 kwietnia 2013 roku numery unikatowe kas będą dłuższe, a plomby niekoniecznie ołowiane.

Warto wcześniej poznać projekt Ministerstwa Gospodarki, by w odpowiednim czasie dostosować nasze kasy fiskalne do nowych wytycznych.

Ministerstwo Gospodarki 19 września 2012 roku upubliczniło projekt nowego rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym będą musiały odpowiadać kasy fiskalne. Wejście w życie tego projektu zaplanowano na 1 kwietnia 2013 roku. Opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa zapisy świadczą o niewątpliwym postępie, jaki się dokonał od 28 listopada 2008 roku, kiedy to weszło w życie poprzednie rozporządzenie.  

Plomba nie tylko ołowiana

Jakie zmiany wprowadzi nowe rozporządzenie? § 5 ust. 1 pkt 1 projektu wskazuje, że wszystkie kasy fiskalne powinny być zbudowane między innymi z zegara wskazującego czas i datę. Z kolei pkt 11 wspomnianego paragrafu zawiera wytyczne dotyczące plomb zabezpieczających. Plomby te będą mogli zakładać jedynie krajowi producenci lub podmioty dokonujące wewnątrzwspólnotowego nabycia kas lub ich importu.
Z kolei § 5 ust. 1 zmienia kryteria dopuszczenia samej plomby. Do tej pory kasy fiskalne musiały być zabezpieczone plombą ołowianą. Ministerstwo najwyraźniej zdaje sobie sprawę z postępu w tej dziedzinie i dopuszcza możliwość wykonania plomby bardziej nowoczesnymi technikami. Dodatkowym wymogiem jest możliwość identyfikacji osoby dokonującej zaplombowania.

Tylko po polsku

Od 1 kwietnia 2013 roku kasy fiskalne będą mogły drukować dokumenty tylko w języku polskim. Podobny wymóg dotyczy informacji pojawiających się na wyświetlaczu kasy czy drukarki fiskalnej. Zapis ten znajduje się w § 9 nowego projektu.

Dłuższe numery unikatowe

Istotne zmiany dotyczą specyfiki numerów unikatowych kas fiskalnych. § 22 projektu rozporządzenia wskazuje na powiększenie numerów unikatowych o dwie kolejne cyfry, które będą oznaczały numer potwierdzenia dla danego typu kasy. Według § 22 ust. 1 numer unikatowy ma być wprowadzany do pamięci kasy w trakcie procesu produkcyjnego.  Nowością jest warunek, aby w pamięci fiskalnej kasy za każdym razem zapisywane były sumy kontrolne programu pracy kas wraz z oznaczeniem ich wersji, a także liczba i łączna wartość paragonów anulowanych. Ponadto wszystkie dane zapisywane w pamięci kasy fiskalnej będą musiały być rejestrowane w postaci zanegowanej.

Niech wiedzą, że paragon to paragon

Projekt rozporządzenia Ministerstwa Gospodarki wprowadza też nowe wytyczne dotyczące paragonów. Oznaczenie „Paragon fiskalny” ma być wyraźnie widoczne i jednoznacznie identyfikować ten właśnie typ dokumentu sprzedażowego. Celem tej zmiany jest uniemożliwienie kasie fiskalnej emitowania wydruków fiskalnych bardzo podobnych do wydruków niefiskalnych. Dzięki temu podatnik będzie mógł uniknąć wielu pomyłek i nieprzyjemnych sytuacji. Ponadto projekt wskazuje na konieczność doprecyzowania pojęcia nazwy towaru czy usługi tak, aby można je było jednoznacznie zidentyfikować.
Na paragonie pojawi się też nowy element – numer identyfikacji podatkowej nabywcy. Taka informacja będzie się pojawiała na wydruku sprzedażowym, jeśli tylko kupujący sobie tego zażyczy.

Więcej dokumentów

Od 1 kwietnia 2013 roku zwiększy się ilość dokumentów dołączanych do kasy. Poprzednie, obowiązujące obecnie rozporządzenie, przewidywało konieczność dostarczania wraz z urządzeniem rejestrującym książki kasy, instrukcji obsługi i programu służącego do odczytu pamięci fiskalnej. Według nowego rozporządzenia konieczne będzie dołączanie także karty kasy, programu archiwizującego oraz deklaracji, o której wspomina art. 111 ust. 6g pkt 2 ustawy o VAT. Z trzech do czterech lat wydłużony zostanie okres ważności potwierdzenia, o którym mowa w ust. 6b wspomnianego artykułu Ustawy o VAT. Mowa o tym w § 28 nowego projektu.

Nie potrzeba dwóch wyświetlaczy

Zlikwidowany zostanie obowiązek posiadania dwóch wyświetlaczy, który na niektóre kasy nakładają obecne przepisy. Są to kasy, w których za wyświetlacz dla operatora może służyć na przykład monitor komputera. Ponadto projekt nowego rozporządzenia wprowadza pewne przepisy przejściowe oraz definiuje kilka nowych pojęć związanych z kasami fiskalnymi.

 

Czytany 20852 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 maj 2014 08:44

Artykuły powiązane

  • Kalendarium zmian w VAT 2016 Kalendarium zmian w VAT 2016

    Początek roku 2016 przyniósł podatnikom kolejną porcję ważnych zmian w ustawie o podatku od towarów i usług. Wszystko za sprawą m.in. ustawy z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1649) oraz nowelizacji przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.).

  • Kiedy składki ZUS od umowy zlecenia w 2016 r.? Kiedy składki ZUS od umowy zlecenia w 2016 r.?

    Składki emerytalno-rentowe od 1 stycznia 2016 r. są obowiązkowe od każdej umowy zlecenie - taka informacja widnieje na oficjalnej stronie ZUS. Zmiany wynikają z nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Sprawdź, w jakich przypadkach mimo wszystko nie trzeba opłacać składek na ubezpieczenia społeczne od umów zlecenia, a kiedy są one bezwzględnie wymagane.

  • Kalendarium zmian w VAT 2015 Kalendarium zmian w VAT 2015

    Początek roku 2015 przyniósł kolejne zmiany w przepisach ustawy o VAT oraz w innych aktach prawnych regulujących sposób rozliczania tego podatku. Poniżej prezentujemy skrót najważniejszych zmian w podatku VAT od 1 stycznia 2015 r. Szczegółowe informacje znajdą Państwo w naszym poradniku.


    Zmiany obowiązujące od 1 stycznia 2015:

     

    VAT od usług nadawczych, elektronicznych i telekomunikacyjnych - zgodnie z art. 28k znowelizowanej ustawy VAT, miejscem świadczenia usług nadawczych, elektronicznych i telekomunikacyjnych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami (konsumentów) jest kraj konsumenta, a nie usługodawcy. Podatnik może jednak rozliczać VAT od tych usług za pośrednictwem małego punktu kompleksowej obsługi (MOSS) - dzięki niemu nie musi rejestrować się do VAT w każdym kraju, w którym posiada konsumentów, lecz rozlicza ten podatek w kraju identyfikacji, w którym jest zarejestrowany do VAT. Dowiedz się więcej o rozliczaniu VAT od usług nadawczych, elektronicznych i telekomunikacyjnych w 2015 r.

     

    Kasy fiskalne dla nowych podmiotów - nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących rozszerzyło katalog czynności, wobec których nie można zastosować żadnego zwolnienia z kas. Wśród czynności, które od 01.01.2015 r. obowiązkowo muszą być ewidencjonowane na kasie znalazły się m.in. usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, usługi opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, usługi prawnicze, usługi doradztwa podatkowego (w tym usługi księgowe), usługi naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów, usługi związane z wyżywieniem, dostawa perfum i wód toaletowych. Dowiedz się więcej o obowiązkowych kasach fiskalnych dla nowych podmiotów

     

    Podatnicy niemający obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego VAT - podatnicy spoza UE, którzy wykonują na terytorium kraju wyłącznie czynności wymienione w § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 listopada 2014 roku w sprawie określenia podatników niemających obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego, nie mają obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego na formularzu VAT-R. Z dniem 1 stycznia 2015 r. do katalogu tych czynności dodano usługi telekomunikacyjne, usługi nadawcze lub usługi elektroniczne świadczone na rzecz osób niebędących podatnikami, o których mowa w art. 28a ustawy o VAT, rozliczane w ramach szczególnej procedury, o której mowa w dziale XII w rozdziale 6a i 7 tejże ustawy. Dowiedz się więcej o podatnikach niemających obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego VAT

     

    Potwierdzenie rejestracji VAT - podatnik rejestrujący się dla celów VAT składa do urzędu skarbowego zgłoszenie na formularzu VAT-R. Od 1 stycznia 2015 r. zgłoszenie to nie wymaga potwierdzenia przez naczelnika urzędu skarbowego. Potwierdzenie to zostanie wydane tylko na wniosek podatnika. Dowiedz się więcej o potwierdzeniu rejestracji tylko na wniosek podatnika

     

    Zakup samochodu z UE - zakup środka transportu, którego sprzedaż opodatkowana była na zasadzie marży, nie wymaga już składania do urzędu skarbowego wniosku na formularzu VAT-24. W dalszym ciągu jednak nabycie środka transportu w ramach WNT wymaga złożenia w urzędzie informacji na druku VAT-23. W obu przypadkach urząd nie wydaje już zaświadczeń VAT-25. Dowiedz się więcej o procedurze zakupu samochodu z UE bez VAT-24

     

    Import towarów - zgodnie z nowododanym art. 33a ust. 12 ustawy o VAT, podatnik VAT posiadający status upoważnionego podmiotu gospodarczego (AEO) jest uprawniony do rozliczania kwoty podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tego tytułu. Dowiedz się więcej o zmianach w zakresie importu towarów


    Zmiany obowiązujące od 1 kwietnia 2015 r.:

     

    Nowa definicja urzędu skarbowego związana ze zmianą w organizacji administracji podatkowej - w dniu 1 kwietnia 2015 r. weszła w życie Ustawa z dnia 15.01.2015 r. o zmianie ustawy o Służbie Celnej, ustawy o urzędach i izbach skarbowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 211). Art. 17 tej ustawy zmienił pkt 13 w art. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Art. 2 pkt 13 otrzymał brzmienie:

    "13) urzędzie skarbowym - rozumie się przez to urząd skarbowy, przy pomocy którego właściwy dla podatnika naczelnik urzędu skarbowego wykonuje swoje zadania;"

    poprzedni o było:

    „13) urzędzie skarbowym - rozumie się przez to urząd skarbowy, którym kieruje właściwy dla podatnika naczelnik urzędu skarbowego;”


    Zmiany obowiązujące od 1 lipca 2015 r.:

     

    Odwrotne obciążenie tylko dla do czynnych podatników VAT! - zmianie uległ obowiązek rozliczania VAT przez nabywców niebędących czynnymi podatnikami VAT. Do końca czerwca 2015 r. mechanizm odwrotnego obciążenia stosowany był do wszystkich podatników niezależnie od statusu VAT. I tak podatnik niebędący podatnikiem VAT czynnym obowiązany był rozliczyć VAT z tytułu nabycia i odprowadzić go do urzędu skarbowego.

    Od 1 lipca 2015 r. odwrotne obciążenie stosowane jest tylko wobec nabywców towarów (z zał. 11 do ustawy) będących czynnymi podatnikami VAT.

    Nabywca towarów z zał. 11, który jest objęty zwolnieniem od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, a także ten, który wykonuje wyłącznie czynności zwolnione na podstawie art. 43 ust. 1 oraz przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy o VAT, otrzymuje fakturę ze stawką VAT 23% i nie ciąży na nim obowiązek naliczenia i odprowadzenia VATu.

     

    Towary objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia - w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, zawierającym katalog towarów, dla których obowiązek rozliczenia VAT ciąży na nabywcy znalazły się nowe pozycje. Mechanizmem odwrotnego obciążenia od 1 lipca 2015 r. objęte zostały m.in.:

    • Arkusze żeberkowe ze stali niestopowej
    • Złoto w postaci surowca lub półproduktu oraz złoto inwestycyjne (jeśli podatnik skorzystał z opcji opodatkowania)
    • Aluminium, nikiel i cynk nieobrobione plastycznie
    • Konsole do gier wideo, telefony komórkowe (w tym smartfony), komputery przenośne (tablety, laptopy, notebooki itp.)

    Przy czym dla ostatniej grupy towarów (konsole do gier, telefony i komputery przenośne) mechanizm odwrotnego obciążenia stosuje się po przekroczeniu progu kwotowego (przy jednolitych gospodarczo transakcjach na kwotę powyżej 20.000 zł netto).

     

    Składanie informacji podsumowujących w obrocie krajowym - podatnicy sprzedający towary objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia od 1 lipca 2015 r. mają obowiązek składać do naczelnika urzędu skarbowego zbiorcze informacje o transakcjach, dla których podatek musi rozliczyć nabywca. Informacje te składa się w terminach obowiązujących dla deklaracji podatkowych - za okresy rozliczeniowe, w których powstaje obowiązek podatkowy. W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 5 czerwca 2015 r. w sprawie wzoru informacji podsumowującej w obrocie krajowym (Dz. U. z 2015 r. poz. 849) określono wzór druku VAT-27.

     

    Ulga na złe długi - dłużnik nie ma obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w przypadku, gdy na koniec miesiąca, w którym upływa 150. dzień od dnia upływu terminu płatności określonego na fakturze bądź w umowie, pozostaje w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji. Od 1 lipca 2015 r. z ulgi na złe długi można skorzystać również wtedy, gdy między wierzycielem a dłużnikiem istnieją powiązania o charakterze rodzinnym, z tytułu przysposobienia, stosunku pracy itp.

     

    Katalog towarów wrażliwych - z listy towarów wymienionych w załączniku nr 13 do ustawy o VAT usunięte zostało złoto w postaci surowca lub półproduktu o próbie 325 tysięcznych lub większej - jednocześnie znalazło się ono w załączniku nr 11, w którym wymieniono towary objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia. W załączniku nr 13 znalazły się także nowe pozycje, m.in. aparaty fotograficzne cyfrowe i kamery cyfrowe, tonery bez głowicy drukującej do drukarek do maszyn do automatycznego przetwarzania danych, srebro i platyna w postaci surowca lub półproduktu, emulsje do uczulania powierzchni do stosowania w fotografice itp.

     

    Odpowiedzialność solidarna nabywcy przy sprzedaży towarów wrażliwych - podniesiona została minimalna i maksymalna wysokość kaucji gwarancyjnej dla podatników dokonujących dostaw paliwa. Od 1 lipca 2015 r. kwoty te wynoszą odpowiednio 1.000.000 zł i 10.000.000 zł. W przypadku pozostałych towarów wrażliwych limity wynoszą - podobnie jak to było w poprzednim stanie prawnym - 200.000 zł oraz 3.000.000 zł.

     

  • Kasy fiskalne: zmiany na 2015 i 2016 - kto musi instalować, zwolnienia, ulgi - poradnik Kasy fiskalne: zmiany na 2015 i 2016 - kto musi instalować, zwolnienia, ulgi - poradnik

    Każdy podatnik, który prowadzi sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT musi ewidencjonować obrót i kwotę podatku z tej sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej. Póki co jednak Minister Finansów ma prawo do wprowadzania czasowych zwolnień z tego obowiązku. Zwolnienia te żywo interesują podatników, szczególnie tych, którzy osiągają stosunkowo niski roczny obrót z tego typu sprzedaży. Przepisy dotyczące zwolnień z kas zmieniają się średnio co 2 lata. Podatnicy już mniej więcej od połowy 2014 roku wypatrują wieści na temat zmian, które w kwestii stosowania zwolnień z kas fiskalnych ma przynieść rok 2015.

  • Odwrotne obciążenie w 2014 roku – czy wiesz co kupujesz? Odwrotne obciążenie w 2014 roku – czy wiesz co kupujesz?

    „Odwrotne obciążenie” pomimo, że nie jest już nowością nadal spędza sen z powiek wielu podatnikom. Otrzymanie faktury z takim oznaczeniem to jeszcze nie problem, gorzej jeśli dostawca nie wystawił jej prawidłowo i np. opodatkował towary stawką 23% zamiast zastosować