czwartek, 14 marzec 2013 19:01

Czy szkoła językowa musi mieć kasę fiskalną?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Nowe rozporzÄ…dzenie Ministra Finansów, które weszÅ‚o w życie 1 stycznia 2013 roku, ogranicza możliwość korzystania ze zwolnieÅ„ przedmiotowych dla pewnych grup usÅ‚ug w zakresie edukacji. W zwiÄ…zku z tym niektórzy podatnicy prowadzÄ…cy szkoÅ‚y jÄ™zykowe zastanawiajÄ… siÄ™, czy również oni powinni zarejestrować kasy fiskalne.  Przepisy jasno regulujÄ… tÄ™ kwestiÄ™.

Najbardziej znaczącą zmianą wprowadzoną przez rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r. poz. 1382) było obniżenie limitu obrotów, którego przekroczenie skutkuje obowiązkiem instalacji kasy fiskalnej, z 40.000 zł do 20.000 zł dla podatników kontynuujących działalność. Jednak oprócz tego wprowadzona została modyfikacja w pozycji 29 załącznika do rozporządzenia, w której jako zwolnione wymienione zostały usługi w zakresie edukacji z pewnymi wyjątkami. Czy w takim razie od 1 stycznia 2013 roku również prywatne szkoły językowe muszą zarejestrować kasy fiskalne?

Zwolnienie dla usług edukacyjnych

Aby to ustalić, przede wszystkim należy przeanalizować brzmienie pozycji nr 29 załącznika, która określa grupę usług zwolnionych z obowiązku ewidencji obrotu za pomocą kasy fiskalnej. Z prawa do zwolnienia korzystają usługi w zakresie edukacji (PKWiU ex 85). Od tej zasady obowiązują trzy wyjątki: usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych (PKWiU 85.51.10.0), usługi świadczone przez szkoły tańca i instruktorów tańca (PKWiU 85.52.11.0), oraz usługi świadczone przez szkoły nauki jazdy (PKWiU 85.53.11). Ta ostatnia grupa jeszcze do końca 2012 roku korzystała z prawa do zwolnienia przedmiotowego, jednak w związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia straciła to prawo z dniem 1 stycznia 2013 roku. Jak widać, szkoły językowe nie zostały wymienione wśród usług wyłączonych ze zwolnienia. W związku z tym w roku 2013 w dalszym ciągu mogą korzystać z tego prawa.

Tylko do końca 2014 roku

Według Ministerstwa Finansów likwidacja prawa do zwolnienia przedmiotowego dla szkół nauki jazdy była konieczna ze względu na liczne nadużycia podatkowe podmiotów prowadzących taką działalność. Jednak inne usługi w zakresie edukacji, oprócz już wcześniej wprowadzonych wyjątków, dalej mogą z tego zwolnienia korzystać. Pamiętajmy jednak, że rozporządzenie z dnia 29 listopada 2012 roku obowiązuje tylko do 31 grudnia 2014 roku. Po tym terminie możemy spodziewać się nowych zmian, w tym także nowych ograniczeń w prawach podatników do korzystania ze zwolnień. Celem resortu finansów jest pełne wprowadzenie w życie zasady z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 177, poz. 1054), według której wszyscy podatnicy prowadzący sprzedaż dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych mają obowiązek rejestrować osiągane obroty za pomocą kasy fiskalnej.

Czytany 21326 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 maj 2014 11:13

Artykuły powiązane

  • Kasa fiskalna. Przepisy aktualne w 2016 r. Kasa fiskalna. Przepisy aktualne w 2016 r.

    Prowadzenie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych zasadniczo wymaga rejestrowania obrotu i kwot podatku za pomocą kasy fiskalnej. Aktualnie obowiązujące przepisy dają jednak podatnikom możliwość korzystania ze zwolnień z tego obowiązku - po spełnieniu dodatkowych wymogów. Znajomość tych przepisów jest niezwykle istotna, ponieważ brak kasy fiskalnej pomimo obowiązku jej posiadania może skutkować dotkliwymi karami dla przedsiębiorcy.

  • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2014 r. Zwolnienia z kas fiskalnych w 2014 r.

    Podatnicy prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych zgodnie z ogólną zasadą zapisaną w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT powinni mieć kasy fiskalne i za ich pomocą prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku. Większość sprzedawców stosuje te urządzenia. Ustawodawca przewidział jednak możliwość korzystania z czasowych zwolnień w tym zakresie dla niektórych grup podatników i niektórych czynności.

  • Zwolnienie z kas dla sprzedaży wysyÅ‚kowej Zwolnienie z kas dla sprzedaży wysyÅ‚kowej

    Podatnicy prowadzący sklepy internetowe bądź sprzedający towary na przykład za pośrednictwem internetowych serwisów aukcyjnych często korzystają ze zwolnienia z kas fiskalnych dla sprzedaży wysyłkowej. Nieraz jednak zdarza się, że zapłata za towar następuje z rachunku osoby innej niż nabywca, np. jego współmałżonka. Czy w takim przypadku sprzedawca traci prawo do zwolnienia dla sprzedaży wysyłkowej?

  • Wynajem samochodów a kasa fiskalna 2013 Wynajem samochodów a kasa fiskalna 2013

    Usługi wynajmu samochodów nie są zwolnione z ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych ze względu na sam rodzaj czynności. Jednak podatnik, który prowadzi taką wypożyczalnię, może skorzystać z trzech różnych zwolnień, o ile spełni warunki określone w przepisach rozporządzenia z 29 listopada 2012 r.

  • Zwolnienia z kas fiskalnych 2013: przekroczenie proporcji - czy trzeba rejestrować caÅ‚y obrót? Zwolnienia z kas fiskalnych 2013: przekroczenie proporcji - czy trzeba rejestrować caÅ‚y obrót?

    Czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia w sprawie zwolnień nie muszą być ewidencjonowane za pomocą kasy fiskalnej bez względu na wysokość obrotu podatnika. W przypadku osiągnięcia proporcji równej lub mniejszej niż 80% należy wprowadzić kasę. Jednak czynności wymienione w załączniku nadal mogą korzystać ze zwolnienia.