czwartek, 14 marzec 2013 19:03

Nowe wymogi dla serwisu fiskalnego od 1 kwietnia 2013 roku

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Rozporządzenie w sprawie kas, które wejdzie w życie 1 kwietnia 2013 roku, wprowadzonymi zmianami obejmie nie tylko podatników użytkujących urządzenia rejestrujące, ale też serwisy kas fiskalnych. Zmienią się wymogi dla osób prowadzących serwis. Zostaną też uregulowane kwestie niektórych obowiązków serwisanta oraz pojawią się nowe wzory legitymacji.

Liczne zmiany w przepisach dotyczących kas fiskalnych nie ominą także podmiotów prowadzących serwisy tych urządzeń. Co więcej, projekt z 4 marca 2013 roku nowego rozporządzenia w sprawie kas wprowadza najwięcej zmian właśnie w kwestii wymogów dotyczących serwisów fiskalnych. Stare rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz. U. Nr 212, poz. 1338 z późn. zm.) traci moc z końcem marca 2013 roku. Od 1 kwietnia 2013 roku wejdzie w życie nowe rozporządzenie.

5 dni na dokonanie przeglądu

Jedna z najważniejszych zmian w wymogach dla serwisu kas fiskalnych ma na celu uregulowanie kwestii terminu wykonywania przez podatnika przeglądów technicznych. Od 1 kwietnia 2013 roku będzie obowiązywał termin 5 dni na wykonanie przez serwis fiskalny przeglądu, licząc od dnia złożenia zgłoszenia przez podatnika. Regulacja ta rozwiąże wątpliwości prawne, które pojawiają się w przypadku opóźnień w dokonaniu przeglądu. Do tej pory konieczne było szczegółowe ustalanie, czy spóźnienie wystąpiło z winy podatnika, czy serwisu fiskalnego. Od 1 kwietnia 2013 roku podatnicy będą wiedzieli, ile dni wcześniej muszą zgłosić kasę do przeglądu, aby czynność ta została wykonana w terminie.

Wymiana pamięci fiskalnej

Kolejna regulacja dotyczy czynności wymiany pamięci fiskalnej. Po wejściu w życie nowego rozporządzenia wymiany takiej będzie mógł dokonać wyłącznie podmiot prowadzący serwis główny kas, czyli producent krajowy, importer lub podmiot dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia, ewentualnie inny przedsiębiorca, któremu zostało przekazane prowadzenie serwisu przez jeden z powyższych podmiotów. Oznacza to, że ingerencji w pamięć fiskalną nie będzie mógł dokonać serwis kas, czyli przedsiębiorca posiadający autoryzację serwisu głównego.

Serwisowanie nie dla skazanych

Inne zmiany dotyczą funkcjonowania samych serwisów. Według nowego rozporządzenia prawa do serwisowania kas fiskalnych nie będą miały osoby, które zostały prawomocnie skazane za umyślnie popełnione przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. Dotyczy to nie tylko właścicieli serwisów głównych i serwisów kas, ale także osób zajmujących w takich przedsiębiorstwach stanowiska kierownicze, zarządzające oraz samych serwisantów. Wykwalifikowani serwisanci posiadający odpowiednie uprawniania otrzymają także legitymacje wykonane według nowego wzoru. Wydawane przed 1 kwietnia 2013 roku dokumenty będą ważne tylko do 30 września 2013 roku. Taka legitymacja będzie ważna przez 1 rok.

Buchcom - Autoryzowany Serwis Kas Fiskalnych w Warszawie

Czytany 7626 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 maj 2014 11:15

Artykuły powiązane

  • Sprawdzanie uprawnień serwisanta kas fiskalnych w 2019 r. Sprawdzanie uprawnień serwisanta kas fiskalnych w 2019 r.

    Przedsiębiorca kupujący kasę fiskalną ma spory wybór sprzedawców - wybrany serwis fiskalny towarzyszy mu przez cały okres użytkowania urządzenia. Zanim jednak dokonasz wyboru, sprawdź nowego serwisanta. Dane o jego uprawnieniach znajdziesz w wyszukiwarce prowadzonej przez Krajową Administrację Skarbową, aktualizowanej na podstawie danych przesyłanych przez serwisy główne.

  • Nowe obowiązki serwisów i użytkowników kas fiskalnych w 2019 r. Nowe obowiązki serwisów i użytkowników kas fiskalnych w 2019 r.

    Obecny serwis fiskalny nie spełnia Twoich oczekiwań? W nowym stanie prawnym zmiana serwisanta jest prostsza niż wcześniej! Uprawnienia podmiotu możesz sprawdzić na stronie Ministerstwa Finansów. Poznaj nowe obowiązki serwisantów i właścicieli kas fiskalnych – obejmują cię niezależnie od tego, czy masz urządzenie online’owe, czy tradycyjną kasę.

  • Awaria kasy fiskalnej, brak prądu: czy można prowadzić sprzedaż wystawiając faktury? Awaria kasy fiskalnej, brak prądu: czy można prowadzić sprzedaż wystawiając faktury?

    Gdy kasa fiskalna odmawia posłuszeństwa, sprzedawca powinien zastosować kasę rezerwową - taką procedurę postępowania wyznacza ustawa o VAT. Co jednak zrobić w przypadku braku urządzenia rezerwowego? Czy można dalej sprzedawać i wystawiać faktury do transakcji? Dowiedz się, co zrobić, gdy kasa fiskalna nie działa i dlaczego warto mieć kasę rezerwową.

     

  • Co robić, GDY KASA fiskalna NIE DZIAŁA? Co robić, GDY KASA fiskalna NIE DZIAŁA?

    Przepisy ustawy o VAT określają jasną procedurę postępowania w przypadku awarii kasy fiskalnej lub innych okoliczności, w których podatnik nie może z niej korzystać - np. chwilowego braku prądu. Sprawdź, czy prowadzenie innych ewidencji bądź wystawianie faktur usprawiedliwia sprzedaż bez kasy. Dowiedz się też, czy każdy musi mieć kasę rezerwową i jakie urządzenie wybrać.

  • Zmiana czasu a kasa fiskalna - przygotuj się! Zmiana czasu a kasa fiskalna - przygotuj się!

    Czy Twoja kasa fiskalna jest gotowa na zmianę czasu z soboty na niedzielę 26 października 2014 r.? Czy kasjerzy pracujący na nocną zmianę wiedzą, jakie czynności będą musieli wykonać? Dowiedz się już dziś, jak przestawić zegar w kasie fiskalnej. Wymaga to przestrzegania odpowiednich procedur, a w niektórych przypadkach nawet interwencji serwisanta.