Od 1 grudnia 2014 roku obowiązują nowe zasady rejestrowania spółek, zgłaszania zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz urzędach: skarbowym, statystycznym i ZUS. Wszystko za sprawą przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r., poz. 1161), która weszła w życie właśnie 1 grudnia 2014 r.
Zmiany objęły wszystkie podmioty podlegające wpisowi do KRS zarówno w rejestrze przedsiębiorców, jak i podlegające wpisowi do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych zakładów opieki zdrowotnej. Wyjątek stanowi jedynie rejestr dłużników niewypłacalnych, którego nie objęły nowe regulacje.
Od 1 grudnia 2014 roku podmioty te do rejestru sądowego składają jedynie wniosek o wpis lub zmianę wpisu w KRS. Dane do urzędu skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz urzędu statystycznego składa się na jednym formularzu NIP 8. Wzór tego nowego druku znaleźć można w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 listopada 2014 r. w sprawie wzorów formularzy zgłoszeń identyfikacyjnych i zgłoszeń aktualizacyjnych oraz zgłoszeń w zakresie danych uzupełniających (Dz. U. z 28 listopada 2014, poz. 1665). Dane podstawowe zawarte są we wniosku o wpis do KRS, natomiast na formularzu NIP-8 wykazuje się jedynie dane uzupełniające.
Z dniem 1 grudnia 2014 r. zlikwidowany został obowiązek składania NIP-2, RG-1 oraz stosownych dokumentów do ZUS. Zastępuje je formularz NIP-8, który można składać drogą elektroniczną.
Uwaga!
Rejestrując podmiot lub aktualizując jego dane w KRS nie składasz już NIP-2, RG-1, ZPA. Jedynym dokumentem do złożenia do urzędu skarbowego jest NIP-8 zawierający dane uzupełniające nieobjęte wpisem w KRS.
W obecnym stanie prawnym sąd rejestrowy przekazuje dane objęte treścią wpisu do KRS drogą elektroniczną do Centralnego Rejestru Podmiotów - Krajowej Ewidencji Podatników (CRP KEP), jak również do rejestru REGON. Z CRP KEP dane trafiają do ZUS.
Jedną z najistotniejszych zmian jest zastąpienie drogi listownej przekazywania informacji pomiędzy sądem rejestrowym a urzędami drogą elektroniczną. To znaczne ułatwienie zarówno dla urzędów, jak i podmiotów.
Dla podmiotów podlegających wpisowi do KRS sporym udogodnieniem jest także ograniczenie liczby dokumentów składanych do rejestru sądowego. W poprzednim stanie prawnym składając wniosek o wpis do KRS należało dołączyć do niego wniosek o wpis albo zmianę wpisu do rejestru REGON, zgłoszenie płatnika składek do ZUS albo jego zmiany oraz zgłoszenie identyfikacyjne albo aktualizacyjne NIP-2. W rezultacie wraz wnioskiem o wpis do KRS składało się cały plik dodatkowych dokumentów, co bywało dość kłopotliwe.
Od 1 grudnia 2014 roku wnioskodawca składa do sądu rejestrowego jedynie wniosek o wpis do KRS wraz z załączonymi do niego dokumentami, takimi jak np. umowa spółki oraz dokument potwierdzający posiadanie uprawnień do korzystania z lokalu bądź nieruchomości, w których znajduje się siedziba - w przypadku rejestru przedsiębiorców. Wnioskodawca nie składa już wniosków i zgłoszeń dla urzędów.
Dane objęte treścią wpisu są przekazywane do CRP KEP oraz do rejestru REGON. Z CRP KEP trafiają one do ZUS. Do urzędu skarbowego nie trafia już umowa spółki ani dokument potwierdzający uprawnienie do korzystania z lokalu lub nieruchomości. Urzędy te nie weryfikują danych objętych treścią wpisu do KRS, mają natomiast prawo do przeprowadzenie kontroli następczej. Na przykład w przypadku wykrycia posłużenia się fałszywymi lub fikcyjnymi danymi adresowymi siedziby lub miejsca wykonywania działalności gospodarczej naczelnik urzędu skarbowego może wydać decyzję o uchyleniu NIP - w takim przypadku informacja o tym zdarzeniu automatycznie trafia do KRS i zostaje ujawniona w rejestrze sądowym.
Dane uzupełniające dla urzędów
Zgłoszenie w zakresie danych uzupełniających (NIP-8) należy złożyć w ciągu 21 dni od uzyskania wpisu w KRS. Termin skraca się w przypadku zatrudnienia pierwszego pracownika lub powstania stosunku prawnego uzasadniającego objęcie ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi pierwszej osoby - zgłoszenie należy złożyć w ciągu 7 dni od zaistnienia takiego zdarzenia.
Dane uzupełniające dla CRP KEP:
- skrócona nazwa (firma),
- wykaz rachunków bankowych,
- adresy miejsc prowadzenia działalności,
- adres miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej,
- dane kontaktowe,
- dane dotyczące poszczególnych wspólników, w tym ich identyfikatory podatkowe - w przypadku osobowych spółek handlowych i podmiotów podlegających wpisowi do rejestru przedsiębiorców na zasadach określonych dla spółek osobowych.
Dane uzupełniające dla rejestru ZUS:
- nazwa skrócona płatnika,
- data powstania obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne,
- wykaz rachunków bankowych,
- adres do korespondencji,
- adres miejsca prowadzenia działalności,
- dane dotyczące poszczególnych wspólników, w tym ich numer NIP - w przypadku osobowych spółek handlowych i podmiotów podlegających wpisowi do rejestru przedsiębiorców na zasadach określonych dla spółek osobowych.
Dane uzupełniające dla rejestru REGON:
- przewidywana liczba pracujących,
- forma własności na podstawie procentowego udziału własności w ogólnej wartości kapitału,
- powierzchnia ogólna gospodarstw rolnych i użytków rolnych,
- przeważający rodzaj działalności statutowej dla podmiotów podlegających wpisowi do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej,
- dane kontaktowe: numer telefonu i faksu, adres poczty elektronicznej oraz strony internetowej, o ile podmiot takie posiada.
Zmiany wprowadzone 1 grudnia 2014 roku przyniosły podmiotom podlegającym wpisowi do KRS wiele korzyści. Jedną z nich jest szybsze uzyskiwanie NIP i REGON przez nowopowstające podmioty. Po zamieszczeniu w CRP KEP bądź w rejestrze REGON danych przekazanych z KRS, podmiot automatycznie otrzyma NIP czy REGON.
Składając wniosek o wpis lub zmianę wpisu w rejestrze sądowym należy pamiętać o nowych zasadach obowiązujących od 1 grudnia 2014 roku.