Osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowane podatkiem liniowym, ryczałtem ewidencjonowanym lub skalą podatkową, podlegające ubezpieczeniu zdrowotnemu, mają obowiązek rozliczenia składki zdrowotnej po zakończeniu każdego roku. Termin rozliczenia składki za 2023 rok upłynął 20 maja 2024 roku.
Zwrot nadpłaty składki ZUS w 2024 r.
W wielu przypadkach kwota zapłaconej składki zdrowotnej nie pokrywa się z kwotą należną. Jeśli z rocznego rozliczenia wynika nadpłata, podatnik ma dwie opcje do wyboru. Pierwsza to złożenie wniosku o zwrot nadpłaty RZS-R.
Ważne!
Wniosek RZS-R mogą złożyć wyłącznie przedsiębiorcy, którzy nie mają zaległości w opłacanych składkach ani nie było u nich nienależnie pobranych świadczeń.
Wypełnione wnioski RZS-R czekają na przedsiębiorców na portalu PUE ZUS. Jeśli chcą otrzymać zwrot nadpłaty składki ZUS za 2024 r., muszą dokument zweryfikować pod kątem poprawności, podpisać (np. Profilem Zaufanym lub profilem PUE ZUS), a następnie wysłać. Termin na dopełnienie tej formalności upływa w poniedziałek 3 czerwca.
Przedsiębiorcy, którzy złożą wniosek o zwrot nadpłaty składki ZUS do 3 czerwca, kwotę tę otrzymają na wskazane w formularzu konto bankowe do 1 sierpnia 2024 r. Jeśli tego nie zrobią lub złożą wniosek po terminie, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika. W takim wypadku zwrot zostanie dokonany do końca 2024 roku.
Niedopłata składki ZUS – co robić?
Zdarzają się też przypadki, gdy zamiast nadpłaty na koncie przedsiębiorcy pojawia się niedopłata składki ZUS. W takiej sytuacji brakującą kwotę należało wpłacić wraz z należną składką za kwiecień. Termin mijał więc 20 maja. Przedsiębiorcy, którzy tego obowiązku nie dopełnili, muszą zrobić to jak najszybciej. Każdy dzień spóźnienia powoduje bowiem naliczenie odsetek za zwłokę. Przy czym odsetek nie nalicza się, jeśli ich łączna kwota nie przekracza 42,42 zł. Od 1 lipca limit ten wzrośnie do 43 zł.
Zobacz też: Nowe terminy dla KSeF – rząd podał ustalenia!