piątek, 31 maj 2024 12:50

Zwrot nadpłaty składki ZUS w 2024 r. – do kiedy złożyć wniosek?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zmiana sposobu rozliczania składniki zdrowotnej wprowadzona przepisami Polskiego Ładu spowodowała konieczność corocznego rozliczania wpłaconych do ZUS kwot. Jeśli na Twoim koncie widnieje nadpłata, należy Ci się zwrot nadpłaty składki ZUS. Sprawdź, jak ją uzyskać i poznaj ostateczny termin na dopełnienie tej formalności.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowane podatkiem liniowym, ryczałtem ewidencjonowanym lub skalą podatkową, podlegające ubezpieczeniu zdrowotnemu, mają obowiązek rozliczenia składki zdrowotnej po zakończeniu każdego roku. Termin rozliczenia składki za 2023 rok upłynął 20 maja 2024 roku.

 

Zwrot nadpłaty składki ZUS w 2024 r.

W wielu przypadkach kwota zapłaconej składki zdrowotnej nie pokrywa się z kwotą należną. Jeśli z rocznego rozliczenia wynika nadpłata, podatnik ma dwie opcje do wyboru. Pierwsza to złożenie wniosku o zwrot nadpłaty RZS-R.

Ważne!

Wniosek RZS-R mogą złożyć wyłącznie przedsiębiorcy, którzy nie mają zaległości w opłacanych składkach ani nie było u nich nienależnie pobranych świadczeń.

 

Wypełnione wnioski RZS-R czekają na przedsiębiorców na portalu PUE ZUS. Jeśli chcą otrzymać zwrot nadpłaty składki ZUS za 2024 r., muszą dokument zweryfikować pod kątem poprawności, podpisać (np. Profilem Zaufanym lub profilem PUE ZUS), a następnie wysłać. Termin na dopełnienie tej formalności upływa w poniedziałek 3 czerwca.

Przedsiębiorcy, którzy złożą wniosek o zwrot nadpłaty składki ZUS do 3 czerwca, kwotę tę otrzymają na wskazane w formularzu konto bankowe do 1 sierpnia 2024 r. Jeśli tego nie zrobią lub złożą wniosek po terminie, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika. W takim wypadku zwrot zostanie dokonany do końca 2024 roku.

 

Niedopłata składki ZUS – co robić?

Zdarzają się też przypadki, gdy zamiast nadpłaty na koncie przedsiębiorcy pojawia się niedopłata składki ZUS. W takiej sytuacji brakującą kwotę należało wpłacić wraz z należną składką za kwiecień. Termin mijał więc 20 maja. Przedsiębiorcy, którzy tego obowiązku nie dopełnili, muszą zrobić to jak najszybciej. Każdy dzień spóźnienia powoduje bowiem naliczenie odsetek za zwłokę. Przy czym odsetek nie nalicza się, jeśli ich łączna kwota nie przekracza 42,42 zł. Od 1 lipca limit ten wzrośnie do 43 zł.

 

Zobacz też: Nowe terminy dla KSeF – rząd podał ustalenia!

Czytany 62 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 03 czerwiec 2024 13:01

Artykuły powiązane

 • Nowa wersja programu Płatnik 10.02.002 od 26.01.2019 r. Nowa wersja programu Płatnik 10.02.002 od 26.01.2019 r.

  Zmieniono wzory druków formularzy przekazywanych do ZUS. Wprowadzono zupełnie nowe kody ubezpieczeń, a w przypadku innych zmodyfikowano m.in. opisy. Sprawdź, jakie zmiany w kodach ZUS i wzorach druków wprowadzono w 2019 r. Dowiedz się też, kto musi pobrać nową wersję programu Płatnik 10.02.002. 

 • Mały ZUS: Jaki kod ubezpieczenia w Płatniku w 2019 r. Mały ZUS: Jaki kod ubezpieczenia w Płatniku w 2019 r.

  Przedsiębiorcy, którzy w 2019 r. chcą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne na nowych, korzystnych zasadach, muszą przekazać odpowiednie zgłoszenie do ZUS – mają na to bardzo niewiele czasu! Sprawdź, kto może korzystać z „małego ZUS-u”, jak obliczyć podstawę wymiaru składek i jakich formalności dopełnić. Zobacz też listę kodów ubezpieczenia ZUS. 

 • Niższe składki ZUS prowadzących działalność od 2019 r. uzależnione od przychodu Niższe składki ZUS prowadzących działalność od 2019 r. uzależnione od przychodu

  Już wkrótce przedsiębiorcy osiągający niewielkie przychody z działalności będą mogli opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Ich wymiar uzależniony będzie od wysokości rocznego przychodu. Sprawdź, komu nowe prawo będzie przysługiwało w 2019 r., jak obliczyć składkę na nowych zasadach i jakich formalności dopełnić.

 • E-zwolnienia; Każdy pracodawca musi założyć profil na PUE ZUS w 2018 r. E-zwolnienia; Każdy pracodawca musi założyć profil na PUE ZUS w 2018 r.

  Szybciej, wygodniej i bez zbędnych formalności – tak ma wyglądać obieg zwolnień lekarskich już od grudnia 2018 r. Wprowadzenie obowiązku wystawiania e-zwolnień odczują zarówno lekarze, jak i pacjenci oraz płatnicy składek. Sprawdź, do kiedy należy założyć profil na PUE ZUS i z czym wiąże się to w praktyce.

 • ZUS PUE: Od kiedy elektroniczne zwolnienia lekarskie w 2018 r. ZUS PUE: Od kiedy elektroniczne zwolnienia lekarskie w 2018 r.

  Wkrótce skończy się era papierowych zwolnień lekarskich. Wszyscy lekarze i wszyscy płatnicy składek będą musieli posiadać profile na PUE ZUS i korzystać z elektronicznych zwolnień lekarskich. Sprawdź, od kiedy e-zwolnienia staną się obowiązkowe dla wszystkich i co to oznacza w praktyce. Dowiedz się też, jakie korzyści z nowego systemu przesyłania zwolnień odniosą lekarze, pacjenci, a także płatnicy składek.