Ustawa z dnia 26 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw(Dz. U. z 2014 r., poz. 1161) zmodyfikowała zasady dokonywania zgłoszenia w organie rentowym płatników składek rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej podlegającej wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego. Ustawa ta weszła w życie 1 grudnia 2014 roku - tego dnia zmieniły się procedury rejestracji w ZUS płatnika wpisanego do rejestru sądowego.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych tworzy konto płatnika składek na podstawie danych przekazanych mu przez Centralny Rejestr Podmiotów - Krajowej Ewidencji Podatników (CRP-KEP). Aby było to możliwe, podmiot ma obowiązek wypełnić wniosek o wpis do KRS - podaje w nim dane podstawowe - jak również złożyć w urzędzie skarbowym "Zgłoszenie identyfikacyjne/zgłoszenie aktualizacyjne w zakresie danych uzupełniających" na nowym formularzu NIP-8, w którym wykazuje dane uzupełniające.
Formularz NIP-8 służy do podawania między innymi:
- nazwy skróconej płatnika składek,
- daty powstania obowiązku opłacania składek,
- daty wyrejestrowania płatnika składek, w przypadku wyrejestrowania z ubezpieczeń ostatniej osoby, za którą dany podmiot miał obowiązek składania dokumentów ubezpieczeniowych,
- wykazu rachunków bankowych,
- adresu do korespondencji,
- adresu miejsca prowadzenia działalności,
- danych dotyczących poszczególnych wspólników, w tym ich NIP-ów - dotyczy to osobowych spółek handlowych (tj. jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej) oraz podmiotów podlegających wpisowi do rejestru przedsiębiorców na zasadach określonych dla spółek osobowych.
Formularz NIP-8 składa się we właściwym miejscowo urzędzie skarbowym, przy czym można to zrobić drogą tradycyjną lub elektroniczną. Urząd skarbowy przekazuje dane uzupełniające do CRP-KE, skąd trafiają one do ZUS oraz do urzędu statystycznego.
Dowiedz się więcej z artykułu: Od 01.12.2014 r. nowy sposób rejestracji podmiotu i aktualizacji danych w KRS, urzędzie skarbowym i ZUS
Na podstawie danych podstawowych i uzupełniających ZUS tworzy konto płatnika składek i sporządza następujące dokumenty zgłoszeniowe:
- ZUS ZPA "Zgłoszenie/zmiana danych płatnika składek - osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej",
- ZUS ZAA "Adresy prowadzenia działalności gospodarczej przez płatnika składek",
- ZUS ZBA "Informacja o numerach rachunków bankowych płatnika składek".
Po utworzeniu takiego konta, płatnik ma obowiązek zgłosić do ubezpieczeń osoby zatrudnione w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeniowego. Zgłoszenia takiego dokonuje się na formularzach ZUS ZUA lub ZUS ZZA. Natomiast członków rodzin zgłasza się na formularzu ZUS ZCNA. Można to zrobić zarówno drogą tradycyjną, jak i elektroniczną.
W przypadku późniejszej aktualizacji danych za pośrednictwem CRP-KEP, Zakład Ubezpieczeń Społecznych tworzy następujące dokumenty:
- ZUS ZPA - w zakresie zgłoszenia zmiany danych (ewidencyjnych) płatnika składek - osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej,
- ZUS ZIPA - w zakresie zgłoszenia zmiany danych identyfikacyjnych płatnika składek,
- ZUS ZWPA - w zakresie wyrejestrowania płatnika składek/zawieszenia działalności,
- ZUS ZAA - w zakresie zmiany adresu prowadzenia działalności gospodarczej przez płatnika składek,
- ZUS ZBA - w zakresie zmiany numeru rachunku bankowego płatnika składek.
Nieco inaczej wygląda zgłaszanie płatnika do ZUS w przypadku wspólników jednoosobowych spółek z o.o., wspólników spółek jawnych, partnerskich lub komandytowych. Osoby te dokonują zgłoszenia siebie jako płatnika składek do ZUS samodzielnie, ponieważ każdy wspólnik takiej spółki jest płatnikiem składek na własne ubezpieczenie.
Wspólnik sporządza i przekazuje do ZUS zgłoszenie:
- płatnika składek na formularzu ZUS ZFA - wpisuje w nim własne dane identyfikacyjne: PESEL i NIP lub (w przypadku gdy wspólnik prowadzi również odrębną działalność gospodarczą, inną niż prowadzoną w formie spółki) NIP, REGON i PESEL,
- siebie do ubezpieczeń jako osoba ubezpieczona na formularzu ZUS ZUA (lub ZUS ZZA, jeśli podlegać będzie tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu), z identyfikatorem PESEL.
Po dokonaniu wszystkich tych formalności płatnikowi pozostaje tylko dbać o terminowe rozliczanie i opłacanie składek za wszystkich ubezpieczonych, a w razie potrzeby także aktualizację danych zarówno podstawowych, jak i uzupełniających.