Dnia 1 stycznia 2015 roku weszła w życie ustawa z dnia 26 września 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Wprowadziła ona zmiany między innymi w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Jedna z najistotniejszych zmian dotyczy formy składania deklaracji, informacji oraz rocznego obliczenia podatku do urzędu skarbowego. Nowe przepisy powinni znać m.in. podatnicy składający informacje PIT-11. Jest to tym bardziej istotne, że zmodyfikowane zasady składania dokumentów do urzędu skarbowego obowiązują już dla przychodów (dochodów) osiągniętych i strat poniesionych od 1 stycznia 2014 roku.
Ustawa nowelizacyjna zobowiązuje podatników do składania niektórych druków PIT wyłącznie drogą elektroniczną. Zgodnie z art. 45ba ustawy o PIT w brzmieniu od 1 stycznia 2015 roku, informacje PIT-11, PIT-8C, PIT-R, IFT-1/IFT-1R, IFT-3/IFT-3R, deklaracje roczne PIT-4R, PIT-8AR, jak również roczne obliczenie podatku PIT-40 należy składać wyłącznie drogą elektroniczną.
Nowe przepisy przewidują jednak możliwość złożenia m.in. informacji PIT11 drogą tradycyjną - w formie papierowej, jeśli płatnik podatku dochodowego lub podmiot zobowiązany do sporządzania tej informacji ma obowiązek sporządzić informacje PIT-11 dla nie więcej niż 5 podatników. Przy czym nie dotyczy to sytuacji, gdy w imieniu płatnika informacje te składa biuro rachunkowe. Zgodnie bowiem z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2015 r., biura rachunkowe są zobowiązane składać informacje PIT 11 do urzędu skarbowego wyłącznie drogą elektroniczną.
Nie oznacza to jednak, że płatnik spełniający wyżej opisane warunki nie może złożyć informacji PIT-11 drogą elektroniczną. Dla wielu płatników taka forma okazuje się bardzo wygodna i mogą z niej bez przeszkód korzystać.
Płatnicy, którzy zdecydują się składać informacje PIT-11 do urzędu skarbowego w formie tradycyjnej, czas na dopełnienie tej formalności mają tylko do końca stycznia. To istotna zmiana w stosunku do poprzedniego stanu prawnego. Natomiast w przypadku zdecydowania się na drogę elektroniczną, płatnik ma czas do końca lutego.
Nie zmieni się natomiast termin przekazania informacji PIT-11 podatnikom - niezależnie od formy złożenia tego druku do urzędu skarbowego, podatnikowi należy go przekazać do końca lutego.
Uwaga!
Składasz PIT-11 za 2014 r. do urzędu skarbowego w formie papierowej? Masz na czas tylko do 2 lutego 2015 r. (31 stycznia wypada w sobotę).
Składasz PIT-11 za 2014 r. do urzędu skarbowego drogą elektroniczną? Masz na to czas do 2 marca 2015 r. (28 lutego wypada w sobotę).
Na przekazanie informacji PIT-11 podatnikowi masz czas do 2 marca 2015 r., niezależnie od formy złożenia druku do urzędu skarbowego.
Jak wspomnieliśmy, powyżej opisane zasady nie mają zastosowania do biur rachunkowych składających informacje PIT-11 w imieniu płatników. Zgodnie bowiem z art. 45ba ust. 3 znowelizowanej ustawy o PIT, przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą obejmującą prowadzenie ksiąg podatkowych, który składa informacje, deklaracje oraz roczne obliczenia podatku w imieniu i na rzecz płatników, od 1 stycznia 2015 r. może to robić wyłącznie drogą elektroniczną.
Informację PIT-11 od 1 stycznia 2015 roku można składać za pośrednictwem Uniwersalnej Bramki Dokumentów (UBD) - specjalnego systemu służącego usprawnieniu procesu składania dokumentów drogą elektroniczną. Za jednym razem można złożyć aż 20 000 druków PIT-11, PIT-8C, PIT-R oraz PIT-40 i odebrać dla nich jedno zbiorcze Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Dokumenty te zostały oznaczone w UBD jako PIT-11Z, PIT-8CZ, PIT-RZ oraz PIT-40Z.
Inne dokumenty składane w formie papierowej lub drogą elektroniczną
PIT-11 to nie jedyny dokument, wobec którego obowiązują zasady składania określone w art. 45ba ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem płatnicy zobowiązani do sporządzenia informacji lub rocznego obliczenia podatku dla nie więcej niż 5 podatników, mogą złożyć w formie papierowej następujące dokumenty:
- Deklaracje roczne: PIT-4R, PIT-8AR,
- Informacje: PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1/IFT-1R,
- Roczne obliczenie podatku: PIT-40
Wyjątkiem jest informacja IFT-3/IFT-3R, którą od 1 stycznia 2015 r. należy składać do urzędu skarbowego wyłącznie drogą elektroniczną.
Podobna zasada została wprowadzona także w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Płatnicy spełniający warunki opisane w art. 45ba ustawy o PIT, mogą składać w formie papierowej następujące dokumenty:
- Informacje IFT-2/IFT-2R
- Zeznania CIT-8
Termin na złożenie IFT-2/IFT-2R oraz CIT-8 nie ulega zmianie, niezależnie od formy złożenia tych dokumentów do urzędu skarbowego.
Nowe druki PIT-11
Należy także podkreślić, iż od 1 stycznia 2015 r. obowiązują nowe druki PIT-11. Zostały one wprowadzone przez rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 listopada 2014 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 24 listopada 2014, poz. 1634).
Dowiedz się więcej o nowych drukach PIT-11 i innych
Rozporządzenie to określa 2 wzory druków PIT-11: Obowiązujący dla przychodów (dochodów) uzyskanych i strat poniesionych od 1 stycznia 2014 roku oraz od 1 stycznia 2015 roku. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy korzystamy z właściwej wersji druku.
PIT-11(21) - obowiązuje dla przychodów osiągniętych od 1 stycznia 2014 r.
PIT-11(22) - obowiązuje dla przychodów osiągniętych od 1 stycznia 2015 r.