czwartek, 20 grudzień 2018 13:41

PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-4R, PIT-8AR za 2018 tylko elektronicznie w 2019 r.

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

W 2019 r. przedsiębiorcy będą mieli mniej czasu na przekazanie do urzędu skarbowego informacji o dochodach podatników. Co więcej, dokumenty te będą mogli wysłać wyłącznie drogą elektroniczną. Sprawdź, jakie zasady składania informacji o dochodach oraz deklaracji rocznych zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Dowiedz się też, w jaki sposób przesłać dokumenty elektronicznie i jak ustanowić pełnomocnika.

Ciąg dalszy działań Ministerstwa Finansów zmierzających do cyfryzacji komunikacji przedsiębiorcy z administracją skarbową. Od 1 stycznia 2019 r. kolejne dokumenty będzie można przesyłać wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Dla podatnika to wygoda – nie musi stać w kolejce do urzędu czy na pocztę. Dla urzędników to ułatwienie pracy i szybsza obsługa składanych dokumentów.

Zmiany dotyczą m.in. informacji o uzyskanych w poprzednim roku dochodach oraz rocznych deklaracji PIT. W przypadku niektórych dokumentów skrócony zostanie też termin na przesłanie ich do urzędu skarbowego.

 

Formularze PIT składane wyłącznie elektronicznie w 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązek przekazywania do urzędu skarbowego wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej obejmie następujące dokumenty:

PIT-11 – Informacja o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy

PIT-8C – Informacja o wypłaconym stypendium, o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych

PIT-R – Informacja o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich

PIT-4R – Deklaracja roczna o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy

PIT-8AR – Deklaracja roczna o zryczałtowanym podatku dochodowym

 

Wszystkie wymienione powyżej formularze można podpisać podpisem kwalifikowanym. W przypadku formularzy PIT-11, PIT-8C, PIT-4R, PIT-8AR oraz IFT-1/IFT-1R możliwe jest także podpisanie danymi autoryzacyjnymi. Dokument przesyła się za pomocą interaktywnego formularza Ministerstwa Finansów, Uniwersalnej Bramki Dokumentów (UBD) lub programu finansowo-księgowego.

 

Jak wysłać PIT elektronicznie w 2019 r.

Formularz interaktywny Ministerstwa Finansów znaleźć można na stronie portalpodatkowy.mf.gov.pl – z zakładki e-Deklaracje wybieramy odpowiedni formularz, który wypełniamy i podpisujemy podpisem kwalifikowanym lub danymi autoryzacyjnymi. Potem wystarczy już tylko kliknąć przycisk „Wyślij”.

 

Uniwersalna Bramka Dokumentów (UBD) wymaga uruchomienia odpowiedniej aplikacji (modułu) zgodnie ze specyfikacją Wejścia-Wyjścia. Należy wypełnić formularz i podpisać go podpisem kwalifikowanym lub danymi autoryzacyjnymi, a następnie wysłać dokument do UBD.

Przy czym należy pamiętać, iż za pomocą bramki UBD nie można wysłać korekty deklaracji – w takim wypadku konieczne jest wysłanie pojedynczego dokumentu za pomocą systemu e-Deklaracje.

 

Program finansowo-księgowy to rozwiązanie dla podatników korzystających z odpowiedniej aplikacji – systemu finansowo-księgowego (lub usług biura rachunkowego, który taki program wykorzystuje).

Większość oprogramowania finansowo-księgowego posiada automatyczną opcję wysyłania deklaracji. Producenci programów zapewniają odpowiednie wersje druków i sposób łączenia się z serwerem Ministerstwa Finansów. Użytkownik nie musi się o nic martwić. Wysyła deklaracje ze swojej aplikacji.

 

Po wysłaniu dokumentu, niezależnie w jaki sposób, należy pamiętać o pobraniu i zachowaniu Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO).

 

Terminy składania PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-4R, PIT-8AR za 2018

Od 1 stycznia 2019 r. zmieni się termin przesyłania do urzędu skarbowego wszystkich informacji o dochodach. Obowiązku tego należy dopełnić do 31 stycznia 2019 r. Termin nie zmieni się w przypadku rocznych deklaracji PIT-4R i PIT-8AR, które już w latach poprzednich należało składać do końca stycznia roku następującego po danym roku. Do końca lutego składa się jedynie informację o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania IFT-1/IFT-1R.

Nie zmienia się też termin przekazania informacji o wypłaconych dochodach podatnikowi – podobnie jak w latach poprzednich, mamy na to czas do końca lutego.

 

Ważne!

Informacje PIT-11, PIT-8C, PIT-R oraz deklaracje PIT-4R i PIT-8AR za 2018 r. należy przesłać do urzędu skarbowego wyłącznie drogą elektroniczną do czwartku 31 stycznia 2019 r.

Informację IFT-1/IFT-1R za 2018 r. należy złożyć do czwartku 28 lutego 2019 r.

Podatnikowi informację o wypłaconych dochodach i pobranych zaliczkach za 2018 r. należy przekazać do czwartku 28 lutego 2019 r.

 

Powyższe terminy nie dotyczą przedsiębiorców zamykających działalność gospodarczą. W takim wypadku omawiane dokumenty należy złożyć do dnia zaprzestania działalności.

Zawsze należy też pamiętać o wyborze właściwego wzoru formularza. Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują następujące wersje druków:

 • PIT-8C(9)
 • PIT-11(24)
 • PIT-R(19)
 • PIT-4R(8)
 • PIT-8AR(7)
 • IFT-1/IFT-1R(14)

Numer wersji zawsze znajduje się w prawnym dolnym rogu formularza.

 

Pełnomocnictwo do przesyłania dokumentów

Informacje PIT-11, PIT-8C, PIT-R, deklaracje PIT-4R i PIT-8AR oraz wiele innych dokumentów można przesyłać osobiście lub przez pełnomocnika. W tym drugim wypadku konieczne jest dostarczenie do urzędu skarbowego pełnomocnictwa na druku UPL-1. Pełnomocnictwo takie można złożyć w formie papierowej lub elektronicznie przez platformę ePUAP.

 

Zobacz też: Zeznanie roczne za 2018 r. przygotuje KAS

 

Kliknij i pobierz aktualne druki PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-4R, PIT-8AR itp. 

Czytany 3617 razy Ostatnio zmieniany środa, 09 styczeń 2019 08:37

Artykuły powiązane

 • Ulga w PIT od 1.08.2019: wzór oświadczenia osób do 26 roku życia Ulga w PIT od 1.08.2019: wzór oświadczenia osób do 26 roku życia

  Młodzi pracownicy nie muszą już płacić podatku dochodowego. Aby skorzystać z ulgi zero PIT dla osób do 26. roku życia jeszcze w 2019 r., muszą złożyć płatnikowi odpowiednie oświadczenie. Poznaj zasady stosowania nowego zwolnienia i pobierz wzór formularza udostępniony przez Ministerstwo Finansów.

 • Zeznanie roczne PIT za 2018 r. – jak i do kiedy złożyć Zeznanie roczne PIT za 2018 r. – jak i do kiedy złożyć

  W 2019 r. wielu podatników nie musi składać zeznań rocznych. Administracja skarbowa już je sporządziła, a gdy nie zostaną odrzucone lub złożone samodzielnie przez podatnika – zostaną automatycznie zaakceptowane. Sprawdź, kto może skorzystać z usługi Twój e-PIT, jak w praktyce wygląda rozlicznie na nowych zasadach i jakie modyfikacje można wprowadzić w przygotowanych przez KAS rozliczeniach. Poznaj też terminy składania zeznań rocznych, wersje formularzy, a jeśli wolisz rozliczyć się samodzielnie - pobierz aktualne druki PIT za 2018 r.

 • Zeznanie roczne PIT-28; kiedy złożyć za 2018 w 2019 Zeznanie roczne PIT-28; kiedy złożyć za 2018 w 2019

  Podatnicy, którzy w 2018 r. osiągali przychody opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym, do końca stycznia 2019 r. muszą złożyć zeznanie roczne PIT-28. Sprawdź, jakie zmiany wprowadzono w tym zakresie – dotyczą one m.in. nowej stawki ryczałtu 12,5% dla przychodów z najmu. Dowiedz się też, kto musi złożyć zeznanie na nowym formularzu PIT-28S i jakie zmiany szykuje ustawodawca na przyszły rok. Pobierz również aktualny druk PIT-28/PIT-28S i inne formularze zeznań podatkowych.

 • Koszty dotyczące samochodu osobowego w 2019 r. Koszty dotyczące samochodu osobowego w 2019 r.

  Wyższy limit odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości początkowej samochodu osobowego będzie obowiązywał już od początku 2019 r. Wprowadzone jednak zostaną inne, mniej korzystne zmiany. Od nowego roku większość podatników nie będzie już mogła w całości zaliczać do kosztów podatkowych wydatków związanych z użytkowaniem samochodu osobowego – możliwe będzie zaliczenie 75% wydatków. Sprawdź, co jeszcze zmieni się w ustawach PIT i CIT w 2019 r.

 • Zmiany w podatku PIT i CIT w 2019 r. – uproszczenia Zmiany w podatku PIT i CIT w 2019 r. – uproszczenia

  Wprowadzenie nowej, obniżonej stawki 9% dla podatników CIT, których przychody nie przekraczają określonego limitu; zniesienie uzależnienia prawa m.in. do rozliczenia PIT wspólnie z małżonkiem od terminowości złożenia zeznania; złagodzenie warunków korzystania z ulgi mieszkaniowej; uchylenie niektórych obowiązków informacyjnych i ewidencyjnych dot. ryczałtu od przychodów z najmu – te i wiele innych zmian wejdzie w życie już od nowego roku. Zobacz oficjalny komunikat Ministerstwa Finansów.