środa, 08 lipiec 2015 21:35

Korzystasz z bankowości on-line? Uważaj na cyberprzestępców!

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Internetowe konta bankowe są dziś bardzo popularne, a instytucje finansowe dbają o bezpieczeństwo pieniędzy zgromadzonych przez klientów. Niestety, wraz ze wzrostem liczby użytkowników e-kont, wzrasta ilość cyberataków na wirtualne sejfy. Jedna z najnowszych plag to spamowanie fałszywymi mailami od firm kurierskich, poczty czy banków. Sprawdź, jak najlepiej zabezpieczyć komputer i ochronić swoje pieniądze przed cyberkradzieżą.

 Bankowość internetowa z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Właściciele kont osobistych i firmowych cenią sobie możliwość realizowania transakcji z każdego miejsca i o każdej porze. W ciągu ostatnich kilku lat znacząco wzrosło również zaufanie co do bezpieczeństwa pieniędzy przechowywanych w wirtualnych sejfach. W obszarze bezpieczeństwa banki oraz inne instytucje finansowe kierują się rekomendacjami Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego. Właściwe użytkowanie dobrze zabezpieczonego e-konta bankowego praktycznie nie niesie ze sobą ryzyka utraty środków finansowych. A jednak każdego roku banki i ich klienci są celem ataków hakerów na całym świecie. Firma G DATA w raporcie „G DATA Security LabsMalware” podaje, iż w 2014 roku ilość cyberataków wymierzonych w banki i instytucje finansowe wzrosła aż o 44,5%.

Cyberprzestępcy mają coraz większą wiedzę i wykazują się niezwykłą kreatywnością w wymyślaniu skutecznych sposobów na kradzież pieniędzy z kont bankowych. Co ciekawe, większość takich działań nie uderza bezpośrednio w systemy bezpieczeństwa banków - cyberzłodzieje wykorzystują raczej nieuwagę i niewiedzę użytkowników. Przykładem są chociażby zaobserwowane w ostatnich tygodniach zmasowane kampanie spamowe - użytkownicy internetowych kont bankowych otrzymują fałszywe e-maile od firm kurierskich, poczty czy banków. Wiadomości zwierają złośliwy kod - tak zwane trojany bankowe, wirusy potrafiące ominąć konwencjonalne systemy ochrony stosowane przez instytucje finansowe. Specjaliści z firmy G DATA w drugiej połowie 2014 roku wykryli aż 4,1 mln wirusów komputerowych – przeszło 2 razy więcej niż w pierwszym półroczu ubiegłego roku. Najczęściej ofiarami ataków hakerów padają klienci banków ze Stanów Zjednoczonych.

Nie oznacza to jednak, że jednym sposobem na zabezpieczenie środków przed cyberprzestępczością jest zamknięcie kont i schowanie pieniędzy w skarpecie. Pamiętanie o podstawowych zasadach użytkowania e-kont bankowych i stosowanie skutecznego zabezpieczenia pozwoli posiadaczom rachunków spać spokojnie.

 

Ochrona przed cyberprzestępcami

Użytkownicy e-kont bankowych często nie zdają sobie sprawy, że swoimi działaniami sami ułatwiają ataki hakerom. A wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Podstawa to stworzenie trudnego, bezpiecznego hasła do bankowości elektronicznej. Wciąż wielu właścicieli kont stosuje hasła zbyt proste, takie jak np. 123456, data urodzenia, imię współmałżonka itp. Hasło powinno być długie - co najmniej ośmioznakowe, zawierać kombinację dużych i małych liter oraz cyfr, dobrze jest wykorzystać także znaki niealfanumeryczne. Warto takie hasło regularnie zmieniać i nie zapamiętywać go w przeglądarce - nawet na komputerze osobistym. Nie należy też stosować tego samego hasła do wielu różnych kont.

Najlepszym narzędziem do logowania się do bankowości internetowej jest własny komputer lub inne urządzenie, korzystające z dostępu do internetu zabezpieczonego hasłem. Logowanie się do bankowości on-line przez niezabezpieczone sieci Wi-Fi, w miejscach takich jak galerie handlowe, kina czy restauracje, niesie ze sobą ryzyko, iż do podawanych danych dostęp będzie miała osoba niepowołana - a stąd już tylko krok do cyberkradzieży.

Banki internetowe coraz częściej wysyłają swoim klientom ostrzeżenia przed próbami wyłudzenia danych dostępowych do e-kont. Hakerzy wysyłają użytkownikom fałszywe e-maile z linkiem do strony logowania - strona taka wygląda identycznie jak witryna banku, służy jednak wyłącznie do wykradzenia od nieświadomego użytkownika numeru identyfikacyjnego i hasła do bankowości. Warto więc zawsze sprawdzać, na jaki adres przekierowuje nas link w wiadomości rzekomo wysłanej przez bank, a na podejrzane e-maile najlepiej w ogóle nie reagować.

 

Dobry antywirus - strażnik twoich pieniędzy

Optymalna ochrona pieniędzy przechowywanych w banku internetowym to nie tylko przestrzeganie zasad bezpieczeństwa - konieczne jest również stosowanie odpowiedniego oprogramowania antywirusowego. Tego typu aplikacje kontrolują pamięć operacyjną i zapobiegają manipulacjom transakcjami płatniczymi. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny produkt, przyjrzyjmy się jego możliwościom. Najlepsze antywirusy to te z ochroną proaktywną, czyli takie, które zabezpieczają dane nawet przed nieznanymi sobie wirusami. Koniecznie należy też pamiętać o bieżących aktualizacjach oprogramowania - cyberprzestępcy praktycznie codziennie tworzą nowe, jeszcze bardziej wyrafinowane i niebezpieczne wirusy. W 2014 roku G DATA SecurityLabs wykryła aż 6 milionów nowych typów złośliwego oprogramowania.

Korzystanie z bankowości on-line to wygoda, oszczędność i sprawne realizowanie wszelkiego rodzaju transakcji. Jednak aby pieniądze umieszczone w wirtualnych sejfach były skutecznie chronione przed atakami hakerów, należy użytkować e-konta świadomie i nie zapominać o zabezpieczeniu komputera wysokiej jakości programem antywirusowym. 

 

Antywirusy G DATA w naszej ofercie - kliknij i sprawdź

Czytany 3672 razy Ostatnio zmieniany środa, 08 lipiec 2015 21:49

Artykuły powiązane

  • G DATA dostosowuje antywirusy do Windows 10 G DATA dostosowuje antywirusy do Windows 10

    Użytkownicy programów antywirusowych G DATA już dziś mogą zaktualizować swój system operacyjny do Windows 10 - bez obaw o utratę bezpieczeństwa! Dzięki udostępnionym aktualizacjom osoby prywatne oraz przedsiębiorstwa mogą mieć pewność nieprzerwanej ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, szpiegowaniem oraz atakami hakerów.