Z dniem 1 lipca 2015 roku w ustawie o podatku od towarów i usług pojawiło się sporo zmian - wynikają one z uchwalonej ustawy z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 605). Jedną z najważniejszych nowości jest rozszerzenie katalogu towarów objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia. Wśród towarów, dla których obowiązek rozliczenia VAT przeniesiony został na nabywcę, znalazły się między innymi:
- półprodukty z metali nieżelaznych; nieobrobione plastycznie aluminium, ołów, cynk, cyna i nikiel;
- złoto w postaci surowca albo półproduktu oraz złoto inwestycyjne;
- arkusze żeberkowe ze stali niestopowej;
- telefony komórkowe (w tym smartfony), konsole do gier video, komputery przenośne takie jak tablety, laptopy, notebooki, itp.
Przy czym dla tych ostatnich mechanizm odwrotnego obciążenia obowiązuje w przypadku, gdy kwota sprzedaży netto przekroczy w ciągu dnia próg 20.000 zł.
Mechanizm odwrotnego obciążenia od 1 lipca 2015 r. obejmuje wyłącznie nabywców będących czynnymi podatnikami VAT. Oznacza to, iż zarówno podatnicy zwolnieni z VAT podmiotowo, jak i korzystający ze zwolnienia przedmiotowego, nie stosują mechanizmu odwrotnego obciążenia w swoich transakcjach.
Dla podatników dokonujących dostaw towarów i usług, dla których podatnikiem jest nabywca obowiązuje nowa informacja podsumowująca w obrocie krajowym VAT-27(1). Wprowadzono także nowe wzory deklaracji VAT-7(15), VAT-7D(6) i VAT-7K(9).
Wprowadzenie zmian w ustawie o VAT od 1 lipca 2015 roku wiąże się z koniecznością ewidencjonowania rozliczania podatku VAT na nowych zasadach. Wiodący producent oprogramowania do prowadzenia księgowości - firma InsERT - zawczasu zadbał o dostosowanie swoich systemów do nowych wymogów. Użytkownicy programów Rachmistrz nexo i Rewizor nexo mogą już korzystać z najnowszej wersji 7.0.0, w której uwzględniono wszystkie zmiany w przepisach ustawy o VAT. Dla użytkowników aplikacji Rachmistrz GT i Rewizor GT przygotowano wersję 1.39 SP1.
Rachmistrz nexo to program służący do obsługi uproszczonej księgowości, dedykowany firmom prowadzącym podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz rozliczającym się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ten funkcjonalny i praktyczny system ma swoich zwolenników wśród wielu przedsiębiorców z różnych branż. Z kolei Rachmistrz nexo to profesjonalny system finansowo-księgowy, przeznaczony do prowadzenia ksiąg handlowych. Oba programy wyposażono w nowe funkcjonalności, dzięki którym rozliczanie podatku VAT po 1 lipca 2015 r. jest sprawne i prawidłowe w świetle nowych przepisów.
Zmiany w programach Rewizor nexo i Rachmistrz nexo (wersja 7.0.0)
- Jeżeli u podatnika nie występują transakcje VAT związane z importem usług, dostawą towarów i świadczeniem usług, dla których podatnikiem jest nabywca, opodatkowanych na zasadzie odwrotnego obciążenia bądź korektą podatku naliczonego dotyczącą nieterminowych płatności – można kontynuować pracę z programem bez konieczności ingerencji w jego ustawienia. Rozliczeń podatku VAT można dokonywać z wykorzystaniem poprzednich wersji deklaracji (do końca 2015 r.) bądź z wykorzystaniem deklaracji obowiązujących od 1 lipca 2015 r.
- Jeżeli u podatnika występują jakiekolwiek transakcje wymienione w pkt. 1, a zaczyna ewidencjonować zdarzenia dotyczące okresu od 1 lipca 2015 r., można kontynuować pracę z programem bez konieczności ingerencji w jego ustawienia. Rozliczeń podatku należy dokonywać z wykorzystaniem nowych deklaracji VAT. Należy również dokonać sprawdzenia definicji schematów dekretacji do VAT, czy nie zawierają odwołania do nieaktywnych transakcji VAT.
- Jeżeli podatnik dokonuje rozliczeń za okresy do 30 czerwca 2015 r. oraz występują u niego transakcje wymienione w pkt. 1., należy w module Ewidencja VAT sprzedaży bądź Ewidencja VAT zakupu wykorzystać kreator Zmiana aktywności transakcji VAT i przełączyć aktywność na zestaw „do 30 czerwca 2015” – ułatwi to wprowadzanie zapisów do VAT. Rozliczeń należy dokonywać z wykorzystaniem poprzednich wersji deklaracji.
Firma InsERT zadbała także o użytkowników starszej wersji programów do prowadzenia księgowości - Rewizor GT i Rachmistrz GT. Podobnie jak w przypadku nexo, systemy te dostosowano do stanu prawnego obowiązującego od 1 lipca 2015 r.
Zmiany w programach Rewizor GT i Rachmistrz GT (wersja 1.39 SP1)
- Jeżeli u podatnika nie występują transakcje VAT związane z importem usług, dostawą towarów i świadczeniem usług, dla których podatnikiem jest nabywca, opodatkowanych na zasadzie odwrotnego obciążenia bądź korektą podatku naliczonego dotyczącą nieterminowych płatności – można kontynuować pracę z programem bez konieczności ingerencji w jego ustawienia. Rozliczeń podatku VAT można dokonywać z wykorzystaniem poprzednich wersji deklaracji (do końca 2015 r.) bądź z wykorzystaniem deklaracji obowiązujących od 1 lipca 2015 r.
- Jeżeli u podatnika występują jakiekolwiek transakcje wymienione w pkt. 1, należy skorzystać z nowych wersji deklaracji.
- Jeżeli podatnik dokonuje rozliczeń za okresy do 30 czerwca 2015 r. oraz występują u niego transakcje wymienione w pkt. 1, - można kontynuować pracę z programem bez konieczności ingerencji w jego ustawienia. Rozliczeń podatku należy dokonywać z wykorzystaniem starych deklaracji VAT.
Szczegółowe informacje na temat zmian w programach można znaleźć na oficjalnej stronie InsERTu.