czwartek, 02 lipiec 2015 13:50

Programy InsERT dostosowane do zmian w VAT od 1 lipca 2015

Oceń ten artykuł
(8 głosów)

Rozszerzenie katalogu towarów objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia, wprowadzenie nowej informacji VAT-27 oraz nowych wersji druków VAT-7, VAT-7D i VAT-7K to tylko niektóre zmiany od 1 lipca 2015 r. Firma InsERT wyszła naprzeciw potrzebom użytkowników programów Rachmistrz nexo i Rewizor nexo oraz Rachmistrz GT i Rewizor GT - są już dostępne nowe wersje systemów dostosowane do najnowszych zmian w VAT.

 

Z dniem 1 lipca 2015 roku w ustawie o podatku od towarów i usług pojawiło się sporo zmian - wynikają one z uchwalonej ustawy z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 605). Jedną z najważniejszych nowości jest rozszerzenie katalogu towarów objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia. Wśród towarów, dla których obowiązek rozliczenia VAT przeniesiony został na nabywcę, znalazły się między innymi:

 

  • półprodukty z metali nieżelaznych; nieobrobione plastycznie aluminium, ołów, cynk, cyna i nikiel;
  • złoto w postaci surowca albo półproduktu oraz złoto inwestycyjne;
  • arkusze żeberkowe ze stali niestopowej;
  • telefony komórkowe (w tym smartfony), konsole do gier video, komputery przenośne takie jak tablety, laptopy, notebooki, itp.

 

Przy czym dla tych ostatnich mechanizm odwrotnego obciążenia obowiązuje w przypadku, gdy kwota sprzedaży netto przekroczy w ciągu dnia próg 20.000 zł.

 

Mechanizm odwrotnego obciążenia od 1 lipca 2015 r. obejmuje wyłącznie nabywców będących czynnymi podatnikami VAT. Oznacza to, iż zarówno podatnicy zwolnieni z VAT podmiotowo, jak i korzystający ze zwolnienia przedmiotowego, nie stosują mechanizmu odwrotnego obciążenia w swoich transakcjach.

Dla podatników dokonujących dostaw towarów i usług, dla których podatnikiem jest nabywca obowiązuje nowa informacja podsumowująca w obrocie krajowym VAT-27(1). Wprowadzono także nowe wzory deklaracji VAT-7(15), VAT-7D(6) i VAT-7K(9).

 

Wprowadzenie zmian w ustawie o VAT od 1 lipca 2015 roku wiąże się z koniecznością ewidencjonowania rozliczania podatku VAT na nowych zasadach. Wiodący producent oprogramowania do prowadzenia księgowości - firma InsERT - zawczasu zadbał o dostosowanie swoich systemów do nowych wymogów. Użytkownicy programów Rachmistrz nexo i Rewizor nexo mogą już korzystać z najnowszej wersji 7.0.0, w której uwzględniono wszystkie zmiany w przepisach ustawy o VAT. Dla użytkowników aplikacji Rachmistrz GT i Rewizor GT przygotowano wersję 1.39 SP1.

 

Rachmistrz nexo to program służący do obsługi uproszczonej księgowości, dedykowany firmom prowadzącym podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz rozliczającym się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ten funkcjonalny i praktyczny system ma swoich zwolenników wśród wielu przedsiębiorców z różnych branż. Z kolei Rachmistrz nexo to profesjonalny system finansowo-księgowy, przeznaczony do prowadzenia ksiąg handlowych. Oba programy wyposażono w nowe funkcjonalności, dzięki którym rozliczanie podatku VAT po 1 lipca 2015 r. jest sprawne i prawidłowe w świetle nowych przepisów.

 

Zmiany w programach Rewizor nexo i Rachmistrz nexo (wersja 7.0.0)

  1. Jeżeli u podatnika nie występują transakcje VAT związane z importem usług, dostawą towarów i świadczeniem usług, dla których podatnikiem jest nabywca, opodatkowanych na zasadzie odwrotnego obciążenia bądź korektą podatku naliczonego dotyczącą nieterminowych płatności – można kontynuować pracę z programem bez konieczności ingerencji w jego ustawienia. Rozliczeń podatku VAT można dokonywać z wykorzystaniem poprzednich wersji deklaracji (do końca 2015 r.) bądź z wykorzystaniem deklaracji obowiązujących od 1 lipca 2015 r.
  2. Jeżeli u podatnika występują jakiekolwiek transakcje wymienione w pkt. 1, a zaczyna ewidencjonować zdarzenia dotyczące okresu od 1 lipca 2015 r., można kontynuować pracę z programem bez konieczności ingerencji w jego ustawienia. Rozliczeń podatku należy dokonywać z wykorzystaniem nowych deklaracji VAT. Należy również dokonać sprawdzenia definicji schematów dekretacji do VAT, czy nie zawierają odwołania do nieaktywnych transakcji VAT.
  3. Jeżeli podatnik dokonuje rozliczeń za okresy do 30 czerwca 2015 r. oraz występują u niego transakcje wymienione w pkt. 1., należy w module Ewidencja VAT sprzedaży bądź Ewidencja VAT zakupu wykorzystać kreator Zmiana aktywności transakcji VAT i przełączyć aktywność na zestaw „do 30 czerwca 2015” – ułatwi to wprowadzanie zapisów do VAT. Rozliczeń należy dokonywać z wykorzystaniem poprzednich wersji deklaracji.

 

Firma InsERT zadbała także o użytkowników starszej wersji programów do prowadzenia księgowości - Rewizor GT i Rachmistrz GT. Podobnie jak w przypadku nexo, systemy te dostosowano do stanu prawnego obowiązującego od 1 lipca 2015 r.

Zmiany w programach Rewizor GT i Rachmistrz GT (wersja 1.39 SP1)

  1. Jeżeli u podatnika nie występują transakcje VAT związane z importem usług, dostawą towarów i świadczeniem usług, dla których podatnikiem jest nabywca, opodatkowanych na zasadzie odwrotnego obciążenia bądź korektą podatku naliczonego dotyczącą nieterminowych płatności – można kontynuować pracę z programem bez konieczności ingerencji w jego ustawienia. Rozliczeń podatku VAT można dokonywać z wykorzystaniem poprzednich wersji deklaracji (do końca 2015 r.) bądź z wykorzystaniem deklaracji obowiązujących od 1 lipca 2015 r.
  2. Jeżeli u podatnika występują jakiekolwiek transakcje wymienione w pkt. 1, należy skorzystać z nowych wersji deklaracji.
  3. Jeżeli podatnik dokonuje rozliczeń za okresy do 30 czerwca 2015 r. oraz występują u niego transakcje wymienione w pkt. 1, - można kontynuować pracę z programem bez konieczności ingerencji w jego ustawienia. Rozliczeń podatku należy dokonywać z wykorzystaniem starych deklaracji VAT. 

 

Szczegółowe informacje na temat zmian w programach można znaleźć na oficjalnej stronie InsERTu.

 

Programy InsERT dla firm - zobacz naszą ofertę

Czytany 6475 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 02 lipiec 2015 14:18

Artykuły powiązane

  • Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF! Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF!

    Już na pół roku czynni podatnicy VAT obowiązkowo rozpoczną korzystanie z KSeF. Choć termin ten może wydawać się odległy, warto już teraz przygotować się na zmiany. Korzystasz z programów takich jak Subiekt GT, Subiekt nexo czy Subiekt 123? Sprawdź, jak będzie wyglądać faktura ustrukturyzowana w programach InsERT!

  • Zmiany w programach InsERT nexo – wersja 46 Zmiany w programach InsERT nexo – wersja 46

    Firma InsERT – wiodący producent oprogramowania dla firm – na bieżąco wprowadza uaktualnienia do swoich systemów. Zmiany mają na celu dostosowanie funkcjonalności programów do nowych przepisów i regulacji ustawodawcy, ale też stanowią odpowiedź na bieżące potrzeby użytkowników. Sprawdź, jakie zmiany w programach InsERT nexo prowadza wersja 46.

  • Producent programów dla firm – InsERT – w finale konkursu HRA Star Award! Producent programów dla firm – InsERT – w finale konkursu HRA Star Award!

    Oprogramowania dla firm InsERT cieszy się niesłabnącą popularnością. Znany i ceniony producent od lat jest też doceniany przez ekspertów z branży. Dowodzi tego chociażby zakwalifikowanie do finału HRA Star Award – prestiżowego konkursu organizowanego w ramach konferencji Strategie HR. Sprawdź, czym wyróżnił się InsERT!

  • Kolejna innowacja od InsERT: POS - interfejs dotykowy dla Subiekta nexo i nexo PRO Kolejna innowacja od InsERT: POS - interfejs dotykowy dla Subiekta nexo i nexo PRO

    Technologie dotykowe otaczają nas niemalże wszędzie. Znajdują swoje zastosowanie zwłaszcza w przestrzeni miejskiej. Kioski samoobsługowe, ściany interaktywne, tablice informacyjne w centrach handlowych i rozrywkowych. Od lat sprzęty z ekranami dotykowymi stanowią także ważne narzędzie w obsłudze sprzedaży w branży gastronomicznej, w sklepach czy np. na stacjach benzynowych. Subiekt nexo i Subiekt nexo PRO to popularne programy, które m.in. umożliwiają wystawianie dokumentów handlowych – faktur i paragonów. Firma InsERT wypuściła na rynek nowy moduł systemu, POS - interfejs dotykowy.             

  • Nowe technologie w biurze rachunkowym – postaw na sprawdzone narzędzia Nowe technologie w biurze rachunkowym – postaw na sprawdzone narzędzia

    Postęp technologiczny nieustannie zmienia codzienność – wpływa na nasze życie prywatne i zawodowe. Cyfryzacja firm z jednej strony stanowi usprawnienie, z drugiej wiąże się z wyzwaniami dla przedsiębiorców, w tym także dla biur rachunkowych. Wydaje się jednak, że nowe technologie są nieuniknione, jeśli nie chcemy zostać w tyle i stale świadczyć usługi na poziomie oczekiwanym przez klientów.