czwartek, 18 kwiecień 2013 19:15

Kiedy drukowac raporty fiskalne

Oceń ten artykuł
(10 głosów)

Zgodnie z definicją zapisaną w § 2 ust. 19 rozporządzenia z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących, raport fiskalny to dokument fiskalny, który zawiera dane sumaryczne o obrocie i kwotach podatku za daną dobę lub okres. Dane te ujęte są według poszczególnych stawek podatku oraz sprzedaży zwolnionej od podatku. Drukowanie raportów fiskalnych - dobowych i miesięcznych - jest bardzo ważnym obowiązkiem podatnika. Najbardziej istotną zmianą wprowadzoną od 1 kwietnia 2013 roku jest doprecyzowanie terminu wydruku raportu miesięcznego.

Raport dobowy

Zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie kas dobowy raport fiskalny należy wydrukować po zakończeniu sprzedaży na dany dzień. Można to zrobić zarówno tego samego dnia - po przyjęciu ostatniego klienta - jak również dnia następnego. W przypadku sporządzania raportu dobowego dnia następnego musimy pamiętać, że należy to zrobić przed dokonaniem pierwszej sprzedaży tego kolejnego dnia. Zakres danych na raportach dobowych został określony w § 11. 1 i 2 rozporządzenia. Wskazane informacje powinny znajdować się na wydruku w takiej kolejności, jaka została określona w rozporządzeniu. Wyjątkiem jest jedynie data i godzina wydruku raportu dobowego.

Raport miesięczny

Nowe regulacje dotyczące raportów miesięcznych (okresowych) zostały zawarte w § 6 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia z 14 marca 2013 roku. Zgodnie z tymi wytycznymi raport miesięczny sporządzamy po zakończeniu miesiąca sprzedażowego, nie później niż 25. dnia następnego miesiąca. Poprzednie rozporządzenie, które obowiązywało do 31 marca 2013 roku wskazywało, że raport miesięczny należy sporządzić nie później niż przed dokonaniem sprzedaży pierwszego dnia następnego miesiąca.

Brak sprzedaży a obowiązek wydruku raportu

W praktyce zdarzają się sytuacje, gdy przez cały dzień podatnik nie dokona ani jednej sprzedaży dla klientów będących osobami prywatnymi. Takie przypadki bywają bardzo częste na przykład w hurtowniach, w których sprzedaż detaliczna jest tylko marginalną częścią całej działalności. Kwestia drukowania bądź nie drukowania raportów dobowych w takiej sytuacji wzbudza wątpliwości wielu podatników - z jednej strony sporządzenie takiego wydruku jest ważnym obowiązkiem podatnika, a z drugiej w przypadku braku sprzedaży nie ma on żadnego znaczenia księgowego. Pomocne w rozwiązaniu tej kwestii okazały się interpretacje indywidualne organów skarbowych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 23 listopada 2012 r., nr IPTPP4/443-648/12-2/JM wskazał, że obowiązek wydrukowania raportu dobowego uzależniony jest od wystąpienia sprzedaży podlegającej ewidencjonowaniu. Ponadto już sama definicja raportu fiskalnego wskazuje, że ma on zawierać dane o sumarycznym obrocie i kwotach podatku. Jeśli nie wystąpiła żadna sprzedaż, suma dokumentowana na raporcie będzie miała wartość zerową. Dokument fiskalny o zerowej wartości nie ma żadnego znaczenia dla prowadzenia księgowości, a co za tym idzie - dla wyliczenia kwoty podatku do zapłaty.

Stanowisko to potwierdził także Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 5 października 2012 r., nr IPPP2/443-668/12-4/RR; która została zamieszczona na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Zarówno omówione interpretacje, jak i sama logika pozwalają wysnuć wniosek, że nie trzeba drukować raportów dobowych za dni, w których nie wystąpiła żadna sprzedaż podlegająca ewidencjonowaniu za pomocą kasy fiskalnej.

Ta sama zasada dotyczy raportów miesięcznych. W praktyce może się zdarzyć, że podatnik nie zaewidencjonuje żadnej sprzedaży na kasie lub drukarce fiskalnej przez cały miesiąc. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy hurtownik prowadzi sprzedaż detaliczną tylko sezonowo. Prawnik może okazyjnie świadczyć usługi dla osób prywatnych, ponieważ zazwyczaj prowadzi sprawy podmiotów gospodarczych. Ktoś inny może handlować bardzo drogimi towarami i mieć sprzedaż nawet raz na kilka miesięcy. Drukowanie raportów miesięcznych w przypadkach braku sprzedaży nie spełniałoby żadnego celu podatkowego ani księgowego.

Sprzedaż na przełomie doby

Wiele punktów handlowych i usługowych prowadzi sprzedaż w godzinach nocnych. Dzieje się tak między innymi na stacjach benzynowych czy w sklepach całodobowych. Usługi w nocy świadczą też chociażby taksówkarze. Podatnikom tym może nasunąć się pytanie: kiedy wydrukować raport dobowy, jeśli sporządzanie paragonu fiskalnego rozpoczęło się w trakcie trwania jednej doby (przed północą) a zakończyło w trakcie trwania kolejnej doby (po północy). W rozwiązaniu tej kwestii pomocy będzie przepis § 6 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie kas, według którego raport dobowy za dany dzień należy wydrukować po zakończeniu sprzedaży na ten dzień, jednak przed pierwszą sprzedażą dnia następnego. Mówiąc wprost, należy wydrukować taki paragon, wręczyć go klientowi i bezpośrednio po tym wydrukować raport dobowy. Kwota sprzedaży i podatku z kolejnej transakcji będzie już zsumowana w raporcie dobowym za dzień, który właśnie się rozpoczął.

W przypadku raportów miesięcznych sprawa jest prostsza, ponieważ dokumenty te można drukować do 25. dnia kolejnego miesiąca.  

Zdarza się także, że raport dobowy bywa sporządzany w kolejnym dniu, który przypada już następnego miesiąca. Taki dokument, mimo iż drukuje się na nim data sporządzenia, należy uwzględnić w rozliczeniu za okres, w którym faktycznie wystąpiła sprzedaż. Przykładowo raport dobowy sumujący wartość sprzedaży za 31 maja, ale wydrukowany 1 czerwca, będzie miał datę 1 czerwca. Mimo to należy uwzględnić ten dokument w rozliczeniu za maj, ponieważ wtedy faktycznie wystąpiła sprzedaż. Wydruk ten odzwierciedla wartość rzeczywistej sprzedaży za maj, a nie za czerwiec.

Czytany 14905 razy Ostatnio zmieniany piątek, 14 marzec 2014 21:36

Artykuły powiązane

  • Raport fiskalny z kasy online w świetle aktualnych przepisów Raport fiskalny z kasy online w świetle aktualnych przepisów

    Wykonywanie raportu to jeden z podstawowych obowiązków podatników korzystających z kasy lub drukarki fiskalnej. Jak na kwestię raportów fiskalnych wpłynęło pojawienie się na rynku urządzeń online’owych? Czy sporządzenie oznacza wykonanie tego dokumenty czy obligatoryjny jest również jego wydruk?

  • Raporty fiskalne – czy drukować, gdy nie było sprzedaży? Raporty fiskalne – czy drukować, gdy nie było sprzedaży?

    Sporządzanie raportów fiskalnych to obowiązek każdego właściciela kasy rejestrującej. Z przepisów jasno wynika, że należy regularnie generować raporty dobowe i miesięczne. A co w sytuacji, gdy danego dnia nie było sprzedaży lub gdy z powodu sezonowej przerwy czy dłuższego urlopu, przez cały miesiąc nie rejestrowaliśmy przychodu? Czy wtedy również należy drukować raporty fiskalne?

  • Raporty fiskalne z kasy rejestrującej – kiedy należy je drukować? Raporty fiskalne z kasy rejestrującej – kiedy należy je drukować?

    Wykorzystywanie urządzenia fiskalnego w firmie wiąże się z wieloma obowiązkami. Poza bieżącym ewidencjonowaniem sprzedaży i generowaniem paragonów fiskalnych, przepisy obligują podatników m.in. do wykonywania raportów w określonych terminach. Kiedy należy drukować raporty fiskalne z kasy rejestrującej?

  • Raporty z kasy fiskalnej – czy trzeba je sporządzać przy braku sprzedaży? Raporty z kasy fiskalnej – czy trzeba je sporządzać przy braku sprzedaży?

    Od marca do maja zamknięte były salony fryzjerskie, gabinety kosmetyczne, prywatne przychodnie i wiele innych punktów. Podatnicy nie mieli sprzedaży, nie wystawiali paragonów, a więc nie sporządzali też raportów dobowych i miesięcznych. Czy słusznie? Sprawdź, czy musisz wystawiać raporty z kasy fiskalnej przy braku sprzedaży.

  • Nowe obowiązki serwisów i użytkowników kas fiskalnych w 2019 r. Nowe obowiązki serwisów i użytkowników kas fiskalnych w 2019 r.

    Obecny serwis fiskalny nie spełnia Twoich oczekiwań? W nowym stanie prawnym zmiana serwisanta jest prostsza niż wcześniej! Uprawnienia podmiotu możesz sprawdzić na stronie Ministerstwa Finansów. Poznaj nowe obowiązki serwisantów i właścicieli kas fiskalnych – obejmują cię niezależnie od tego, czy masz urządzenie online’owe, czy tradycyjną kasę.