wtorek, 26 październik 2021 20:49

Raporty fiskalne z kasy rejestrującej – kiedy należy je drukować?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Wykorzystywanie urządzenia fiskalnego w firmie wiąże się z wieloma obowiązkami. Poza bieżącym ewidencjonowaniem sprzedaży i generowaniem paragonów fiskalnych, przepisy obligują podatników m.in. do wykonywania raportów w określonych terminach. Kiedy należy drukować raporty fiskalne z kasy rejestrującej?

Wykonywanie raportów to jeden z podstawowych obowiązków użytkownika kasy fiskalnej. Dokumenty te zawierają informacje o łącznej kwocie sprzedaży brutto, stawkach i wartości należnego podatku VAT. Kiedy należy drukować raporty fiskalne z kasy rejestrującej? W jakich sytuacjach nie ma takiej konieczności?

 

Raporty fiskalne z kasy rejestrujÄ…cej – aktualne przepisy 

Terminy wykonywania raportów z kasy rejestrującej ściśle regulują przepisy. Obowiązek ten określono w § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2019 r. poz. 816). W pkt. 3 i 4 zawarto informacje, że podatnicy, którzy prowadzą sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i ewidencjonują sprzedaż z wykorzystaniem kas:


3) wystawiajÄ… raport fiskalny dobowy po zakoÅ„czeniu sprzedaży za dany dzieÅ„, nie później niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu nastÄ™pnym

4) wystawiajÄ… raport fiskalny okresowy (miesiÄ™czny) po zakoÅ„czeniu sprzedaży za dany miesiÄ…c, w terminie do 25. dnia miesiÄ…ca nastÄ™pujÄ…cego po danym miesiÄ…cu; w przypadku kas on-line zamiast raportu fiskalnego okresowego (miesiÄ™cznego) podatnicy mogÄ… wystawić Å‚Ä…czny raport fiskalny okresowy (miesiÄ™czny);

 

Raport z kasy rejestrującej dobowy i miesięczny

Raport dobowy stanowi podsumowanie caÅ‚ej sprzedaży dokonanej w danym dniu i uwzglÄ™dnia podziaÅ‚ na poszczególne stawki VAT. Należy go sporzÄ…dzić po zakoÅ„czeniu sprzedaży za dany dzieÅ„, jednak nie później niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu nastÄ™pnym. Raport miesiÄ™czny (okresowy) wykonujemy po zakoÅ„czeniu sprzedaży w danym miesiÄ…cu. Możemy to zrobić w terminie do 25. dnia miesiÄ…ca nastÄ™pujÄ…cego po tym miesiÄ…cu.

 

Czym jest raport zerujÄ…cy z kasy fiskalnej?

Raport zerujący z kasy rejestrującej to inne określenie raportu dobowego. Po jego wykonaniu, z początkiem dnia następnego, sprzedaż niejako odbywa się od zera. Najlepiej wygenerować ten dokument na koniec doby, a więc do godziny 24:00. Jeżeli z jakiegoś powodu użytkownik urządzenia fiskalnego nie mógł sporządzić raportu, zgodnie z przepisami – może to zrobić w kolejnym dniu, zanim jednak zacznie ewidencjonować sprzedaż.

Unikajmy jednak sporządzania raportu dobowego następnego dnia na przełomie miesięcy. Raport dobowy, który sumuje transakcje z ostatniego dnia miesiąca poprzedniego, zostanie uwzględniony w raporcie miesięcznym za kolejny okres rozliczeniowy. Sytuacja będzie wymagała korekty w dokumentach fiskalnych – lepiej uniknąć tego dodatkowego obowiązku.

 

Raport fiskalny w przypadku braku sprzedaży

A co w sytuacji, jeżeli w danym dniu nie zarejestrowano sprzedaży na kasie fiskalnej? Czy mimo wszystko podatnik zobowiÄ…zany jest do wykonania raportu dobowego? Nie, nie powstaje wówczas taki obowiÄ…zek, ponieważ nie powstaÅ‚y dane o wartoÅ›ci sprzedaży i wysokoÅ›ci należnego podatku. Zerowa sprzedaż w takim dniu nie musi zostać odnotowana w formie raportu dobowego. 

 

Raporty fiskalne z kasy online

Nowoczesne kasy online, z których korzysta coraz więcej przedsiębiorców, wprowadziły pewne ułatwienie, jeśli chodzi o raporty fiskalne z kasy rejestrującej. Użytkownik kasy lub drukarki online’owej realizuje raporty w formie elektronicznej. Oznacza to, że są one sporządzane w pamięci chronionej urządzenia. Można je wydrukować, ale nie trzeba – zgodnie z przepisami, nie stanowi to obowiązku podatnika.

 

Czytaj też: PÅ‚atnoÅ›ci bezgotówkowe na bazarze – czy terminal pÅ‚atniczy na targowisku naprawdÄ™ ma sens?

Czytany 16089 razy Ostatnio zmieniany środa, 27 październik 2021 21:01

Artykuły powiązane

  • Sprzedaż sezonowa – jakÄ… kasÄ™ fiskalnÄ… wybrać? Sprzedaż sezonowa – jakÄ… kasÄ™ fiskalnÄ… wybrać?

    Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim – sprzedaż sezonowa. Dla wielu przedsiębiorców ciepłe miesiące to okres największego (a czasem nawet jedynego w całym roku) zarobku. Otwierając sezonowy biznes pamiętaj, że obowiązują Cię przepisy dotyczące posiadania kasy fiskalnej. Sprawdź, jaka kasa fiskalna najlepiej sprawdzi się w sprzedaży sezonowej!

  • Kasy online od 2023 r. – obowiÄ…zkowe dla wszystkich? Kasy online od 2023 r. – obowiÄ…zkowe dla wszystkich?

    Wraz z końcem 2022 r. z półek serwisów fiskalnych znikną kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu. To dalszy ciąg reformy fiskalnej prowadzonej w Polsce od 2019 roku. Co w praktyce oznacza dla przedsiębiorców? Czy musimy obowiązkowo wymienić urządzenia na kasy online od 2023 r.?

  • Raport fiskalny z kasy online w Å›wietle aktualnych przepisów Raport fiskalny z kasy online w Å›wietle aktualnych przepisów

    Wykonywanie raportu to jeden z podstawowych obowiązków podatników korzystających z kasy lub drukarki fiskalnej. Jak na kwestię raportów fiskalnych wpłynęło pojawienie się na rynku urządzeń online’owych? Czy sporządzenie oznacza wykonanie tego dokumenty czy obligatoryjny jest również jego wydruk?

  • Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymaÅ‚a i nowoczesna Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymaÅ‚a i nowoczesna

    Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX doÅ‚Ä…czyÅ‚a do urzÄ…dzeÅ„ rejestrujÄ…cych z rodziny Thermal. Co, wraz z pojawieniem w sprzedaży nowoczesnego sprzÄ™tu, zaproponowaÅ‚ klientom wiodÄ…cy producent kas i drukarek? W potrzeby których branż trafi Posnet? Poznaj główne zalety drukarki Thermal HX.    

  • Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zÅ‚. Czy przysÅ‚uguje? Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zÅ‚. Czy przysÅ‚uguje?

    Terminowe rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy online jest jednym z podstawowych warunków uzyskania ulgi do 700 zł za każde urządzenie. W praktyce jednak zdarzają się różne sytuacje – choroba, trudności z zakupem urządzenia, czy znane z ubiegłych lat zamknięcie branż ze względu na pandemię. Czy w takich okolicznościach zakup kasy online po terminie przekreśla prawo do ulgi 700 zł? W znalezieniu odpowiedzi pomocne będą interpretacje indywidualne.