wtorek, 26 październik 2021 20:49

Raporty fiskalne z kasy rejestrującej – kiedy należy je drukować?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Wykorzystywanie urządzenia fiskalnego w firmie wiąże się z wieloma obowiązkami. Poza bieżącym ewidencjonowaniem sprzedaży i generowaniem paragonów fiskalnych, przepisy obligują podatników m.in. do wykonywania raportów w określonych terminach. Kiedy należy drukować raporty fiskalne z kasy rejestrującej?

Wykonywanie raportów to jeden z podstawowych obowiązków użytkownika kasy fiskalnej. Dokumenty te zawierają informacje o łącznej kwocie sprzedaży brutto, stawkach i wartości należnego podatku VAT. Kiedy należy drukować raporty fiskalne z kasy rejestrującej? W jakich sytuacjach nie ma takiej konieczności?

 

Raporty fiskalne z kasy rejestrującej – aktualne przepisy 

Terminy wykonywania raportów z kasy rejestrującej ściśle regulują przepisy. Obowiązek ten określono w § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2019 r. poz. 816). W pkt. 3 i 4 zawarto informacje, że podatnicy, którzy prowadzą sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i ewidencjonują sprzedaż z wykorzystaniem kas:


3) wystawiają raport fiskalny dobowy po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym

4) wystawiają raport fiskalny okresowy (miesięczny) po zakończeniu sprzedaży za dany miesiąc, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po danym miesiącu; w przypadku kas on-line zamiast raportu fiskalnego okresowego (miesięcznego) podatnicy mogą wystawić łączny raport fiskalny okresowy (miesięczny);

 

Raport z kasy rejestrującej dobowy i miesięczny

Raport dobowy stanowi podsumowanie całej sprzedaży dokonanej w danym dniu i uwzględnia podział na poszczególne stawki VAT. Należy go sporządzić po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, jednak nie później niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym. Raport miesięczny (okresowy) wykonujemy po zakończeniu sprzedaży w danym miesiącu. Możemy to zrobić w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po tym miesiącu.

 

Czym jest raport zerujący z kasy fiskalnej?

Raport zerujący z kasy rejestrującej to inne określenie raportu dobowego. Po jego wykonaniu, z początkiem dnia następnego, sprzedaż niejako odbywa się od zera. Najlepiej wygenerować ten dokument na koniec doby, a więc do godziny 24:00. Jeżeli z jakiegoś powodu użytkownik urządzenia fiskalnego nie mógł sporządzić raportu, zgodnie z przepisami – może to zrobić w kolejnym dniu, zanim jednak zacznie ewidencjonować sprzedaż.

Unikajmy jednak sporządzania raportu dobowego następnego dnia na przełomie miesięcy. Raport dobowy, który sumuje transakcje z ostatniego dnia miesiąca poprzedniego, zostanie uwzględniony w raporcie miesięcznym za kolejny okres rozliczeniowy. Sytuacja będzie wymagała korekty w dokumentach fiskalnych – lepiej uniknąć tego dodatkowego obowiązku.

 

Raport fiskalny w przypadku braku sprzedaży

A co w sytuacji, jeżeli w danym dniu nie zarejestrowano sprzedaży na kasie fiskalnej? Czy mimo wszystko podatnik zobowiązany jest do wykonania raportu dobowego? Nie, nie powstaje wówczas taki obowiązek, ponieważ nie powstały dane o wartości sprzedaży i wysokości należnego podatku. Zerowa sprzedaż w takim dniu nie musi zostać odnotowana w formie raportu dobowego. 

 

Raporty fiskalne z kasy online

Nowoczesne kasy online, z których korzysta coraz więcej przedsiębiorców, wprowadziły pewne ułatwienie, jeśli chodzi o raporty fiskalne z kasy rejestrującej. Użytkownik kasy lub drukarki online’owej realizuje raporty w formie elektronicznej. Oznacza to, że są one sporządzane w pamięci chronionej urządzenia. Można je wydrukować, ale nie trzeba – zgodnie z przepisami, nie stanowi to obowiązku podatnika.

 

Czytaj też: Płatności bezgotówkowe na bazarze – czy terminal płatniczy na targowisku naprawdę ma sens?

Czytany 12950 razy Ostatnio zmieniany środa, 27 październik 2021 21:01

Artykuły powiązane

 • Sprzedaż sezonowa – jaką kasę fiskalną wybrać? Sprzedaż sezonowa – jaką kasę fiskalną wybrać?

  Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim – sprzedaż sezonowa. Dla wielu przedsiębiorców ciepłe miesiące to okres największego (a czasem nawet jedynego w całym roku) zarobku. Otwierając sezonowy biznes pamiętaj, że obowiązują Cię przepisy dotyczące posiadania kasy fiskalnej. Sprawdź, jaka kasa fiskalna najlepiej sprawdzi się w sprzedaży sezonowej!

 • Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich? Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich?

  Wraz z końcem 2022 r. z półek serwisów fiskalnych znikną kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu. To dalszy ciąg reformy fiskalnej prowadzonej w Polsce od 2019 roku. Co w praktyce oznacza dla przedsiębiorców? Czy musimy obowiązkowo wymienić urządzenia na kasy online od 2023 r.?

 • Raport fiskalny z kasy online w świetle aktualnych przepisów Raport fiskalny z kasy online w świetle aktualnych przepisów

  Wykonywanie raportu to jeden z podstawowych obowiązków podatników korzystających z kasy lub drukarki fiskalnej. Jak na kwestię raportów fiskalnych wpłynęło pojawienie się na rynku urządzeń online’owych? Czy sporządzenie oznacza wykonanie tego dokumenty czy obligatoryjny jest również jego wydruk?

 • Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna

  Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX dołączyła do urządzeń rejestrujących z rodziny Thermal. Co, wraz z pojawieniem w sprzedaży nowoczesnego sprzętu, zaproponował klientom wiodący producent kas i drukarek? W potrzeby których branż trafi Posnet? Poznaj główne zalety drukarki Thermal HX.    

 • Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje? Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje?

  Terminowe rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy online jest jednym z podstawowych warunków uzyskania ulgi do 700 zł za każde urządzenie. W praktyce jednak zdarzają się różne sytuacje – choroba, trudności z zakupem urządzenia, czy znane z ubiegłych lat zamknięcie branż ze względu na pandemię. Czy w takich okolicznościach zakup kasy online po terminie przekreśla prawo do ulgi 700 zł? W znalezieniu odpowiedzi pomocne będą interpretacje indywidualne.