Wykonywanie raportów to jeden z podstawowych obowiązków użytkownika kasy fiskalnej. Dokumenty te zawierają informacje o łącznej kwocie sprzedaży brutto, stawkach i wartości należnego podatku VAT. Kiedy należy drukować raporty fiskalne z kasy rejestrującej? W jakich sytuacjach nie ma takiej konieczności?
Raporty fiskalne z kasy rejestrującej – aktualne przepisy
Terminy wykonywania raportów z kasy rejestrującej ściśle regulują przepisy. Obowiązek ten określono w § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2019 r. poz. 816). W pkt. 3 i 4 zawarto informacje, że podatnicy, którzy prowadzą sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i ewidencjonują sprzedaż z wykorzystaniem kas:
3) wystawiają raport fiskalny dobowy po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym
4) wystawiają raport fiskalny okresowy (miesięczny) po zakończeniu sprzedaży za dany miesiąc, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po danym miesiącu; w przypadku kas on-line zamiast raportu fiskalnego okresowego (miesięcznego) podatnicy mogą wystawić łączny raport fiskalny okresowy (miesięczny);
Raport z kasy rejestrującej dobowy i miesięczny
Raport dobowy stanowi podsumowanie całej sprzedaży dokonanej w danym dniu i uwzględnia podział na poszczególne stawki VAT. Należy go sporządzić po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, jednak nie później niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym. Raport miesięczny (okresowy) wykonujemy po zakończeniu sprzedaży w danym miesiącu. Możemy to zrobić w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po tym miesiącu.
Czym jest raport zerujÄ…cy z kasy fiskalnej?
Raport zerujący z kasy rejestrującej to inne określenie raportu dobowego. Po jego wykonaniu, z początkiem dnia następnego, sprzedaż niejako odbywa się od zera. Najlepiej wygenerować ten dokument na koniec doby, a więc do godziny 24:00. Jeżeli z jakiegoś powodu użytkownik urządzenia fiskalnego nie mógł sporządzić raportu, zgodnie z przepisami – może to zrobić w kolejnym dniu, zanim jednak zacznie ewidencjonować sprzedaż.
Unikajmy jednak sporządzania raportu dobowego następnego dnia na przełomie miesięcy. Raport dobowy, który sumuje transakcje z ostatniego dnia miesiąca poprzedniego, zostanie uwzględniony w raporcie miesięcznym za kolejny okres rozliczeniowy. Sytuacja będzie wymagała korekty w dokumentach fiskalnych – lepiej uniknąć tego dodatkowego obowiązku.
Raport fiskalny w przypadku braku sprzedaży
A co w sytuacji, jeżeli w danym dniu nie zarejestrowano sprzedaży na kasie fiskalnej? Czy mimo wszystko podatnik zobowiązany jest do wykonania raportu dobowego? Nie, nie powstaje wówczas taki obowiązek, ponieważ nie powstały dane o wartości sprzedaży i wysokości należnego podatku. Zerowa sprzedaż w takim dniu nie musi zostać odnotowana w formie raportu dobowego.
Raporty fiskalne z kasy online
Nowoczesne kasy online, z których korzysta coraz więcej przedsiębiorców, wprowadziły pewne ułatwienie, jeśli chodzi o raporty fiskalne z kasy rejestrującej. Użytkownik kasy lub drukarki online’owej realizuje raporty w formie elektronicznej. Oznacza to, że są one sporządzane w pamięci chronionej urządzenia. Można je wydrukować, ale nie trzeba – zgodnie z przepisami, nie stanowi to obowiązku podatnika.