wtorek, 26 październik 2021 20:49

Raporty fiskalne z kasy rejestrującej – kiedy należy je drukować?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wykorzystywanie urządzenia fiskalnego w firmie wiąże się z wieloma obowiązkami. Poza bieżącym ewidencjonowaniem sprzedaży i generowaniem paragonów fiskalnych, przepisy obligują podatników m.in. do wykonywania raportów w określonych terminach. Kiedy należy drukować raporty fiskalne z kasy rejestrującej?

Wykonywanie raportów to jeden z podstawowych obowiązków użytkownika kasy fiskalnej. Dokumenty te zawierają informacje o łącznej kwocie sprzedaży brutto, stawkach i wartości należnego podatku VAT. Kiedy należy drukować raporty fiskalne z kasy rejestrującej? W jakich sytuacjach nie ma takiej konieczności?

 

Raporty fiskalne z kasy rejestrującej – aktualne przepisy 

Terminy wykonywania raportów z kasy rejestrującej ściśle regulują przepisy. Obowiązek ten określono w § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2019 r. poz. 816). W pkt. 3 i 4 zawarto informacje, że podatnicy, którzy prowadzą sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i ewidencjonują sprzedaż z wykorzystaniem kas:


3) wystawiają raport fiskalny dobowy po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym

4) wystawiają raport fiskalny okresowy (miesięczny) po zakończeniu sprzedaży za dany miesiąc, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po danym miesiącu; w przypadku kas on-line zamiast raportu fiskalnego okresowego (miesięcznego) podatnicy mogą wystawić łączny raport fiskalny okresowy (miesięczny);

 

Raport z kasy rejestrującej dobowy i miesięczny

Raport dobowy stanowi podsumowanie całej sprzedaży dokonanej w danym dniu i uwzględnia podział na poszczególne stawki VAT. Należy go sporządzić po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, jednak nie później niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym. Raport miesięczny (okresowy) wykonujemy po zakończeniu sprzedaży w danym miesiącu. Możemy to zrobić w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po tym miesiącu.

 

Czym jest raport zerujący z kasy fiskalnej?

Raport zerujący z kasy rejestrującej to inne określenie raportu dobowego. Po jego wykonaniu, z początkiem dnia następnego, sprzedaż niejako odbywa się od zera. Najlepiej wygenerować ten dokument na koniec doby, a więc do godziny 24:00. Jeżeli z jakiegoś powodu użytkownik urządzenia fiskalnego nie mógł sporządzić raportu, zgodnie z przepisami – może to zrobić w kolejnym dniu, zanim jednak zacznie ewidencjonować sprzedaż.

Unikajmy jednak sporządzania raportu dobowego następnego dnia na przełomie miesięcy. Raport dobowy, który sumuje transakcje z ostatniego dnia miesiąca poprzedniego, zostanie uwzględniony w raporcie miesięcznym za kolejny okres rozliczeniowy. Sytuacja będzie wymagała korekty w dokumentach fiskalnych – lepiej uniknąć tego dodatkowego obowiązku.

 

Raport fiskalny w przypadku braku sprzedaży

A co w sytuacji, jeżeli w danym dniu nie zarejestrowano sprzedaży na kasie fiskalnej? Czy mimo wszystko podatnik zobowiązany jest do wykonania raportu dobowego? Nie, nie powstaje wówczas taki obowiązek, ponieważ nie powstały dane o wartości sprzedaży i wysokości należnego podatku. Zerowa sprzedaż w takim dniu nie musi zostać odnotowana w formie raportu dobowego. 

 

Raporty fiskalne z kasy online

Nowoczesne kasy online, z których korzysta coraz więcej przedsiębiorców, wprowadziły pewne ułatwienie, jeśli chodzi o raporty fiskalne z kasy rejestrującej. Użytkownik kasy lub drukarki online’owej realizuje raporty w formie elektronicznej. Oznacza to, że są one sporządzane w pamięci chronionej urządzenia. Można je wydrukować, ale nie trzeba – zgodnie z przepisami, nie stanowi to obowiązku podatnika.

 

Czytaj też: Płatności bezgotówkowe na bazarze – czy terminal płatniczy na targowisku naprawdę ma sens?

Czytany 3411 razy Ostatnio zmieniany środa, 27 październik 2021 21:01

Artykuły powiązane

 • Pierwsza na rynku drukarka fiskalna z e-paragonem! To produkt Posnet Pierwsza na rynku drukarka fiskalna z e-paragonem! To produkt Posnet

  E-paragony funkcjonują już od 2021 r. w przepisach i… do tej pory tylko tam. Jak dotąd bowiem nie było na polskim rynku urządzenia fiskalnego wyposażonego w funkcję przesyłania paragonów elektronicznych. Sytuacja ta zmieniła się za sprawą Thermal XL 2 Online S firmy Posnet.

 • Kto musi mieć kasę online w 2022 r.? Kto musi mieć kasę online w 2022 r.?

  Kasy fiskalne online stopniowo wypierają z rynku starsze modele urządzeń – kasy z elektroniczną kopią paragonu. Modele z kopią papierową spotkamy już bardzo rzadko, a w sklepach nie ma ich już od prawie 3 lat. Niektórzy podatnicy wciąż mają wybór – mogą używać kas online lub urządzeń z kopią elektroniczną. Sprawdź, kto musi mieć kasę online w 2022 r.!

 • Polski Ład a kasy fiskalne - co się zmieniło w 2022 r.? Polski Ład a kasy fiskalne - co się zmieniło w 2022 r.?

  Przedsiębiorcy powoli oswajają się ze zmianami, które wprowadził Polski Ład. W zapisach ustawy z 29 października 2021 r. znajdziemy też nowości istotne dla właścicieli urządzeń fiskalnych. Polski Ład a kasy fiskalne – co się zmieniło w 2022 r.?

 • Raporty fiskalne – czy drukować, gdy nie było sprzedaży? Raporty fiskalne – czy drukować, gdy nie było sprzedaży?

  Sporządzanie raportów fiskalnych to obowiązek każdego właściciela kasy rejestrującej. Z przepisów jasno wynika, że należy regularnie generować raporty dobowe i miesięczne. A co w sytuacji, gdy danego dnia nie było sprzedaży lub gdy z powodu sezonowej przerwy czy dłuższego urlopu, przez cały miesiąc nie rejestrowaliśmy przychodu? Czy wtedy również należy drukować raporty fiskalne?

 • Połącz kasę z komputerem i nie płać za transmisję danych – kasy online z komunikacją przez USB Połącz kasę z komputerem i nie płać za transmisję danych – kasy online z komunikacją przez USB

  Użytkownicy kas i drukarek fiskalnych online muszą zapewnić swoim urządzeniom stały dostęp do internetu. Za pośrednictwem sieci kasy online’owe wysyłają dane w sposób ciągły i automatyczny do Centralnego Repozytorium Kas. Wybierając urządzenie, należy zwrócić szczególną uwagę na sposób komunikacji z internetem. Jedną z opcji jest połączenie przez USB. Jak działa i dlaczego jest tańsze niż inne?