poniedziałek, 03 luty 2014 22:05

Obowiązkowy przegląd techniczny kasy

Oceń ten artykuł
(12 głosów)

Nie lubisz, jak psują się sprzęty w Twoim sklepie? Nikt nie lubi - dlatego jeśli chcesz uniknąć przestojów w sprzedaży, regularnie oddawaj kasę do okresowych przeglądów technicznych. Jest to nie tylko Twój przywilej, ale też obowiązek. Zgodnie bowiem z art. 111 ust. 3a pkt 4 i 11 ustawy o VAT, każdy właściciel kasy fiskalnej musi poddawać ją regularnym przeglądom technicznym.

 

Pamiętaj!

W czasie przeglądu musisz mieć ze sobą książkę serwisową - bez niej nie będzie można wykonać przeglądu kasy, ponieważ każda interwencja serwisowa musi być udokumentowana.

 

Jak często należy to robić? Odpowiedź znajdziesz w § 33 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących. Zgodnie z tym zapisem, kasę należy oddawać do przeglądu technicznego nie rzadziej niż co 2 lata. Oczywiście jeśli masz taką potrzebę, możesz robić to częściej. Jednak dokonywanie przeglądów technicznych regularnie w tych terminach jest bardzo ważne, nie tylko ze względu na potrzebę bezawaryjnej pracy kasy. Jeśli skorzystałeś z ulgi na zakup kasy fiskalnej, a w ciągu 3 lat spóźnisz się choćby raz z przeglądem, będziesz musiał zwrócić całą uzyskaną kwotę. Ponadto użytkowanie kasy fiskalnej bez ważnego przeglądu technicznego może skutkować przykrymi konsekwencjami w razie kontroli skarbowej.

Przeglądu technicznego nie wykonujesz sam - robi to uprawniony serwisant, którego wybrałeś przy fiskalizacji kasy. Pamiętaj, że w myśl § 31 ust. 4 rozporządzenia serwisant ma 5 dni na wykonanie przeglądu technicznego - termin ten liczy się od dnia dokonania zgłoszenia. Jeśli więc nie chcesz spóźnić się z przeglądem, zawiadom serwis odpowiednio wcześniej.

Pamiętaj również, że pilnowanie terminów obowiązkowych przeglądów jest obowiązkiem Twoim, a nie serwisanta. Serwisy nie świadczą usług przypominania o przeglądach (chociaż taką funkcję mają niektóre kasy - sprawdź). Nie są też odpowiedzialne za spóźnienia w tym względzie, chyba że uchybią przysługującemu im terminowi 5 dni. Więc jeśli chcesz uniknąć problemów z fiskusem, pilnuj terminów przeglądów swojej kasy fiskalnej.

Termin pierwszego przeglądu należy liczyć od dnia fiskalizacji. Jeśli fiskalizacja Twojej kasy miała miejsce np. 29 stycznia 2014 r., pierwszy przegląd musi być wykonany najpóźniej 29 stycznia 2016 r. Jeśli ostatni dzień terminu wypada w sobotę lub dzień wolny od pracy, obowiązuje pierwszy dzień roboczy po tym dniu.

 

Czynności, które wykonuje serwisant podczas przeglądu technicznego, zostały wymienione w § 34 rozporządzenia:

34. 1. Obowiązkowy przegląd techniczny kasy obejmuje sprawdzenie:

1) stanu plomb na obudowie kasy, a w przypadku kas bez programu aplikacyjnego (drukarek fiskalnych) – również stanu plomb na module fiskalnym kasy, oraz zgodności ich z zapisem w książce kasy i dokumentacją związaną z wykonywanym serwisem kasy;
2) stanu obudowy kasy;
3) czytelności dokumentów fiskalnych drukowanych przez kasę;
4) programu pracy kasy i programu archiwizującego, jego wersji co do zgodności z zapisami w książce kasy i dokumentacją związaną z wykonywanym serwisem kasy;
5) poprawności działania kasy, w szczególności w zakresie emisji dokumentów fiskalnych;
6) poprawności działania wyświetlacza klienta;
7) stanu pamięci fiskalnej i modułu fiskalnego kasy co do zgodności z dokumentacją związaną z wykonywanym serwisem kasy;
8) stanu technicznego akumulatorów lub baterii wewnętrznego zasilania kasy.

2. Obowiązkowy przegląd techniczny kasy obejmuje również:
1) wpis jego wyniku do książki kasy;
2) dołączenie do książki kasy zaleceń pokontrolnych oraz kopii dokumentu potwierdzającego wykonanie przeglądu technicznego, w szczególności kopii faktury.

 

Po dokonaniu przeglądu technicznego serwisant sporządza wpis w książce kasy fiskalnej oraz dołącza zalecenia pokontrolne. Konieczne jest również dołączenie do wpisu kopii dokumentu (np. faktury) potwierdzającego wykonanie przeglądu.

Przegląd techniczny należy wykonać również w przypadku odzyskania kasy fiskalnej po kradzieży. Zgodnie z § 17 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia ponowne ewidencjonowanie można rozpocząć najwcześniej następnego dnia po przeglądzie.

Należy również podkreślić, że omówione regulacje dotyczące terminów przeglądów technicznych nie dotyczą taksówkarzy, którzy podlegają pod odrębne przepisy.

Przestaniesz obawiać się kontroli skarbowych, gdy wybierzesz dobry serwis fiskalnych już na samym początku. Cenisz sobie jakość usług? A może ważniejsze dla Ciebie jest nastawienie serwisanta i szybka reakcja na Twoje wezwania? Właśnie dla takich przedsiębiorców jak Ty powstał nasz serwis fiskalny BUCHCOM. Od 12 lat wspieramy przedsiębiorców pragnących prowadzić solidny biznes, umacniać swoją pozycję na rynku, a co za tym idzie osiągać coraz większe zyski. Jeśli zależy Ci na coraz większej liczbie stałych i nowych klientów - dobrze trafiłeś. Zobacz, jakie kasy fiskalne mamy dla Ciebie i jakie usługi serwisowe świadczymy.

Czytany 15491 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 24 kwiecień 2014 14:43

Artykuły powiązane

 • Nieterminowy przegląd kasy fiskalnej – jakie kary w 2023 roku? Nieterminowy przegląd kasy fiskalnej – jakie kary w 2023 roku?

  Zgłaszanie kasy fiskalnej do przeglądu technicznego to jeden z podstawowych obowiązków podatnika. Kontrola pracy urządzenia ma też znaczenie z punktu widzenia użytkownika – jego nieprzerwanej i niezakłóconej pracy. Nieterminowy przegląd kasy fiskalnej wiąże się z konsekwencjami. Sprawdź, jakie kary grożą spóźnialskim w 2023 roku.

 • Masz kasę online? Nie zapomnij o przeglądzie! Masz kasę online? Nie zapomnij o przeglądzie!

  Przegląd kasy fiskalnej to obowiązek nałożony przez ustawodawcę. Niedopełnienie go – celowo lub przez nieuwagę – niesie za sobą konsekwencje finansowe. W takiej sytuacji, dla przedsiębiorców, którzy posiadają kasy online, kara wydaje się nieunikniona. Wszelkie informacje, w tym także o statusie przeglądu technicznego, trafiają bowiem do systemu CRK. 

 • Termin przeglądu kasy fiskalnej – kiedy wykonać i komu zlecić badanie? Termin przeglądu kasy fiskalnej – kiedy wykonać i komu zlecić badanie?

  Większość polskich przedsiębiorców prowadzących sprzedaż detaliczną ma w swoich sklepach i punktach usługowych urządzenia rejestrujące. Posiadanie kasy wiąże się z kilkoma ważnymi obowiązkami. Jednym z nich jest zgłaszanie jej do okresowego badania technicznego. Poznaj terminy przeglądów kasy fiskalnej i dowiedz się, gdzie zgłosić urządzenie.

 • Przegląd kasy online – czy różni się od badania innych kas? Przegląd kasy online – czy różni się od badania innych kas?

  Pierwsze kasy fiskalne online trafiły do polskich firm w 2019 roku. Wielu przedsiębiorców eksploatuje więc swoje urządzenia ponad dwa lata, licząc od momentu ich fiskalizacji. Muszą oni pamiętać o obowiązkowym badaniu technicznym. Czy przegląd kasy online różni się od przeglądu innych typów kas?

 • Co grozi za spóźnienie z przeglądem technicznym kasy fiskalnej? Co grozi za spóźnienie z przeglądem technicznym kasy fiskalnej?

  Kasa fiskalna wymaga przeglądu w określonych przepisami terminach. Chociaż czynności serwisowe wykonuje osoba z uprawnieniami w tym zakresie, obowiązek ich zlecania spoczywa na właścicielu urządzenia. Co grozi za spóźnienie z przeglądem technicznym kasy fiskalnej?