Podatnicy zobowiązani do ewidencji sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej mają obowiązek dokonywania regularnego przeglądu technicznego urządzenia. Wskazują na to przepisy art. 111 ust. 3a pkt 4 i 11 ustawy o VAT. Serwis powinien być dokonywany minimum co 2 lata lub częściej i odpowiada za to podatnik. Sprawdźmy, jak wygląda sytuacja w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej.
Czym jest zawieszenie działalności gospodarczej?
Zawieszenie działalności gospodarczej polega na zaprzestaniu wykonywania czynności w celu osiągania przychodów z danej działalności. Minimalny jego okres to 30 dni. Jednocześnie prawo nie wskazuje na maksymalny okres takiego zawieszenia. Właściciel musi ograniczyć się do minimum działań, które są niezbędne do zabezpieczenia posiadanej przez niego firmy oraz do wznowienia firmy po jej odwieszeniu. Na ten czas podatnik jest m.in. zwolniony ze składek ZUS.
Czy przeglÄ…d techniczny kasy fiskalnej jest obowiÄ…zkowy w zawieszonej firmie?
Dokonałeś zawieszenia działalności, w której wykorzystywana jest kasa rejestrująca? Warto zastanowić się nad tym, jak wygląda kwestia obowiązkowego przeglądu technicznego urządzenia. W normalnych warunkach należy przeprowadzać go nie rzadziej, niż co 2 lata. Okres zawieszenia działalności gospodarczej nie wpływa na konieczność dopełnienia tego obowiązku.
Ważne!
Przegląd techniczny kasy fiskalnej należy wykonać w terminie - nawet wtedy, gdy działalność jest zawieszona. W przeciwnym razie podatnik może m.in. stracić prawo do ulgi, z której skorzystał. Musi też liczyć się z karą w wysokości 300 zła za niedopełnienie obowiązku.
Co grozi za brak obowiÄ…zkowego przeglÄ…du technicznego kasy fiskalnej?
Należy skrupulatnie przestrzegać przepisów i dotrzymywać terminów związanych z przeglądem technicznym kasy fiskalne. Usługa ta wykonywana jest przez wyspecjalizowane serwisy. Te z kolei mają obowiązek raportować na koniec kwartału wszystkie wykonane przez nie przeglądy. Dzięki temu nic nie umknie urzędnikom. Brak wykonania przeglądu i korzystanie z kasy fiskalnej po wskazanym terminie wiąże się z określonymi konsekwencjami. Jedną z nich jest kara finansowa w wysokości 300 złotych. Jeżeli zaniechanie wystąpi w ciągu trzech lat od zakupu urządzenia, to należy zwrócić uzyskaną ulgę na zakup (jeżeli została przyznana).
Zobacz też: Błędne zaprogramowanie kasy fiskalnej - co grozi?