środa, 10 maj 2017 21:29

Ministerstwo Finansów sprawdza Jednolity Plik Kontrolny JPK_VAT

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Na oficjalnej stronie internetowej resortu finansów pojawiła się pierwsza informacja o wykryciu przypadków poważnych nieprawidłowości w przesłanych plikach JPK_VAT. Dotyczą one m.in. rozbieżności z deklaracją VAT i rozbieżności w kwotach transakcji podanych przez kontrahentów. Ministerstwo ma przesłać podatnikom e-maile z pismem dotyczącym tych rozbieżności.

Od 1 stycznia 2017 r. podatnicy spełniający warunki do zachowania statusu małego i średniego przedsiębiorcy, a od 1 lipca 2016 r. tzw. duzi przedsiębiorcy, mają obowiązek przesyłać do Ministerstwa Finansów dane z ewidencji VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Zgodnie z art. 82 § 1b ustawy – Ordynacja podatkowa, pliki JPK_VAT należy przesyłać za okresy miesięczne – do 25. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Oznacza to, iż małe i średnie firmy pierwsze takie pliki miały obowiązek przesłać do 25 lutego 2017 r.

Resort finansów za pomocą kompleksowego elektronicznego narzędzia ANALIZATOR_JPK dokonuje analizy poprawności przesłanych plików JPK_VAT. Celem tych działań jest przede wszystkim wykrycie poważnych nieprawidłowości, w szczególności prób wyłudzenia podatku VAT i innego rodzaju oszustw podatkowych.

 

Nieprawidłowości w JPK_VAT za luty 2017 r.

Na oficjalnej stronie internetowej ministerstwa pojawiała się informacja o zidentyfikowaniu przypadków niezgodności w plikach JPK_VAT przesłanych Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej za luty 2017 r. Dotyczą one rozbieżności w danych z plików JPK_VAT i deklaracji VAT za tożsamy okres, rozbieżności co do kwot transakcji wykazanych przez kontrahentów, a także przypadków uwzględniania w plikach JPK_VAT zakupu faktur VAT wystawionych przez podmioty nieposiadające statusu czynnego podatnika VAT.

W związku z powyższym resort zapowiedział, iż w najbliższym czasie skieruje odpowiednie pisma do podatników, u których wykryto takie nieprawidłowości. Zostaną one wysłane drogą e-mailową z adresu Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. – opatrzone będą podpisem „Ministerstwo Finansów Departament Poboru Podatków”. Pisma te mają zawierać prośbę o zweryfikowanie plików JPK_VAT i dokonanie ewentualnej korekty deklaracji VAT lub samego pliku. Wszelkie pytania w zakresie zidentyfikowanych rozbieżności należy kierować do właściwego podatnikowi urzędu skarbowego.

 

Uwaga na oszustów

Podana przez ministerstwo informacja może zostać wykorzystana przez przestępców w celu kolejnych prób wyłudzeń pieniędzy lub rozsyłania szkodliwego oprogramowania. Podszywanie się pod administrację państwową to obecnie bardzo często wykorzystywany sposób na oszukanie podatników. Odnotowano już przypadki rozsyłania e-maili rzekomo od Ministerstwa Finansów, ZUS, Państwowej Inspekcji Pracy czy urzędów skarbowych.

 

W zamieszczonej na stronie resortu informacji podkreślono, iż pisma w sprawie nieprawidłowości w plikach JPK_VAT nie będą zawierały żadnych załączników w formie plików, żadnych odnośników zewnętrznych ani żadnych wezwań do zapłaty podatku.

 

W przypadku otrzymania takiego pisma należy dokładnie sprawdzić jego zgodność z informacjami podanymi przez ministerstwo. Podejrzanie wyglądających e-maili, np. wysłanych z adresu łudząco podobnego do podanego przez resort, najlepiej w ogóle nie otwierać, lecz od razu usunąć.

Otrzymanie wiadomości rzekomo od Ministerstwa Finansów bądź Krajowej Administracji Skarbowej warto zgłaszać – chociażby urzędom skarbowym. Na stronie resortu wielokrotnie pojawiały się ostrzeżenia przed oszustami, a informacje o próbach wyłudzeń pochodziły właśnie od przedsiębiorców.

 

Więcej o Jednolitym Pliku Kontrolnym czytaj w Poradniku 

Czytany 3363 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 11 maj 2017 10:39

Artykuły powiązane

  • Faktura dla osoby fizycznej bez paragonu. Jak naprawić błąd? Jak ująć taką fakturę w JPK_V7? Faktura dla osoby fizycznej bez paragonu. Jak naprawić błąd? Jak ująć taką fakturę w JPK_V7?

    Niewystawienie paragonu dla osoby fizycznej wiąże się z sankcjami. Nie pomoże fakt, że pracownik daną transakcję udokumentował fakturą. Określona procedura postepowania pozwoli naprawić błąd. Sprawdź, co zrobić, gdy została wystawiona faktura dla osoby fizycznej bez paragonu i jak uniknąć konsekwencji finansowych.

  • Za błąd w pliku JPK_VAT zapłacisz 500 zł Za błąd w pliku JPK_VAT zapłacisz 500 zł

    Zdyscyplinowanie podatników – taki cel postawiło sobie Ministerstwo Finansów w związku z pomyłkami w przesyłanych Jednolitych Plikach Kontrolnych z ewidencjami VAT. Każdy błąd w ewidencji będzie narażał przedsiębiorcę na karę finansową w wysokości 500 zł. Sprawdź, kiedy wejdą w życie nowe przepisy.

  • Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporządzić w 2019 r.? Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporządzić w 2019 r.?

    Na stronie resortu finansów pojawiły się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przedsiębiorców zobowiązanych do przesyłania sprawozdania finansowego. Obecnie można tego dokonać tylko drogą elektroniczną w formie plików JPK. Sprawdź, jakie wyjaśnienia znalazły się na stronie Ministerstwa.

  • Jak sporządzić sprawozdanie finansowe JPK za 2018 r. w 2019 r. Jak sporządzić sprawozdanie finansowe JPK za 2018 r. w 2019 r.

    W związku z wejściem w życie przepisów, które wprowadziły obowiązek przekazywania sprawozdania finansowego wyłącznie drogą elektroniczną w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego, Ministerstwo Finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej opublikowało odpowiedzi na najczęściej zadawane przez przedsiębiorców pytania.

  • VAT w 2019 r. – Poradnik VAT w 2019 r. – Poradnik

    Nowe zasady rozliczania VAT od usług elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na złe długi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu zmian w VAT wprowadzonych w 2019 r. Sprawdź, jakie to zmiany i kogo w praktyce dotyczą.