poniedziałek, 15 maj 2017 10:45

Zgłoszenie do ZUS złożysz razem z wnioskiem CEIDG w urzędzie gminy

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Z dniem 20 maja 2017 r. zostaną wprowadzone kolejne uproszczenia dla przedsiębiorców. Rozpoczynający działalność wraz z wnioskiem CEIDG-1 będą mogli złożyć m.in. zgłoszenia do ubezpieczeń dla siebie i członków rodziny. W urzędzie miasta, dzielnicy lub gminy będzie można zgłosić także zmianę danych identyfikacyjnych i wyrejestrować się z ubezpieczeń.

Rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej wymaga od podatnika dopełnienia pewnych formalności. Obecnie są one bardzo uproszczone, a administracja państwowa wprowadza dla przedsiębiorców co raz to nowe ułatwienia. Aby zarejestrować firmę, należy złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej na druku CEIDG-1 – dokument ten składa się w urzędzie miasta, dzielnicy lub gminy.

Od 20 maja 2017 r. wraz w wnioskiem o wpis do CEIDG można składać także dokumenty ubezpieczeniowe, m.in. zgłoszenie do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Dzięki temu uproszczeniu podatnik zakładający działalność gospodarczą nie musi już odwiedzać oddziału ZUS w celu złożenia dokumentów zgłoszeniowych – może to zrobić w urzędzie miasta, dzielnicy lub gminy.

 

Ułatwienie to obejmuje także przedsiębiorców kontynuujących działalność, którzy składają dokumenty ubezpieczeniowe np. w celu zmiany czy aktualizacji danych.

 

Od 20 maja 2017 r. razem z wnioskiem CEIDG-1 można złożyć:

  • ZUS ZUA – w celu zgłoszenia się do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych,
  • ZUS ZZA – w celu zgłoszenia się tylko do ubezpieczenia zdrowotnego,
  • ZUS ZCNA – w celu zgłoszenia członków swojej rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego lub ich z niego wyrejestrowania,
  • ZUS ZIUA – w celu zgłoszenia zmiany swoich danych identyfikacyjnych jako osoby ubezpieczonej (np. nazwisko),
  • ZUS ZWUA – w celu wyrejestrowania się z ubezpieczeń.

 

Przedsiębiorca, który nie złoży dokumentów ZUS wraz z wnioskiem CEIDG-1, musi dostarczyć je do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ciągu 7 dni od rozpoczęcia prowadzenia działalności, zmiany danych lub zaprzestania działalności.

 

Należy przy tym pamiętać, iż niektóre dokumenty w dalszym ciągu składa się bezpośrednio w ZUS – dotyczy to zgłoszeń do ubezpieczeń pracowników oraz innych ubezpieczonych, m.in. osób współpracujących i zleceniobiorców. Do ZUS należy się udać także w przypadku zgłaszania zmian dotyczących tytułu do ubezpieczeń, rodzajów ubezpieczeń oraz terminów ich powstania.

 

W dalszym ciągu nie trzeba sporządzać ani przekazywać do ZUS dokumentów dotyczących danego przedsiębiorcy jako płatnika składek:

  • ZUS ZFA – zgłoszenie płatnika,
  • ZUS ZIPA – zmiana danych identyfikacyjnych,
  • ZUS ZAA – adresy prowadzenia działalności gospodarczej,
  • ZUS ZBA – informacja o rachunkach bankowych,
  • ZUS ZWPA – wyrejestrowanie płatnika.

Dokumenty te tworzone są w ZUS na podstawie danych z CEIDG.

 

Zobacz też: Elektroniczne zwolnienia lekarskie – od kiedy obowiązkowe?

Czytany 3081 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 15 maj 2017 10:59

Artykuły powiązane

  • Zwrot nadpłaty składki ZUS w 2024 r. – do kiedy złożyć wniosek? Zwrot nadpłaty składki ZUS w 2024 r. – do kiedy złożyć wniosek?

    Zmiana sposobu rozliczania składniki zdrowotnej wprowadzona przepisami Polskiego Ładu spowodowała konieczność corocznego rozliczania wpłaconych do ZUS kwot. Jeśli na Twoim koncie widnieje nadpłata, należy Ci się zwrot nadpłaty składki ZUS. Sprawdź, jak ją uzyskać i poznaj ostateczny termin na dopełnienie tej formalności.

  • Nowa wersja programu Płatnik 10.02.002 od 26.01.2019 r. Nowa wersja programu Płatnik 10.02.002 od 26.01.2019 r.

    Zmieniono wzory druków formularzy przekazywanych do ZUS. Wprowadzono zupełnie nowe kody ubezpieczeń, a w przypadku innych zmodyfikowano m.in. opisy. Sprawdź, jakie zmiany w kodach ZUS i wzorach druków wprowadzono w 2019 r. Dowiedz się też, kto musi pobrać nową wersję programu Płatnik 10.02.002. 

  • Mały ZUS: Jaki kod ubezpieczenia w Płatniku w 2019 r. Mały ZUS: Jaki kod ubezpieczenia w Płatniku w 2019 r.

    Przedsiębiorcy, którzy w 2019 r. chcą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne na nowych, korzystnych zasadach, muszą przekazać odpowiednie zgłoszenie do ZUS – mają na to bardzo niewiele czasu! Sprawdź, kto może korzystać z „małego ZUS-u”, jak obliczyć podstawę wymiaru składek i jakich formalności dopełnić. Zobacz też listę kodów ubezpieczenia ZUS. 

  • Niższe składki ZUS prowadzących działalność od 2019 r. uzależnione od przychodu Niższe składki ZUS prowadzących działalność od 2019 r. uzależnione od przychodu

    Już wkrótce przedsiębiorcy osiągający niewielkie przychody z działalności będą mogli opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Ich wymiar uzależniony będzie od wysokości rocznego przychodu. Sprawdź, komu nowe prawo będzie przysługiwało w 2019 r., jak obliczyć składkę na nowych zasadach i jakich formalności dopełnić.

  • Informacje o firmach; Jak sprawdzić kontrahenta Informacje o firmach; Jak sprawdzić kontrahenta

    Uzyskanie danych o podmiocie gospodarczym nie wymaga wynajmowania agencji detektywistycznej – wystarczy skorzystać z jednej z kilku bezpłatnych, publicznych wyszukiwarek dostępnych online. Znajdziemy w nich informacje o jednoosobowych firmach, spółkach cywilnych i spółkach handlowych. Sprawdź, jak z nich korzystać i na co zwrócić uwagę, aby uzyskać oczekiwane wyniki.