poniedziałek, 15 maj 2017 10:45

Zgłoszenie do ZUS złożysz razem z wnioskiem CEIDG w urzędzie gminy

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Z dniem 20 maja 2017 r. zostaną wprowadzone kolejne uproszczenia dla przedsiębiorców. Rozpoczynający działalność wraz z wnioskiem CEIDG-1 będą mogli złożyć m.in. zgłoszenia do ubezpieczeń dla siebie i członków rodziny. W urzędzie miasta, dzielnicy lub gminy będzie można zgłosić także zmianę danych identyfikacyjnych i wyrejestrować się z ubezpieczeń.

Rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej wymaga od podatnika dopełnienia pewnych formalności. Obecnie są one bardzo uproszczone, a administracja państwowa wprowadza dla przedsiębiorców co raz to nowe ułatwienia. Aby zarejestrować firmę, należy złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej na druku CEIDG-1 – dokument ten składa się w urzędzie miasta, dzielnicy lub gminy.

Od 20 maja 2017 r. wraz w wnioskiem o wpis do CEIDG można składać także dokumenty ubezpieczeniowe, m.in. zgłoszenie do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Dzięki temu uproszczeniu podatnik zakładający działalność gospodarczą nie musi już odwiedzać oddziału ZUS w celu złożenia dokumentów zgłoszeniowych – może to zrobić w urzędzie miasta, dzielnicy lub gminy.

 

Ułatwienie to obejmuje także przedsiębiorców kontynuujących działalność, którzy składają dokumenty ubezpieczeniowe np. w celu zmiany czy aktualizacji danych.

 

Od 20 maja 2017 r. razem z wnioskiem CEIDG-1 można złożyć:

 • ZUS ZUA – w celu zgłoszenia się do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych,
 • ZUS ZZA – w celu zgłoszenia się tylko do ubezpieczenia zdrowotnego,
 • ZUS ZCNA – w celu zgłoszenia członków swojej rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego lub ich z niego wyrejestrowania,
 • ZUS ZIUA – w celu zgłoszenia zmiany swoich danych identyfikacyjnych jako osoby ubezpieczonej (np. nazwisko),
 • ZUS ZWUA – w celu wyrejestrowania się z ubezpieczeń.

 

Przedsiębiorca, który nie złoży dokumentów ZUS wraz z wnioskiem CEIDG-1, musi dostarczyć je do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ciągu 7 dni od rozpoczęcia prowadzenia działalności, zmiany danych lub zaprzestania działalności.

 

Należy przy tym pamiętać, iż niektóre dokumenty w dalszym ciągu składa się bezpośrednio w ZUS – dotyczy to zgłoszeń do ubezpieczeń pracowników oraz innych ubezpieczonych, m.in. osób współpracujących i zleceniobiorców. Do ZUS należy się udać także w przypadku zgłaszania zmian dotyczących tytułu do ubezpieczeń, rodzajów ubezpieczeń oraz terminów ich powstania.

 

W dalszym ciągu nie trzeba sporządzać ani przekazywać do ZUS dokumentów dotyczących danego przedsiębiorcy jako płatnika składek:

 • ZUS ZFA – zgłoszenie płatnika,
 • ZUS ZIPA – zmiana danych identyfikacyjnych,
 • ZUS ZAA – adresy prowadzenia działalności gospodarczej,
 • ZUS ZBA – informacja o rachunkach bankowych,
 • ZUS ZWPA – wyrejestrowanie płatnika.

Dokumenty te tworzone są w ZUS na podstawie danych z CEIDG.

 

Zobacz też: Elektroniczne zwolnienia lekarskie – od kiedy obowiązkowe?

Czytany 823 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 15 maj 2017 10:59

Artykuły powiązane

 • ZUS 2018: Wszystkie składki zapłacimy jednym przelewem na rachunek w ZUS ZUS 2018: Wszystkie składki zapłacimy jednym przelewem na rachunek w ZUS

  Oszczędzony czas, niższe koszty i mniej błędów – takie korzyści mają przynieść płatnikom indywidualne rachunki składkowe. Wszystkie składki będzie się opłacać jednym przelewem, bez podawania danych identyfikacyjnych. Sprawdź, jak od 2018 r. będzie wyglądało dokonywanie wpłat do ZUS, dlaczego tak ważne jest uaktualnienie danych adresowych i jak te zmiany wpłyną na rozliczanie składek osób posiadających zaległości w ZUS.

 • Zmiana zasad opłacania składek ZUS na FGŚP w 2017 r. Zmiana zasad opłacania składek ZUS na FGŚP w 2017 r.

  Obowiązek opłacania składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych dotyczy wszystkich pracodawców zatrudniających m.in. na podstawie umów o pracę i umów zlecenia. Jednak w przypadku niektórych osób pracodawca może korzystać ze zwolnienia z opłacania tych składek. We wrześniu 2017 r. zmieniły się zasady obowiązujące w tym zakresie – zlikwidowano zwolnienie ze składek na Fundusz za osoby spokrewnione i spowinowacone.

 • Płatnik 10.01.001 – nowe metryki, błędy i porady w 2017 r. Płatnik 10.01.001 – nowe metryki, błędy i porady w 2017 r.

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych zamieścił na swojej stronie internetowej kilka istotnych informacji dotyczących programu Płatnik 10.01.001. Dowiedz się, co zrobić w przypadku pojawienia się nieoczekiwanych komunikatów w trakcie pobierania aktualizacji i pracy z programem, jakie błędy już usunięto i dlaczego od lipca 2017 r. nie można wysłać deklaracji DRA z komputerów z zainstalowanymi starszymi systemami operacyjnymi.

 • Nowe metryki i certyfikaty w programie Płatnik 10.01.001 od 24 maja 2017 Nowe metryki i certyfikaty w programie Płatnik 10.01.001 od 24 maja 2017

  Poprawione błędy, dwie zupełnie nowe metryki, ale także zmiany w obsłudze certyfikatów – właśnie takie nowości wprowadziła aktualizacja programu Płatnik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Sprawdź, co się zmieniło i jak obsługiwać nową wersję systemu. Dowiedz się też, jak postąpić w przypadku wystąpienia błędów w trakcie elektronicznej wysyłki dokumentów do ZUS.

 • Elektroniczne zwolnienia lekarskie – od kiedy obowiązkowe? Elektroniczne zwolnienia lekarskie – od kiedy obowiązkowe?

  Mimo iż zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy mogą być wystawiane i przekazywane w formie elektronicznej już od początku 2016 r., wciąż niewielu lekarzy z nich korzysta. Pracownicy w dalszym ciągu muszą dostarczać pracodawcom papierowe zwolnienia na druku ZUS ZLA. W związku z tym stanem rzeczy ustawodawca zdecydował się przedłużyć termin wprowadzenia obowiązku korzystania z e-zwolnień dla wszystkich płatników składek i lekarzy.

Bądź na bieżąco

kasy fiskalne 2018

towary uslugi2018

vat2018zmiany