poniedziałek, 15 maj 2017 10:45

Zgłoszenie do ZUS złożysz razem z wnioskiem CEIDG w urzędzie gminy

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Z dniem 20 maja 2017 r. zostaną wprowadzone kolejne uproszczenia dla przedsiębiorców. Rozpoczynający działalność wraz z wnioskiem CEIDG-1 będą mogli złożyć m.in. zgłoszenia do ubezpieczeń dla siebie i członków rodziny. W urzędzie miasta, dzielnicy lub gminy będzie można zgłosić także zmianę danych identyfikacyjnych i wyrejestrować się z ubezpieczeń.

Rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej wymaga od podatnika dopełnienia pewnych formalności. Obecnie są one bardzo uproszczone, a administracja państwowa wprowadza dla przedsiębiorców co raz to nowe ułatwienia. Aby zarejestrować firmę, należy złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej na druku CEIDG-1 – dokument ten składa się w urzędzie miasta, dzielnicy lub gminy.

Od 20 maja 2017 r. wraz w wnioskiem o wpis do CEIDG można składać także dokumenty ubezpieczeniowe, m.in. zgłoszenie do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Dzięki temu uproszczeniu podatnik zakładający działalność gospodarczą nie musi już odwiedzać oddziału ZUS w celu złożenia dokumentów zgłoszeniowych – może to zrobić w urzędzie miasta, dzielnicy lub gminy.

 

Ułatwienie to obejmuje także przedsiębiorców kontynuujących działalność, którzy składają dokumenty ubezpieczeniowe np. w celu zmiany czy aktualizacji danych.

 

Od 20 maja 2017 r. razem z wnioskiem CEIDG-1 można złożyć:

 • ZUS ZUA – w celu zgłoszenia się do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych,
 • ZUS ZZA – w celu zgłoszenia się tylko do ubezpieczenia zdrowotnego,
 • ZUS ZCNA – w celu zgłoszenia członków swojej rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego lub ich z niego wyrejestrowania,
 • ZUS ZIUA – w celu zgłoszenia zmiany swoich danych identyfikacyjnych jako osoby ubezpieczonej (np. nazwisko),
 • ZUS ZWUA – w celu wyrejestrowania się z ubezpieczeń.

 

Przedsiębiorca, który nie złoży dokumentów ZUS wraz z wnioskiem CEIDG-1, musi dostarczyć je do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ciągu 7 dni od rozpoczęcia prowadzenia działalności, zmiany danych lub zaprzestania działalności.

 

Należy przy tym pamiętać, iż niektóre dokumenty w dalszym ciągu składa się bezpośrednio w ZUS – dotyczy to zgłoszeń do ubezpieczeń pracowników oraz innych ubezpieczonych, m.in. osób współpracujących i zleceniobiorców. Do ZUS należy się udać także w przypadku zgłaszania zmian dotyczących tytułu do ubezpieczeń, rodzajów ubezpieczeń oraz terminów ich powstania.

 

W dalszym ciągu nie trzeba sporządzać ani przekazywać do ZUS dokumentów dotyczących danego przedsiębiorcy jako płatnika składek:

 • ZUS ZFA – zgłoszenie płatnika,
 • ZUS ZIPA – zmiana danych identyfikacyjnych,
 • ZUS ZAA – adresy prowadzenia działalności gospodarczej,
 • ZUS ZBA – informacja o rachunkach bankowych,
 • ZUS ZWPA – wyrejestrowanie płatnika.

Dokumenty te tworzone są w ZUS na podstawie danych z CEIDG.

 

Zobacz też: Elektroniczne zwolnienia lekarskie – od kiedy obowiązkowe?

Czytany 1841 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 15 maj 2017 10:59

Artykuły powiązane

 • Nowa wersja programu Płatnik 10.02.002 od 26.01.2019 r. Nowa wersja programu Płatnik 10.02.002 od 26.01.2019 r.

  Zmieniono wzory druków formularzy przekazywanych do ZUS. Wprowadzono zupełnie nowe kody ubezpieczeń, a w przypadku innych zmodyfikowano m.in. opisy. Sprawdź, jakie zmiany w kodach ZUS i wzorach druków wprowadzono w 2019 r. Dowiedz się też, kto musi pobrać nową wersję programu Płatnik 10.02.002. 

 • Mały ZUS: Jaki kod ubezpieczenia w Płatniku w 2019 r. Mały ZUS: Jaki kod ubezpieczenia w Płatniku w 2019 r.

  Przedsiębiorcy, którzy w 2019 r. chcą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne na nowych, korzystnych zasadach, muszą przekazać odpowiednie zgłoszenie do ZUS – mają na to bardzo niewiele czasu! Sprawdź, kto może korzystać z „małego ZUS-u”, jak obliczyć podstawę wymiaru składek i jakich formalności dopełnić. Zobacz też listę kodów ubezpieczenia ZUS. 

 • Niższe składki ZUS prowadzących działalność od 2019 r. uzależnione od przychodu Niższe składki ZUS prowadzących działalność od 2019 r. uzależnione od przychodu

  Już wkrótce przedsiębiorcy osiągający niewielkie przychody z działalności będą mogli opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Ich wymiar uzależniony będzie od wysokości rocznego przychodu. Sprawdź, komu nowe prawo będzie przysługiwało w 2019 r., jak obliczyć składkę na nowych zasadach i jakich formalności dopełnić.

 • Informacje o firmach; Jak sprawdzić kontrahenta Informacje o firmach; Jak sprawdzić kontrahenta

  Uzyskanie danych o podmiocie gospodarczym nie wymaga wynajmowania agencji detektywistycznej – wystarczy skorzystać z jednej z kilku bezpłatnych, publicznych wyszukiwarek dostępnych online. Znajdziemy w nich informacje o jednoosobowych firmach, spółkach cywilnych i spółkach handlowych. Sprawdź, jak z nich korzystać i na co zwrócić uwagę, aby uzyskać oczekiwane wyniki.

 • E-zwolnienia; Każdy pracodawca musi założyć profil na PUE ZUS w 2018 r. E-zwolnienia; Każdy pracodawca musi założyć profil na PUE ZUS w 2018 r.

  Szybciej, wygodniej i bez zbędnych formalności – tak ma wyglądać obieg zwolnień lekarskich już od grudnia 2018 r. Wprowadzenie obowiązku wystawiania e-zwolnień odczują zarówno lekarze, jak i pacjenci oraz płatnicy składek. Sprawdź, do kiedy należy założyć profil na PUE ZUS i z czym wiąże się to w praktyce.