poniedziałek, 15 maj 2017 10:45

Zgłoszenie do ZUS złożysz razem z wnioskiem CEIDG w urzędzie gminy

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Z dniem 20 maja 2017 r. zostaną wprowadzone kolejne uproszczenia dla przedsiębiorców. Rozpoczynający działalność wraz z wnioskiem CEIDG-1 będą mogli złożyć m.in. zgłoszenia do ubezpieczeń dla siebie i członków rodziny. W urzędzie miasta, dzielnicy lub gminy będzie można zgłosić także zmianę danych identyfikacyjnych i wyrejestrować się z ubezpieczeń.

Rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej wymaga od podatnika dopełnienia pewnych formalności. Obecnie są one bardzo uproszczone, a administracja państwowa wprowadza dla przedsiębiorców co raz to nowe ułatwienia. Aby zarejestrować firmę, należy złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej na druku CEIDG-1 – dokument ten składa się w urzędzie miasta, dzielnicy lub gminy.

Od 20 maja 2017 r. wraz w wnioskiem o wpis do CEIDG można składać także dokumenty ubezpieczeniowe, m.in. zgłoszenie do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Dzięki temu uproszczeniu podatnik zakładający działalność gospodarczą nie musi już odwiedzać oddziału ZUS w celu złożenia dokumentów zgłoszeniowych – może to zrobić w urzędzie miasta, dzielnicy lub gminy.

 

Ułatwienie to obejmuje także przedsiębiorców kontynuujących działalność, którzy składają dokumenty ubezpieczeniowe np. w celu zmiany czy aktualizacji danych.

 

Od 20 maja 2017 r. razem z wnioskiem CEIDG-1 można złożyć:

 • ZUS ZUA – w celu zgłoszenia się do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych,
 • ZUS ZZA – w celu zgłoszenia się tylko do ubezpieczenia zdrowotnego,
 • ZUS ZCNA – w celu zgłoszenia członków swojej rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego lub ich z niego wyrejestrowania,
 • ZUS ZIUA – w celu zgłoszenia zmiany swoich danych identyfikacyjnych jako osoby ubezpieczonej (np. nazwisko),
 • ZUS ZWUA – w celu wyrejestrowania się z ubezpieczeń.

 

Przedsiębiorca, który nie złoży dokumentów ZUS wraz z wnioskiem CEIDG-1, musi dostarczyć je do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ciągu 7 dni od rozpoczęcia prowadzenia działalności, zmiany danych lub zaprzestania działalności.

 

Należy przy tym pamiętać, iż niektóre dokumenty w dalszym ciągu składa się bezpośrednio w ZUS – dotyczy to zgłoszeń do ubezpieczeń pracowników oraz innych ubezpieczonych, m.in. osób współpracujących i zleceniobiorców. Do ZUS należy się udać także w przypadku zgłaszania zmian dotyczących tytułu do ubezpieczeń, rodzajów ubezpieczeń oraz terminów ich powstania.

 

W dalszym ciągu nie trzeba sporządzać ani przekazywać do ZUS dokumentów dotyczących danego przedsiębiorcy jako płatnika składek:

 • ZUS ZFA – zgłoszenie płatnika,
 • ZUS ZIPA – zmiana danych identyfikacyjnych,
 • ZUS ZAA – adresy prowadzenia działalności gospodarczej,
 • ZUS ZBA – informacja o rachunkach bankowych,
 • ZUS ZWPA – wyrejestrowanie płatnika.

Dokumenty te tworzone są w ZUS na podstawie danych z CEIDG.

 

Zobacz też: Elektroniczne zwolnienia lekarskie – od kiedy obowiązkowe?

Czytany 427 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 15 maj 2017 10:59

Artykuły powiązane

 • Zmiana zasad opłacania składek ZUS na FGŚP w 2017 r. Zmiana zasad opłacania składek ZUS na FGŚP w 2017 r.

  Obowiązek opłacania składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych dotyczy wszystkich pracodawców zatrudniających m.in. na podstawie umów o pracę i umów zlecenia. Jednak w przypadku niektórych osób pracodawca może korzystać ze zwolnienia z opłacania tych składek. We wrześniu 2017 r. zmieniły się zasady obowiązujące w tym zakresie – zlikwidowano zwolnienie ze składek na Fundusz za osoby spokrewnione i spowinowacone.

 • Płatnik 10.01.001 – nowe metryki, błędy i porady w 2017 r. Płatnik 10.01.001 – nowe metryki, błędy i porady w 2017 r.

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych zamieścił na swojej stronie internetowej kilka istotnych informacji dotyczących programu Płatnik 10.01.001. Dowiedz się, co zrobić w przypadku pojawienia się nieoczekiwanych komunikatów w trakcie pobierania aktualizacji i pracy z programem, jakie błędy już usunięto i dlaczego od lipca 2017 r. nie można wysłać deklaracji DRA z komputerów z zainstalowanymi starszymi systemami operacyjnymi.

 • Nowe metryki i certyfikaty w programie Płatnik 10.01.001 od 24 maja 2017 Nowe metryki i certyfikaty w programie Płatnik 10.01.001 od 24 maja 2017

  Poprawione błędy, dwie zupełnie nowe metryki, ale także zmiany w obsłudze certyfikatów – właśnie takie nowości wprowadziła aktualizacja programu Płatnik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Sprawdź, co się zmieniło i jak obsługiwać nową wersję systemu. Dowiedz się też, jak postąpić w przypadku wystąpienia błędów w trakcie elektronicznej wysyłki dokumentów do ZUS.

 • Elektroniczne zwolnienia lekarskie – od kiedy obowiązkowe? Elektroniczne zwolnienia lekarskie – od kiedy obowiązkowe?

  Mimo iż zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy mogą być wystawiane i przekazywane w formie elektronicznej już od początku 2016 r., wciąż niewielu lekarzy z nich korzysta. Pracownicy w dalszym ciągu muszą dostarczać pracodawcom papierowe zwolnienia na druku ZUS ZLA. W związku z tym stanem rzeczy ustawodawca zdecydował się przedłużyć termin wprowadzenia obowiązku korzystania z e-zwolnień dla wszystkich płatników składek i lekarzy.

 • Nowe kody ubezpieczeń ZUS od 1.03.2017 w Płatniku 10.01.001 Nowe kody ubezpieczeń ZUS od 1.03.2017 w Płatniku 10.01.001

  W związku ze zmianami w przepisach od 1 marca 2017 r., w programie Płatnik pojawił się nowy kod przyczyny wyrejestrowania ubezpieczonego - 800. Wprowadzono też zmiany w opisie kodu tytułu ubezpieczenie 11 34. Sprawdź, jak dokonać aktualizacji programu, aby móc korzystać z nowych kodów ubezpieczeń.

Bądź na bieżąco

kasy fiskalne 2017

towary uslugi2017

vat2017zmiany