wtorek, 02 maj 2017 09:55

Elektroniczne zwolnienia lekarskie – od kiedy obowiązkowe?

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Mimo iż zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy mogą być wystawiane i przekazywane w formie elektronicznej już od początku 2016 r., wciąż niewielu lekarzy z nich korzysta. Pracownicy w dalszym ciągu muszą dostarczać pracodawcom papierowe zwolnienia na druku ZUS ZLA. W związku z tym stanem rzeczy ustawodawca zdecydował się przedłużyć termin wprowadzenia obowiązku korzystania z e-zwolnień dla wszystkich płatników składek i lekarzy.

Na mocy ustawy z dnia 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1066) od 1 stycznia 2016 r. funkcjonują elektroniczne zwolnienia lekarskie. Pozwoliły one znacznie skrócić i uprościć proces wystawiania zwolnienia i przekazywania go do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i płatnika.

 

Aby wystawiać e-zwolnienia, lekarz musi posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS lub zintegrowaną z PUE aplikację gabinetową. Wystarczy, że wpisze numer PESEL pacjenta, a system podpowie pozostałe dane. Adres zamieszkania można wybrać z dostępnej listy. Tak wystawione elektroniczne zwolnienie, zwane także e-ZLA, przekazywane jest automatycznie do ZUS, który z kolei przesyła go do płatnika składek. Aby odbierać e-zwolnienia, pracodawca również musi posiadać profil na PUE ZUS.

 

E-zwolnienia to korzyść zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Ten pierwszy nie jest zobowiązany do przekazania pracodawcy papierowego zwolnienia w ciągu 7 dni, co bywało kłopotliwe szczególnie dla osób mających problem z poruszaniem się w czasie choroby. Pracodawca natomiast nie będzie musiał czekać na dostarczenie zwolnienia przez pracownika – dostanie je bezpośrednio z ZUS.

Ze zwolnień elektronicznych korzyść odnoszą także lekarze. W przeciwieństwie do zaświadczeń papierowych, kopie e-zwolnień nie muszą być przechowywane w dokumentacji lekarza przez 3 lata. W przypadku wystawienia e-ZLA nie wręcza on kopii dokumentu pacjentowi – chyba że na jego wniosek.

Profil na PUE ZUS mogą założyć także ubezpieczeni – w takim wypadku będą mieli podgląd m.in. wszystkich swoich e-zwolnień.

 

Przedłużenie terminu wprowadzenia e-zwolnień w 2018 r.

Niektórzy płatnicy składek mieli obowiązek założyć profil na PUE ZUS jeszcze przed końcem 2015 r. Dotyczyło to płatników, którzy na podstawie art. 47a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych mają obowiązek przekazywania dokumentów niezbędnych do prowadzenia kont ubezpieczonych i kont płatników składek oraz korekty tych dokumentów w formie elektronicznej, czyli firm rozliczających składki za więcej niż 5 osób.

Pozostali płatnicy składek mogą założyć konto na PUE ZUS i odbierać e-zwolnienia dobrowolnie. Jeśli dany pracodawca nie posiada takiego profilu, system informuje lekarza o konieczności sporządzenia wydruku e-ZLA i wręczenia go pacjentowi.

 

Pracodawca, który nie zdecydował się na korzystanie z e-zwolnień, miał obowiązek od końca 2015 r. poinformować swoich pracowników o konieczności dostarczania dokumentów w formie papierowej. Oczywiście nawet w takim wypadku nic nie stoi na przeszkodzie, aby założył profil na PUE ZUS i zaczął odbierać e-zwolnienia.

 

Docelowo jednak założenie profilu na PUE ZUS oraz korzystanie z e-zwolnień ma być obowiązkowe dla wszystkich. Pierwotnie zakładano objęcie tym obowiązkiem wszystkich płatników składek i wszystkich lekarzy do końca 2017 roku. Obecnie jednak firmy wciąż bardzo rzadko otrzymują zwolnienia w formie elektronicznej. Rząd zdecydował się więc przedłużyć okres przygotowawczy na wprowadzenie e-zwolnień.

 

Decyzja ta zapadła na posiedzeniu Sejmu w dniu 21 kwietnia 2017 r. - przegłosowano nowelizację ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zwolnienia elektroniczne mają stać się obowiązkowe dla wszystkich dopiero od 1 lipca 2018 r.

 

 

Ponadto nowelizacja ustawy ma wprowadzić nowy sposób uwierzytelniania e-zwolnień przez lekarzy. W nowym stanie prawnym mają oni móc – tak jak dotychczas – wykorzystywać w tym celu kwalifikowany podpis elektroniczny oraz podpis potwierdzony profilem zaufanym ePUAP, a ponadto udostępniona ma zostać możliwość złożenia podpisu z wykorzystaniem sposobu potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych z systemu teleinformatycznego dostępnego bezpłatnie w ramach usługi ZUS.

 

Zobacz poradnik: E-zwolnienia i profil PUE ZUS w praktyce

Czytany 2362 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 02 maj 2017 19:46

Artykuły powiązane

 • Nowa wersja programu Płatnik 10.02.002 od 26.01.2019 r. Nowa wersja programu Płatnik 10.02.002 od 26.01.2019 r.

  Zmieniono wzory druków formularzy przekazywanych do ZUS. Wprowadzono zupełnie nowe kody ubezpieczeń, a w przypadku innych zmodyfikowano m.in. opisy. Sprawdź, jakie zmiany w kodach ZUS i wzorach druków wprowadzono w 2019 r. Dowiedz się też, kto musi pobrać nową wersję programu Płatnik 10.02.002. 

 • Mały ZUS: Jaki kod ubezpieczenia w Płatniku w 2019 r. Mały ZUS: Jaki kod ubezpieczenia w Płatniku w 2019 r.

  Przedsiębiorcy, którzy w 2019 r. chcą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne na nowych, korzystnych zasadach, muszą przekazać odpowiednie zgłoszenie do ZUS – mają na to bardzo niewiele czasu! Sprawdź, kto może korzystać z „małego ZUS-u”, jak obliczyć podstawę wymiaru składek i jakich formalności dopełnić. Zobacz też listę kodów ubezpieczenia ZUS. 

 • Niższe składki ZUS prowadzących działalność od 2019 r. uzależnione od przychodu Niższe składki ZUS prowadzących działalność od 2019 r. uzależnione od przychodu

  Już wkrótce przedsiębiorcy osiągający niewielkie przychody z działalności będą mogli opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Ich wymiar uzależniony będzie od wysokości rocznego przychodu. Sprawdź, komu nowe prawo będzie przysługiwało w 2019 r., jak obliczyć składkę na nowych zasadach i jakich formalności dopełnić.

 • E-zwolnienia; Każdy pracodawca musi założyć profil na PUE ZUS w 2018 r. E-zwolnienia; Każdy pracodawca musi założyć profil na PUE ZUS w 2018 r.

  Szybciej, wygodniej i bez zbędnych formalności – tak ma wyglądać obieg zwolnień lekarskich już od grudnia 2018 r. Wprowadzenie obowiązku wystawiania e-zwolnień odczują zarówno lekarze, jak i pacjenci oraz płatnicy składek. Sprawdź, do kiedy należy założyć profil na PUE ZUS i z czym wiąże się to w praktyce.

 • ZUS PUE: Od kiedy elektroniczne zwolnienia lekarskie w 2018 r. ZUS PUE: Od kiedy elektroniczne zwolnienia lekarskie w 2018 r.

  Wkrótce skończy się era papierowych zwolnień lekarskich. Wszyscy lekarze i wszyscy płatnicy składek będą musieli posiadać profile na PUE ZUS i korzystać z elektronicznych zwolnień lekarskich. Sprawdź, od kiedy e-zwolnienia staną się obowiązkowe dla wszystkich i co to oznacza w praktyce. Dowiedz się też, jakie korzyści z nowego systemu przesyłania zwolnień odniosą lekarze, pacjenci, a także płatnicy składek.