środa, 07 luty 2018 18:52

Kasa fiskalna w każdym cyrku w 2018 r.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Kolejna duża grupa przedsiębiorców została objęta obowiązkiem stosowania kas fiskalnych – to podatnicy świadczący usługi kulturalne i rozrywkowe w zakresie wstępu na przestawienia cyrkowe. Sprawdź, od kiedy cyrki muszą mieć kasy fiskalne w 2018 r., co w praktyce oznacza nowy obowiązek i dlaczego warto już teraz rozejrzeć się za odpowiednim urządzeniem.

Nowe przepisy dotyczące zwolnień z kas fiskalnych zobowiązały kolejne grupy podatników do stosowania tego urządzenia bez względu na wartość osiąganego obrotu.

Od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2017 r. poz. 2454). Ten nowy akt prawny nie likwiduje najpopularniejszego zwolnienia z kas – zwolnienia podmiotowego przysługującego podmiotom, których obrót roczny nie przekracza 20.000 zł lub kwoty mniejszej liczonej w proporcji w przypadku rozpoczęcia sprzedaży w trakcie roku. Rozszerzony został natomiast katalog czynności, które z tego zwolnienia nie mogą korzystać.

 

Kasy fiskalne w cyrkach w 2018 r.

W § 4 ust. 1 pkt 2 lit. k nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień z kas znalazł się następujący zapis:

§ 4. 1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:
(...)
2) świadczenia usług:
(...)
k) kulturalnych i rozrywkowych - wyłącznie w zakresie wstępu na przedstawienia cyrkowe,

 

Oprócz cyrków obowiązkiem stosowania kas fiskalnych w 2018 r. objęte zostały także m.in. dyskoteki, sale taneczne, wesołe miasteczka, parki rozrywki i kantory.

 

Świadczenie usług kulturalnych i rozrywkowych w zakresie wstępu na przedstawienia cyrkowe oznacza, iż podatnik nie może korzystać nie tylko ze zwolnienia podmiotowego, ale też praktycznie ze wszystkich innych zwolnień z kas. Jedynym wyjątkiem jest zwolnienie dla świadczenia usług przez podatnika na rzecz jego pracowników, określone w poz. 36 załącznika do rozporządzenia.

 

Należy również podkreślić, iż wykonywanie czynności wymienionych w § 4 rozporządzenia obliguje podatnika do rejestrowania na kasie fiskalnej całości sprzedaży. Jeśli więc przykładowo cyrk oprócz biletów wstępu sprzedaje też np. pamiątki lub przekąski, sprzedaż taka również musi być ewidencjonowana za pomocą kasy.

 

Termin wprowadzenia kas w cyrku

Od kiedy cyrki muszą mieć kasy fiskalne? Ustawodawca nie wymaga od nich stosowania urządzenia od razu po wejściu w życie nowych przepisów – na przygotowanie się do tego dał aż 3 miesiące. To spora nowość w porównaniu z poprzednimi rozporządzeniami, które na wprowadzenie kasy dawały podatnikom tylko 2 miesiące od wejścia w życie przepisów rozszerzających katalog wyłączeń ze zwolnień z kas.

Wszystkie cyrki muszą mieć kasy fiskalne od 1 kwietnia 2018 r. Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów, termin taki wynika z faktu, iż podatnicy muszą mieć czas na zakup oraz instalację urządzenia fiskalnego. Warto także pomyśleć o zarezerwowaniu odpowiedniej ilości czasu m.in. na naukę obsługi urządzenia, zanim zacznie ono pracować w trybie fiskalnym i przejście w tym względzie szkolenia prowadzonego przez sewisanta kas. Wielu przedsiębiorców prowadzących cyrki już teraz kupuje kasy fiskalne, aby spokojnie zdążyć z wykonaniem wszystkich czynności i mieć zagwarantowany duży wybór różnych modeli urządzeń.

 

Ważne!

Kasa fiskalna w każdym cyrku musi zostać wprowadzona najpóźniej 1 kwietnia 2018 r.

 

Termin 1 kwietnia 2018 r. na wprowadzenie kasy dotyczy także podatników, którzy przez wejściem w życie nowych przepisów zaprzestali świadczenia usług w zakresie wstępu na przestawienia cyrkowe, ale wznowili lub wznowią je w 2018 r. Natomiast po 1 kwietnia 2018 r. rozpoczęcie wykonywania tych usług będzie wymagało rejestrowania sprzedaży na kasie już od pierwszej czynności.

 

Ulga na kasę fiskalną dla cyrku w 2018 r.

Każdy podatnik rozpoczynający prowadzenie ewidencji za pomocą kasy fiskalnej może skorzystać z ulgi do 700 zł na zakup takiego urządzenia. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, iż w 2018 r. w wyniku zmian w ustawie o VAT kwota takiego odliczenia lub zwrotu wzrośnie do 1.000 zł. Oczywiście skorzystanie z ulgi na kasę fiskalną wymaga od cyrku spełnienia wymagań określonych przez ustawodawcę. Jednym z nich jest terminowe wprowadzenie kasy w działalności.

 

Ministerstwo Finansów szacuje, iż dzięki rozszerzeniu katalogu czynności wyłączonych ze zwolnień z kas m.in. o usługi w zakresie wstępu na przedstawienia cyrkowe w samym 2018 r. do budżetu państwa wpłynie dodatkowe 8,5 mln zł z tytułu poprawy ściągalności VAT.

 

Więcej o zwolnieniach z kas fiskalnych w 2018 r. czytaj w Poradniku

Czytany 66 razy Ostatnio zmieniany środa, 07 luty 2018 19:32

Artykuły powiązane

 • Dyskoteki, sale taneczne muszą mieć kasę fiskalną w 2018 r. Dyskoteki, sale taneczne muszą mieć kasę fiskalną w 2018 r.

  Przedsiębiorcy świadczący usługi związane z rozrywką i rekreacją w zakresie wstępu na dyskoteki i sale taneczne wkrótce stracą prawo do zwolnień z kas fiskalnych. Wszystko za sprawą nowego rozporządzenia resortu finansów. Sprawdź, kiedy dyskoteka i sala taneczna muszą mieć kasę fiskalną w 2018 r. i dlaczego warto zakupić takie urządzenie dużo wcześniej, niż wymaga tego ustawodawca.

 • Czy w 2018 r. można wystawić fakturę do paragonu bez numeru NIP nabywcy? Czy w 2018 r. można wystawić fakturę do paragonu bez numeru NIP nabywcy?

  Planowane wprowadzenie nowego warunku dla możliwości wystawienia faktury do transakcji udokumentowanej paragonem spotkało się z krytyką organizacji przedsiębiorców. Zgodnie z projektem nowelizacji, wystawienie takiego dokumentu byłoby możliwe tylko do paragonów zawierających numer NIP nabywcy. Sprawdź, jaką decyzję podjęło w tym względzie Ministerstwo Finansów.

 • Kiedy kantor musi mieć kasę fiskalną w 2018 r. Kiedy kantor musi mieć kasę fiskalną w 2018 r.

  W 2018 r. kolejne czynności zostaną objęte obowiązkiem ewidencjonowania na kasie bez względu na wysokość rocznego obrotu podatnika. Wśród nich znalazły się usługi w zakresie wymiany walut. Sprawdź, kto musi je rejestrować na kasie fiskalnej w 2018 r., a kto jest z tego obowiązku zwolniony. Dowiedz się też, kiedy kantor musi wprowadzić kasę w działalności i dlaczego wiele firm już teraz kupuje urządzenia.

 • Kiedy wesołe miasteczko, park rozrywki muszą mieć kasę fiskalną w 2018 r. Kiedy wesołe miasteczko, park rozrywki muszą mieć kasę fiskalną w 2018 r.

  Rozszerzenie katalogu czynności wyłączonych ze zwolnień z kas fiskalnych w 2018 r. zobowiąże kolejną dużą grupę podatników do wprowadzenia tego urządzenia w działalności. Wśród czynności, które obowiązkowo muszą być rejestrowane na kasie znalazły się m.in. usługi związane z rozrywką i rekreacją w zakresie wstępu do wesołych miasteczek i parków rozrywki. Sprawdź, od kiedy musisz mieć kasę fiskalną w 2018 r.

 • Kontrole wydawania paragonów fiskalnych w gastronomii Kontrole wydawania paragonów fiskalnych w gastronomii

  Kary grzywny na łączną kwotę ponad 11 tys. zł – takie sankcje zostały nałożone na kilkadziesiąt warszawskich lokali gastronomicznych. Kontrolerzy odnotowali wiele przypadków prowadzenia sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej oraz gromadzenia paragonów nieodebranych przez klientów – w ten sposób sprzedawcy zaniżają należy podatek i biorą udział w innych nielegalnych procederach. Sprawdź, jaki wynik przyniosły kontrole w gastronomii i jak uniknąć kar za nierzetelne prowadzenie sprzedaży.

Bądź na bieżąco

kasy fiskalne 2018

towary uslugi2018

vat2018zmiany