środa, 07 luty 2018 18:52

Kasa fiskalna w każdym cyrku w 2018 r.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Kolejna duża grupa przedsiębiorców została objęta obowiązkiem stosowania kas fiskalnych – to podatnicy świadczący usługi kulturalne i rozrywkowe w zakresie wstępu na przestawienia cyrkowe. Sprawdź, od kiedy cyrki muszą mieć kasy fiskalne w 2018 r., co w praktyce oznacza nowy obowiązek i dlaczego warto już teraz rozejrzeć się za odpowiednim urządzeniem.

Nowe przepisy dotyczące zwolnień z kas fiskalnych zobowiązały kolejne grupy podatników do stosowania tego urządzenia bez względu na wartość osiąganego obrotu.

Od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2017 r. poz. 2454). Ten nowy akt prawny nie likwiduje najpopularniejszego zwolnienia z kas – zwolnienia podmiotowego przysługującego podmiotom, których obrót roczny nie przekracza 20.000 zł lub kwoty mniejszej liczonej w proporcji w przypadku rozpoczęcia sprzedaży w trakcie roku. Rozszerzony został natomiast katalog czynności, które z tego zwolnienia nie mogą korzystać.

 

Kasy fiskalne w cyrkach w 2018 r.

W § 4 ust. 1 pkt 2 lit. k nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień z kas znalazł się następujący zapis:

§ 4. 1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:
(...)
2) świadczenia usług:
(...)
k) kulturalnych i rozrywkowych - wyłącznie w zakresie wstępu na przedstawienia cyrkowe,

 

Oprócz cyrków obowiązkiem stosowania kas fiskalnych w 2018 r. objęte zostały także m.in. dyskoteki, sale taneczne, wesołe miasteczka, parki rozrywki i kantory.

 

Świadczenie usług kulturalnych i rozrywkowych w zakresie wstępu na przedstawienia cyrkowe oznacza, iż podatnik nie może korzystać nie tylko ze zwolnienia podmiotowego, ale też praktycznie ze wszystkich innych zwolnień z kas. Jedynym wyjątkiem jest zwolnienie dla świadczenia usług przez podatnika na rzecz jego pracowników, określone w poz. 36 załącznika do rozporządzenia.

 

Należy również podkreślić, iż wykonywanie czynności wymienionych w § 4 rozporządzenia obliguje podatnika do rejestrowania na kasie fiskalnej całości sprzedaży. Jeśli więc przykładowo cyrk oprócz biletów wstępu sprzedaje też np. pamiątki lub przekąski, sprzedaż taka również musi być ewidencjonowana za pomocą kasy.

 

Termin wprowadzenia kas w cyrku

Od kiedy cyrki muszą mieć kasy fiskalne? Ustawodawca nie wymaga od nich stosowania urządzenia od razu po wejściu w życie nowych przepisów – na przygotowanie się do tego dał aż 3 miesiące. To spora nowość w porównaniu z poprzednimi rozporządzeniami, które na wprowadzenie kasy dawały podatnikom tylko 2 miesiące od wejścia w życie przepisów rozszerzających katalog wyłączeń ze zwolnień z kas.

Wszystkie cyrki muszą mieć kasy fiskalne od 1 kwietnia 2018 r. Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów, termin taki wynika z faktu, iż podatnicy muszą mieć czas na zakup oraz instalację urządzenia fiskalnego. Warto także pomyśleć o zarezerwowaniu odpowiedniej ilości czasu m.in. na naukę obsługi urządzenia, zanim zacznie ono pracować w trybie fiskalnym i przejście w tym względzie szkolenia prowadzonego przez sewisanta kas. Wielu przedsiębiorców prowadzących cyrki już teraz kupuje kasy fiskalne, aby spokojnie zdążyć z wykonaniem wszystkich czynności i mieć zagwarantowany duży wybór różnych modeli urządzeń.

 

Ważne!

Kasa fiskalna w każdym cyrku musi zostać wprowadzona najpóźniej 1 kwietnia 2018 r.

 

Termin 1 kwietnia 2018 r. na wprowadzenie kasy dotyczy także podatników, którzy przez wejściem w życie nowych przepisów zaprzestali świadczenia usług w zakresie wstępu na przestawienia cyrkowe, ale wznowili lub wznowią je w 2018 r. Natomiast po 1 kwietnia 2018 r. rozpoczęcie wykonywania tych usług będzie wymagało rejestrowania sprzedaży na kasie już od pierwszej czynności.

 

Ulga na kasę fiskalną dla cyrku w 2018 r.

Każdy podatnik rozpoczynający prowadzenie ewidencji za pomocą kasy fiskalnej może skorzystać z ulgi do 700 zł na zakup takiego urządzenia. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, iż w 2018 r. w wyniku zmian w ustawie o VAT kwota takiego odliczenia lub zwrotu wzrośnie do 1.000 zł. Oczywiście skorzystanie z ulgi na kasę fiskalną wymaga od cyrku spełnienia wymagań określonych przez ustawodawcę. Jednym z nich jest terminowe wprowadzenie kasy w działalności.

 

Ministerstwo Finansów szacuje, iż dzięki rozszerzeniu katalogu czynności wyłączonych ze zwolnień z kas m.in. o usługi w zakresie wstępu na przedstawienia cyrkowe w samym 2018 r. do budżetu państwa wpłynie dodatkowe 8,5 mln zł z tytułu poprawy ściągalności VAT.

 

Więcej o zwolnieniach z kas fiskalnych w 2018 r. czytaj w Poradniku

Czytany 267 razy Ostatnio zmieniany środa, 07 luty 2018 19:32

Artykuły powiązane

 • Jak określić limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2018 r. Jak określić limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2018 r.

  Limit do zwolnienia podmiotowego z kasy fiskalnej wynosi 20.000 zł w skali roku. Podatnik chcący korzystać z tej preferencji musi pamiętać o prawidłowym wyliczeniu obrotu uprawniającego do zwolnienia. Dowiedz się, czy do kwoty tej wlicza się m.in. obrót z czynności zwolnionych z kas przedmiotowo oraz szczególnych czynności, takich jak np. sprzedaż wysyłkowa czy świadczenie usług z zapłatą na rachunek.

 • Usługi parkingowe a kasa fiskalna w 2018 r. Usługi parkingowe a kasa fiskalna w 2018 r.

  Przedsiębiorca świadczący płatne usługi parkingowe w pewnych okolicznościach może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2018 r. Aktualne przepisy dają taką możliwość m.in. w przypadku sprzedaży biletów przez parkomaty lub inne urządzenia samoobsługowe. Sprawdź, w jakich okolicznościach usługi parkingowe nie muszą być rejestrowane na kasie i czy możliwy jest powrót do zwolnienia z kas, jeśli urządzenie to było już wcześniej stosowane w działalności.

 • Jak skorygować pomyłkę w ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej w 2018 r. Jak skorygować pomyłkę w ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej w 2018 r.

  Niezamierzony błąd może zdarzyć się każdemu użytkownikowi kasy fiskalnej. Urządzenia rejestrujące nie dają jednak możliwości skorygowania takiej sprzedaży, dlatego konieczne jest prowadzenie w tym celu odrębnej ewidencji. Sprawdź, jak powinna ona wyglądać i jak organy podatkowe i sądy administracyjne rozstrzygają wątpliwe kwestie zgłaszane w ostatnich latach przez przedsiębiorców.

 • Kto nie musi mieć kasy fiskalnej w 2018 r. Kto nie musi mieć kasy fiskalnej w 2018 r.

  Zwolnienia z kas fiskalnych z roku na rok przysługują coraz węższemu gronu podatników. W 2018 r. wciąż jednak niektórzy mogą z nich korzystać – dotyczy to m.in. niektórych przedsiębiorców osiągających ze sprzedaży niskie obroty oraz wykonujących określone czynności. Sprawdź, kto nie musi mieć kasy fiskalnej w 2018 r. i dlaczego należy dbać o terminowe wprowadzenie kasy lub drukarki fiskalnej w działalności w przypadku utraty prawa do zwolnienia.

 • Działalność sezonowa a kasa fiskalna w 2018 r. Działalność sezonowa a kasa fiskalna w 2018 r.

  Już wkrótce na rynku zacznie działać wiele nowych punktów handlowych i usługowych – to firmy prowadzące działalność sezonowo, które zazwyczaj zawieszają ją na kilka miesięcy w roku. Sprawdź, czy przedsiębiorcy prowadzący działalność sezonową również muszą mieć kasę fiskalną. Dowiedz się też, dlaczego nie należy zwlekać z instalacją urządzenia i z jakim kosztem wiąże się jego zakup.

Bądź na bieżąco

kasy fiskalne 2018

towary uslugi2018

vat2018zmiany