środa, 07 luty 2018 18:52

Kasa fiskalna w każdym cyrku w 2018 r.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Kolejna duża grupa przedsiębiorców została objęta obowiązkiem stosowania kas fiskalnych – to podatnicy świadczący usługi kulturalne i rozrywkowe w zakresie wstępu na przestawienia cyrkowe. Sprawdź, od kiedy cyrki muszą mieć kasy fiskalne w 2018 r., co w praktyce oznacza nowy obowiązek i dlaczego warto już teraz rozejrzeć się za odpowiednim urządzeniem.

Nowe przepisy dotyczące zwolnień z kas fiskalnych zobowiązały kolejne grupy podatników do stosowania tego urządzenia bez względu na wartość osiąganego obrotu.

Od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2017 r. poz. 2454). Ten nowy akt prawny nie likwiduje najpopularniejszego zwolnienia z kas – zwolnienia podmiotowego przysługującego podmiotom, których obrót roczny nie przekracza 20.000 zł lub kwoty mniejszej liczonej w proporcji w przypadku rozpoczęcia sprzedaży w trakcie roku. Rozszerzony został natomiast katalog czynności, które z tego zwolnienia nie mogą korzystać.

 

Kasy fiskalne w cyrkach w 2018 r.

W § 4 ust. 1 pkt 2 lit. k nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień z kas znalazł się następujący zapis:

§ 4. 1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:
(...)
2) świadczenia usług:
(...)
k) kulturalnych i rozrywkowych - wyłącznie w zakresie wstępu na przedstawienia cyrkowe,

 

Oprócz cyrków obowiązkiem stosowania kas fiskalnych w 2018 r. objęte zostały także m.in. dyskoteki, sale taneczne, wesołe miasteczka, parki rozrywki i kantory.

 

Świadczenie usług kulturalnych i rozrywkowych w zakresie wstępu na przedstawienia cyrkowe oznacza, iż podatnik nie może korzystać nie tylko ze zwolnienia podmiotowego, ale też praktycznie ze wszystkich innych zwolnień z kas. Jedynym wyjątkiem jest zwolnienie dla świadczenia usług przez podatnika na rzecz jego pracowników, określone w poz. 36 załącznika do rozporządzenia.

 

Należy również podkreślić, iż wykonywanie czynności wymienionych w § 4 rozporządzenia obliguje podatnika do rejestrowania na kasie fiskalnej całości sprzedaży. Jeśli więc przykładowo cyrk oprócz biletów wstępu sprzedaje też np. pamiątki lub przekąski, sprzedaż taka również musi być ewidencjonowana za pomocą kasy.

 

Termin wprowadzenia kas w cyrku

Od kiedy cyrki muszą mieć kasy fiskalne? Ustawodawca nie wymaga od nich stosowania urządzenia od razu po wejściu w życie nowych przepisów – na przygotowanie się do tego dał aż 3 miesiące. To spora nowość w porównaniu z poprzednimi rozporządzeniami, które na wprowadzenie kasy dawały podatnikom tylko 2 miesiące od wejścia w życie przepisów rozszerzających katalog wyłączeń ze zwolnień z kas.

Wszystkie cyrki muszą mieć kasy fiskalne od 1 kwietnia 2018 r. Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów, termin taki wynika z faktu, iż podatnicy muszą mieć czas na zakup oraz instalację urządzenia fiskalnego. Warto także pomyśleć o zarezerwowaniu odpowiedniej ilości czasu m.in. na naukę obsługi urządzenia, zanim zacznie ono pracować w trybie fiskalnym i przejście w tym względzie szkolenia prowadzonego przez sewisanta kas. Wielu przedsiębiorców prowadzących cyrki już teraz kupuje kasy fiskalne, aby spokojnie zdążyć z wykonaniem wszystkich czynności i mieć zagwarantowany duży wybór różnych modeli urządzeń.

 

Ważne!

Kasa fiskalna w każdym cyrku musi zostać wprowadzona najpóźniej 1 kwietnia 2018 r.

 

Termin 1 kwietnia 2018 r. na wprowadzenie kasy dotyczy także podatników, którzy przez wejściem w życie nowych przepisów zaprzestali świadczenia usług w zakresie wstępu na przestawienia cyrkowe, ale wznowili lub wznowią je w 2018 r. Natomiast po 1 kwietnia 2018 r. rozpoczęcie wykonywania tych usług będzie wymagało rejestrowania sprzedaży na kasie już od pierwszej czynności.

 

Ulga na kasę fiskalną dla cyrku w 2018 r.

Każdy podatnik rozpoczynający prowadzenie ewidencji za pomocą kasy fiskalnej może skorzystać z ulgi do 700 zł na zakup takiego urządzenia. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, iż w 2018 r. w wyniku zmian w ustawie o VAT kwota takiego odliczenia lub zwrotu wzrośnie do 1.000 zł. Oczywiście skorzystanie z ulgi na kasę fiskalną wymaga od cyrku spełnienia wymagań określonych przez ustawodawcę. Jednym z nich jest terminowe wprowadzenie kasy w działalności.

 

Ministerstwo Finansów szacuje, iż dzięki rozszerzeniu katalogu czynności wyłączonych ze zwolnień z kas m.in. o usługi w zakresie wstępu na przedstawienia cyrkowe w samym 2018 r. do budżetu państwa wpłynie dodatkowe 8,5 mln zł z tytułu poprawy ściągalności VAT.

 

Więcej o zwolnieniach z kas fiskalnych w 2018 r. czytaj w Poradniku

Czytany 488 razy Ostatnio zmieniany środa, 07 luty 2018 19:32

Artykuły powiązane

 • Kasy fiskalne: Zmiany od 1 października 2018 r. Kasy fiskalne: Zmiany od 1 października 2018 r.

  Użytkowników kas i drukarek fiskalnych czeka wiele zmian. Wszystko za sprawą wprowadzenia na rynek kas fiskalnych online – urządzeń przesyłających dane o transakcjach do Krajowej Administracji Skarbowej. Sprawdź, czym będą kasy online’owe i kto będzie musiał je mieć już od 2019 roku. Dowiedz się też, na czym będzie polegało leasingowanie kasy i dlaczego w nowym stanie prawnym nie uniknie się kary za brak przeglądu technicznego.

 • Usługi psychologiczne a kasa fiskalna w 2018 r. Usługi psychologiczne a kasa fiskalna w 2018 r.

  Lekarze świadczący usługi opieki medycznej muszą mieć kasę fiskalną już od pierwszej wykonanej czynności, niezależnie od wysokości rocznego obrotu. Czy zasada ta dotyczy także podatników świadczących usługi psychologiczne? W rozstrzygnięciu tej kwestii pomocne okażą się interpretacje indywidualne organów podatkowych. Sprawdź, czy psycholog musi mieć kasę fiskalną w 2018 r.

 • Czy podatnik opodatkowany ryczałtem musi mieć kasę fiskalną w 2018 r. Czy podatnik opodatkowany ryczałtem musi mieć kasę fiskalną w 2018 r.

  Przepisy ustawy o VAT wskazują wyraźnie, iż obowiązek stosowania kasy fiskalnej spoczywa na podatnikach prowadzących sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Dotyczy to także ryczałtowców. Przedsiębiorcy opodatkowani ryczałtem ewidencjonowanym mogą jednak korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej – przysługuje ono m.in. ze względu na nieprzekroczenie rocznego limitu obrotów.

 • Nowa kara za brak przeglądu kasy fiskalnej w 2018 r. Nowa kara za brak przeglądu kasy fiskalnej w 2018 r.

  Polscy przedsiębiorcy zbyt często spóźniają się z dokonaniem okresowego przeglądu technicznego swoich kas fiskalnych – do takiego wniosku doszli twórcy projektu ustawy nowelizacyjnej, która ma wejść w życie już 1 października 2018 r. Aby zapobiec niedopełnianiu przez podatników swoich obowiązków, przewidziano wprowadzenie nowej sankcji. Za brak przeglądu technicznego kasy fiskalnej podatnik zapłaci 300 zł.

 • Jakie kary za brak kasy fiskalnej w 2018 r. Jakie kary za brak kasy fiskalnej w 2018 r.

  Wykroczenie skarbowe lub nawet przestępstwo skarbowe – tak może zostać zakwalifikowany brak kasy fiskalnej pomimo wystąpienia takiego obowiązku. W praktyce przedsiębiorca musi liczyć się z karą od kilkuset, do nawet kilku milionów zł. Sprawdź, co grozi za brak kasy fiskalnej w 2018 r. i dlaczego lepiej nie zwlekać z instalacją urządzenia w działalności.

Bądź na bieżąco

kasy fiskalne 2018

towary uslugi2018

vat2018zmiany