czwartek, 15 luty 2018 14:30

W 2018 r. JPK_VAT składają wszyscy podatnicy, w tym taksówkarz i rolnik

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Obowiązek przesyłania drogą elektroniczną plików JPK_VAT dotyczy wszystkich podatników VAT – także rolników i taksówkarzy rozliczających się ryczałtem. Sprawdź, kogo dokładnie od 1 stycznia 2018 r. objął nowy obowiązek, kto jest z niego zwolniony i jak w praktyce należy składać pliki JPK_VAT.

Od 1 stycznia 2018 r. obowiązek przesyłania danych z ewidencji zakupu i sprzedaży VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego objął ostatnią grupę podatników, która mogła korzystać z okresu przejściowego – mikroprzedsiębiorców oraz podmioty niebędące przedsiębiorcami, które spełniają wymogi dla zachowania takiego statusu, określone w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.

 

Z początkiem roku również wszyscy podatnicy zostali objęci wymogiem prowadzenia rejestrów VAT w formie elektronicznej. W praktyce oznacza to, iż od 1 stycznia 2018 r. wszyscy czynni podatnicy VAT mają obowiązek comiesięcznego przesyłania plików JPK_VAT.

Na swojej oficjalnej stronie internetowej Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat, w którym wyjaśnia kwestię wysyłania plików JPK_VAT przez taksówkarzy rozliczających się ryczałtem oraz rolników.

 

Taksówkarz i rolnik składa JPK_VAT od 2018 r.

O obowiązku przesyłania plików JPK_VAT mówi się przede wszystkim w kontekście podatników, którzy miesięcznie lub kwartalnie składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K. Resort finansów podkreślił jednak, iż wymóg ten dotyczy także:

  • podatników Å›wiadczÄ…cych usÅ‚ugi taksówek osobowych, którzy wybrali opodatkowanie w formie ryczaÅ‚tu i skÅ‚adajÄ… deklaracje VAT-12
  • rolników zarejestrowanych jako czynni podatnicy VAT

 

Taksówkarze rozliczający się w formie ryczałtu według stawki 3%, na podstawie art. 114 ustawy o VAT (tekst jednolity Dz.U. z 2017 poz. 1221), podobnie jak inni podatnicy VAT, mają obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT i wysyłania jej każdego miesiąca w formie pliku JPK_VAT.

Podobnie w przypadku rolników, którzy dokonali rejestracji jako czynni podatnicy VAT.

 

JPK_VAT od 1 stycznia 2018 r.

Obowiązek przesyłania plików JPK_VAT wynika z art. 82 § 1b ustawy - Ordynacja podatkowa. Zgodnie z tym przepisem, pliki te przesyła się bez wezwania organu podatkowego do 25. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Obowiązek comiesięcznego przesyłania plików JPK_VAT dotyczy także podatników składających deklaracje VAT za okresy kwartalne. Pliki te przesyła się wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Pierwsze obowiÄ…zkowe pliki JPK_VAT mikroprzedsiÄ™biorcy, w tym taksówkarze i rolnicy, przesyÅ‚ajÄ… do 26 lutego 2018 r. (25.02 wypada w niedzielÄ™) – pliki te zawierajÄ… dane z ewidencji VAT za styczeÅ„ 2018 r. 

 

Plików JPK_VAT nie składają jedynie podatnicy wykonujący wyłącznie czynności zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT oraz podatnicy korzystający ze zwolnienia podmiotowego na mocy art. 113 ust. 1 lub 9 tego aktu prawnego, a także organizacje międzynarodowe realizujące zadania publiczne.

 

Więcej o Jednolitym Pliku Kontrolnym czytaj w Poradniku

 

Programy dla firm gotowe na JPK – zobacz naszą ofertę!

Czytany 2753 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 15 luty 2018 14:50

Artykuły powiązane

  • Faktura dla osoby fizycznej bez paragonu. Jak naprawić bÅ‚Ä…d? Jak ująć takÄ… fakturÄ™ w JPK_V7? Faktura dla osoby fizycznej bez paragonu. Jak naprawić bÅ‚Ä…d? Jak ująć takÄ… fakturÄ™ w JPK_V7?

    Niewystawienie paragonu dla osoby fizycznej wiąże się z sankcjami. Nie pomoże fakt, że pracownik daną transakcję udokumentował fakturą. Określona procedura postepowania pozwoli naprawić błąd. Sprawdź, co zrobić, gdy została wystawiona faktura dla osoby fizycznej bez paragonu i jak uniknąć konsekwencji finansowych.

  • Za bÅ‚Ä…d w pliku JPK_VAT zapÅ‚acisz 500 zÅ‚ Za bÅ‚Ä…d w pliku JPK_VAT zapÅ‚acisz 500 zÅ‚

    Zdyscyplinowanie podatników – taki cel postawiło sobie Ministerstwo Finansów w związku z pomyłkami w przesyłanych Jednolitych Plikach Kontrolnych z ewidencjami VAT. Każdy błąd w ewidencji będzie narażał przedsiębiorcę na karę finansową w wysokości 500 zł. Sprawdź, kiedy wejdą w życie nowe przepisy.

  • Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporzÄ…dzić w 2019 r.? Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporzÄ…dzić w 2019 r.?

    Na stronie resortu finansów pojawiły się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przedsiębiorców zobowiązanych do przesyłania sprawozdania finansowego. Obecnie można tego dokonać tylko drogą elektroniczną w formie plików JPK. Sprawdź, jakie wyjaśnienia znalazły się na stronie Ministerstwa.

  • Jak sporzÄ…dzić sprawozdanie finansowe JPK za 2018 r. w 2019 r. Jak sporzÄ…dzić sprawozdanie finansowe JPK za 2018 r. w 2019 r.

    W związku z wejściem w życie przepisów, które wprowadziły obowiązek przekazywania sprawozdania finansowego wyłącznie drogą elektroniczną w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego, Ministerstwo Finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej opublikowało odpowiedzi na najczęściej zadawane przez przedsiębiorców pytania.

  • VAT w 2019 r. – Poradnik VAT w 2019 r. – Poradnik

    Nowe zasady rozliczania VAT od usług elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na złe długi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu zmian w VAT wprowadzonych w 2019 r. Sprawdź, jakie to zmiany i kogo w praktyce dotyczą.