czwartek, 15 luty 2018 12:16

Czy w 2018 r. można wystawić fakturę do paragonu bez numeru NIP nabywcy?

Oceń ten artykuł
(14 głosów)

Planowane wprowadzenie nowego warunku dla możliwości wystawienia faktury do transakcji udokumentowanej paragonem spotkało się z krytyką organizacji przedsiębiorców. Zgodnie z projektem nowelizacji, wystawienie takiego dokumentu byłoby możliwe tylko do paragonów zawierających numer NIP nabywcy. Sprawdź, jaką decyzję podjęło w tym względzie Ministerstwo Finansów.

Wkrótce wejdą w życie nowe przepisy dotyczące stosowania kas fiskalnych w Polsce. Głównym celem zmian mam być modernizacja systemu kasowego – wprowadzone zostaną urządzenia nowego typu, przesyłające dane o transakcjach i nie tylko do Centralnego Repozytorium Kas, emitujące e-paragony obok tradycyjnych wydruków oraz posiadające wiele innych funkcjonalności, m.in. obowiązkowy port komunikacyjny do terminala płatniczego.

 

To jednak nie jedyna istotna zmiana, która zostanie wprowadzona mocą ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Pierwotny projekt tego aktu prawnego zawierał m.in. zapis o możliwości wystawienia faktury wyłącznie do transakcji udokumentowanej paragonem fiskalnym zawierającym numer NIP nabywcy.

 

Faktura tylko do paragonu z NIP-em nabywcy – czy przepis wejdzie w życie?

Projektowane przepisy spotkały się z negatywnym przyjęciem przez podatników. Organizacje przedsiębiorców zwracały uwagę na stronę praktyczną nowego wymogu i komplikacje, z którymi wiązałoby się jego wprowadzenie. Sprzedawca chcący dostosować się do nowego obowiązku musiałby bowiem za każdym razem sprawdzać, czy spełnione zostały przesłanki uprawniające do wystawienia faktury do konkretnego paragonu. Weryfikacja taka wydłużałaby obsługę klienta i wiązałaby się z dodatkowymi komplikacjami.

Poza tym, taki warunek dla wystawienia faktury do paragonu dyskwalifikowałby podatników posiadających starsze modele kas fiskalnych – nie wszystkie urządzenia posiadają bowiem techniczną możliwość drukowania numeru NIP nabywcy w części fiskalnej paragonu. Wymóg umieszczania tego numeru na życzenie nabywcy został wprowadzony dopiero w 2013 roku. Większość starszych urządzeń nie została wyposażona w taką opcję. W rezultacie przedsiębiorcy tacy zostaliby pozbawieni możliwości wystawiania faktur do paragonów lub musieliby kupić nowe kasy fiskalne – to z kolei wiązałoby się z dodatkowymi kosztami, a być może także koniecznością zwrotu ulgi uzyskanej na „starą” kasę.

Ostatecznie ustawodawca rezygnował z tego zapisu w ustawie nowelizacyjnej. Najnowsza wersja projektu tego aktu prawnego – z 9 stycznia 2018 r. – nie zawiera już takiej regulacji.

 

 

Zasady wystawiania faktur do paragonów w 2018 r.

Przypomnijmy: prawo nabywcy do żądania wystawienia faktury do transakcji udokumentowanej paragonem fiskalnym przysługuje na mocy art. 106b ust. 3 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, nabywca może żądać wystawienia faktury do paragonu w ciągu 3 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym dokonano dostawy towaru, wykonano usługę lub uregulowano całość bądź część zapłaty.

 

Prawo do wystawienia faktury do paragonu bywa jednak nadużywane przez nieuczciwych przedsiębiorców. Do Ministerstwa Finansów już od wielu lat docierają informacje o stosowaniu praktyki wystawiania faktur do paragonów wydrukowanych, ale nieodebranych przez klientów. Takie działania stosowane przez umówione podmioty mają na celu sztuczne zwiększenie kwoty VAT naliczonego. Praktyka taka spotykana jest najczęściej na stacjach paliw. Wprowadzenie warunku posiadania numeru NIP nabywcy na paragonie, do którego ma zostać wystawiona faktura, miało ukrócić ten proceder. Ostatecznie uznano jednak, iż nowy przepis byłby dla wielu podatników bardzo niekorzystny, więc zrezygnowano z niego.

 

Aktualizacja!

Najnowszy projekt ustawy nowelizacyjnej przewiduje wprowadzenie regulacji, zgodnie z którą fakturę będzie można wystawić wyłącznie do paragonu zawierającego numer NIP nabywcy. Obowiązek ten nie będzie dotyczył użytkowników starszych modeli kas, nieposiadających takiej technicznej możliwości. Nowa ustawa ma wejść w życie 1 lipca 2018 r. Obecnie jest jednak na etapie prac legislacyjnych. 

 

Więcej o kasach fiskalnych online czytaj w Poradniku

Czytany 10872 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 28 maj 2018 21:57

Artykuły powiązane

  • Faktury uproszczone w nowych plikach JPK_V7 – czy trzeba je ujmować? Faktury uproszczone w nowych plikach JPK_V7 – czy trzeba je ujmować?

    Paragon fiskalny z numerem NIP nabywcy może być uznany za fakturę uproszczoną. Sprawdź, jak ujmować dane z takiej sprzedaży w nowym pliku JPK_V7. Dowiedz się też, w jakich okolicznościach nie można wystawić faktury lub faktury zbiorczej do paragonów z NIP-em nabywcy.

  • Faktura do paragonu w nowym pliku JPK_V7 – jak ująć od 1.10.2020? Faktura do paragonu w nowym pliku JPK_V7 – jak ująć od 1.10.2020?

    Wraz z nową strukturą JPK_V7 weszły też w życie nowe oznaczenia. Jedno z nich dotyczy faktur do paragonów z kasy fiskalnej. Sprawdź, w jakim okresie i jak prawidłowo ująć je w nowym pliku JPK_V7. Dowiedz się też, czy takie same zasady dotyczą paragonów będących fakturami uproszczonymi.

  • Faktura do paragonu dla nieVAT-owca – czy musi mieć nr NIP nabywcy? Faktura do paragonu dla nieVAT-owca – czy musi mieć nr NIP nabywcy?

    Od początku roku faktura dla podmiotu gospodarczego może być wystawiona tylko do paragonu, który zawiera numer NIP nabywcy. Czy dotyczy to wyłącznie transakcji z czynnymi podatnikami VAT, czy obejmuje też sprzedaż dla podatników zwolnionych z VAT? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w ustawie.

  • Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż? Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż?

    Brak możliwości wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie nie zwalnia sprzedawcy z obowiązku stosowania aktualnych przepisów! Jeśli wystawi fakturę do paragonu bez NIP, grożą mu konsekwencje skarbowe. Sprawdź, jaką procedurę należy wprowadzić w takich przypadkach.

  • Faktura na podstawie paragonu – zasady wystawiania w 2020 r. Faktura na podstawie paragonu – zasady wystawiania w 2020 r.

    Wystawiasz faktury do paragonów dla przedsiębiorców? Pamiętaj, że w 2020 r. możesz to zrobić tylko gdy paragon zawiera numer NIP nabywcy! W przeciwnym razie grożą ci surowe kary. Sprawdź, jak traktować faktury wystawiane konsumentom i co zrobić z kasami bez funkcji wydruku numeru NIP nabywcy.