sobota, 17 luty 2018 12:12

Przesłanie JPK_VAT – czy zwalnia z obowiązku złożenia deklaracji VAT

Oceń ten artykuł
(8 głosów)

Choć wydawałoby się, że już wszystkie wątpliwości dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego zostały wyjaśnione, pojawiły się nowe pytania podatników. Ministerstwo Finansów odpowiada na nie na swojej oficjalnej stronie internetowej. Sprawdź, czy przesłanie pliku JPK_VAT zwalnia z obowiązku złożenia w formie elektronicznej deklaracji VAT-7 lub VAT-7K i do kiedy mikroprzedsiębiorcy muszą przesłać pierwsze obowiązkowe pliki z ewidencjami zakupu i sprzedaży VAT.

Początek 2018 r. jest rewolucyjny dla wielu najmniejszych podmiotów gospodarczych. Od 1 stycznia 2018 r. bowiem wszystkich czynnych podatników VAT objął obowiązek prowadzenia ewidencji zakupu i sprzedaży VAT wyłącznie w formie elektronicznej. Przedsiębiorcy, którzy wciąż korzystali z tradycyjnych metod „papierowych”, musieli zapatrzyć się w odpowiednie oprogramowanie i wdrożyć je w swojej działalności.

 

Objęcie wszystkich podatników obowiązkiem prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT przełożyło się też na wprowadzenie innego wymogu – comiesięcznego przesyłania rejestrów VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Od 1 stycznia 2018 r. pliki JPK_VAT przesyłają także mikroprzedsiębiorcy – ostatnia grupa podatników, która mogła korzystać z okresu przejściowego na wdrożenie w działalności nowych procedur.

 

Obowiązki przesyłania plików JPK_VAT

Ministerstwo w wyjaśnieniach podaje, że obowiązek przesyłania plików JPK_VAT dotyczy również m.in.:

 • podatników świadczących usługi taksówek osobowych, którzy wybrali opodatkowanie VAT w formie ryczałtu,
 • rolników zarejestrowanych jako czynni podatnicy VAT,
 • osoby fizyczne uzyskujące przychody z najmu prywatnego, będące czynnymi podatnikami VAT.

 

Pliki JPK_VAT a deklaracja VAT-7/VAT-7K

Obowiązek comiesięcznego przesyłania plików JPK_VAT wywołał wśród mikroprzedsiębiorców sporo pytań i wątpliwości. Na większość z nich Ministerstwo Finansów udzieliło odpowiedzi na swojej oficjalnej stronie internetowej. 

Pojawiła się jednak nowa kwestia. Niektórzy podatnicy zaczęli zastanawiać się, czy skoro plik JPK_VAT oraz deklaracja VAT-7 lub VAT-7K zawierają dane wynikające z tej samej ewidencji VAT, to czy konieczne jest przesłanie obu tych dokumentów. W jednym z najnowszych komunikatów na swojej stronie internetowej resort finansów rozwiał te wątpliwości. Podkreślono, iż przesyłanie plików JPK_VAT nie zwalnia z obowiązku składania deklaracji VAT.

 

Obowiązek przesyłania drogą elektroniczną deklaracji VAT wynika z art. 99 ustawy o VAT, natomiast plików JPK_VAT – z art. 82 § 1b ustawy - Ordynacja podatkowa. Należy przy tym pamiętać, iż pliki te składa się każdego miesiąca za miesiąc poprzedni – dotyczy to nawet podatników, którzy składają deklaracje VAT-7K za okresy kwartalne.

 

Ważne!

Przesyłanie plików JPK_VAT nie zwalnia podatnika z obowiązku składania deklaracji VAT-7 lub VAT-7K. Czynni podatnicy VAT przesyłają elektronicznie oba te rodzaje dokumentów.

 

Pierwsze obowiązkowe pliki JPK_VAT mikroprzedsiębiorcy składają do 26 lutego 2018 r. – zawierają one dane z ewidencji VAT za styczeń 2018 r. Data ta stanowi także termin przesłania deklaracji VAT-7 za styczeń w przypadku podatników rozliczających się miesięcznie.

 

Więcej o Jednolitym Pliku Kontrolnym czytaj w Poradniku

 

Programy dla firm gotowe na JPK – zobaczą naszą ofertę

Czytany 729 razy Ostatnio zmieniany sobota, 17 luty 2018 12:16

Artykuły powiązane

 • Nowe druki deklaracji VAT od 1 lipca 2018 r. Nowe druki deklaracji VAT od 1 lipca 2018 r.

  Wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności VAT wiąże się z koniecznością dostosowania obowiązujących druków deklaracji VAT do nowych realiów po 1 lipca 2018 r. Sprawdź, jakie zmiany zostały wprowadzone w deklaracjach VAT-7, VAT-7K, VAT-8, VAT-9M oraz skróconej deklaracji VAT-12. Dowiedz się też więcej o podzielonej płatności VAT.

 • Jednolity Plik Kontrolny na żądanie już od 1 lipca 2018 r. Jednolity Plik Kontrolny na żądanie już od 1 lipca 2018 r.

  Kończy się okres przejściowy na wdrożenie Jednolitego Pliku Kontrolnego na żądanie organu podatkowego dla małych, średnich i mikroprzedsiębiorców. Sprawdź, jakie struktury JPK trzeba przekazywać od 1 lipca 2018 r., jak zrobić to w praktyce oraz co grozi za niedopełnienie wymogu udostępnienia danych z ksiąg na żądanie organu podatkowego w obowiązującym terminie.

 • Powrót do zwolnienia z VAT w 2018 r. a pliki JPK_VAT Powrót do zwolnienia z VAT w 2018 r. a pliki JPK_VAT

  Przedsiębiorcy, którym zależy na uniknięciu obowiązku comiesięcznej wysyłki plików JPK_VAT, mogą rozważyć ponowne skorzystanie ze zwolnienia z VAT. Wymaga to jednak spełnienia określonych warunków i nie zawsze okazuje się korzystne dla przedsiębiorcy – nie tylko pod względem finansowym. Sprawdź, kto może wrócić do zwolnienia z VAT w 2018 r. i w jakich okolicznościach konieczne jest skorygowanie odliczonego wcześniej VAT w związku ze zmianą przeznaczenia towarów i usług.

 • Jakie kary w 2018 r. za nieprzekazanie plików JPK_VAT w terminie Jakie kary w 2018 r. za nieprzekazanie plików JPK_VAT w terminie

  W lutym wszyscy czynni podatnicy VAT bez wyjątku wysyłają pliki JPK_VAT za styczeń 2018 r. Jeśli się spóźnią, grożą im poważne konsekwencje w postaci grzywny za wykroczenie skarbowe lub nawet przestępstwo skarbowe. Kara taka może wynieść nawet 20 mln złotych. W przypadku lżejszego sklasyfikowania czynu – do 42 tys. zł. Sprawdź, co grozi za nieprzekazanie plików JPK_VAT w 2018 r., kto ponosi odpowiedzialność za spóźnienie i czy możliwe jest odroczenie terminu przekazania informacji podatkowej.

 • Kary za nieprzekazanie plików JPK z ewidencji VAT w 2018 r. Kary za nieprzekazanie plików JPK z ewidencji VAT w 2018 r.

  Ponad 20 mln złotych – tyle w 2018 r. może wynieść maksymalna kara za nieprzesłanie w terminie pliku JPK_VAT. Nawet jeśli czyn zostanie zakwalifikowany jako wykroczenie, a nie przestępstwo skarbowe, grzywna wciąż może być wysoka – do 42 tys. zł. Sprawdź, co w 2018 r. grozi za nieprzekazanie pliku JPK_VAT w terminie, kto ponosi odpowiedzialność za niedopełnienie obowiązku i w jakich okolicznościach możliwe jest odroczenie terminu złożenia informacji podatkowej.

Bądź na bieżąco

kasy fiskalne 2018

towary uslugi2018

vat2018zmiany