sobota, 17 luty 2018 12:12

Przesłanie JPK_VAT – czy zwalnia z obowiązku złożenia deklaracji VAT

Oceń ten artykuł
(10 głosów)

Choć wydawałoby się, że już wszystkie wątpliwości dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego zostały wyjaśnione, pojawiły się nowe pytania podatników. Ministerstwo Finansów odpowiada na nie na swojej oficjalnej stronie internetowej. Sprawdź, czy przesłanie pliku JPK_VAT zwalnia z obowiązku złożenia w formie elektronicznej deklaracji VAT-7 lub VAT-7K i do kiedy mikroprzedsiębiorcy muszą przesłać pierwsze obowiązkowe pliki z ewidencjami zakupu i sprzedaży VAT.

Początek 2018 r. jest rewolucyjny dla wielu najmniejszych podmiotów gospodarczych. Od 1 stycznia 2018 r. bowiem wszystkich czynnych podatników VAT objął obowiązek prowadzenia ewidencji zakupu i sprzedaży VAT wyłącznie w formie elektronicznej. Przedsiębiorcy, którzy wciąż korzystali z tradycyjnych metod „papierowych”, musieli zapatrzyć się w odpowiednie oprogramowanie i wdrożyć je w swojej działalności.

 

Objęcie wszystkich podatników obowiązkiem prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT przełożyło się też na wprowadzenie innego wymogu – comiesięcznego przesyłania rejestrów VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Od 1 stycznia 2018 r. pliki JPK_VAT przesyłają także mikroprzedsiębiorcy – ostatnia grupa podatników, która mogła korzystać z okresu przejściowego na wdrożenie w działalności nowych procedur.

 

Obowiązki przesyłania plików JPK_VAT

Ministerstwo w wyjaśnieniach podaje, że obowiązek przesyłania plików JPK_VAT dotyczy również m.in.:

 • podatników świadczących usługi taksówek osobowych, którzy wybrali opodatkowanie VAT w formie ryczałtu,
 • rolników zarejestrowanych jako czynni podatnicy VAT,
 • osoby fizyczne uzyskujące przychody z najmu prywatnego, będące czynnymi podatnikami VAT.

 

Pliki JPK_VAT a deklaracja VAT-7/VAT-7K

Obowiązek comiesięcznego przesyłania plików JPK_VAT wywołał wśród mikroprzedsiębiorców sporo pytań i wątpliwości. Na większość z nich Ministerstwo Finansów udzieliło odpowiedzi na swojej oficjalnej stronie internetowej. 

Pojawiła się jednak nowa kwestia. Niektórzy podatnicy zaczęli zastanawiać się, czy skoro plik JPK_VAT oraz deklaracja VAT-7 lub VAT-7K zawierają dane wynikające z tej samej ewidencji VAT, to czy konieczne jest przesłanie obu tych dokumentów. W jednym z najnowszych komunikatów na swojej stronie internetowej resort finansów rozwiał te wątpliwości. Podkreślono, iż przesyłanie plików JPK_VAT nie zwalnia z obowiązku składania deklaracji VAT.

 

Obowiązek przesyłania drogą elektroniczną deklaracji VAT wynika z art. 99 ustawy o VAT, natomiast plików JPK_VAT – z art. 82 § 1b ustawy - Ordynacja podatkowa. Należy przy tym pamiętać, iż pliki te składa się każdego miesiąca za miesiąc poprzedni – dotyczy to nawet podatników, którzy składają deklaracje VAT-7K za okresy kwartalne.

 

Ważne!

Przesyłanie plików JPK_VAT nie zwalnia podatnika z obowiązku składania deklaracji VAT-7 lub VAT-7K. Czynni podatnicy VAT przesyłają elektronicznie oba te rodzaje dokumentów.

 

Pierwsze obowiązkowe pliki JPK_VAT mikroprzedsiębiorcy składają do 26 lutego 2018 r. – zawierają one dane z ewidencji VAT za styczeń 2018 r. Data ta stanowi także termin przesłania deklaracji VAT-7 za styczeń w przypadku podatników rozliczających się miesięcznie.

 

Więcej o Jednolitym Pliku Kontrolnym czytaj w Poradniku

 

Programy dla firm gotowe na JPK – zobaczą naszą ofertę

Czytany 2585 razy Ostatnio zmieniany sobota, 17 luty 2018 12:16

Artykuły powiązane

 • Za błąd w pliku JPK_VAT zapłacisz 500 zł Za błąd w pliku JPK_VAT zapłacisz 500 zł

  Zdyscyplinowanie podatników – taki cel postawiło sobie Ministerstwo Finansów w związku z pomyłkami w przesyłanych Jednolitych Plikach Kontrolnych z ewidencjami VAT. Każdy błąd w ewidencji będzie narażał przedsiębiorcę na karę finansową w wysokości 500 zł. Sprawdź, kiedy wejdą w życie nowe przepisy.

 • Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporządzić w 2019 r.? Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporządzić w 2019 r.?

  Na stronie resortu finansów pojawiły się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przedsiębiorców zobowiązanych do przesyłania sprawozdania finansowego. Obecnie można tego dokonać tylko drogą elektroniczną w formie plików JPK. Sprawdź, jakie wyjaśnienia znalazły się na stronie Ministerstwa.

 • Jak sporządzić sprawozdanie finansowe JPK za 2018 r. w 2019 r. Jak sporządzić sprawozdanie finansowe JPK za 2018 r. w 2019 r.

  W związku z wejściem w życie przepisów, które wprowadziły obowiązek przekazywania sprawozdania finansowego wyłącznie drogą elektroniczną w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego, Ministerstwo Finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej opublikowało odpowiedzi na najczęściej zadawane przez przedsiębiorców pytania.

 • VAT w 2019 r. – Poradnik VAT w 2019 r. – Poradnik

  Nowe zasady rozliczania VAT od usług elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na złe długi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu zmian w VAT wprowadzonych w 2019 r. Sprawdź, jakie to zmiany i kogo w praktyce dotyczą.

 • Sprawozdania finansowe w formie plików JPK od 1 października 2018 r. Sprawozdania finansowe w formie plików JPK od 1 października 2018 r.

  Wkrótce podmioty zobowiązane do składania sprawozdań finansowych będą wysyłać dokumenty w formie plików JPK. Sprawdź, dla których sprawozdań finansowych resort finansów opublikował struktury logiczne Jednolitego Pliku Kontrolnego w Biuletynie Informacji Publicznej, a które należy wysyłać w postaci elektronicznej nieustrukturyzowanej.