sobota, 17 luty 2018 12:12

Przesłanie JPK_VAT – czy zwalnia z obowiązku złożenia deklaracji VAT

Oceń ten artykuł
(8 głosów)

Choć wydawałoby się, że już wszystkie wątpliwości dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego zostały wyjaśnione, pojawiły się nowe pytania podatników. Ministerstwo Finansów odpowiada na nie na swojej oficjalnej stronie internetowej. Sprawdź, czy przesłanie pliku JPK_VAT zwalnia z obowiązku złożenia w formie elektronicznej deklaracji VAT-7 lub VAT-7K i do kiedy mikroprzedsiębiorcy muszą przesłać pierwsze obowiązkowe pliki z ewidencjami zakupu i sprzedaży VAT.

Początek 2018 r. jest rewolucyjny dla wielu najmniejszych podmiotów gospodarczych. Od 1 stycznia 2018 r. bowiem wszystkich czynnych podatników VAT objął obowiązek prowadzenia ewidencji zakupu i sprzedaży VAT wyłącznie w formie elektronicznej. Przedsiębiorcy, którzy wciąż korzystali z tradycyjnych metod „papierowych”, musieli zapatrzyć się w odpowiednie oprogramowanie i wdrożyć je w swojej działalności.

 

Objęcie wszystkich podatników obowiązkiem prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT przełożyło się też na wprowadzenie innego wymogu – comiesięcznego przesyłania rejestrów VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Od 1 stycznia 2018 r. pliki JPK_VAT przesyłają także mikroprzedsiębiorcy – ostatnia grupa podatników, która mogła korzystać z okresu przejściowego na wdrożenie w działalności nowych procedur.

 

Obowiązki przesyłania plików JPK_VAT

Ministerstwo w wyjaśnieniach podaje, że obowiązek przesyłania plików JPK_VAT dotyczy również m.in.:

 • podatników świadczących usługi taksówek osobowych, którzy wybrali opodatkowanie VAT w formie ryczałtu,
 • rolników zarejestrowanych jako czynni podatnicy VAT,
 • osoby fizyczne uzyskujące przychody z najmu prywatnego, będące czynnymi podatnikami VAT.

 

Pliki JPK_VAT a deklaracja VAT-7/VAT-7K

Obowiązek comiesięcznego przesyłania plików JPK_VAT wywołał wśród mikroprzedsiębiorców sporo pytań i wątpliwości. Na większość z nich Ministerstwo Finansów udzieliło odpowiedzi na swojej oficjalnej stronie internetowej. 

Pojawiła się jednak nowa kwestia. Niektórzy podatnicy zaczęli zastanawiać się, czy skoro plik JPK_VAT oraz deklaracja VAT-7 lub VAT-7K zawierają dane wynikające z tej samej ewidencji VAT, to czy konieczne jest przesłanie obu tych dokumentów. W jednym z najnowszych komunikatów na swojej stronie internetowej resort finansów rozwiał te wątpliwości. Podkreślono, iż przesyłanie plików JPK_VAT nie zwalnia z obowiązku składania deklaracji VAT.

 

Obowiązek przesyłania drogą elektroniczną deklaracji VAT wynika z art. 99 ustawy o VAT, natomiast plików JPK_VAT – z art. 82 § 1b ustawy - Ordynacja podatkowa. Należy przy tym pamiętać, iż pliki te składa się każdego miesiąca za miesiąc poprzedni – dotyczy to nawet podatników, którzy składają deklaracje VAT-7K za okresy kwartalne.

 

Ważne!

Przesyłanie plików JPK_VAT nie zwalnia podatnika z obowiązku składania deklaracji VAT-7 lub VAT-7K. Czynni podatnicy VAT przesyłają elektronicznie oba te rodzaje dokumentów.

 

Pierwsze obowiązkowe pliki JPK_VAT mikroprzedsiębiorcy składają do 26 lutego 2018 r. – zawierają one dane z ewidencji VAT za styczeń 2018 r. Data ta stanowi także termin przesłania deklaracji VAT-7 za styczeń w przypadku podatników rozliczających się miesięcznie.

 

Więcej o Jednolitym Pliku Kontrolnym czytaj w Poradniku

 

Programy dla firm gotowe na JPK – zobaczą naszą ofertę

Czytany 994 razy Ostatnio zmieniany sobota, 17 luty 2018 12:16

Artykuły powiązane

 • Sprawozdania finansowe w formie plików JPK od 1 października 2018 r. Sprawozdania finansowe w formie plików JPK od 1 października 2018 r.

  Wkrótce podmioty zobowiązane do składania sprawozdań finansowych będą wysyłać dokumenty w formie plików JPK. Sprawdź, dla których sprawozdań finansowych resort finansów opublikował struktury logiczne Jednolitego Pliku Kontrolnego w Biuletynie Informacji Publicznej, a które należy wysyłać w postaci elektronicznej nieustrukturyzowanej.

 • Jak odliczyć ulgę na kasę fiskalną w deklaracji VAT? Jak odliczyć ulgę na kasę fiskalną w deklaracji VAT?

  Czynni podatnicy VAT, którzy rozpoczynają pracę z kasą fiskalną i spełnili warunki określone w przepisach, mogą skorzystać z ulgi na zakup tego urządzenia – przysługującą im kwotę odliczają w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K. Sprawdź, jak to zrobić w praktyce. Dowiedz się też, czy ulgę można odliczyć przy nadwyżce podatku naliczonego nad należnym i co powinni zrobić podatnicy korzystający ze zwolnienia z VAT.

 • Jak wprowadzić dane do JPK_VAT; Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów Jak wprowadzić dane do JPK_VAT; Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

  Resort finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej zamieścił kolejne wyjaśnienia dotyczące prawidłowego tworzenia plików JPK_VAT. Informacje te skierowane są m.in. do podatników biorących udział w transakcjach objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia. Podano także wskazówki, z których skorzystać mogą wszyscy przedsiębiorcy – mają one związek z prawidłowym wprowadzeniem do JPK_VAT danych z faktur.

 • Nowe druki deklaracji VAT od 1 lipca 2018 r. Nowe druki deklaracji VAT od 1 lipca 2018 r.

  Wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności VAT wiąże się z koniecznością dostosowania obowiązujących druków deklaracji VAT do nowych realiów po 1 lipca 2018 r. Sprawdź, jakie zmiany zostały wprowadzone w deklaracjach VAT-7, VAT-7K, VAT-8, VAT-9M oraz skróconej deklaracji VAT-12. Dowiedz się też więcej o podzielonej płatności VAT.

 • Jednolity Plik Kontrolny na żądanie już od 1 lipca 2018 r. Jednolity Plik Kontrolny na żądanie już od 1 lipca 2018 r.

  Kończy się okres przejściowy na wdrożenie Jednolitego Pliku Kontrolnego na żądanie organu podatkowego dla małych, średnich i mikroprzedsiębiorców. Sprawdź, jakie struktury JPK trzeba przekazywać od 1 lipca 2018 r., jak zrobić to w praktyce oraz co grozi za niedopełnienie wymogu udostępnienia danych z ksiąg na żądanie organu podatkowego w obowiązującym terminie.