poniedziałek, 19 luty 2018 21:44

Kasy fiskalne online obowiązkowe również dla lekarzy!

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Nie tylko mechaników, fryzjerów, stacje paliw, hotele, kluby fitness, firmy budowlane i gastronomiczne obejmie obowiązek wymiany kasy fiskalnej na urządzenie online’owe – nowy projekt ustawy nowelizacyjnej przewiduje objęcie tym wymogiem m.in. lekarzy i lekarzy dentystów. Sprawdź, kiedy kasa online będzie musiała znaleźć się w gabinecie lekarskim, dlaczego konieczne będzie zakupienie urządzenia jeszcze przed ustawowym terminem i z jakim kosztem będzie się to wiązało.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach aktualnie czeka na zatwierdzenie Komitetu Rady Ministrów do Spraw Cyfryzacji. Do ostatecznego opublikowania w Dzienniku Ustaw pozostała już stosunkowo krótka droga – w każdej chwili można się tego spodziewać. Najważniejsza zmiana przewidziana w tym nowym akcie prawnym to wprowadzenie kas fiskalnych online – urządzeń nowej generacji, których jednym z głównych zadań będzie przesyłanie danych w sposób ciągły i automatyczny do Centralnego Repozytorium Kas.

O kasach fiskalnych online mówi się już od prawie 2 lat. Ustawodawca nie planuje wprawdzie wprowadzenia powszechnego obowiązku natychmiastowej wymiany kas na urządzenia online’owe przez wszystkich podatników, jednak reforma systemu kasowego w Polsce jest już przesądzona. Przedsiębiorcy wymienią kasy stopniowo. Nie będą do tego zmuszani – kasy fiskalne „starego” typu po prostu powoli będą wycofywane z rynku.

 

Jednak nie wszystkie branże będą sobie mogły pozwolić na użytkowanie „starych” kas fiskalnych aż do końca ich okresu eksploatacji. Projekt ustawy nowelizacyjnej przewiduje bowiem wprowadzenie obowiązku terminowej wymiany kas przez niektóre branże. Wśród podatników, którzy będą musieli rozpocząć stosowanie kas online’owych, znaleźli się także lekarze oraz lekarze dentyści.

 

Kasa fiskalna online dla lekarza

Pierwotny projekt ustawy nowelizacyjnej z września 2018 r. nie przewidywał wprowadzenia obowiązku wymiany kas fiskalnych na urządzenia online’owe przez lekarzy i dentystów. Wśród grup podatników zobowiązanych do wymiany kas początkowo znaleźli się m.in. mechanicy, wulkanizatorzy, fryzjerzy, kosmetyczki, właściciele stacji paliw, firm budowlanych, gastronomicznych, hoteli i klubów fitness. Jednakże w najnowszym projekcie z 9 lutego 2018 r. oprócz wymienionych powyżej grup podatników znaleźli się również lekarze i lekarze dentyści, a także prawnicy.

 

Kasy fiskalne online u lekarzy i dentystów zostaną jednak wprowadzone najpóźniej w porównaniu z pozostałymi branżami – podatnicy ci nowe urządzenia będą musieli stosować od 1 stycznia 2020 roku. Taki sam termin ma obowiązywać podatników świadczących usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, prawnicze, budowlane oraz usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej.

 

Kiedy lekarz musi kupić kasę online

Ustalenie dla lekarzy i dentystów terminu 1 stycznia 2020 roku na wprowadzenie kas fiskalnych online oznacza, iż tego dnia urządzenie powinno być już zaprogramowane, zafiskalizowane i gotowe do ewidencjonowania sprzedaży – tak aby już pierwszy pacjent otrzymał paragon wydrukowany przez kasę nowego typu. W praktyce będzie się to przekładało na konieczność zakupienia urządzenia odpowiednio wcześniej – nawet kilka miesięcy przed obowiązującym terminem. Lekarz musi mieć bowiem czas na dopełnienie formalności związanych z instalacją kasy, naukę obsługi nowego urządzenia, a także programowanie i fiskalizację przeprowadzoną przez uprawnionego serwisanta.

 

Kiedy pojawią się pierwsze kasy fiskalne online? Z pewnością nie od razu po opublikowaniu ustawy nowelizacyjnej w Dzienniku Ustaw. Nawet jeśli stanie się to jeszcze w lutym, pierwszych kas online  na półkach salonów sprzedaży można spodziewać się dopiero w drugiej połowie 2018 r. Producenci muszą bowiem mieć czas na wykonanie projektów, wdrożenie nowych technologii i oczywiście przeprowadzenie całego procesu produkcyjnego.

 

Kasa online dla lekarza – koszt

Każda wymiana urządzeń to dla gabinetu lekarskiego dodatkowy koszt. Z tego względu nowe przepisy nie wzbudzają entuzjazmu w branży medycznej. Aby ułatwić polskim podatnikom spełnienie wymogu wymiany kas, ustawodawca planuje zwiększyć kwotę ulgi na zakup tego urządzenia – z obecnych 700 zł do maksymalnie 1.000 zł. Nowa ulga ma przysługiwać nawet tym lekarzom i dentystom, którzy już wcześniej z niej skorzystali.

 

To nie jedyna dobra wiadomość wiązana z kosztami zakupu kas fiskalnych online do gabinetów lekarskich i stomatologicznych. Kolejna to cena nowych urządzeń, która według deklaracji producentów ma wzrosnąć tylko nieznacznie (200-300 zł). Z kolei np. firma Posnet zapewniła, iż oferowane przez nią kasy online’owe nie będą różniły się ceną od kas „starego” typu z elektroniczną kopią paragonu.

 

Lekarze najczęściej wybierają do swoich gabinetów małe, mobilne kasy – proste w obsłudze, bez zaawansowanych funkcji, zbędnych przy tego typu działalnościach. Właśnie takie urządzenia najlepiej odpowiadają potrzebom gabinetów lekarskich, a także lekarzom działającym mobilnie, np. odwiedzających pacjentów w domach. W praktyce koszt kasy online’owej okaże się prawie nieodczuwalny, co stanowi dobrą wiadomość szczególnie dla niewielkich gabinetów.

 

Kasa online’owa – co to takiego

Urządzenia fiskalne nowego typu – kasy fiskalne online – będą przesyłać dane m.in. o transakcjach do Centralnego Repozytorium Kas. Posiadanie przez Krajową Administrację Skarbową takich informacji pozwoli szybciej wychwytywać poważne nadużycia i oszustwa podatkowe. Uczciwym podatnikom posiadanie kas online’owych ma przynieść istotną korzyść – mniej będzie formalności, a więcej czynności wykonywanych automatycznie.

Ponadto kasy online’owe obok tradycyjnych wydruków mają emitować e-paragony – dokumenty elektroniczne przesyłane nabywcy na jego żądanie. Urządzenia takie będą też posiadały wiele innych udogodnień, m.in. możliwość wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie i obowiązkowy protokół komunikacyjny do terminala płatniczego.

 

Więcej o kasach fiskalnych online od 2018 r. czytaj w Poradniku

Czytany 1344 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 19 luty 2018 21:55

Artykuły powiązane

 • Kasy fiskalne 2019: Kary za brak przeglądu w terminie Kasy fiskalne 2019: Kary za brak przeglądu w terminie

  Nie tylko utrata ulgi, ale też kara pieniężna w wysokości 300 zł – takie konsekwencje grożą za brak terminowego przeglądu technicznego kasy fiskalnej w 2019 r. Sprawdź, jak często musisz dokonywać przeglądów technicznych kasy. Dowiedz się też, dlaczego dziś szybciej niż kiedyś fiskus uzyskuje dane spóźnialskich podatników.

 • Kasa fiskalna Posnet Mobile w wersji ONLINE – już w sprzedaży! Kasa fiskalna Posnet Mobile w wersji ONLINE – już w sprzedaży!

  Najmniejsza kasa fiskalna na polskim rynku już dostępna jest w wersji online’owej. To Posnet Mobile Online – doskonała do pracy mobilnej i stacjonarnej w niewielkich punktach handlowych i usługowych. Sprawdź, dlaczego warto kupić Mobile Online i kto może skorzystać z ulgi na jej zakup.

 • Kasy fiskalne online dla składów opału Kasy fiskalne online dla składów opału

   

  Od 1 maja 2019 r. są już na półkach salonów sprzedaży!

   

  Kasy fiskalne online dla składów opału – wybierz najlepszą!

   

  Prowadzisz skład opału? Zajmujesz się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych? Wkrótce wymienisz swoje urządzenie rejestrujące na kasę fiskalną online! To nie tylko nowy obowiązek, ale też nowe możliwości. Kasy fiskalne online dla składów opału zostały wyposażone w nowe funkcjonalności, lepsze zabezpieczenia i większe możliwości. Sprawdź!

   

  opal

   

  Kasy fiskalne online od kiedy – dla składów opału?

   

  Urządzenia nowego typu wysyłają dane do Centralnego Repozytorium Kas (CRK). Komunikują się z dowolnym terminalem płatniczym. Zapisują dane bezpiecznie w pamięci chronionej. W standardzie posiadają wszystkie funkcje nowoczesnego urządzenia fiskalnego – drukują nr NIP nabywcy na paragonie, łączą się z Internetem stacjonarnie i mobilnie i wiele innych.

  Nawet jeśli twoja kasa fiskalna jest całkiem dobra, wkrótce wymienisz ją na kasę online. Terminowa instalacja kasy online’owej w składzie opału jest bardzo ważna – stanowi m.in. jeden z warunków otrzymania ulgi do 700 zł.

   

  Kasa fiskalna online dla składów opału będzie obowiązkowa od 1 lipca 2020 r.

   

  Kasa fiskalna dla składu opału

   

  Podatnicy zajmujący się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych stosują kasy fiskalne na zasadach obowiązujących ogół przedsiębiorców. Jedynie w nielicznych przypadkach mogą korzystać ze zwolnienia z obowiązku stosowania kasy. Dotyczy to podatników, których obrót netto ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych nie przekracza 20.000 zł rocznie. Pozostali właściciele składów opału muszą rejestrować na kasie każdą sprzedaż.

   

  Kasa online czy kasa z kopią elektroniczną?

   

  Od 1 maja 2019 r. kasy fiskalne i drukarki fiskalne online już są na rynku. Przedsiębiorcy wciąż jednak mają wybór – mogą kupić kasę online lub kasę tradycyjną z elektroniczną kopią paragonu. Skład opału też ma wybór – do obowiązkowej wymiany kas pozostało jeszcze wiele miesięcy. Warto to przemyśleć. Zakup kasy z elektroniczną kopią paragonu nie pozbawia podatnika możliwości skorzystania z ulgi do 700 zł przysługującej przy wymianie urządzenia na online’owe.

 • Kasy fiskalne online dla firm budowlanych Kasy fiskalne online dla firm budowlanych

   

  Prowadzisz firmę budowlaną?

   

  Od 1 maja 2019 r. możesz już kupić kasę fiskalną online!

   

  Kasy fiskalne online opanowują rynek. Przepisy otwierające producentom drogę do ich sprzedaży weszły w życie 1 maja 2019 r. Urządzenia nowego typu przesyłają dane do Centralnego Repozytorium Kas. Kasy fiskalne online dla firm budowlanych wkrótce staną się obowiązkowe! Wybierz urządzenie najlepiej odpowiadające twoim potrzebom i poznaj zalety nowych kas.

  budowa

   

   

  Kasy fiskalne online od kiedy – dla firm budowlanych?

   

  Jeśli świadczysz usługi budowlane, nowe przepisy obligują cię do wymiany obecnie stosowanego urządzenia na kasę fiskalną online. Co się zmieni? Właściwie niewiele. Użytkownik kasy online’owej musi zapewnić jej dostęp do Internetu – stacjonarny lub mobilny. Tak samo proste w obsłudze i tak samo funkcjonalne, kasy nowego typu zostały znacznie udoskonalone. W jaki sposób?

  Kasy fiskalne online dla firm budowlanych komunikują się z dowolnym terminalem płatniczym. Zapisują dane w pamięci chronionej, w której są bezpieczniejsze niż na nośniku. Standardowo drukują numer NIP nabywcy na paragonie. Większość modeli stworzona została od nowa w wyższych standardach – posiadają większe bazy towarowe, mocniejsze mechanizmy i wiele innych możliwości.

   

  Kasy fiskalne online dla firm budowlanych będą obowiązkowe od 1 stycznia 2021 r.

   

  Kasa fiskalna dla firmy budowlanej

   

  Przedsiębiorca świadczący usługi budowlane na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych musi mieć kasę fiskalną i ewidencjonować za jej pomocą każdą usługę. Wyjątkiem są firmy spełniające wymogi do zwolnienia z kasy fiskalnej. Urządzenia nie muszą mieć przedsiębiorcy, których obrót netto z tej sprzedaży nie przekracza 20.000 zł rocznie. Zwolnienie przysługuje też przy świadczeniu usług z zapłatą na rachunek. Większość firm budowlanych musi mieć jednak kasę fiskalną.

   

  Kasa online czy z kopią elektroniczną?

   

  Aż do końca 2020 r. firmy budowlane mogą korzystać z tradycyjnych kas. Jeśli wolą kasy online’owe, mogą je kupić już teraz! Przepisy pozostawiają podatnikom wybór – kasa online lub kasa fiskalna z elektroniczną kopią paragonu. Pamiętaj, że jeśli już teraz wymienisz obecne urządzenie na online’owe, możesz skorzystać z ulgi do 700 zł. Jeśli wolisz kupić kasę z elektroniczną kopią, z ulgi skorzystasz przy wymianie kasy.

 • Kasy fiskalne online dla klubów fitness Kasy fiskalne online dla klubów fitness

   

  Od 1 maja 2019 r. już są na półkach salonów sprzedaży!

   

  Kasy fiskalne online – wkrótce obowiązkowe także dla klubów fitness!

   

  Świadczysz usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej w zakresie wstępu? Wkrótce wymienisz swoje urządzenie rejestrujące na kasę fiskalną online. Nowe kasy to nie tylko nowy obowiązek, ale też zupełnie nowe możliwości. Urządzenia online’owe zostały wyposażone w innowacyjne rozwiązania, m.in. bezpieczną pamięć chronioną, a w wielu przypadkach także wyższe parametry techniczne.

   

  fit

   

  Kasy fiskalne online od kiedy – dla klubów fitness

   

  Przepisy, które weszły w życie 1 maja 2019 r., zobowiązały niektóre branże do wprowadzenia kas fiskalnych online. Urządzenia nowego typu przesyłają dane o transakcjach do Centralnego Repozytorium Kas. Komunikują się z dowolnym terminalem płatniczym i posiadają zaawansowane funkcje w standardzie, m.in. opcję wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie.

  Do wymiany kas na online’owe zobowiązani zostali także podatnicy świadczących usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu. Kasy i drukarki fiskalne online są już na rynku! Do wyboru masz wiele modeli dostosowanych do potrzeb różnych firm.

   

  Kasy fiskalne online dla klubów fitness będą obowiązkowe od 1 stycznia 2021 r.

   

  Kasa fiskalna w klubie fitness

   

  Przedsiębiorcy świadczący usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej mogą korzystać ze zwolnień z kas fiskalnych. Konieczne jest jednak spełnienie restrykcyjnych wymogów. Kas nie muszą mieć podatnicy, których obrót ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych nie przekracza rocznie 20.000 zł netto. Innym zwolnieniem jest zwolnienie dla świadczenia usług z zapłatą na rachunek (po spełnieniu wymogów określonych w osobnych przepisach). Większość klubów fitness ma kasy fiskalne.

   

  Kasa fiskalna online czy z kopią elektroniczną?

   

  Zanim w kalendarzu pojawi się data 1 stycznia 2021 r., kluby fitness mają wybór – mogą kupić kasę fiskalną online lub kasę tradycyjną z elektroniczną kopią paragonu. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem nowej kasy, rozważ za i przeciw. Nieoceniona w tym względzie okaże się pomoc doświadczonego sprzedawcy-serwisanta. Pamiętaj, że nawet jeśli kupisz kasę z kopią elektroniczną, przy wymianie jej na online’ową wciąż możesz skorzystać z ulgi do 700 zł.