Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach aktualnie czeka na zatwierdzenie Komitetu Rady Ministrów do Spraw Cyfryzacji. Do ostatecznego opublikowania w Dzienniku Ustaw pozostała już stosunkowo krótka droga – w każdej chwili można się tego spodziewać. Najważniejsza zmiana przewidziana w tym nowym akcie prawnym to wprowadzenie kas fiskalnych online – urządzeń nowej generacji, których jednym z głównych zadań będzie przesyłanie danych w sposób ciągły i automatyczny do Centralnego Repozytorium Kas.
O kasach fiskalnych online mówi się już od prawie 2 lat. Ustawodawca nie planuje wprawdzie wprowadzenia powszechnego obowiązku natychmiastowej wymiany kas na urządzenia online’owe przez wszystkich podatników, jednak reforma systemu kasowego w Polsce jest już przesądzona. Przedsiębiorcy wymienią kasy stopniowo. Nie będą do tego zmuszani – kasy fiskalne „starego” typu po prostu powoli będą wycofywane z rynku.
Jednak nie wszystkie branże będą sobie mogły pozwolić na użytkowanie „starych” kas fiskalnych aż do końca ich okresu eksploatacji. Projekt ustawy nowelizacyjnej przewiduje bowiem wprowadzenie obowiązku terminowej wymiany kas przez niektóre branże. Wśród podatników, którzy będą musieli rozpocząć stosowanie kas online’owych, znaleźli się także lekarze oraz lekarze dentyści.
Kasa fiskalna online dla lekarza
Pierwotny projekt ustawy nowelizacyjnej z września 2018 r. nie przewidywał wprowadzenia obowiązku wymiany kas fiskalnych na urządzenia online’owe przez lekarzy i dentystów. Wśród grup podatników zobowiązanych do wymiany kas początkowo znaleźli się m.in. mechanicy, wulkanizatorzy, fryzjerzy, kosmetyczki, właściciele stacji paliw, firm budowlanych, gastronomicznych, hoteli i klubów fitness. Jednakże w najnowszym projekcie z 9 lutego 2018 r. oprócz wymienionych powyżej grup podatników znaleźli się również lekarze i lekarze dentyści, a także prawnicy.
Kasy fiskalne online u lekarzy i dentystów zostaną jednak wprowadzone najpóźniej w porównaniu z pozostałymi branżami – podatnicy ci nowe urządzenia będą musieli stosować od 1 stycznia 2020 roku. Taki sam termin ma obowiązywać podatników świadczących usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, prawnicze, budowlane oraz usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej.
Kiedy lekarz musi kupić kasę online
Ustalenie dla lekarzy i dentystów terminu 1 stycznia 2020 roku na wprowadzenie kas fiskalnych online oznacza, iż tego dnia urządzenie powinno być już zaprogramowane, zafiskalizowane i gotowe do ewidencjonowania sprzedaży – tak aby już pierwszy pacjent otrzymał paragon wydrukowany przez kasę nowego typu. W praktyce będzie się to przekładało na konieczność zakupienia urządzenia odpowiednio wcześniej – nawet kilka miesięcy przed obowiązującym terminem. Lekarz musi mieć bowiem czas na dopełnienie formalności związanych z instalacją kasy, naukę obsługi nowego urządzenia, a także programowanie i fiskalizację przeprowadzoną przez uprawnionego serwisanta.
Kiedy pojawią się pierwsze kasy fiskalne online? Z pewnością nie od razu po opublikowaniu ustawy nowelizacyjnej w Dzienniku Ustaw. Nawet jeśli stanie się to jeszcze w lutym, pierwszych kas online na półkach salonów sprzedaży można spodziewać się dopiero w drugiej połowie 2018 r. Producenci muszą bowiem mieć czas na wykonanie projektów, wdrożenie nowych technologii i oczywiście przeprowadzenie całego procesu produkcyjnego.
Kasa online dla lekarza – koszt
Każda wymiana urządzeń to dla gabinetu lekarskiego dodatkowy koszt. Z tego względu nowe przepisy nie wzbudzają entuzjazmu w branży medycznej. Aby ułatwić polskim podatnikom spełnienie wymogu wymiany kas, ustawodawca planuje zwiększyć kwotę ulgi na zakup tego urządzenia – z obecnych 700 zł do maksymalnie 1.000 zł. Nowa ulga ma przysługiwać nawet tym lekarzom i dentystom, którzy już wcześniej z niej skorzystali.
To nie jedyna dobra wiadomość wiązana z kosztami zakupu kas fiskalnych online do gabinetów lekarskich i stomatologicznych. Kolejna to cena nowych urządzeń, która według deklaracji producentów ma wzrosnąć tylko nieznacznie (200-300 zł). Z kolei np. firma Posnet zapewniła, iż oferowane przez nią kasy online’owe nie będą różniły się ceną od kas „starego” typu z elektroniczną kopią paragonu.
Lekarze najczęściej wybierają do swoich gabinetów małe, mobilne kasy – proste w obsłudze, bez zaawansowanych funkcji, zbędnych przy tego typu działalnościach. Właśnie takie urządzenia najlepiej odpowiadają potrzebom gabinetów lekarskich, a także lekarzom działającym mobilnie, np. odwiedzających pacjentów w domach. W praktyce koszt kasy online’owej okaże się prawie nieodczuwalny, co stanowi dobrą wiadomość szczególnie dla niewielkich gabinetów.
Kasa online’owa – co to takiego
Urządzenia fiskalne nowego typu – kasy fiskalne online – będą przesyłać dane m.in. o transakcjach do Centralnego Repozytorium Kas. Posiadanie przez Krajową Administrację Skarbową takich informacji pozwoli szybciej wychwytywać poważne nadużycia i oszustwa podatkowe. Uczciwym podatnikom posiadanie kas online’owych ma przynieść istotną korzyść – mniej będzie formalności, a więcej czynności wykonywanych automatycznie.
Ponadto kasy online’owe obok tradycyjnych wydruków mają emitować e-paragony – dokumenty elektroniczne przesyłane nabywcy na jego żądanie. Urządzenia takie będą też posiadały wiele innych udogodnień, m.in. możliwość wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie i obowiązkowy protokół komunikacyjny do terminala płatniczego.
Więcej o kasach fiskalnych online od 2018 r. czytaj w Poradniku