poniedziałek, 19 luty 2018 21:44

Kasy fiskalne online obowiązkowe również dla lekarzy!

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Nie tylko mechaników, fryzjerów, stacje paliw, hotele, kluby fitness, firmy budowlane i gastronomiczne obejmie obowiązek wymiany kasy fiskalnej na urządzenie online’owe – nowy projekt ustawy nowelizacyjnej przewiduje objęcie tym wymogiem m.in. lekarzy i lekarzy dentystów. Sprawdź, kiedy kasa online będzie musiała znaleźć się w gabinecie lekarskim, dlaczego konieczne będzie zakupienie urządzenia jeszcze przed ustawowym terminem i z jakim kosztem będzie się to wiązało.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach aktualnie czeka na zatwierdzenie Komitetu Rady Ministrów do Spraw Cyfryzacji. Do ostatecznego opublikowania w Dzienniku Ustaw pozostała już stosunkowo krótka droga – w każdej chwili można się tego spodziewać. Najważniejsza zmiana przewidziana w tym nowym akcie prawnym to wprowadzenie kas fiskalnych online – urządzeń nowej generacji, których jednym z głównych zadań będzie przesyłanie danych w sposób ciągły i automatyczny do Centralnego Repozytorium Kas.

O kasach fiskalnych online mówi się już od prawie 2 lat. Ustawodawca nie planuje wprawdzie wprowadzenia powszechnego obowiązku natychmiastowej wymiany kas na urządzenia online’owe przez wszystkich podatników, jednak reforma systemu kasowego w Polsce jest już przesądzona. Przedsiębiorcy wymienią kasy stopniowo. Nie będą do tego zmuszani – kasy fiskalne „starego” typu po prostu powoli będą wycofywane z rynku.

 

Jednak nie wszystkie branże będą sobie mogły pozwolić na użytkowanie „starych” kas fiskalnych aż do końca ich okresu eksploatacji. Projekt ustawy nowelizacyjnej przewiduje bowiem wprowadzenie obowiązku terminowej wymiany kas przez niektóre branże. Wśród podatników, którzy będą musieli rozpocząć stosowanie kas online’owych, znaleźli się także lekarze oraz lekarze dentyści.

 

Kasa fiskalna online dla lekarza

Pierwotny projekt ustawy nowelizacyjnej z września 2018 r. nie przewidywał wprowadzenia obowiązku wymiany kas fiskalnych na urządzenia online’owe przez lekarzy i dentystów. Wśród grup podatników zobowiązanych do wymiany kas początkowo znaleźli się m.in. mechanicy, wulkanizatorzy, fryzjerzy, kosmetyczki, właściciele stacji paliw, firm budowlanych, gastronomicznych, hoteli i klubów fitness. Jednakże w najnowszym projekcie z 9 lutego 2018 r. oprócz wymienionych powyżej grup podatników znaleźli się również lekarze i lekarze dentyści, a także prawnicy.

 

Kasy fiskalne online u lekarzy i dentystów zostaną jednak wprowadzone najpóźniej w porównaniu z pozostałymi branżami – podatnicy ci nowe urządzenia będą musieli stosować od 1 stycznia 2020 roku. Taki sam termin ma obowiązywać podatników świadczących usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, prawnicze, budowlane oraz usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej.

 

Kiedy lekarz musi kupić kasę online

Ustalenie dla lekarzy i dentystów terminu 1 stycznia 2020 roku na wprowadzenie kas fiskalnych online oznacza, iż tego dnia urządzenie powinno być już zaprogramowane, zafiskalizowane i gotowe do ewidencjonowania sprzedaży – tak aby już pierwszy pacjent otrzymał paragon wydrukowany przez kasę nowego typu. W praktyce będzie się to przekładało na konieczność zakupienia urządzenia odpowiednio wcześniej – nawet kilka miesięcy przed obowiązującym terminem. Lekarz musi mieć bowiem czas na dopełnienie formalności związanych z instalacją kasy, naukę obsługi nowego urządzenia, a także programowanie i fiskalizację przeprowadzoną przez uprawnionego serwisanta.

 

Kiedy pojawią się pierwsze kasy fiskalne online? Z pewnością nie od razu po opublikowaniu ustawy nowelizacyjnej w Dzienniku Ustaw. Nawet jeśli stanie się to jeszcze w lutym, pierwszych kas online  na półkach salonów sprzedaży można spodziewać się dopiero w drugiej połowie 2018 r. Producenci muszą bowiem mieć czas na wykonanie projektów, wdrożenie nowych technologii i oczywiście przeprowadzenie całego procesu produkcyjnego.

 

Kasa online dla lekarza – koszt

Każda wymiana urządzeń to dla gabinetu lekarskiego dodatkowy koszt. Z tego względu nowe przepisy nie wzbudzają entuzjazmu w branży medycznej. Aby ułatwić polskim podatnikom spełnienie wymogu wymiany kas, ustawodawca planuje zwiększyć kwotę ulgi na zakup tego urządzenia – z obecnych 700 zł do maksymalnie 1.000 zł. Nowa ulga ma przysługiwać nawet tym lekarzom i dentystom, którzy już wcześniej z niej skorzystali.

 

To nie jedyna dobra wiadomość wiązana z kosztami zakupu kas fiskalnych online do gabinetów lekarskich i stomatologicznych. Kolejna to cena nowych urządzeń, która według deklaracji producentów ma wzrosnąć tylko nieznacznie (200-300 zł). Z kolei np. firma Posnet zapewniła, iż oferowane przez nią kasy online’owe nie będą różniły się ceną od kas „starego” typu z elektroniczną kopią paragonu.

 

Lekarze najczęściej wybierają do swoich gabinetów małe, mobilne kasy – proste w obsłudze, bez zaawansowanych funkcji, zbędnych przy tego typu działalnościach. Właśnie takie urządzenia najlepiej odpowiadają potrzebom gabinetów lekarskich, a także lekarzom działającym mobilnie, np. odwiedzających pacjentów w domach. W praktyce koszt kasy online’owej okaże się prawie nieodczuwalny, co stanowi dobrą wiadomość szczególnie dla niewielkich gabinetów.

 

Kasa online’owa – co to takiego

Urządzenia fiskalne nowego typu – kasy fiskalne online – będą przesyłać dane m.in. o transakcjach do Centralnego Repozytorium Kas. Posiadanie przez Krajową Administrację Skarbową takich informacji pozwoli szybciej wychwytywać poważne nadużycia i oszustwa podatkowe. Uczciwym podatnikom posiadanie kas online’owych ma przynieść istotną korzyść – mniej będzie formalności, a więcej czynności wykonywanych automatycznie.

Ponadto kasy online’owe obok tradycyjnych wydruków mają emitować e-paragony – dokumenty elektroniczne przesyłane nabywcy na jego żądanie. Urządzenia takie będą też posiadały wiele innych udogodnień, m.in. możliwość wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie i obowiązkowy protokół komunikacyjny do terminala płatniczego.

 

Więcej o kasach fiskalnych online od 2018 r. czytaj w Poradniku

Czytany 849 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 19 luty 2018 21:55

Artykuły powiązane

 • Kto musi mieć kasy fiskalne online w 2019 r. Kto musi mieć kasy fiskalne online w 2019 r.

  Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, a mechanicy, wulkanizatorzy i właściciele stacji paliw wciąż nie mogą kupić kas fiskalnych online. Czy w takim razie obowiązek stosowania urządzeń nowego typu rzeczywiście obejmie ich od 1 stycznia 2019 r.? I co sądzić o kasach promowanych przez sprzedawców jako przygotowane na planowane zmiany, gotowe na online? Sprawdź, jak wygląda obecny stan prawny dotyczący kas fiskalnych online.

 • Kasy fiskalne: Zmiany od 1 października 2018 r. Kasy fiskalne: Zmiany od 1 października 2018 r.

  Użytkowników kas i drukarek fiskalnych czeka wiele zmian. Wszystko za sprawą wprowadzenia na rynek kas fiskalnych online – urządzeń przesyłających dane o transakcjach do Krajowej Administracji Skarbowej. Sprawdź, czym będą kasy online’owe i kto będzie musiał je mieć już od 2019 roku. Dowiedz się też, na czym będzie polegało leasingowanie kasy i dlaczego w nowym stanie prawnym nie uniknie się kary za brak przeglądu technicznego.

 • Kasy fiskalne online: Kto musi mieć od 2020 roku? Kasy fiskalne online: Kto musi mieć od 2020 roku?

  Lekarze, prawnicy, fryzjerzy, kosmetyczki, a także kluby fitness i firmy budowlane – wszyscy ci podatnicy będą musieli stosować kasy fiskalne online już od 2020 roku. Sprawdź, kogo obowiązek ten obejmie jeszcze wcześniej – w roku 2019. Dowiedz się też, czym są kasy fiskalne online i dlaczego warto będzie zakupić urządzenie nowego typu, nawet jeśli nowe przepisy nie przewidują dla podatnika takiego obowiązku.

 • Kto musi mieć kasę fiskalną online od 2019 r.? Kto musi mieć kasę fiskalną online od 2019 r.?

  Jako pierwsze kasy fiskalne online będą musiały wprowadzić branża motoryzacyjna i paliwowa. Tak wynika z projektu ustawy nowelizacyjnej. Zakup urządzenia nowego typu w przypadku tych branż będzie musiał nastąpić jeszcze w 2018 r. Następne będą branża gastronomiczna i hotelarska. Sprawdź, kogo obejmie obowiązek wymiany kasy fiskalnej na urządzenie online’owe i co ze „starymi” kasami, użytkowanymi obecnie przez podatników.

 • Kasy fiskalne online już wkrótce! Opublikowano nowe rozporządzenie techniczne 2018 Kasy fiskalne online już wkrótce! Opublikowano nowe rozporządzenie techniczne 2018

  Emitują zarówno paragony papierowe, jaki i e-paragony, obowiązkowo posiadają interfejs do terminala płatniczego, łączą się z Centralnym Repozytorium Kas – takie właśnie będą nowe kasy fiskalne. Opublikowanie nowego rozporządzenia technicznego otworzy producentom kas drogę do uzyskiwania homologacji dla zupełnie nowego typu urządzeń – kas fiskalnych online.