wtorek, 20 luty 2018 14:23

Termin wysłania JPK_VAT za styczeń 2018 przez mikroprzedsiębiorców

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Wszyscy czynni podatnicy VAT, w tym taksówkarze, rolnicy oraz podatnicy rozliczający zryczałtowany podatek od prywatnego najmu od 1 stycznia 2018 r. muszą co miesiąc przesyłać pliki JPK_VAT. Sprawdź, kiedy mija termin pierwszego obowiązkowego przesłania tych plików przez mikroprzedsiębiorców. Dowiedz się też, jakie dane powinien zawierać JPK_VAT i czy jego przesłanie zwalnia z obowiązku złożenia deklaracji VAT-7 lub VAT-7K.

Przepisy dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego weszły w życie 1 lipca 2016 r. Od tej daty pliki JPK_VAT zawierające dane z ewidencji zakupu i sprzedaży VAT przesyłają największe podmioty. Podatnicy spełniający warunki dla zachowania statusu małych, średnich oraz mikroprzedsiębiorców mogli skorzystać z okresu przejściowego na wdrożenie JPK w działalności.

Dnia 1 stycznia 2018 r. skończył się okres przejściowy dla ostatniej grupy podmiotów, która mogła z niego korzystać – mikroprzedsiębiorców. Od tej daty obowiązują też nowe przepisy obligujące podatników do prowadzenia ewidencji VAT wyłącznie w formie elektronicznej. Oznacza to, iż obecnie obowiązek przesyłania plików JPK_VAT dotyczy wszystkich czynnych podatników VAT bez wyjątku.

 

Warto przy tym podkreślić, iż wymóg przesyłania plików JPK_VAT dotyczy także:

 • podatników świadczących usługi taksówek osobowych, rozliczających się ryczałtem (składających deklaracje VAT-12)
 • rolników zarejestrowanych jako czynni podatnicy VAT
 • podatników rozliczających zryczałtowany podatek od prywatnego najmu.

 

Zbliża się termin przesłania pierwszych obowiązkowych plików JPK_VAT przez mikroprzedsiębiorców. Zawierają one dane ze stycznia 2018 r. Wymóg składania JPK_VAT za okresy miesięczne dotyczy też podatników, którzy składają deklaracje VAT za okresy kwartalne.

 

Plik JPK_VAT za styczeń 2018 r.

Dane wykazane w pliku JPK_VAT powinny być zgodne z tymi, które podatnik ujmuje w deklaracji VAT. Wśród nich należy wymienić dane identyfikujące podatnika i właściwy urząd skarbowy (NIP, REGON, kod urzędu itp.), a także dane dotyczące dokumentów sprzedażowych i zakupowych ujęte w rejestrach VAT.

 

Przesłanie pliku JPK_VAT nie zwalnia podatnika ze złożenia deklaracji VAT-7 lub VAT-7K.

 

Zgodnie z art. 82 § 1b ustawy - Ordynacja podatkowa, Jednolite Pliki Kontrolne zawierające dane z ewidencji VAT składa się w formie elektronicznej bez wezwania organu podatkowego – w terminie do 25. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Oznacza to, iż terminem pierwszego obowiązkowego złożenia plików JPK_VAT przez mikroprzedsiębiorców jest 26 lutego 2018 r. (25.02 wypada w niedzielę).

 

Ważne!

Pliki JPK_VAT zawierające dane ze stycznia 2018 r. należy przesłać do poniedziałku 26 lutego 2018 r.

 

Kto nie składa JPK_VAT za styczeń 2018 r.

Obowiązek przesyłania plików JPK_VAT nie dotyczy jedynie organizacji międzynarodowych realizujących zadania publiczne, podmiotów wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 ustawy o VAT oraz podatników korzystających ze zwolnienia podmiotowego z tego podatku. Zgodnie z art. 113 ust. 1 i 9 tejże ustawy, zwolnienie podmiotowe dotyczy podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 tys. zł.

 

Więcej o Jednolitym Pliku Kontrolnym czytaj w Poradniku

Czytany 413 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 25 luty 2018 14:50

Artykuły powiązane

 • Jednolity Plik Kontrolny na żądanie już od 1 lipca 2018 r. Jednolity Plik Kontrolny na żądanie już od 1 lipca 2018 r.

  Kończy się okres przejściowy na wdrożenie Jednolitego Pliku Kontrolnego na żądanie organu podatkowego dla małych, średnich i mikroprzedsiębiorców. Sprawdź, jakie struktury JPK trzeba przekazywać od 1 lipca 2018 r., jak zrobić to w praktyce oraz co grozi za niedopełnienie wymogu udostępnienia danych z ksiąg na żądanie organu podatkowego w obowiązującym terminie.

 • Powrót do zwolnienia z VAT w 2018 r. a pliki JPK_VAT Powrót do zwolnienia z VAT w 2018 r. a pliki JPK_VAT

  Przedsiębiorcy, którym zależy na uniknięciu obowiązku comiesięcznej wysyłki plików JPK_VAT, mogą rozważyć ponowne skorzystanie ze zwolnienia z VAT. Wymaga to jednak spełnienia określonych warunków i nie zawsze okazuje się korzystne dla przedsiębiorcy – nie tylko pod względem finansowym. Sprawdź, kto może wrócić do zwolnienia z VAT w 2018 r. i w jakich okolicznościach konieczne jest skorygowanie odliczonego wcześniej VAT w związku ze zmianą przeznaczenia towarów i usług.

 • Jakie kary w 2018 r. za nieprzekazanie plików JPK_VAT w terminie Jakie kary w 2018 r. za nieprzekazanie plików JPK_VAT w terminie

  W lutym wszyscy czynni podatnicy VAT bez wyjątku wysyłają pliki JPK_VAT za styczeń 2018 r. Jeśli się spóźnią, grożą im poważne konsekwencje w postaci grzywny za wykroczenie skarbowe lub nawet przestępstwo skarbowe. Kara taka może wynieść nawet 20 mln złotych. W przypadku lżejszego sklasyfikowania czynu – do 42 tys. zł. Sprawdź, co grozi za nieprzekazanie plików JPK_VAT w 2018 r., kto ponosi odpowiedzialność za spóźnienie i czy możliwe jest odroczenie terminu przekazania informacji podatkowej.

 • Kary za nieprzekazanie plików JPK z ewidencji VAT w 2018 r. Kary za nieprzekazanie plików JPK z ewidencji VAT w 2018 r.

  Ponad 20 mln złotych – tyle w 2018 r. może wynieść maksymalna kara za nieprzesłanie w terminie pliku JPK_VAT. Nawet jeśli czyn zostanie zakwalifikowany jako wykroczenie, a nie przestępstwo skarbowe, grzywna wciąż może być wysoka – do 42 tys. zł. Sprawdź, co w 2018 r. grozi za nieprzekazanie pliku JPK_VAT w terminie, kto ponosi odpowiedzialność za niedopełnienie obowiązku i w jakich okolicznościach możliwe jest odroczenie terminu złożenia informacji podatkowej.

 • Przesłanie JPK_VAT – czy zwalnia z obowiązku złożenia deklaracji VAT Przesłanie JPK_VAT – czy zwalnia z obowiązku złożenia deklaracji VAT

  Choć wydawałoby się, że już wszystkie wątpliwości dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego zostały wyjaśnione, pojawiły się nowe pytania podatników. Ministerstwo Finansów odpowiada na nie na swojej oficjalnej stronie internetowej. Sprawdź, czy przesłanie pliku JPK_VAT zwalnia z obowiązku złożenia w formie elektronicznej deklaracji VAT-7 lub VAT-7K i do kiedy mikroprzedsiębiorcy muszą przesłać pierwsze obowiązkowe pliki z ewidencjami zakupu i sprzedaży VAT.

Bądź na bieżąco

kasy fiskalne 2018

towary uslugi2018

vat2018zmiany