wtorek, 20 luty 2018 14:23

Termin wysłania JPK_VAT za styczeń 2018 przez mikroprzedsiębiorców

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Wszyscy czynni podatnicy VAT, w tym taksówkarze, rolnicy oraz podatnicy rozliczający zryczałtowany podatek od prywatnego najmu od 1 stycznia 2018 r. muszą co miesiąc przesyłać pliki JPK_VAT. Sprawdź, kiedy mija termin pierwszego obowiązkowego przesłania tych plików przez mikroprzedsiębiorców. Dowiedz się też, jakie dane powinien zawierać JPK_VAT i czy jego przesłanie zwalnia z obowiązku złożenia deklaracji VAT-7 lub VAT-7K.

Przepisy dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego weszły w życie 1 lipca 2016 r. Od tej daty pliki JPK_VAT zawierające dane z ewidencji zakupu i sprzedaży VAT przesyłają największe podmioty. Podatnicy spełniający warunki dla zachowania statusu małych, średnich oraz mikroprzedsiębiorców mogli skorzystać z okresu przejściowego na wdrożenie JPK w działalności.

Dnia 1 stycznia 2018 r. skończył się okres przejściowy dla ostatniej grupy podmiotów, która mogła z niego korzystać – mikroprzedsiębiorców. Od tej daty obowiązują też nowe przepisy obligujące podatników do prowadzenia ewidencji VAT wyłącznie w formie elektronicznej. Oznacza to, iż obecnie obowiązek przesyłania plików JPK_VAT dotyczy wszystkich czynnych podatników VAT bez wyjątku.

 

Warto przy tym podkreślić, iż wymóg przesyłania plików JPK_VAT dotyczy także:

 • podatników świadczących usługi taksówek osobowych, rozliczających się ryczałtem (składających deklaracje VAT-12)
 • rolników zarejestrowanych jako czynni podatnicy VAT
 • podatników rozliczających zryczałtowany podatek od prywatnego najmu.

 

Zbliża się termin przesłania pierwszych obowiązkowych plików JPK_VAT przez mikroprzedsiębiorców. Zawierają one dane ze stycznia 2018 r. Wymóg składania JPK_VAT za okresy miesięczne dotyczy też podatników, którzy składają deklaracje VAT za okresy kwartalne.

 

Plik JPK_VAT za styczeń 2018 r.

Dane wykazane w pliku JPK_VAT powinny być zgodne z tymi, które podatnik ujmuje w deklaracji VAT. Wśród nich należy wymienić dane identyfikujące podatnika i właściwy urząd skarbowy (NIP, REGON, kod urzędu itp.), a także dane dotyczące dokumentów sprzedażowych i zakupowych ujęte w rejestrach VAT.

 

Przesłanie pliku JPK_VAT nie zwalnia podatnika ze złożenia deklaracji VAT-7 lub VAT-7K.

 

Zgodnie z art. 82 § 1b ustawy - Ordynacja podatkowa, Jednolite Pliki Kontrolne zawierające dane z ewidencji VAT składa się w formie elektronicznej bez wezwania organu podatkowego – w terminie do 25. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Oznacza to, iż terminem pierwszego obowiązkowego złożenia plików JPK_VAT przez mikroprzedsiębiorców jest 26 lutego 2018 r. (25.02 wypada w niedzielę).

 

Ważne!

Pliki JPK_VAT zawierające dane ze stycznia 2018 r. należy przesłać do poniedziałku 26 lutego 2018 r.

 

Kto nie składa JPK_VAT za styczeń 2018 r.

Obowiązek przesyłania plików JPK_VAT nie dotyczy jedynie organizacji międzynarodowych realizujących zadania publiczne, podmiotów wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 ustawy o VAT oraz podatników korzystających ze zwolnienia podmiotowego z tego podatku. Zgodnie z art. 113 ust. 1 i 9 tejże ustawy, zwolnienie podmiotowe dotyczy podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 tys. zł.

 

Więcej o Jednolitym Pliku Kontrolnym czytaj w Poradniku

Czytany 746 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 25 luty 2018 14:50

Artykuły powiązane

 • Sprawozdania finansowe w formie plików JPK od 1 października 2018 r. Sprawozdania finansowe w formie plików JPK od 1 października 2018 r.

  Wkrótce podmioty zobowiązane do składania sprawozdań finansowych będą wysyłać dokumenty w formie plików JPK. Sprawdź, dla których sprawozdań finansowych resort finansów opublikował struktury logiczne Jednolitego Pliku Kontrolnego w Biuletynie Informacji Publicznej, a które należy wysyłać w postaci elektronicznej nieustrukturyzowanej.

 • Jak wprowadzić dane do JPK_VAT; Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów Jak wprowadzić dane do JPK_VAT; Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

  Resort finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej zamieścił kolejne wyjaśnienia dotyczące prawidłowego tworzenia plików JPK_VAT. Informacje te skierowane są m.in. do podatników biorących udział w transakcjach objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia. Podano także wskazówki, z których skorzystać mogą wszyscy przedsiębiorcy – mają one związek z prawidłowym wprowadzeniem do JPK_VAT danych z faktur.

 • Jednolity Plik Kontrolny na żądanie już od 1 lipca 2018 r. Jednolity Plik Kontrolny na żądanie już od 1 lipca 2018 r.

  Kończy się okres przejściowy na wdrożenie Jednolitego Pliku Kontrolnego na żądanie organu podatkowego dla małych, średnich i mikroprzedsiębiorców. Sprawdź, jakie struktury JPK trzeba przekazywać od 1 lipca 2018 r., jak zrobić to w praktyce oraz co grozi za niedopełnienie wymogu udostępnienia danych z ksiąg na żądanie organu podatkowego w obowiązującym terminie.

 • Powrót do zwolnienia z VAT w 2018 r. a pliki JPK_VAT Powrót do zwolnienia z VAT w 2018 r. a pliki JPK_VAT

  Przedsiębiorcy, którym zależy na uniknięciu obowiązku comiesięcznej wysyłki plików JPK_VAT, mogą rozważyć ponowne skorzystanie ze zwolnienia z VAT. Wymaga to jednak spełnienia określonych warunków i nie zawsze okazuje się korzystne dla przedsiębiorcy – nie tylko pod względem finansowym. Sprawdź, kto może wrócić do zwolnienia z VAT w 2018 r. i w jakich okolicznościach konieczne jest skorygowanie odliczonego wcześniej VAT w związku ze zmianą przeznaczenia towarów i usług.

 • Jakie kary w 2018 r. za nieprzekazanie plików JPK_VAT w terminie Jakie kary w 2018 r. za nieprzekazanie plików JPK_VAT w terminie

  W lutym wszyscy czynni podatnicy VAT bez wyjątku wysyłają pliki JPK_VAT za styczeń 2018 r. Jeśli się spóźnią, grożą im poważne konsekwencje w postaci grzywny za wykroczenie skarbowe lub nawet przestępstwo skarbowe. Kara taka może wynieść nawet 20 mln złotych. W przypadku lżejszego sklasyfikowania czynu – do 42 tys. zł. Sprawdź, co grozi za nieprzekazanie plików JPK_VAT w 2018 r., kto ponosi odpowiedzialność za spóźnienie i czy możliwe jest odroczenie terminu przekazania informacji podatkowej.