czwartek, 22 luty 2018 22:35

Kiedy kasy fiskalne online w klubach fitness

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Obowiązek wymiany kasy fiskalnej na urządzenie online’owe obejmie kilka dużych branż. Wśród firm zobowiązanych do stosowania kasy nowego typu znalazły się m.in. kluby fitness. Sprawdź, od kiedy muszą one rejestrować sprzedaż za pomocą kasy online, jak się przygotować do nowego obowiązku i czy podatnik wymieniający urządzenie będzie mógł skorzystać z ulgi na kasę fiskalną.

Znamy już najprawdopodobniej ostateczną listę branż, które zostaną zobowiązane do wymiany kas fiskalnych na urządzenia działające online. Najnowszy projekt – z dnia 9 lutego 2018 r. – ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach nie wprowadził w tej kwestii żadnych zmian w porównaniu do poprzedniej wersji.

 

Zobowiązanymi do wymiany kas na urządzenia online’owe będą m.in. mechanicy, fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, prawnicy, podatnicy świadczący usługi związane z wyżywieniem, właściciele firm budowlanych, stacji paliw i hoteli. W projekcie ustawy nowelizacyjnej znalazł się także zapis zobowiązujący do stosowania kas fiskalnych online podatników świadczących usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej.

 

Kasa fiskalna online w klubie fitness

Modernizacja systemu kasowego to kolejny krok polskiego rządu do uszczelnienia systemu podatkowego oraz wyeliminowania nadużyć i oszustw podatkowych. Obok rejestrowania sprzedaży i wystawiania paragonów, jednym z najważniejszych zadań kasy online’owej ma być przesyłanie danych o transakcjach w sposób ciągły i automatyczny do Centralnego Repozytorium Kas. Ten zaawansowany system informatyczny prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej dzięki analizie przesyłanych przez podatników danych ma pomóc sprawniej dokonywać kontroli i skuteczniej wychwytywać i przeciwdziałać nieuczciwym praktykom.

 

Ponadto kasa fiskalna online w klubie fitness ma emitować e-paragony – elektroniczne dokumenty obok tradycyjnych wydruków. Każde urządzenie będzie posiadało interfejs komunikacyjny do terminala płatniczego. Zniknie też obowiązek przekazywania do urzędu skarbowego zgłoszenia danych dotyczących kasy w celu nadania jej numeru ewidencyjnej – urządzenie automatycznie prześle dane o podatniku do CRK, a system nada mu tenże numer.

 

Termin wprowadzenia kas online w klubach fitness

Podatnicy świadczący usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej czas na wprowadzenie kasy fiskalnej online mają mieć do końca 2019 r. Od 1 stycznia 2020 r. urządzenie online’owe będzie musiało być już zgłoszone w urzędzie, zafiskalizowane i gotowe do rozpoczęcia sprzedaży.

 

W praktyce oznacza to konieczność zakupienia kasy nowego typu najpóźniej w drugiej połowie 2019 r. Należy pamiętać, iż przedsiębiorca po nabyciu urządzenia musi mieć czas na dopełnienie formalności, m.in. zgłoszenie kasy w urzędzie i dokonanie fiskalizacji przez uprawnionego serwisanta. Wielu właścicieli klubów fitness zapewne zacznie rozglądać się za odpowiednią kasą online’ową nawet na kilka miesięcy wcześniej. Nie jest to związane wyłącznie z formalnościami – użytkownik musi mieć czas na poznanie funkcji urządzenia i nauczenie się jego obsługi. Wielu przedsiębiorców zapewne zechce skorzystać ze szkolenia z obsługi technicznej przeprowadzonego przez uprawnionego serwisanta.

 

Ponadto należy pamiętać, iż termin 1 stycznia 2020 r. na wymianę kasy obejmie bardzo duża grupę podatników. Od tej daty oprócz klubów fitness kasy online’owe będą musieli stosować lekarze, dentyści, prawnicy, fryzjerzy, kosmetyczki i kosmetolodzy, a także firmy budowlane. Najpopularniejsze modele urządzeń będą szybko znikać z półek serwisów – aby zapewnić sobie duży wybór kas, warto wcześniej odwiedzić profesjonalny salon sprzedaży kas.

 

Koszt kasy online w klubie fitness

Przedsiębiorcy prowadzący kluby fitness dobrze wiedzą, z czym wiąże się konieczność wymiany sprzętu na nowy. Twórcy projektu ustawy nowelizacyjnej przewidzieli jednak wprowadzenie dodatkowej ulgi na kasę online dla podatników zobowiązanych do wymiany urządzenia. Nowa ulga na kasę ma wynosić do 1.000 zł i przysługiwać nawet tym klubom fitness, które już w przeszłości skorzystały z takiego odliczenia lub uzyskały zwrot.

 

Oczywiście koszt zakupu kasy online’owej może być wyższy niż koszt zakupu kas dostępnych na rynku obecnie. W urządzeniach wprowadzone zostaną zupełnie nowe funkcjonalności, co wymaga od producentów dużego nakładu pracy i środków. Zapewniają oni jednak, iż w porównaniu z obecnymi modelami kas z elektroniczną kopią paragonu wzrost ceny będzie niewielki – maksymalnie 200-300 zł. Niektóre marki, np. Posnet, deklarują nawet, iż ceny urządzeń online’owych nie będą wyższe niż ceny kas „starego” typu z elektroniczną kopią paragonu.

 

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach jeszcze nie został opublikowany w Dzienniku Ustaw. Jednak można spodziewać się tego w każdej chwili. Na tym etapie w nowym akcie prawnym wciąż mogą jeszcze zostać wprowadzone zmiany, warto więc być na bieżąco z aktualnościami w tym zakresie.

 

Więcej o kasach fiskalnych online czytaj w Poradniku

Czytany 1485 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 22 luty 2018 22:41

Artykuły powiązane

 • Kasy fiskalne online z Wi-Fi dla mechaników samochodowych i wulkanizatorów Kasy fiskalne online z Wi-Fi dla mechaników samochodowych i wulkanizatorów

  Małe warsztaty samochodowe, przydomowe „garażowe” działalności – w takich miejscach często najlepszym rozwiązaniem są kasy fiskalne online z Wi-Fi. Sprawdź, jakie opcje masz do wyboru, i poznaj sprawdzone urządzenia online’owe dla mechaników i wulkanizatorów.

 • Kiedy wulkanizator musi kupić kasę online Kiedy wulkanizator musi kupić kasę online

  Obowiązek posiadania kas online przez wulkanizatorów, mechaników itp. wchodzi w życie z początkiem 2020 r. Jednak odpowiednie urządzenie należy zakupić wcześniej. Sprawdź, dlaczego terminowa instalacja kasy online u wulkanizatora jest tak ważna i jaką kasę wybrać.

 • Kasy fiskalne online dla mechaników – ile kosztują w Warszawie Kasy fiskalne online dla mechaników – ile kosztują w Warszawie

  Wymiana kasy fiskalnej na urządzenie online’owe wiąże się z wydatkiem – patrząc na ceny kas, wydatkiem całkiem sporym. Na szczęście ustawodawca umożliwił branżom wymieniającym kasy skorzystanie z ulgi do 700 zł na urządzenie. Sprawdź, co wziąć pod uwagę określając koszt zakupu kasy fiskalnej online dla mechanika w Warszawie.

 • Kasy online dla warsztatu samochodowego Kasy online dla warsztatu samochodowego

  BINGO, ERGO, FAWAG Lite, a może mieszcząca się w kieszeni Posnet MOBILNE? Wszystkie te kasy online dla warsztatu samochodowego dostępne są w atrakcyjnej cenie. Sprawdź, do kiedy musisz wymienić swoje urządzenie na kasę online i czym się kierować przy wyborze.

 • Kasa fiskalna Posnet BINGO Online – kolejne urządzenie online w naszej ofercie! Kasa fiskalna Posnet BINGO Online – kolejne urządzenie online w naszej ofercie!

  Już jest! Jedna z najchętniej wybieranych średnich kas fiskalnych teraz dostępna w wersji przesyłającej dane do Centralnego Repozytorium Kas. Posnet BINGO Online, podobnie jak jej poprzedniczki wyróżnia się niezawodnością, solidnością i funkcjonalnością. Sprawdź, w jakich firmach sprawdzi się najlepiej.