czwartek, 22 luty 2018 22:35

Kiedy kasy fiskalne online w klubach fitness

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Obowiązek wymiany kasy fiskalnej na urządzenie online’owe obejmie kilka dużych branż. Wśród firm zobowiązanych do stosowania kasy nowego typu znalazły się m.in. kluby fitness. Sprawdź, od kiedy muszą one rejestrować sprzedaż za pomocą kasy online, jak się przygotować do nowego obowiązku i czy podatnik wymieniający urządzenie będzie mógł skorzystać z ulgi na kasę fiskalną.

Znamy już najprawdopodobniej ostateczną listę branż, które zostaną zobowiązane do wymiany kas fiskalnych na urządzenia działające online. Najnowszy projekt – z dnia 9 lutego 2018 r. – ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach nie wprowadził w tej kwestii żadnych zmian w porównaniu do poprzedniej wersji.

 

Zobowiązanymi do wymiany kas na urządzenia online’owe będą m.in. mechanicy, fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, prawnicy, podatnicy świadczący usługi związane z wyżywieniem, właściciele firm budowlanych, stacji paliw i hoteli. W projekcie ustawy nowelizacyjnej znalazł się także zapis zobowiązujący do stosowania kas fiskalnych online podatników świadczących usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej.

 

Kasa fiskalna online w klubie fitness

Modernizacja systemu kasowego to kolejny krok polskiego rządu do uszczelnienia systemu podatkowego oraz wyeliminowania nadużyć i oszustw podatkowych. Obok rejestrowania sprzedaży i wystawiania paragonów, jednym z najważniejszych zadań kasy online’owej ma być przesyłanie danych o transakcjach w sposób ciągły i automatyczny do Centralnego Repozytorium Kas. Ten zaawansowany system informatyczny prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej dzięki analizie przesyłanych przez podatników danych ma pomóc sprawniej dokonywać kontroli i skuteczniej wychwytywać i przeciwdziałać nieuczciwym praktykom.

 

Ponadto kasa fiskalna online w klubie fitness ma emitować e-paragony – elektroniczne dokumenty obok tradycyjnych wydruków. Każde urządzenie będzie posiadało interfejs komunikacyjny do terminala płatniczego. Zniknie też obowiązek przekazywania do urzędu skarbowego zgłoszenia danych dotyczących kasy w celu nadania jej numeru ewidencyjnej – urządzenie automatycznie prześle dane o podatniku do CRK, a system nada mu tenże numer.

 

Termin wprowadzenia kas online w klubach fitness

Podatnicy świadczący usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej czas na wprowadzenie kasy fiskalnej online mają mieć do końca 2019 r. Od 1 stycznia 2020 r. urządzenie online’owe będzie musiało być już zgłoszone w urzędzie, zafiskalizowane i gotowe do rozpoczęcia sprzedaży.

 

W praktyce oznacza to konieczność zakupienia kasy nowego typu najpóźniej w drugiej połowie 2019 r. Należy pamiętać, iż przedsiębiorca po nabyciu urządzenia musi mieć czas na dopełnienie formalności, m.in. zgłoszenie kasy w urzędzie i dokonanie fiskalizacji przez uprawnionego serwisanta. Wielu właścicieli klubów fitness zapewne zacznie rozglądać się za odpowiednią kasą online’ową nawet na kilka miesięcy wcześniej. Nie jest to związane wyłącznie z formalnościami – użytkownik musi mieć czas na poznanie funkcji urządzenia i nauczenie się jego obsługi. Wielu przedsiębiorców zapewne zechce skorzystać ze szkolenia z obsługi technicznej przeprowadzonego przez uprawnionego serwisanta.

 

Ponadto należy pamiętać, iż termin 1 stycznia 2020 r. na wymianę kasy obejmie bardzo duża grupę podatników. Od tej daty oprócz klubów fitness kasy online’owe będą musieli stosować lekarze, dentyści, prawnicy, fryzjerzy, kosmetyczki i kosmetolodzy, a także firmy budowlane. Najpopularniejsze modele urządzeń będą szybko znikać z półek serwisów – aby zapewnić sobie duży wybór kas, warto wcześniej odwiedzić profesjonalny salon sprzedaży kas.

 

Koszt kasy online w klubie fitness

Przedsiębiorcy prowadzący kluby fitness dobrze wiedzą, z czym wiąże się konieczność wymiany sprzętu na nowy. Twórcy projektu ustawy nowelizacyjnej przewidzieli jednak wprowadzenie dodatkowej ulgi na kasę online dla podatników zobowiązanych do wymiany urządzenia. Nowa ulga na kasę ma wynosić do 1.000 zł i przysługiwać nawet tym klubom fitness, które już w przeszłości skorzystały z takiego odliczenia lub uzyskały zwrot.

 

Oczywiście koszt zakupu kasy online’owej może być wyższy niż koszt zakupu kas dostępnych na rynku obecnie. W urządzeniach wprowadzone zostaną zupełnie nowe funkcjonalności, co wymaga od producentów dużego nakładu pracy i środków. Zapewniają oni jednak, iż w porównaniu z obecnymi modelami kas z elektroniczną kopią paragonu wzrost ceny będzie niewielki – maksymalnie 200-300 zł. Niektóre marki, np. Posnet, deklarują nawet, iż ceny urządzeń online’owych nie będą wyższe niż ceny kas „starego” typu z elektroniczną kopią paragonu.

 

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach jeszcze nie został opublikowany w Dzienniku Ustaw. Jednak można spodziewać się tego w każdej chwili. Na tym etapie w nowym akcie prawnym wciąż mogą jeszcze zostać wprowadzone zmiany, warto więc być na bieżąco z aktualnościami w tym zakresie.

 

Więcej o kasach fiskalnych online czytaj w Poradniku

Czytany 717 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 22 luty 2018 22:41

Artykuły powiązane

 • Kto musi mieć kasy fiskalne online w 2019 r. Kto musi mieć kasy fiskalne online w 2019 r.

  Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, a mechanicy, wulkanizatorzy i właściciele stacji paliw wciąż nie mogą kupić kas fiskalnych online. Czy w takim razie obowiązek stosowania urządzeń nowego typu rzeczywiście obejmie ich od 1 stycznia 2019 r.? I co sądzić o kasach promowanych przez sprzedawców jako przygotowane na planowane zmiany, gotowe na online? Sprawdź, jak wygląda obecny stan prawny dotyczący kas fiskalnych online.

 • Kasy fiskalne: Zmiany od 1 października 2018 r. Kasy fiskalne: Zmiany od 1 października 2018 r.

  Użytkowników kas i drukarek fiskalnych czeka wiele zmian. Wszystko za sprawą wprowadzenia na rynek kas fiskalnych online – urządzeń przesyłających dane o transakcjach do Krajowej Administracji Skarbowej. Sprawdź, czym będą kasy online’owe i kto będzie musiał je mieć już od 2019 roku. Dowiedz się też, na czym będzie polegało leasingowanie kasy i dlaczego w nowym stanie prawnym nie uniknie się kary za brak przeglądu technicznego.

 • Kasy fiskalne online: Kto musi mieć od 2020 roku? Kasy fiskalne online: Kto musi mieć od 2020 roku?

  Lekarze, prawnicy, fryzjerzy, kosmetyczki, a także kluby fitness i firmy budowlane – wszyscy ci podatnicy będą musieli stosować kasy fiskalne online już od 2020 roku. Sprawdź, kogo obowiązek ten obejmie jeszcze wcześniej – w roku 2019. Dowiedz się też, czym są kasy fiskalne online i dlaczego warto będzie zakupić urządzenie nowego typu, nawet jeśli nowe przepisy nie przewidują dla podatnika takiego obowiązku.

 • Kto musi mieć kasę fiskalną online od 2019 r.? Kto musi mieć kasę fiskalną online od 2019 r.?

  Jako pierwsze kasy fiskalne online będą musiały wprowadzić branża motoryzacyjna i paliwowa. Tak wynika z projektu ustawy nowelizacyjnej. Zakup urządzenia nowego typu w przypadku tych branż będzie musiał nastąpić jeszcze w 2018 r. Następne będą branża gastronomiczna i hotelarska. Sprawdź, kogo obejmie obowiązek wymiany kasy fiskalnej na urządzenie online’owe i co ze „starymi” kasami, użytkowanymi obecnie przez podatników.

 • Kasy fiskalne online już wkrótce! Opublikowano nowe rozporządzenie techniczne 2018 Kasy fiskalne online już wkrótce! Opublikowano nowe rozporządzenie techniczne 2018

  Emitują zarówno paragony papierowe, jaki i e-paragony, obowiązkowo posiadają interfejs do terminala płatniczego, łączą się z Centralnym Repozytorium Kas – takie właśnie będą nowe kasy fiskalne. Opublikowanie nowego rozporządzenia technicznego otworzy producentom kas drogę do uzyskiwania homologacji dla zupełnie nowego typu urządzeń – kas fiskalnych online.