piątek, 09 luty 2024 22:23

KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

 System KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 roku – taką informację podał w styczniu Minister Finansów Andrzej Domański. Przyczyną mają być krytyczne błędy systemu i konieczność przeprowadzenia zewnętrznego audytu. Na kiedy rząd przesunie obowiązkową fakturę ustrukturyzowaną? Sprawdź, co już wiemy o terminach i jak ta zmiana wpłynie na przedsiębiorców!

 

To już pewne: KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 roku

Na wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur firmy przygotowują się już od kilku miesięcy. W formie dobrowolnej rządowa platforma oraz przekazywana za jej pomocą faktura ustrukturyzowana funkcjonują już od 2022 roku. Choć to nowe rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści, większość polskich podatników jest do niego negatywnie nastawiona.

Jednak gorsza od niechęci okazuje się niewiedza. Według Badania Polskiej Przedsiębiorczości, zaledwie 44% mikro i małych firm słyszało o Krajowym Systemie e-Faktur! Tymczasem w pierwotnym założeniu obowiązkowy KSeF miał wejść w życie od 1 lipca 2024 r. dla czynnych podatników VAT, a dla nieVAT-owców – od 1 stycznia 2025 roku. To bardzo niewiele czasu, biorąc pod uwagę tak niski poziom świadomości przedsiębiorców.

 

Dlaczego KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 roku

Oficjalną przyczyną wycofania z pierwotnych założeń są krytyczne błędy w systemie KSeF. Wdrożenie go w takiej formie mogłoby spowodować spore problemy, takie jak np. brak możliwości wystawiania faktur ustrukturyzowanych przez użytkowników. Taki stan rzeczy znacząco utrudniłby prawidłowe funkcjonowanie firm, a nawet zaburzył ich płynność finansową.

Konieczne jest przeprowadzenie audytu systemu. Aby uzyskać miarodajne wyniki i wdrożyć rozwiązania naprawcze, potrzeba czasu. Jak podkreślił minister, KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Do końca roku na pewno nie uda się wprowadzić potrzebnych zmian. Kiedy zatem wymóg stosowania faktury ustrukturyzowanej wejdzie w życie? Tego nie wiemy. Nie wiadomo też, czy zrównany zostanie termin wdrożenia KSeF dla podatników VAT czynnych i zwolnionych. Taką zmianę postulowały niektóre środowiska biznesowe. Dzięki niej uniknęlibyśmy sytuacji, gdy firmy muszą pracować z dokumentami w trzech formach: ustrukturyzowanej, tradycyjnej elektronicznej i papierowej.

 

Zmiana dla firm. Czy na lepsze?

Wprowadzenie obowiązkowego KSeF z pewnością okaże się najbardziej kłopotliwe dla najmniejszych podmiotów. Często wykorzystują one przestarzałe rozwiązania. Pracownicy w mikro firmach nie zawsze dobrze sobie radzą z nowoczesną technologią. Tymczasem wymóg stosowania KSeF wymusi na nich korzystanie z takiego oprogramowania.

Najprostszym rozwiązaniem zarówno dla mikrofirm, jak i dla większych podmiotów, jest wdrożenie oprogramowania, którego twórcy dbają o bieżące aktualizowanie i dostosowywanie do zmieniających się wymogów ustawodawcy. Programy InsERT do zarządzania sprzedażą dostępne są zarówno w funkcjonalnych, zaawansowanych wersjach, jak i w prostych w obsłudze alternatywach, takich jak Subiekt 123.

Wprowadzenie e-faktury o ujednoliconej strukturze usprawni i zautomatyzuje wiele procesów w firmie. Zniknie obowiązek archiwizowania dokumentów – KseF przechowa je w formie cyfrowej przez 10 lat! Nie trzeba będzie wystawiać duplikatów faktur, ponieważ w systemie żaden dokument się nie zgubi. Znacznie łatwiejsze będą też procesy księgowe, a wymiana faktur – szybsza. Zniknie też obowiązek wysyłki plików JPK_FA na żądanie organu podatkowego, ponieważ urzędy będą miały do nich bieżący dostęp.

 

Zobacz też: Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF!

Czytany 255 razy Ostatnio zmieniany piątek, 09 luty 2024 22:29

Artykuły powiązane

 • Nowe terminy dla KSeF – rząd podał ustalenia! Nowe terminy dla KSeF – rząd podał ustalenia!

  Problemy dotyczące kodu systemu, jego wydajności i funkcjonalności wykryte na początku 2024 roku okazały się drobnostką w porównaniu z nieprawidłowościami, jakie wykazał audyt systemu KSeF. Konieczne okazało się zaprojektowanie jego struktury od podstaw. Rząd podał nowe terminy dla KSeF, tym razem bez podziału na czynnych podatników VAT i nieVAT-owcow.

 • Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF! Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF!

  Już na pół roku czynni podatnicy VAT obowiązkowo rozpoczną korzystanie z KSeF. Choć termin ten może wydawać się odległy, warto już teraz przygotować się na zmiany. Korzystasz z programów takich jak Subiekt GT, Subiekt nexo czy Subiekt 123? Sprawdź, jak będzie wyglądać faktura ustrukturyzowana w programach InsERT!

 • KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy? KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy?

  KSeF dla nievatowców stanie się obowiązkowy dopiero od 1 stycznia 2025 r. Nie oznacza to, że przedsiębiorcy zwolnieni z VAT w pewnych okolicznościach nie będą musieli korzystać z rządowego systemu do wystawiania i odbierania faktur. Sprawdź, z czym wiąże się KSeF dla nievatowców i jak wpłyną na nich zmiany od 1 lipca 2024 r.

 • Jak nadać uprawnienia do KSeF pracownikowi biura rachunkowego? Jak nadać uprawnienia do KSeF pracownikowi biura rachunkowego?

  Podatnicy, którzy wystawianie faktur zlecają zewnętrznym podmiotom, będą mogli zachować tę praktykę także po wprowadzeniu obowiązkowej faktury ustrukturyzowanej. Do Krajowego Systemu e-Faktur dostęp może mieć np. biuro rachunkowe, które zajmuje się Twoimi rozliczeniami. Sprawdź, jak nadać uprawnienia do KSeF.

 • Krajowy System e-Faktur przechowa Twoje dokumenty. Sprawdź, jak długo! Krajowy System e-Faktur przechowa Twoje dokumenty. Sprawdź, jak długo!

  Wprowadzenie obowiązkowego e-fakturowania to dla wielu przedsiębiorców stresująca zmiana. Jednak przepisy, które nakładają na podatników nowy wymóg, wiążą się też z korzyściami. Jedną z nich jest zniesienie obowiązku archiwizowania faktur przez 5 lat. Krajowy Rejestr e-Faktur przechowa dokumenty w formie elektronicznej przez znacznie dłuższy okres!