piątek, 29 marzec 2024 23:00

Zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Już 1 kwietnia 2024 r. wejdą w życie przepisy dotyczące zmiany stawek VAT dla dwóch branż: spożywczej i Beauty. W pierwszym przypadku skończy się możliwość korzystania z preferencyjnej „zerowej” stawki. W drugim natomiast przedsiębiorcy będą mogli obniżyć ceny swoich usług. Sprawdź, jak przebiegnie zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r.

Zmiany stawek VAT to dla przedsiębiorców zawsze duże wyzwanie. Zwykle wiąże się ze wzrostem cen świadczonych usług czy sprzedawanych towarów. Rzadziej można liczyć na możliwość zaoferowania niższych cen odbiorcom. Zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r. objęła dwie bardzo duże branże.

 

Koniec „zerowego” VAT-u na żywność

Preferencyjna stawka 0% VAT dla produktów spożywczych pierwotnie miała obowiązywać tylko do końca 2023 r. Ustawodawca zdecydował się jednak przedłużyć obecne przepisy do 31 marca 2024 r. Jednak już od początku kwietnia wracają dawne stawki VAT na żywność: w większości przypadków będzie to 5%.

 

Zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r. z 0% na 5% obejmie:

 • mięso i ryby oraz przetwory z nich,
 • mleko i produkty mleczarskie,
 • jaja,
 • miód naturalny,
 • orzechy,
 • warzywa i owoce oraz ich przetwory,
 • tłuszcze zwierzęce i roślinne jadalne, 
 • zboża i przetwory ze zbóż, w tym pieczywo i pieczywo cukiernicze,
 • określone preparaty i mleko do żywienia niemowląt i dzieci oraz dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego.

Jak podkreśla ustawodawca, powrót do pierwotnych stawek VAT podyktowany był spadkiem inflacji.

 

Zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r. dla branży Beauty

Do tej pory podatnicy działający w branży Beauty opodatkowują swoje usługi stawką podstawową wynoszącą 23%. Obniżenie jej obecny rząd zapowiadał już od początku roku. Pomimo kontrowersji związanych m.in. ze zgodnością nowych przepisów z regulacjami unijnymi, nowe przepisy wejdą w życie.

 

Zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r. z 23% na 8% obejmie:

96.02.13.0 – Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure, które obejmują:

- usługi pielęgnacyjne i upiększające, dotyczące urody i twarzy, włączając usługi kosmetyczne,

- usługi wykonywania manicure i pedicure,

- usługi związane z poradnictwem dotyczącym pielęgnacji urody i wykonywania makijażu;

ex 96.02.14.0 – Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure, świadczone w domu;

96.02.19.0 – Pozostałe usługi kosmetyczne, które obejmują:

- usługi w zakresie higieny osobistej, pielęgnacji ciała, depilacji, naświetlania promieniami ultrafioletowymi i podczerwonymi,

 

Niższa stawka VAT nie obejmie m.in. inwazyjnych zabiegów, jaki jak piercing czy tatuowanie, zabiegów chirurgii plastycznej, solarium czy masaży. Usługi te po 1 kwietnia 2024 r. dalej należy opodatkowywać stawką 23%.

 

Zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r. – co oznacza dla firm

Firmy muszą pamiętać o przeprogramowaniu kas fiskalnych. Zmiana stawki VAT w tego rodzaju urządzeniach nie wymaga interwencji serwisanta. Użytkownik może dokonać takiej modyfikacji samodzielnie, korzystając z menu kasy. Podobnie w przypadku systemów do zarządzania sprzedażą, za pomocą których przedsiębiorca wystawia faktury lub paragony z drukarki fiskalnej. W takiej sytuacji procedura postępowania w większości programach jest podobna: wystarczy wejść w kartotekę towarów i usług i pozmieniać zaprogramowane stawki.

Sprzedaż w nowych stawkach powinna być rejestrowana już od 1 kwietnia 2024 r. O ile jednak w przypadku branży Beauty zapominalski podatnik co najwyższej napłaci podatek, o tyle w przypadku produktów spożywczych brak zmiany stawki może już wiązać się z konsekwencjami. Należy więc pamiętać o wprowadzeniu koniecznych zmian.

 

Zobacz też: KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy

Czytany 96 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 02 kwiecień 2024 23:08

Artykuły powiązane

 • Błędna stawka VAT na paragonie – co robić? Błędna stawka VAT na paragonie – co robić?

  Pomyłka w użytkowaniu kasy fiskalnej może zdarzyć się każdemu – szczególnie przy dużym natężeniu ruchu. O ile jednak w przypadku takich oczywistych błędów wiemy co robić - mówią nam o tym przepisy rozporządzenia w sprawie kas, o tyle przy zaprogramowaniu niewłaściwej stawki VAT sprawa nie jest już tak oczywista. Jak dokonać korekty, gdy pojawi się błędna stawka VAT na paragonie?

 • Od 1 lipca 2020 r. nowa matryca stawek VAT Od 1 lipca 2020 r. nowa matryca stawek VAT

  Zmieniają się zasady klasyfikacji towarów i usług. Zamiast PKWiU z 2008 r. stosować będziemy PKWiU 2015 i nomenklaturę scaloną (CN). Ma być prościej, łatwiej i przejrzyściej. Nowa matryca stawek VAT od 1 lipca 2020 r. wymaga jednak odpowiednich przygotowań.

 • Nowa matryca stawek VAT dopiero od 1 lipca 2020 r. Nowa matryca stawek VAT dopiero od 1 lipca 2020 r.

  Pandemia koronawirusa COVID-19 skłania rząd do przesuwania wielu terminów podatkowych. Tak stało się też z nową matrycą stawek VAT. Sprawdź, jak będzie wyglądała nowa klasyfikacja, jakie towary zyskaną niższą stawkę i jak cel przyświecał ustawodawcy przy wprowadzaniu nowych przepisów.

 • Obowiązek zmiany matrycy stawek VAT w kasie fiskalnej do 31.07.2019 Obowiązek zmiany matrycy stawek VAT w kasie fiskalnej do 31.07.2019

  Nowe oznaczenia literowe dla stawek VAT obowiązują wszystkich użytkowników kas fiskalnych. Sprawdź, do kiedy musisz przeprogramować swoje urządzenie i czy można to zrobić samodzielnie. Poznaj też nową matrycę stawek VAT w kasach i drukarkach fiskalnych.

 • Kasy fiskalne 2019: od 1 maja nowa matryca stawek VAT Kasy fiskalne 2019: od 1 maja nowa matryca stawek VAT

  Nowe rozporządzenie w sprawie kas to nie tylko wprowadzenie wymogów dotyczących urządzeń fiskalnych online. To też m.in. nowa matryca stawek VAT. Sprawdź, do kiedy musisz przeprogramować swoje urządzenie – zmiany obejmują bowiem wszystkie kasy, nawet te „starego” typu z papierową i elektroniczną kopią paragonu.