Już jakiś czas temu zapowiadano wdrożenie obowiązkowego wystawiania elektronicznych faktur ustrukturyzowanych w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF). Wiązało się to z wieloma wyzwaniami dla przedsiębiorców. Nie obyło się również bez komplikacji, m.in. poważnych błędów systemu, co doprowadziło do przesunięcia tego terminu. Zgodnie z obecnymi zapowiedziami, pierwsze podmioty będą musiały przejść na obligatoryjne e-fakturowanie dopiero 1 lutego 2026 roku.
Podstawa prawna zmian
Podstawą prawną modyfikacji terminów wprowadzenia obowiązkowego wystawiania elektronicznych faktur ustrukturyzowanych w Krajowym Systemie e-Faktur jest ustawa z dnia 9 maja 2024 roku zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r. poz. 852). Najpierw uchwalił ją Sejm, a następnie została podpisana przez prezydenta.
Dlaczego pracowano nad zmianami?
Spodziewaliśmy się takiego rozwiązania. Prace nad uproszczeniem i udoskonaleniem systemu KSeF zapowiedziano już kilka tygodni temu. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest m.in. negatywny wynik testów wydajności KSeF. Okazało się, że nie działa on tak, jak oczekiwano. W związku z tym Ministerstwo Finansów zdecydowało się na odroczenie terminów jego obowiązkowego wdrożenia, dając sobie czas na wprowadzenie niezbędnych poprawek. Wszystko po to, aby z jednej strony system działał prawidłowo i zapewniał szczelność w obszarze podatków, a z drugiej był prosty w użytkowaniu przez przedsiębiorców.
Nowe terminy wdrożenia e-fakturowania w KSeF
Najważniejsze zmiany związane są z modyfikacją terminów wprowadzenia obligatoryjnego e-fakturowania w systemie KSeF. Zgodnie z nowymi założeniami obowiązujące są dwa terminy. Firmy, u których wartość sprzedaży towarów lub usług wraz z kwotą podatku przekracza 200 milionów złotych, zobowiązane są do obowiązkowego stosowania faktur ustrukturyzowanych od 1 lutego 2026 roku. Dwa miesiące później, dokładnie 1 kwietnia 2026 roku, obowiązek ten obejmie wszystkich pozostałych polskich przedsiębiorców.
Jakie jeszcze zmiany wprowadzono ustawÄ… z 9 maja 2024 roku?
Modyfikacja terminów wdrożenia systemu to nie jedyne zmiany przewidziane w zapisach ustawy z 9 maja 2024 roku. Dokument ten uwzględnia również odroczenie obowiązku podawania numeru KSeF w przelewach za faktury. Ministerstwo powoli wycofuje się również z sankcji w ustawie o PIT. Zgodnie z nimi brak podania numeru NIP przy zakupie miał skutkować brakiem możliwości wykazania wydatku w kosztach uzyskania przychodów. Zgodnie z prognozowanymi zmianami to się zmieni i ten warunek nie będzie obowiązywał przy podatku dochodowym. W jednej z wypowiedzi potwierdziła to Anna Mytyk - Zastępca Dyrektora Departamentu VAT w Ministerstwie Finansów. Prace mają być też prowadzone nad modyfikacją załączników oraz przygotowaniem dedykowanego rozwiązania dla jednostek samorządu terytorialnego.
Do tego w najbliższych tygodniach mają być prowadzone prace nad aktualizacją przepisów przejściowych, które mają obowiązywać w okresie przechodzenia przedsiębiorców na obowiązkowe e-fakturowanie w KSeF. Już teraz przedstawiciele Ministerstwa Finansów zapowiedzieli, że szykują kolejne zmiany mające na celu uproszczenie całego procesu.
Dlaczego warto już teraz przygotować się na KSeF?
Z wdrożeniem systemu KSeF w firmie nie warto czekać do ostatnich tygodni przed wejściem w życie przepisów nakładających taki obowiązek. Użytkownicy nowoczesnego oprogramowania dla firm, takiego jak systemy InsERT, mogą liczyć na bieżące aktualizacje swoich systemów pod kątem wymogów ustawodawcy. Wcześniejsze wdrożenie takiego programu w firmie pozwala lepiej przygotować się do zmian.
Bacznie obserwujemy wszystkie oficjalne komunikaty udostępniane przez Ministerstwo Finansów. Jako BUCHCOM trzymamy rękę na pulsie i jesteśmy na bieżąco. Już teraz jesteśmy przygotowani do tego, aby pomóc Ci w przejściu na obowiązkowe e-fakturowanie w KSeF. Posiadamy niezbędne doświadczenie i przygotowanie merytoryczne do skutecznego wdrożenia nowoczesnych rozwiązań wymaganych przez ustawodawcę. Chcesz wiedzieć więcej? Zależy Ci na najwyższej jakości księgowości dla firm? Zapraszamy do kontaktu z naszym przedstawicielem.
Zobacz też: Jakie wyzwania cyfrowe stoją przed branżą księgowości? Konferencja SKWP w Warszawie