środa, 11 grudzień 2024 23:24

Zmiany w limicie do ksiąg rachunkowych – już w 2025 roku

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Już 1 stycznia 2025 roku wchodzą w życie nowe zmiany związane z nowelizacją ustawy o rachunkowości. Jedną z nich będzie zwiększenie progu dla pełnej księgowości. Limit przychodów, którego przekroczenie zobowiązuje podatnika do prowadzenia ksiąg rachunkowych, wzrośnie o 0,5 miliona euro do kwoty 2,5 miliona euro. Dla wielu przedsiębiorców w Polsce oznacza to znaczne uproszczenie dotychczasowych procedur związanych z rachunkowością.

 

 

Co się zmienia w związku z podwyższeniem limitu?

Do tej pory obowiązek prowadzenia pełnej księgowości mieli przedsiębiorcy, którzy w roku obrotowym generowali przychody netto przekraczające równowartość 2 mln euro. Ustawodawca zdecydował się jednak wprowadzić zmiany w tym zakresie. Od 1 stycznia 2025 roku obowiązek założenia ksiąg rachunkowych obejmie podmioty generujące przychody przekraczające równowartość 2,5 mln euro zgodnie z kursem euro na dzień 1 października 2024 roku. Wynosił on 4,2846 zł. W związku z tym obowiązek prowadzenia pełnej księgowości wystąpi dopiero przy przekroczeniu w roku obrotowym przychodów na poziomie 10 711 500 zł.

W praktyce oznacza to ułatwienie dla firm, które generują przychody przekraczające wcześniejszy limit i jednocześnie niższe od nowego limitu wskazanego w nowelizacji ustawy. Nowe przepisy dotyczą przychodów osiąganych w roku obrotowym rozpoczynającym się po 31 grudnia 2024 roku, jednak pod uwagę brane będą też przychody z roku poprzedniego - po 31 grudnia 2023 roku. Dzięki temu korzyści związane ze zmianami przedsiębiorcy odczują już w 2025 roku.

 

Z czym wiąże się pełna księgowość?

Z punktu widzenia przedsiębiorcy pełna księgowość to dodatkowe obowiązki związane przede wszystkim z księgowaniem zdarzeń gospodarczych. Przekłada się to na większą ilość pracy oraz większe koszty korzystania z usług outsourcingu księgowego. Łatwiej też o ewentualny błąd, dlatego obszar ten należy powierzyć doświadczonemu specjaliście, który posiadania niezbędną wiedzę. Poza kwestiami księgowymi przekroczenie limitu 2,5 mln euro w roku obrotowym nakłada na przedsiębiorcę dodatkowe obowiązki sprawozdawcze. Obejmują one przygotowanie dokumentacji, która następnie trafia do Krajowego Rejestru Sądowego lub Krajowej Informacji Skarbowej.

 

Ułatwienia dla wybranych przedsiębiorców

Z doświadczenia wiemy, że na nowych przepisach skorzysta spore grono przedsiębiorców, którzy do tej pory przekraczali wcześniejszy limit, jednak po jego podniesieniu wciąż będą mieścili się w widełkach. Oznacza to dla nich możliwość prowadzenia uproszczonej księgowości. Dzięki temu cały proces będzie jeszcze prostszy i będzie wiązał się z mniejszymi kosztami.

 

Co jeszcze zmienia się wraz z nowelizacją Ustawy o rachunkowości?

W ramach nowelizacji Ustawy o rachunkowości zmienia się nie tylko limit ksiąg rachunkowych. Kolejna zmiana dotyczy biegłych rewidentów i przygotowywanych przez nich sprawozdań finansowych. Nastąpi zmiana progu dla sumy aktywów bilansowych z dotychczasowych 2,5 mln euro na 3,125 mln euro. Do tego przychody netto generowane ze sprzedaży i działania operacyjnego będą musiały przekraczać 6,25 mln euro, a nie tak jak dotychczas 5 mln euro.

 

Już teraz warto się na to przygotować

Już teraz przedsiębiorcy powinni przygotować się do nadchodzących zmian. Wiąże się to m.in. z zakupem lub modyfikacją dotychczasowych pakietów oprogramowania dla księgowych czy też z negocjacją umowy zawartej z biurem rachunkowym w ramach outsourcingu usług. Warto poszukać optymalizacji kosztów prowadzenia działalności gospodarczej i zmaksymalizować korzyści związane ze zmianami wdrażaniami przez polski rząd w obszarze limitu ksiąg rachunkowych.

 

Zobacz też: Obowiązkowe e-fakturowanie już w 2026 r. - kogo obejmie? Kiedy wejdzie w życie?

Czytany 2267 razy Ostatnio zmieniany środa, 11 grudzień 2024 23:29

Artykuły powiązane

  • Jakie wyzwania cyfrowe stoją przed branżą księgowości? Konferencja SKWP w Warszawie Jakie wyzwania cyfrowe stoją przed branżą księgowości? Konferencja SKWP w Warszawie

    Rozwój technologii ma bardzo duży wpływ na to, jak wygląda współczesna księgowość i w jaki sposób jest realizowana. Dynamika zmian jest bardzo duża i każdego roku pojawiają się nowe rozwiązania. Już 17-18 października w Warszawie w hotelu Arche odbędzie się konferencja „Cyfrowy Księgowy – najważniejsze zmiany i wyzwania” organizowana przez SKWP. Jej program skupi się na nowoczesnych rozwiązaniach w obszarze cyfryzacji rachunkowości i rozliczeń podatkowych. 

  • Najlepsze życzenia z okazji Dnia Księgowego! Świętujemy na wesoło Najlepsze życzenia z okazji Dnia Księgowego! Świętujemy na wesoło

    Jak co roku, 9 czerwca polscy księgowi obchodzą swoje święto! Z tej okazji zespół BUCHCOM życzy koleżankom i kolegom po fachu samych zawodowych sukcesów, prawdziwego „ładu” w przepisach podatkowych, świadomych klientów, ale też znalezienia chwili wytchnienia i czasu dla siebie.

  • Księgi rachunkowe w formie elektronicznej – przesunięcie terminu Księgi rachunkowe w formie elektronicznej – przesunięcie terminu

    Zgodnie z zapisami Polskiego Ładu, księgi rachunkowe, ewidencje i wykazy miały być przesyłane do urzędu skarbowego w formie elektronicznej od 1 stycznia 2023 r. Jednak ustawa nowelizująca ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych i inne ustawy, ostatecznie nie wprowadziła zmiany w tym terminie. Od kiedy przedsiębiorcy mogą się spodziewać nowego obowiązku?

  • Księgowość internetowa – czym jest? Co dzięki niej zyskasz? Księgowość internetowa – czym jest? Co dzięki niej zyskasz?

    W czasach, gdy osobisty kontakt ograniczamy do minimum, zdalna współpraca z księgowym jest doskonałym rozwiązaniem. Księgowość internetowa jest nie tylko bezpieczna, ale też oszczędna i bardzo wygodna – zarówno dla przedsiębiorcy, jak i biura rachunkowego.

  • Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorca Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorca

    Przepisy dotyczące obowiązku przekazywania danych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego wejdą w życie 1 lipca 2016 r. Ustawodawca przewidział jednak okres przygotowawczy na wdrożenie JPK dla małych i średnich przedsiębiorców oraz mikroprzedsiębiorców. Comiesięczny obowiązek tworzenia i przesyłania rejestrów VAT bez wezwania organu podatkowego na mikroprzedsiębiorców zostanie nałożony od 1 stycznia 2018 r., natomiast dla małych i średnich przedsiębiorców – od 1 stycznia 2017 r. Z kolei obowiązek przekazywania danych do e-kontroli w formie JPK zarówno na mikroprzedsiębiorców, jak i małych oraz średnich przedsiębiorców zostanie nałożony od 1 lipca 2018 r.